Икономика
Договорът на „Булгаргаз“ с турската компания „Боташ“ не е изгоден за България, заявиха депутати в парламента

Договорът на „Булгаргаз“ с турската компания „Боташ“ не е изгоден за България и за него няма икономическа логика. Това каза в парламента Красен Кръстев, народен представител от ГЕРБ – СДС и попита бившия енергиен служебен министър Росен Христов дали отново би сключил този договор.
В парламента Росен Христов участва в изслушване относно сключените споразумения с турската компания „Боташ“, тяхното отражение върху „Булгаргаз“, необходимостта и възможностите за предоговаряне на условията по тези споразумения, както и наличието на невъзможност за извършване на плащания от страна на „Булгаргаз“ ЕАД по така сключеното споразумение.
Росен Христов нарече изслушването политически фарс и каза, че този договор е част от цялостна стратегия за доставка на неруски газ в страната. „Твърдя, че това е най-доброто, ако искаме България да е независима от руски доставки на газ и отново бих подкрепил подобен договор“, каза той. Христов заяви, че България не трябва да се отказва от този договор, защото е стратегически сключен правилно. Бившият служебен министър на енергетиката поиска информация за други договори за доставка на енергия и анализи за тях.
Деница Златева, директор на „Булгаргаз“ по времето, когато е сключен договорът през 2022 година, също заяви, че той е стратегически важен за България.
Вече пет месеца не се транзитира природен газ през Украйна, но капацитетът за пренос не се използва, каза Радослав Рибарски, народен представител от „ПП-ДБ“.
Договорът не се използва, защото не предлагаме на хората да го използват, каза Румен Христов. Унгарците заявиха интерес при визита на президента Румен Радев в Будапеща, но предходното редовно правителство не направи нищо. Договорът не се използва съвсем умишлено и целенасочено, каза още Христов.
Информацията за договора е предоставена на заседание на Министерския съвет и одобрена от правителството, каза Росен Христов, запитан от Радослав Рибарски защо не е имало в министерствата информация за него.
Право за прекратяване на договор няма нито на този за доставките през терминала в Александруполис, нито на този с Азербайджан – това е нормална търговска практика и защита именно от хрумвания на политици, каза бившият служебен енергиен министър. Той призова да се видят цените на други подобни договори, които ще покажат, че няма злоупотреби.
През 2022 година, когато е сключен договорът с „Боташ“, е видно, че „Булгаргаз“ има огромен излишък на природен газ, каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването. След 2021 година „Булгаргаз“ е загубил 50 процента от пазара си от предишни периоди, уточни той. Този договор води до допълнително и значително „финансово обезкървяване“ на „Булгаргаз“, каза министърът.
Имал съм разговори за доставка на газ чрез този капацитет с колегите си в Унгария и Молдова, Словакия и Австрия. Тези страни обаче ни показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с „Боташ“ и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков.
Източник: БТА
Икономика
Партньорството със САЩ ще помогне на Саудитска Арабия да достигне БВП от 2,6 трилиона долара, според саудитски експерти

Сключването на стратегическо икономическо партньорство със САЩ е повратна точка за икономическия ръст на Саудитска Арабия и дава тласък на амбициите ѝ да се превърне в една от дванадесетте най-големи икономики в света, като достигне брутен вътрешен продукт в размер на 2,6 трилиона долара, обявиха експерти пред в. „Аш Шарк ал Аусат“.
Споразумението, което беше подписано в присъствието на престолонаследника и министър-председател Мохамед бин Салман и президента на САЩ Доналд Тръмп в Рияд във вторник, е дългосрочна стратегическа стъпка, която ще преобрази двустранните отношения, отчита Мохамед Дулием ал Катани, преподавател по икономика в Университета на крал Файсал. По думите му това партньорство е началото на нова фаза на всеобхватно сътрудничество с фокус върху сигурността, енергията, космоса, околната среда, здравеопазването и научните изследвания. „Това (споразумение) е широкообхватна рамка, която позиционира Саудитска Арабия като надежден и способен глобален партньор за САЩ“, казва той.
Ал Катани добавя, че споразумението подкрепя стремежа на кралството да диверсифицира икономиката си от петролна към такава, базирана на иновации и технологии. То е ключово за плановете на Рияд да локализира важни индустрии, да увеличи непетролния си износ, да намали вноса и да засили търговския си баланс.
Администрацията на Тръмп активно изгражда нови съюзи в региона, за да постигне стратегическите си цели, като Саудитска Арабия играе ключова роля, заради икономическа си сила и нарастващото си глобално и регионално влияние, заявява главният изпълнителен директор на компанията „Джи.Уърлд“ (G.WORLD) Мохамед Омар. „Тези споразумения далеч надхвърлят традиционните връзки в областта на сигурността и енергетиката“, отбелязва експертът, допълвайки, че „те обхващат различни сектори, включително конвенционална и възобновяема енергия, отбрана, космос, здравеопазване, култура, минно дело, промишленост, търговия и транспорт, формирайки основата на диверсифицирана икономика, базирана на знанието“.
Енергийните сделки ще подобрят сигурността на сектора и ще подкрепят зеления преход, докато сътрудничеството с Националната агенция за аеронавтика и космически изследвания на САЩ (НАСА) и американските изследователски институции ще улесни трансфера на технологии и иновации и ще подобри местния потенциал, изтъква Омар. Споразуменията в областта на отбраната целят да модернизират военните системи на Саудитска Арабия и да разширят вътрешното производство, като укрепят местната отбранителна индустрия, а усилията за развитие на туризма и историческото наследство са част от стремежа на кралството да се утвърди като културна дестинация, допълва той.
Американският президент Доналд Тръмп е на обиколка в Залива, която започна със Саудитска Арабия на 13 май. Втората му визита бе в Катар, а днес той пристигна в Обединените Арабски емирства (ОАЕ).
Източник: БТА
Икономика
Броят на молбите за помощи при безработица в САЩ остава без промяна на фона на стабилен пазар на труда

Броят на американците, подали молби за помощи при безработица в САЩ, не се е променил към края на миналата седмица, обяви днес министерството на труда във Вашингтон, цитирано от Асошиейтед прес.
През седемте дни до 10 май са подадени 229 000 молби, като броят им не се е променил спрямо предходния период.
Анализатори прогнозираха, че през този период ще бъдат подадени 230 000 нови молби за помощи при безработица.
Нивото на съкратени работници позиции остава ниско въпреки несигурността сред компаниите, която създават високите мита върху вноса в САЩ, налагани от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, отбелязват анализатори.
На този фон на четириседмична база са подадени с 3250 повече молби, като броят им е достигнал 230 500. Тези данни се разглеждат като индикатор за съкращенията на работни позиции в САЩ.
С 9000 повече американци са получавали традиционните обезщетения за безработица през седемте дни до 3 май, сочат още данните на министерството на труда на САЩ. Общият им брой е достигнал 1,88 млн. души.
Президентът Тръмп отмени или замрази действието на редица мита върху вноса в САЩ, които обяви по-рано, но това не намали опасенията на бизнеса за забавяне на темпа на растеж на световната икономика. Ако това се случи, ще се отрази негативно и на икономическото развитие на САЩ, както и на пазара на труда в страната, който от години е опора на американската икономика, посочва АП.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Възнагражденията и условията на труд в структурите на земеделското министерство са били обсъдени на среща със синдикатите

Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов и неговият екип проведоха работна среща с представители на Конфедерация на труда „Подкрепа“. В рамките на разговора бяха обсъдени ключови теми, свързани с възнагражденията и условията на труд в структурите на ведомството, съобщиха от ресорното министерство.
„Министерството на земеделието и храните (МЗХ) е една от институциите с най-много на брой второстепенни разпоредители с бюджет. Проблемите с финансирането са натрупвани с години. Въпреки че заявихме 15 процента увеличение на възнагражденията, в Бюджет 2025 беше предвидено едва 5 процента. В рамките на този ресурс ще разпределим средствата за възнаграждения прозрачно и пропорционално“, подчерта министър Тахов. Той увери, че ръководството на министерството и синдикалните организации споделят обща визия за необходимостта от повишаване на доходите на служителите в системата на МЗХ.
От страна на КТ „Подкрепа“ бяха поставени въпроси относно недостатъчното възнаграждение на служителите в областните и общинските служби „Земеделие“, изпълнителския състав на Селскостопанска академия (ССА), както и за инспекторите в Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Дискутирани бяха също така проблеми, свързани с отрасъл „Горско стопанство“.
„Екипът на министерството е отворен за диалог. Работим по всички поставени теми, с цел намиране на балансирани и устойчиви решения“, заяви категорично министър Тахов.
Участниците в срещата се обединиха около разбирането, че чрез активен диалог и съвместни усилия могат да бъдат постигнати устойчиви и дългосрочни решения в интерес на служителите и стабилността на сектора.
БТА припомня, че на 11 април министър Тахов и неговият екип проведоха работна среща с представители на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), на която бяха обсъдени възможностите за по-справедливо възнаграждение на заетите в неговите структури.
„Търсим работещи и балансирани решения за преодоляване на неравенствата и за осигуряване на достойно заплащане в системите на бюджетна издръжка в Министерството“, подчерта министър Тахов. Той посочи, че по план е необходим допълнителен финансов ресурс от около 11 млн. лева, с който да се гарантира по-високо увеличение на възнагражденията във всички структури.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 2 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 7 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 7 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 7 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 7 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 5 дни
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 5 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес