Балкани
Десетки жители на турско село се раждат глухи поколение след поколение, без да е установена причината за това

В отдалечено село в Северна Турция необичайно голям брой жители са глухи и не могат да говорят, като се твърди, че това състояние се предава от поколения, съобщава в свой материал турското издание „Дейли Сабах“.
Гьокова, селски район до град Алачам в окръг Самсун, е дом на около 20 домакинства. В почти всяка къща има повече от един човек със слухови и говорни увреждания. Местните власти казват, че проблемът продължава от десетилетия и изглежда засяга всяко ново поколение.
„Всяко домакинство има повече от един човек с увреден слух. (…) Това продължава от поколения. Дори новородените се раждат със същите увреждания“, казва Еюп Тозун, кмет на селото.
Гьокова се намира на около 40 километра от областния център Алачам и на около 120 километра от столицата на окръга Самсун. При население от около 100-120 души, Тозун изчислява, че почти половината от жителите са засегнати.
„Смятам, че това се дължи на нашето нездравословно водоснабдяване“, подчертава Тозун. Той добавя, че хората в селото са се научили да общуват на жестомимичен език, но и че външните хора често срещат трудности в комуникацията с местните.
„Имам девет братя и сестри – четирима са с увреждания. Почти не са останали здрави хора“, заключва Тозун.
Жителите казват, че причината за уврежданията остава неясна. Въпреки че се подозира, че близкородствените бракове играят роля, някои смятат, че фактори в околната среда като небезопасната питейна вода също могат да бъдат причинители. До момента не е провеждано официално научно изследване за установяването на причината.
85-годишната Сатъ Тозун казва, че има четири деца с увреждания, а едно от децата ѝ, което живее отделно, има три деца, които също са глухи. Децата на снаха ѝ също са с увреждания. „Цялото село е пълно с хора с увреждания“, каза тя.
Друг жител, Рахми Чизин, преброи 48 души с увреждания в селото.
„Всички те се нуждаят от грижи. Ние дори нямаме подходящо водоснабдяване. Не знаем дали това е от близкородствени бракове или от водата, но процентът е тревожно висок“, казва той.
Али Тюзюн, също местен жител, подчертава икономическите трудности, пред които са изправени мнозина.
„Голяма част от това село е с увреждания. Трудно им е да си изкарват прехраната. Получават някаква държавна подкрепа, но не и достатъчно внимание. Всички ние трябваше да се адаптираме към използването на жестомимичен език“, заяви той.
Докато общността е намерила начини да се адаптира към обстоятелствата, жителите казват, че спешно се нуждаят от здравна помощ, чиста вода и по-нататъшно проучване на първопричините за широко разпространените увреждания.
Източник: БТА
Балкани
Босненският съд отново изпрати искане до Интерпол за издаване на международна заповед за арест на Милорад Додик

Съдът на Босна и Херцеговина изпрати искане до Интерпол за преразглеждане на решението да не се издава международна заповед за ареста на лидера на босненските сърби Милорад Додик, съобщи босненското издание „Дневни аваз“.
„Съдът (на Босна и Херцеговина) може към момента само да потвърди информацията, че е изпратено искане за преразглеждане решението за отхвърляне на искането за издаване на международна заповед за арест“, посочиха от съда пред изданието.
На 26 февруари президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит. На следващия ден в отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията ѝ. На 17 март съдът на Босна и Херцеговина издаде заповед за арест на Додик, както и на председателя на парламента Ненад Стевандич и премиера на Република Сръбска Радован Вишкович.
В началото на този месец Съдът на Босна и Херцеговина поиска от Интерпол да го включи в списъка си с издирвани лица, но организацията отхвърли искането на Сараево. Според наличната информация Интерпол е решил така, като се е позовал на член 3 от своя устав, който забранява намеса в случаи, които имат „политическа, военна, религиозна или расова основа“.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Комитетът на Съвета на Европа срещу изтезанията инспектира Турция на фона на репресиите срещу протестиращите заради ареста на кмета на Истанбул

Комитетът на Европейска конвенция за предотвратяване на истезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание към Съвета на Европа извърши непланирано посещение в Турция, след като стотици лица бяха задържани по време на национални протести срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу миналия месец, съобщи вчера новинарският уебсайт „TR724“.
В общественото пространство е налице широко разпространена критика относно задържането и предполагаемото малтретиране на стотици протестиращи, които излязоха на улицата след задържането на Имамоглу на 19 март и последвалия му арест, подчертава „TR724“. Арестът на кмета по обвинения в корупция предизвика широкомащабни демонстрации в Истанбул и в цялата страна, като хиляди протестираха срещу това – според опозиционните лидери – политически мотивирано действие.
Според писмено изявление, публикувано на уебсайта на Конвенцията в понеделник, основната цел на посещението от 7 до 11 април е била да се проучи отношението и гаранциите, предоставени на лицата, задържани от полицията, особено в контекста на публичните демонстрации, провеждани от 19 март насам.
Делегацията, водена от президента на Конвенцията Алън Мичъл, посети големи полицейски центрове за задържане в Анкара и Истанбул. Групата също така проведе целенасочени посещения в затворническите кампуси „Метрис“, „Мармара“ и „Синкан“ в Истанбул и Анкара, предимно за да интервюира лица, наскоро задържани в предварителния арест.
По време на посещението си делегацията проведе консултации с министъра на правосъдието Йълмаз Тунч и заместник-министъра на вътрешните работи Мюнир Каралоглу, като се срещна и с високопоставени служители на затворническата администрация и министерството на вътрешните работи. Техните дискусии бяха съсредоточени върху последните практики за сигурност, процедурите за задържане и условията в затворите.
Имаше широко разпространени твърдения, че задържаните – включително студенти, журналисти и общински служители – са били подложени на малтретиране, лоши условия и незаконни претърсвания със събличане. Министърът на правосъдието на Турция отхвърли тези твърдения.
Делегацията, която сподели предварителните си констатации с турските власти в края на посещението, се очаква да публикува окончателния си доклад през следващите месеци. Докладът ще оцени доколко отношението на Турция към лица, лишени от свобода, съответства на международните стандарти за правата на човека.
Близо 2000 души, включително студенти, бяха задържани по време на най-мащабните вълнения в Турция от повече от десетилетие, като над 270 бяха официално арестувани, припомня изданието „Търкиш минът“.
Изявление от Главната прокуратура на Истанбул разкри миналата седмица, че са повдигнати наказателни обвинения срещу 819 души като част от 20 разследвания, започнали в отговор на протестите срещу ареста на Имамоглу. Те са обвинени в нарушаване на турския закон за публични събрания и демонстрации.
Мнозина казват, че арестът на Имамоглу е политически мотивиран, за да отстрани кмета на Истанбул като конкурент на следващите президентски избори, насрочени за 2028 г.
Групи за правата на човека, включително Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), многократно алармираха за влошаването на състоянието на правата на човека в Турция. През последните години са подадени стотици жалби за изтезания, докато жертвите и техните адвокати казват, че рядко се провеждат разследвания и извършителите почти никога не биват преследвани.
Източник: БТА
Балкани
Асоциация „Фулбрайт и приятели“ подкрепи исканията на сръбските студенти, академичната общност и преподавателите

Асоциация „Фулбрайт и приятели“ подкрепи исканията на сръбските студенти, които настояват институциите в Сърбия да бъдат подведени под отговорност за смъртта на 16 души при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад, както и искането за разследване на използването на звуково оръжие по време на протестен митинг в Белград на 15 март, предаде регионалната телевизия Ен1.
Това се казва в Декларация за подкрепа на студентите, преподавателите и академичната общност, която беше единодушно приета на Изборното събрание на Асоциация „Фулбрайт и приятели“ на 15 април.
Асоциацията, която освен стипендианти на „Фулбрайт“, обединява и всички получатели на образователни стипендии, финансирани от правителството на САЩ, осъжда кампанията за дисквалификация, оклеветяване и сплашване на ръководството на университите и факултетите, преподавателите и студентите.
Особено остро се осъжда систематичната медийна кампания срещу ректора на Белградския университет Владан Джокич, физическото нападение срещу декана на Философския факултет в Ниш Наталия Йованович, както и неадекватните действия на полицията и прокуратурата въз основа на наказателната жалба срещу декана на Икономическия факултет на Белградския университет Жаклина Стоянович, се посочва в декларацията.
В декларацията се посочва още, че с незаконното приемане на Указ за изменение на Указа за нормите и стандартите за условия на труд на университетите и факултетите, правителството на Сърбия по същество спря финансирането на научноизследователската дейност в университетите в Сърбия. Асоциацията настоява сръбското правителство възможно най-бързо да отмени измененията на регламента, които, според нея, са приети незаконно и имат вредни последици за научната дейност, а следователно и за общото развитие на Сърбия.
„Сдружението подкрепя и борбата на педагозите за подобряване на статута им, както и статута и качеството на образованието. Вместо сплашване и засилване на репресиите, ние призоваваме правителството да отчете недоволството на голяма част от гражданите от сегашния начин на управление и да предприеме необходимите мерки за разрешаване на дълбоката политическа криза по безконфликтен начин, възможно най-бързо“, завършва Декларацията.
Трагедията в Нови Сад от 1 ноември миналата година предизвика вълна от протести в цялата страна, водени главно от студентите. Публикуването на пълната документация за реконструкцията на сградата на местната жп гара е ключово искане на протестиращите. Месец по-късно правителството и президентът на Сърбия обявиха, че пълната документация е публикувана и обществено достъпна, но под натиска на протестите многократно се появяваха нови документи.
Студентите настояват и за санкциониране на нападателите на протестиращи в десетки инциденти, както и спиране на наказателни производства срещу протестиращи, арестувани от полицията.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата