Свържете се с нас

Балкани

До каква степен са засегнати страните от Западните Балкани от новите митнически такси на САЩ?

В сряда американският президент Доналд Тръмп обяви широкообхватни мерки за над 180 страни от целия свят с цел стимулиране на вътрешното американско производство. Според световните агенции обаче „реципрочните мита“ крият опасност от повишаване на цените и търговски войни.

Митническата ставка за внос на стоки ще бъде най-висока за по-крупните вносители в САЩ, като Европейският съюз ще плаща 20 процента, Китай – 34 процента, Индия – 26 процента, Южна Корея – 25 процента, Япония – 24 процента, а Тайван – 32 процента. 

„Това е нашата декларация за независимост“, каза Тръмп на събитие в градината на Белия дом и допълни: „Най-накрая поставяме Америка на първо място“.

Митническите ставки за внос в САЩ варират между 10 и 49 процента, като Тръмп ги определи като „реципрочни мита“, „които са приблизително наполовина на равностойността, с която те ни облагат в момента“.

Най-силен изглежда ударът срещу Европейския съюз и Китай, които са сред най-големите търговски партньори на САЩ, но страните от Западните Балкани се стремят към присъединяване към ЕС и имат значителни търговски отношения със Съюза. Съответно индиректно отношенията между ЕС и САЩ могат да повлияят и на икономиките в региона, пише сръбският сайт „Блиц“.

Как ще се отрази мярката на Тръмп върху страните от Западните Балкани?

Новите мита за страните от Западните Балкани варират между 10 и 37 процента, отбелязва „Радио Свободна Европа“. Албания, Косово и Черна гора са страните с най-ниски такси (10 процента), докато Сърбия е получила най-високия процент (37 процента). Митническата ставка за Босна и Херцеговина и Република Северна Македония също надхвърля 30 на сто, като за Босна тя ще бъде 35 процента, а в Северна Македония – 33 процента.

По-висока митническа ставка от тази на Сърбия бе въведена само на още пет страни по света – Лаос (48 на сто), Мадагаскар (47 на сто), Виетнам (46 на сто) и Шри Ланка и Мианмар (по 44 на сто).

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че последиците от новата мярка на САЩ „ще бъдат катастрофални за милиони хора по целия свят“, но Европейският съюз финализира първия си пакет мерки в отговор на новите такси, отбелязва регионалната телевизия Ен 1. 

Канадският премиер Марк Карни подчерта, че е от „ключово значение да се действа решително и силно“, докато австралийският премиер Антъни Албанезе посочи, че „това не е приятелска стъпка“. Китай, от своя страна, обеща „решителни контрамерки“.

Към момента не всички страни от Западните Балкани са коментирали какво влияние ще окажат предприетите от Тръмп мерки.

Сърбия

Според сръбския икономист и преподавател в Университета в Крагуевац Петар Веселинович новите мита за Сърбия са твърде високи, особено на фона на цифрите в останалите страни от региона. 

„Това, което ме учудва, е, че Сърбия някак получи най-големите мита от всички страни в региона. Получихме 37 процента – това е повече отколкото получи Китай, а знаем, че Америка има най-голям външнотърговски дефицит именно с Китай“, коментира Веселинович пред сръбската национална телевизия РТС.

Той допълни, че най-голям износ Сърбия осъществява за САЩ в сферата на информационните технологии – около два милиарда долара.

„Ние нямаме някакъв твърде голям обем на износа на територията на САЩ, но сериозно ще бъде засегната индустрията за износ на алуминий“, посочи друг сръбски икономист и преподавател в Университета в Белград – Велко Миушкович, пред РТС.

Той допълни, че към момента индустриалното производство в Сърбия представлява около 25 процента от брутния вътрешен продукт, а структурите на металодобива участват с около 5-6 на сто. „Ако се стигне до намаляване на износа с около 10-15 процента например на годишно равнище, можем да очакваме спад на БВП от 0,5 до 1 процент“, подчерта Миушкович.

Според него алтернативите на Сърбия се крият в търговските отношения с ЕС и Китай. „От една страна ЕС е наш ключов външнотърговски партньор, като на първо място е Германия, и Китай е веднага след него. Можем да размишляваме за алтернативи в тези посоки“, отбеляза той.

Босна и Херцеговина

Босна и Херцеговина също е силно засегната от новата политика на Вашингтон с 35 процента мита за вноса в САЩ. Един процент от общия износ на Босна за чужбина е за САЩ, което на пръв поглед предполага, че влиянието на мярката няма да засегне особено страната.

Въпреки това в последните 10 години търговските отношения между САЩ и Босна са нараснали със 70 процента. Някои бизнеси са по-засегнати от други.

„Данните показват, че през 2024 г. Босна е осъществила износ на специализирана индустрия, която представлява над 70 милиона евро от общия износ. От друга страна, Босна внася от САЩ основно суровина за специализираната индустрия – барут. Много малка част от този внос се отнася до реалната икономика, което е и голямата разлика в сравнение с търговския обмен с ЕС“, коментира директорът на сектора за макроикономически системи на Външнотърговската камара на Босна Славица Черанич пред местния канал на Блумбърг.

До края на 2020 г. Босна бе част от Общата система за преференции (ОСП), която позволява на уязвимите развиващи се държави да плащат по-ниски мита върху износа си за САЩ. До тогава Босна изнасяше за САЩ над 3500 свои продукта без мита. Повишаването на митата сега идва като втори удар за босненските бизнеси, изнасящи в САЩ, коментират анализатори.

Според ръководителя на Групата на автомобилните индустрии в Босна и Херцеговина към Стопанската камара на босненската мюсюлманско-хърватска федерация Армин Ходжич митата за внос на европейски автомобили в САЩ ще оставят негативни последици за босненската автомобилна индустрия. По думите му към момента почти всички световни автомобилни компании имат производство и на американския пазар и ще остане единствено необходимостта от внос на отделни компоненти и автомобили. 

Според експертите Босна представлява едва 0,05 процента от световната икономика и към момента не може да направи нищо, за да неутрализира негативните последици от въвеждането на по-високи мита. 

„Към момента нямаме голям избор и влияние върху глобалните течения“, отбеляза Славица Черанич. „Трябва да разглеждаме ситуацията от гледна точна на това, че непредсказуемостта на политическите възможности ще бъде единствената константа в следващите години. Това, което можем да направим, е да опитаме да разделим пазара или производството и да настояваме за създаване на адекватни политики, за да облекчим негативните последици“.

Косово

Председателят на Търговската камара на Косово Люлзим Рафуна заяви, че 10-процентната такса, наложена на Косово от САЩ, ще оскъпи косовските продукти, които се изнасят за Съединените щати, и вследствие на това търсенето им може да намалее. В интервюто си за албанската редакция на Радио Свободна Европа той призова косовските институции да използват всички възможни канали, за да поискат замразяване – дори временно – на тези такси за продуктите от Косово, но също така и за премахване на съществуващата такса за продуктите от САЩ.

Към момента в Косово стоките от САЩ се облагат с митническа такса 10 процента, информира изданието.

Според Люлзим Рафуна въздействието на 10-процентнтото мито за Косово, въведено днес, ще бъде голямо. Той допълни, че дори 20-процентното мито, наложено от САЩ на Европейския съюз, може да има косвено въздействие върху Косово, особено върху местните производители, които се снабдяват със стоки от ЕС, които всъщност се внасят от САЩ.

Според статистика на търговските отношения между Косово и САЩ през последните пет години, публикувана от „Коха диторе“, вносът от САЩ през 2019 г. е бил 45,7 милиона евро, и 106,5 милиона евро през 2024 г.

Износът от Косово за САЩ е бил 3 милиона евро през 2019 г., а през 2024 г. – 39,1 милиона евро.

Днес, след обявяването на решението на Тръмп, Американската търговска камара в Косово поиска от косовското правителство да премахне таксата от 10 процента върху американските стоки, като изрази мнение, че след премахването на таксите за САЩ американската страна може да направи същото за Косово.

По-късно през деня косовският президент Вьоса Османи написа в Екс, че официално е поискала от косовското правителство да премахне таксите върху всички продукти от САЩ, като нарече това „важна крачка за задълбочаване на икономическите връзки с най-близкия съюзник“ на Косово.

По думите на Османи това действие ще изпрати ясно послание, че Косово е готово за по-здрави отношения със САЩ с ясна визия, която би направила и двете страни по-силни, по-безопасни и по-проспериращи.

„Уверена съм, че тази стъпка ще отключи нови възможности за разкриване на работни места, обмен на технологии и дългосрочен икономически растеж. Повече от просто икономически ход, това е външнополитическа цел, потвърждаваща нашия траен ангажимент към съюза Косово – САЩ, изграден върху споделените ценности на свободата и десетилетия непоколебима подкрепа“, написа още Османи в публикацията си.

Източник: БТА

Балкани

Общо 648 души са с хранително отравяне от дюнери в Турция; собствениците на заведението са арестувани

Общо 648 души са с хранително натравяне, след като са консумирали пилешки дюнери от заведение в турския окръг Коджаели, недалеч от Истанбул, предава „Хюриет дейли нюз“.

В няколко от местните болници са постъпили голям брой пациенти със стомашни проблеми и повръщане, предизвикани от консумацията на пилешки дюнери от въпросното заведение. Повечето от пациентите са изписани след провеждането на първичен преглед, като по-тежко пострадалите остават за лечение в болничните заведения в района, а двама от тях остават в критично състояние. 

От валийството на Коджаели съобщават, че незабавно са предприети мерки, като още вчера са взети проби от храната в ресторанта. Междувременно заведението е временно затворено, а собствениците са арестувани. От валийството съобщават още, че резултатите от взетите проби не отговарят на микробиологичните критерии на здравните власти. 

/ВН/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Йордания потвърди участието си на Експо 2027 в Белград, очаквам същото от България, каза сръбският президент

Сръбският президент Александър Вучич каза днес в София, че кралят на Йордания Абдула Втори е потвърдил участието на страната си в Експо 2027 в Сърбия и отбеляза, че очаква същото и от България, предаде агенция ТАНЮГ.

Вучич е в българската столица за срещата на високо равнище „Процеса Акаба за Балканите III“.

Сръбският президент съобщи, че се е срещнал с българския президент Румен Радев и с крал Абдула Втори.

 „Мога да кажа, че крал Абдула Втори ми потвърди, че Йордания ще участва в ЕКСПО 2027. Очаквам същото и от България“, каза Вучич.

Той посочи също така, че очаква скоро Сърбия да открие посолство в Йордания.

Президентът Румен Радев и кралят на Йордания Абдула Втори са домакини в София на срещата на високо равнище „Процесът Акаба за Балканите III“.

„Процесът Акаба“ представлява поредица международни срещи, инициирани за пръв път от крал Абдула Втори през 2015 г. Тяхната цел е поддържане на международната и регионалната координация и сътрудничество в борбата с тероризма, екстремистките идеологии и радикализацията чрез всеобхватен подход.

Българският държавен глава и кралят на Йордания Абдула II посрещнаха на форума в София председателя на Председателството на Босна и Херцеговина Желка Цвиянович, президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, президента на Черна гора Яков Милатович, президента на Словения Наташа Пирц Мусар, президента на Албания Байрам Бегай, президента на Косово Вьоса Османи, президента на Хърватия Зоран Миланович, президента на Сърбия Александър Вучич и министъра на вътрешните работи на Белгия Бернар Кентен. В срещата участват представители на близо 30 делегации, водени от държавни ръководители, представители на правителства, на междуправителствени и неправителствени организации и ръководители на дипломатически мисии у нас, съобщиха от прессекретариата на президента.

Тази сутрин имахме първите сесии на процеса от Акаба, каза Вучич, отбелязвайки, че днешният разговор не е бил лесен, особено като се има предвид, че е присъствала и президентката на Косова Вльоса Османи. Той обаче уточни, че заради правилата, при които се провежда срещата, той не може да бъде по-конкретен. 

Сърбия не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област Косово. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

До 12 000 лв. глоба за шумни купони, предвижда законопроект в Румъния

Румънците, които пускат силна музика или използват бормашина в неподходящи часове на денонощието, ще плащат солени глоби. Законопроект, който бе приет вече от Сената, удвоява глобите за онези, които тормозят съседите си с шум, съобщава телевизия Диджи 24.

Най-строго ще бъде наказван шум от бормашина в неуместни часове. Законопроектът предвижда глоба за извършване на строителни дейности между 22 ч. и 8 ч., както и между 13 ч. и 14 ч., от 1000 до 2000 леи (392 лв. – 785 лв.), а при рецидив в рамките на 72 часа глобата нараства на 6000 леи (2357 лв.).

Организирането на частни партита у дома може да бъде санкционирано с глоба до 12 000 леи (4715 лв.). Глобите за шум от купони касаят не само градовете, но и селата, отбелязва телевизията.

Нарушителите, които не заплатят глобите, ще трябва да полагат общественополезен труд.

Законопроектът предстои да бъде гласуван и от Камарата на депутатите.

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 40 минути

Общо 648 души са с хранително отравяне от дюнери в Турция; собствениците на заведението са арестувани

Българияпреди 40 минути

Реконструкция за 3,5 млн. лева на ВиК мрежата започва в най-големия ямболски квартал

Българияпреди 40 минути

За опити за телефонни измами в община Нови пазар предупредиха от Областната дирекция на МВР

Спортпреди 42 минути

Барселона се интересува от Мойзе Кен, който може да се превърне в заместник на Роберт Левандовски

Българияпреди 44 минути

Донорството е кауза, която трябва да обединява, а не да разделя, заявиха от Българския лекарски съюз

Българияпреди 44 минути

Работници от Украйна, Индия, Бангладеш, Сирия и Узбекистан са наети в хотели и производствени предприятия в област Смолян

Спортпреди 46 минути

Сдружение ПФК Ботев стартира процедура по продажба на 30 процента от акциите на Ботев Пловдив

Балканипреди 47 минути

Йордания потвърди участието си на Експо 2027 в Белград, очаквам същото от България, каза сръбският президент

Българияпреди 47 минути

На 8 април започва кампания за събиране и рециклиране на стъклени отпадъци в Троянско

Святпреди 49 минути

ТПС: В Израел преименуваха вид пеперуда на дете, взето за заложник от „Хамас“ в Газа

Святпреди 50 минути

Тръмп, Мъск и Ванс изразиха подкрепа за Льо Пен

Българияпреди 50 минути

Момиче на 18 г. ще изтърпи наказание от осем месеца затвор за кражби от автомобили и от търговски обект в Казанлък

Здравепреди 4 дни

Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена

Политикапреди 5 дни

Лена Бориславова: По-вероятно е Пеевски да поиска да се раздели с Борисов, а не обратното

Бизнеспреди 4 дни

Тръмп заплашва с вторични мита за руския петрол, ако не се постигне споразумение за Украйна

Политикапреди 5 дни

Боршош ще прави “туристическа полиция“

Бизнеспреди 4 дни

Защо наемите са извън контрол

Политикапреди 4 дни

ДСБ-Бургас бе преучредено с ново ръководство

Бизнеспреди 4 дни

САЩ настояват за още по-голям контрол върху минералите и енергията на Украйна

Бизнеспреди един ден

Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин

Обществопреди 4 дни

Днес се провежда последният етап от конкурса за главен архитект на София

Бизнеспреди 4 дни

Съдът засега извади Марин Льо Пен от надпреварата за президент през 2027 г.

Обществопреди 4 дни

Цените на винетките поскъпват от 1 май

Обществопреди 4 дни

Мазут на плажа във Варна, търсят кой е виновен (снимки)

Новини