Свържете се с нас

България

Директорът на екоинспекцията в Русе заяви, че се търсят всевъзможни начини за противодействие на проблемите със замърсяването на въздуха

Търсят се всевъзможни начини за противодействие на проблемите със замърсяването на въздуха в Русе. Това заяви директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в града Дауд Ибрям по време на открита среща на постоянната комисия по екология към Общинския съвет в Русе с граждани и с контролните органи за качеството на атмосферния въздух. На нея са поканени и представители на бизнеса, които обаче не присъстваха, отчете председателят на комисията Мариян Димитров.

Дауд Ибрям коментира, че един от вариантите е някои от производствата от Източната и от Западната промишлена зона да изнесат своите мощности на друг терен. Той даде пример с Истанбул, където промишлеността е изнесена извън града, а от друга страна и с Виена, където пък има инсинератор в централната част, но това не води до замърсявания и неприятни миризми.

„Въпрос на визия, дългосрочно планиране и отговорност от страна на институциите, включително и на РИОСВ, за да гарантираме добра среда за гражданите на Русе“, отчете още Ибрям.

„Всяко производство си има специфични миризми и атрибути, с които работи и не може да бъде сбъркано. Има фирми от Източна и от Западна промишлена зона, които са проблематични. Аз не се притеснявам, да правим актове, да издаваме наказателни постановления и да ходим по съдилищата, защото явно няма друг начин“, каза още директорът на русенската екоинспекция.

Присъстващите граждани отново настояха и за по-сериозен мониторинг с мобилни и постоянни измервателни станции в промишлените райони на и около Русе. Те припомниха, че и през последния месец не липсват дни с превишения на нормите на фин прах.

Дауд Ибрям благодари за активността на гражданите, като ги призова да използват т. нар. зелен телефон на екоинспекцията, на който да подават сигнали при съмнения за замърсявания. Той добави, че е потвърдил своята заявка за постоянно 24-часово следене на проблемните предприятия и пред новото ръководство на Министерството на околната среда и водите и на Изпълнителната агенция по околната среда и водите. За целта обаче са необходими и законодателни промени, които да позволят измерването на различните специфични за дадено предприятие показатели и компоненти, усещащи се към момента под формата на неприятни миризми. Обърнато е внимание на народните представители от Русе, които да организират подобен сериозен дебат и инициативи в Народното събрание.

Дауд Ибрям каза, че е провел разговори и с представители на различните промишлени производства. Запознат е и с проектите за подобряване на вентилационни системи на някои от тях. Според него трябва да се помисли повече и за условията, при които те ще подновяват комплексните си разрешителни, в които трябва и да се промени режимът им за мониторинг и недопускане на разпространението на определени вещества и миризми извън производствените им площадки.

„Обществеността на Русе им даде най-важното, търпението, а то наистина е изчерпано. Сега те са на ход, дали с допълнителни технологии, дали с наемане на специалисти и работници. Този проблем, който създават някои от тях, трябва да приключи“, заяви Ибрям.

Той отчете, че някои от фирмите носят добавена стойност на икономиката на Русе, но по думите му това не трябва да е за сметка на здравето и съответно на бъдещата система на здравеопазване на града. 

Източник: БТА

България

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в землището на с. Първенец, община „Родопи“. Екипът, изготвил Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), и представители на фирмата-инвеститор отговаряха на десетки въпроси на гражданите, свързани със замърсяването на въздуха и водата и нарушаването на екосистемите и баланса в региона. Обсъждането се проведе в залата на Народно читалище (НЧ) „Съзнание 1914 г.“ в селото.

Това е третото обществено обсъждане на инвеститорското намерение на фирма „Толи“ ЕООД. Тя е представила в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив допълнен доклад по ОВОС. Експертите твърдят, че тежкотоварните превозни средства, които ще извозват материала от кариерата, няма да преминават през нито едно населено място, няма да има взривове и няма констатирани водопритоци на подземни води. 

Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 дка в местността Иванчовата чука, на 1,2 км. северно от Първенец, 2,4 км. югоизточно от Златитрап и 2,5 км. югозападно от кварталите на Пловдив „Коматево“ и „Прослав“. Източната граница на находището се намира на 60 метра от коритото на реката и на 20 метра от дигата. В концесионната площ попадат земеделски земи – общински и частни, стара кариера за чакъл, обработваеми ниви, изоставени земи, черни пътища, напоителен канал и бивше летище. Планира се целогодишен добив за срок от 35 години. 

Кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов коментира, че има нарушения на процедурата и фирма „Толи“ ЕООД има разрешение от 2011 г. за търсене и проучване на неметални полезни изкопаеми – индустриални материали, като подземни богатства в разрешителното няма. Тази кариера е недопустима, тъй като има многобройни отрицателни становища, шест решения на Общински съвет – пет на „Родопи“ и едно на „Пловдив“, които заявяват, че са против нея, посочи Михайлов. По думите му намерението не отговоря на Плана за интегрирано развитие на общината, където ясно е посочено, че няма място за кариерни дейности на територията на „Родопи“. Администрацията днес е направила проверка на нивото на подпочвените води на терен, попадащ в находището. Специалистите установиха, че в три изкопа има подпочвена вода на 1 до 2 метра дълбочина, посочи кметът и допълни, че според изследването на ОВОС-а, направено през сухия период на миналата година – месец юли, нямало вода до 13-я метър, което не е вярно.

Общинският съвет на „Родопи“ прие на 4 април с пълно единодушие декларация срещу изграждането на кариерата. 

През миналия месец общо събрание в селото избра инициативен комитет, който инициира и подписка срещу инвестиционното намерение. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград

Шестгодишно дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград, съобщиха от прокуратурата в Хасково. Смъртта е настъпила вчера вечерта, а пристигналите парамедици само са констатирали кончината на детето.

Образувано е досъдебно производство по чл. 122, ал. 1 от Наказателния кодекс за причиняване на смърт по непредпазливост, уточниха от държавното обвинение. Утре се очакват подробности, увериха оттам.

Социалната услуга в Кризисния център е външна за община Димитровград. Тя е възложена на Фондация „Български център за джендър изследвания – клон Хасково“, пише в официалния сайт на Община Димитровград.

Трагедията е отразена и на официалната фейсбук страница на центъра с коментара: „Вчера едно от нашите прекрасни деца в Кризисния център стана звездичка! Почивай в мир, скъпо дете, ние никога няма да те забравим! Ти направи живота ни по-светъл и смислен“! 

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Община Русе е получила разрешение за сондажи за поливна система на дунавския кей

Община Русе е получила разрешение от Басейнова дирекция за сондажи за поливна система на дунавския кей. Това каза заместник-кметът на крайдунавския град по „Опазване на околната среда и комунални дейности“ Никола Лазаров по време на днешната открита среща, организирана от постоянната комисия по екология към местния Общински съвет, на която бяха коментирани и проблемите със замърсяването на въздуха

Той отбеляза, че с изграждането на поливна система крайбрежната ивица ще придобие по-зелен облик. Лазаров добави, че именно растителността и най-вече дърветата е необходимо да бъдат обгрижвани с осигуряването и на съответна поливна система, каквато ще бъде изградена и в градинката на площад „Дунав“. 

Директорът на общинската дирекция „Екология и зелена градска среда“ проф. Любомир Владимиров добави, че Община Русе има залесителна програма всяка година, която планира засаждането на определени видове в различни райони. 

„В града има около 60 хиляди картотекирани дървета и още поне толкова, които не са картотекирани. Голяма част от тях са садени безразборно, най-вероятно от годините, когато в Русе имаше проблеми и с хлора. Те са се появили на места, на които не са създавали проблеми към дадения момент, но сега при тази инфраструктура, кореновата им система повдига огради, къщи. Имаме не една и две такива жалби“, каза още Лазаров. 

За сметка това се обсъждат възможности за организиране на осиновяване или засаждане на дървета от граждани на определени места след консултация с ландшафтен архитект.

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 49 минути

Доминиканската република предприема по-строги мерки срещу мигрантите от Хаити

Святпреди един час

ПАП: Министрите на културата от ЕС се събраха във Варшава на неформална среща

Святпреди 2 часа

Тръмп каза, че е имал страхотен разговор с Нетаняху за Иран и търговията

Икономикапреди 3 часа

Два от трите основни индекса на Уолстрийт се понижиха през първия ден от новата седмица

Святпреди 3 часа

Тръмп и Нетаняху увериха, че работят за ново споразумение за прекратяване на огъня в Газа

Святпреди 4 часа

АПА: Всеки втори нов велосипед в Австрия е електрически

Святпреди 4 часа

САЩ водят преки преговори с Иран за ядрената му програма, обяви Тръмп на среща с Нетаняху

Святпреди 4 часа

Зеленски за първи път каза изрично, че в руската Белгородска област има украински войски

Спортпреди 4 часа

Сон: „Показахме характер и си тръгваме с много важни три точки“

Спортпреди 5 часа

Карло Анчелоти: „Артета изведе Арсенал на върха в Европа и върши фантастична работа“

Спортпреди 5 часа

Старши треньорът на Интер Симоне Индзаги: „Байерн Мюнхен и Реал Мадрид са фаворити за спечелване на Шампионската лига“

Спортпреди 5 часа

Куртоа обяви, че е напълно здрав за сблъсъка с Арсенал

Бизнеспреди 5 дни

Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин

Бизнеспреди 5 дни

Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти

Икономикапреди 3 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 3 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 3 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 2 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 2 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 2 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Обществопреди 2 дни

Да крадеш от хора с увреждания: Разследване на Любомир Жечев “хвана“ злоупотреби за над 1 млн. евро

Новини