България
Депутатите приеха програмата си за работа за тази пленарна седмица

Депутатите приеха програмата си за работа за тази пленарна седмица. Програмата предвижда като първа точка прекратяване на правомощията на член на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество и на Комисията за противодействие на корупцията във връзка с подадена молба от Силвия Русанова Къдрева. Миналата седмица парламентът избра Силвия Къдрева за заместник-председател на Сметната палата.
В дневния ред е второто гласуване на Законопроект за ратифициране на Споразумение за участие на България в Регионалната програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за Югоизточна Европа с доброволен финансов принос в размер на 100 000 евро, както и ратифицирането на споразумението за засилено партньорство и сътрудничество между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Киргизката република, от друга страна.
Програмата предвижда на първо гласуване депутатите да разгледат промени в Закона за храните, в Закона за филмовата индустрия, както и в Закона за здравното осигуряване. В дневния ред за тази седмица е и законопроект за ратифициране на писмата за изменение на Анекса към Споразумението между Република България и Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили в Европа и Щаба на Върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията за допълнение на Парижкия протокол. Програмата предвижда и ратификацията на Техническо споразумение относно създаване на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съюзните сили за реагиране.
В петък депутатите ще изберат председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията.
След гласуването на програмата депутатите гласуваха постъпилите предложения от парламентарните групи за включване в дневния ред на точки. В пленарната зала бе отхвърлено предложението на „Възраждане“ за включване в седмичната програма на искането им за изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов относно убийството на 18-годишната Магдалена от Хасково, както и предложение на народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) за изслушване на министъра на вътрешните работи относно противодействие на организирани групи от лица, извършващи на територията на град София действия грубо нарушаващи обществения ред. Отхвърлено бе и предложението за включване в седмичната програма на проекторешението, внесено от народния представител Явор Божанков (ПП-ДБ) за сваляне на имунитета на народния представител Славчо Крумов от „Възраждане“. След гласуване не бе допуснато и разглеждането на проекторешенията, свързани с исканията на главния прокурор за сваляне имунитета на народните представители от „Възраждане“ Ивайло Чорбов и Никола Димитров.
Депутатите отхвърлиха и предложението на Атанас Атанасов от ПП-ДБ да се проведе изслушване на Росен Желязков, председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) Пламен Тончев и председателя на Държавна агенция „Разузнаване“ (ДАР) Антоан Гечев относно шпионския скандал във Великобритания, при който има осъдени шестима български граждани за шпионаж в полза на Русия. Отхвърлено бе и предложението за включване в дневния проект на проекторешение за свалянето на имунитета на народния представител от „Възраждане“ Йордан Тодоров. Проектът на решение е с вносител Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ.
Бе отхвърлено също предложението на „Възраждане“ за изслушване на управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев относно разпространената от него информация, че се е запознал с конвергентните доклади и има информация, че те ще бъдат положителни както и за предоставяне на актуална информация относно обезпечаването на валутните фондове.
/БИ/
Източник: БТА
България
Държавата всяка година дава субсидия за градския транспорт в София, каза премиерът Росен Желязков

Държавата ежегодно дава субсидия за градския транспорт в София. За 2024 година субсидията от държавата към Столичната община беше в размер на 89 млн. лева, за 2025 година субсидията е увеличена със 17 млн. лева. Това е близо 20 процента увеличение от 2024 г. към 2025 година, каза министър-председателят Росен Желязков в старозагорското село Загоре.
Той посочи, че „за удовлетворяване на исканията за увеличение на възнагражденията бяха необходими още средства, като още преди да се срещна със синдикатите, аз поканих кмета Терзиев и проведохме един много смислен разговор. Неговият ангажимент да осигури 15 млн. лева беше съпътстван с това държавата да добави към субсидията още 15 млн. лева, т.е. ние станахме с кмета съдружници в това да осигурим този проблем“. Премиерът каза, че „правителството не е играещ треньор на столичния Общински съвет, както и на кмета, за да се опитва да осигури резултата във фискалния план на столицата“.
Премиерът беше гост на официалното откриване на третия логистичен център на „Билла България“ в страната.
/РИ/
Източник: БТА
България
Голяма част от инфраструктурата на училищата и на университета се обновява именно чрез проекти, каза проф. Драгомир Марчев

Голяма част от нужната инфраструктура на училища и на университета се обновява именно чрез проекти, каза проф. Драгомир Марчев – директор на Центъра за проектна дейност на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, по време на местна конференция в Шумен по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Той допълни, че няма институция, която сама да има възможност да извади милиони за изграждане на лаборатории и обсерватории.
Проф. Марчев посочи, че много голяма част от научната апаратура в университета е доставена именно по сериозни проекти от различни програми, основно през последните години.
„Един от проблемите на проектното финансиране е административният капацитет. Там все още има какво да се желае и именно университетът е средището, където може този административен капацитет да се гради. Затова университетът, бидейки висше учебно заведения, е призван именно в това да обучава“, посочи проф. Драгомир Марчев.
Той допълни, че в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ чакат резултат от един европейски проект по програма „Хоризонт 2024“. „Проектът е за подготвяне на ново квантово общество. Европейският съюз вече мисли за новите професии. За това с какво младите хора предстои да се занимават следващите 20 години и ние сме там в челните редици. Участваме в два подобни проекта, минали сме през първата административна цедка. Надяваме се да осъществим този проект, където заедно с партньори от Испания, Франция, Полша, Румъния и Гърция да направим жалоните на това как да обучаваме новото квантово общество. То ще бъде в челните редици в следващите 10-20 години“, посочи още проф. Марчев.
Директорът поясни и за проекти, по които текущо се работи в университета и за вече приключили. “По Националния план за възстановяване и устойчивост, „Образование и умения“, работим по проект “Създаване на национален и регионален STEM центрове”. Шуменският университет е един от трите университета в България, който е определен за бенефициент за един от тези регионални STEM центрове с обучаваща цел. Целта на тази програма е да обучим учителите да работят и да преподават в тези STEM центрове. Около един милион лева е финансирането за университета по този проект“, каза той.
Друг от проектите на висшето учебно заведение е „Университети за наука, информатика и технологии в електронното образование“. „Този проект е от предишния програмен период по програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ със 70% европейско финансиране. Ние сме партньори по този проект, като водеща организация е Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и участват още пет университета. Нашият център е от първо ситуираните и работи с пълна сила. Това е огромен информационен център със сериозна изчислителна апаратура“, допълни професорът.
„По Националната пътна карта за научна инфраструктура, част от НПВУ, участваме в два мащабни инфраструктури проекта. Единият е Регионален астрономически център за изследвания и образование (РАЦИО), където се провеждат професионални научи изследвания. Другият проект е за създаване на българска LOFAR BG – Erik станция и участие в мрежата LOFAR. Това е един нискочестотен телескоп, по програма „Оптиком“. По този проект предстои да се усвоят около 13 млн. лева. По проекта РАЦИО са усвоени около 4 млн. лева, остават още близо два милиона“, каза Марчев.
Той обобщи, че благодарение на този проект е изградена астрономическа обсерватория в Шуменското плато. „През последните три години там са инвестирани около 1 млн. лева в апаратура. Това е едно от най-модерните съоръжения в България към момента“, допълни професор Марчев и призова общините и общинските администрации да търсят Шуменския университет като партньор, там където е необходимо.
Източник: БТА
България
На всеки час и половина българин умира от инсулт още в болницата, а седем от 10 с инсулт умират в рамките на година, каза доц. Росен Калпачки

На всеки час и половина българин умира от инсулт още в болницата, а седем от 10 души с инсулт умират в рамките на година след инцидента. Това каза за БТА доц. Росен Калпачки, ръководител на Клиниката по нервни болести в столичната болница „Св. Анна“. Доц. Калпачки участва в дискусия, посветена на достъпността на пациентите след инсулт до роботизирана рехабилитация.
В България смъртността от инсулт е четири пъти повече, в сравнение с данните за другите европейски държави, и девет пъти повече от средната смъртност след инсулт за света, посочи още той. За една година в България случаите на инсулт са 45-50 хиляди.
Рискови фактори
Близо 80% от рисковите фактори за инсулт са изменяеми – човек може да влияе над тях, като 50% се падат на високото кръвно налягане, а 30% от риска за инсулт се дължат на мръсния въздух, който също е наш „принос“, каза още той. По думите му обществото ни не е добре информирано, ниска е здравната култура, хората вярват повече на реклами за чудодейни билки, отколкото на съвет от лекар, а рекламите по билбордовете са за хазарт, вместо да призоват хората да измерват кръвното си налягане.
Висока смъртност от инсулт
Високата смъртност от инсулт е поради настъпили усложнения, в резултат на залежаването на болния, което влошава достъпа му до медицинска грижа, както и заради съпътстващи заболявания – диабет, бъбречно заболяване, високо кръвно налягане, сърдечни аритмии.
През 2024 г. едва 4% от получилите инсулт в България са получили навременно лечение.
Напълно излекувани
Лечението на инсулт по клинична пътека може да бъде не повече от 10-20 дни, но долекуването и възстановяването на болния е на гърба на близките. Грижата за пациента след инсулта не е адекватна и е оставена почти напълно в ръцете на семейството. Рехабилитационните центрове са изключително малко.
Съвременното и навременното лечение позволява поне две трети от получилите инсулт да си тръгнат „на крака“ и ги връща отново в живота. Освен бързо прилагане на съвременно лечение, голямо значение за пълното възстановяване на пациента имат възрастта му, наличие или липса на съпътстващо заболяване, ангажираната общност около пациента, борбеността и мотивацията на самия него. Личните качества на преживелия инсулт понякога са и предварително сломени – хора, които са по-склонни да изпадат в депресия и да се демотивират, определено са застрашени. Депресията след инсулт е цяла тема в медицината. Голяма част от хората изпадат в депресивни състояния, защото животът им се е сгромолясал.
Хора, които са имали добра профилактика и които са били лекувани правилно в острата фаза на инсулта, имат най-големи шансове.
Инсулт и пол
Един от митовете за влиянието на пола като риск за инсулт е, че мъжете получават по-често инсулт, но отдавна се знае, че не е така. Появата на инсулт сред мъжете е в пъти по-голяма в сравнение с тази при жените, но това е валидно само до настъпването на менопаузата у жената. След настъпване на менопаузата и хормонален дисбаланс, само за последващата декада жените боледуват от инсулт много по-често от мъжете. Това се случва заради намаляването на нивото на естрогена в женския организъм, който дотогава е имал протективна функция.
Холестерол и кръвно налягане
Жените, след настъпване на менопауза, и мъжете, през целия си живот, трябва да наблюдават нивото на холестерола си, на кръвното налягане и на кръвната захар, съветва лекарят. Доц. Калпачки направи аналогия с пример от миналото – две седмици след конференцията в Ялта през 1945 г., на която се събират Чърчил, Рузвелт и Сталин, Рузвелт умира от инсулт. В онези години изключително стриктно личния му лекар е водил дневник, в който ежедневно е записвал стойностите на кръвното му налягане и се вижда, че те достигат до 240/140 и 270/170, но никой тогава не е предполагал, че те водят до инсулт. Ако тогава са имали днешните знания, той е щял да бъде жив, а както знаем той е бил противник на последвалата трагедия в Хирошима.
Контрол на холестерола
Нормализирането на нивото на холестерола става с лекарства. По думите му само 10% от контрола на холестерола е чрез храната. Лекарствата за понижаване на нивото на холестерола и за понижаване на кръвното налягане трябва да се пият редовно, подчерта той.
План за борба с инсулта
Пета година не се случва нищо с идеята за създаване на план за борба с инсулта, посочи още лекарят. В страната ни липсва и регистър на получилите инсулт, а информация за броя на инсултите може да се получи само от Здравната каса на база плащанията й към болниците, в които са лекували пациенти с инсулт.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами