Политика
Депутатите предложиха куп мерки срещу войната по пътищата – до 130 км/ч по магистралите, по-строг контрол при фишовете

Парламентарната комисия по транспорта и съобщенията прие на първо четене законопроектите за промени в Закона за движението по пътищата. Част от промените предвиждат максималната скорост по магистралите да бъде 130 км/ч, а не 140 км/ч, както е сега, общините да закупуват камери, с които да могат да следят и снимат нарушения, направени на тяхна територия, а нарушителите, които системно избягват да получат фишовете си, да бъдат спирани от движение по пътищата.
По-рано днес председателят на комисията Кирил Добрев от „БСП-Обединена левица“ заяви, че ще се проведе извънредно заседание на комисията по транспорт и още в петък законопроектите ще бъдат обсъдени на първо четене в пленарна зала. Добрев се оплака, че заради процедурни хватки и удължаване на работното време на парламента четири пъти е отменял заседание на комисията.
Законопроектите са внесени в деловодството на Народното събрание през декември 2024 г. от Министерски съвет, „Възраждане“, ГЕРБ, „Продължаваме промяната-Демократична България“, но те се разглеждат от комисията едва днес – седмица след като 12-годишната Сияна Попова загина при катастрофа на 31 март на пътя между селата Радомирци и Телиш, област Плевен. Бащата на Сияна Николай Попов обяви, че ще се бори повече нито едно дете да не загине по пътищата.
Какво предвиждат законопроектите?
Предложенията на „Продължаваме промяната-Демократична България“ са насочени към намаляване на административната тежест, повишаване на връчването и контрола, улесняване на гражданите чрез елиминиране на всички стикери от предното стъкло на автомобила и заменянето им с автоматизирани справки в централизирани регистри, възможността за заплащане на глоби онлайн без преди това да се налага те да бъдат връчени присъствено, намаляване на рецидивистите на пътя – като се въвежда задължение за контролните органи да спират на пътя и да връчват невръчени електронни фишове и наказателни постановления на водачи, които имат повече от 5 невръчени такива.
Законопроектът въвежда и задължение за публикуване на данни за извършените нарушения, съответно за съставените актове, фишове, електронни фишове и наказателни постановления. Въвежда се и право на служебен електронен достъп на държавни органи и други лица, обработващи ги по закон, до данните за административните нарушения на водачите. Законопроектът е внесен от Божидар Божанов от ДБ.
Вторият законопроект на коалицията, внесен от Явор Божанков от ПП, засяга полевите тестове. Той смята, че значителна част от полевите тестове дават фалшив резултат, затова предлага, докато се чакат резултатите от кръвния тест, книжката на водача да не се отнема, нито да се свалят табелите на автомобила.
Божанков е предвидил и временна административна мярка, за да се избегне опасността нетрезвен водач да е зад волана – до 72 часа без право на шофиране. Именно последното предложение провокира най-много критики в комисията, поради което стана ясно, че ще се направят промени между първо и второ четене.
„Възраждане“ предлагат НАП да могат по-бързо да реализират автомобилите, които задържат, когато бъдат хванати пияни или дрогирани шофьори по пътищата у нас.
ГЕРБ предвижда общините да закупуват камери, с които да могат да следят и снимат нарушения, направени на тяхна територия от водачите. Ако нарушението е заснето с общинска камера, ГЕРБ предлагат 70% от санкциите да постъпват в бюджетите на общините.
Остава на дневен ред идеята длъжностни лица на общината или района, при извършване на административни услуги на гражданите да могат да им връчват електронни фишове за наложени наказания, издадени от МВР.
Предлага се още при спиране за проверка органите на МВР освен документите на водача, да проверяват и тези на пътниците, както и да им връчват невръчените електронни фишове.
Част от основните текстове, внесени от Министерски съвет през декември 2024 г., предвиждат пътните полицаи да могат да контролират трафика с немаркирани коли. Изискването е служителите да са униформени. Предлага се и максималната скорост по магистралите да стане 130 км/ч. В момента тя е 140 км/ч., както и 17-годишните да могат да шофират с придружител.
От Министерски съвет предлагат още при превишаване на скоростта с над 40 км/ч в градска среда и с над 50 км/ч в извънградска нарушителите, освен глоба, да нямат право да шофират за определен период от време – при нарушения в града глоба от 600 лв. и забрана за шофиране два месеца, при тези извън града – глоба от 700 лв. и лишаване от шофьорски права за три месеца.
В началото на седмицата граждани, неправителствени организации и родители на деца загинали при катастрофи се събираха на протест под надслов „аз съм Сияна“. В деня на протеста шефът на АПИ заяви, че ще си подаде оставката, „ако всички я искат“.
Днес „Продължаваме промяната“ призова министъра на регионалното развитие Иван Иванов да освободи председателя на управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Йордан Вълчев. Иванов обаче поиска освобождаване на двама ръководители в АПИ, но не и на директора ѝ.
Според неговото виждане с постовете си трябва да се простят шефът на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ и началникът на отдел „Инвестиционно-ремонтни дейности“ в Областно пътно управление – Плевен.
Източник: Offnews.bg
Политика
Стойнев след вота на недоверие: Популистките и антиевропейските партии нямат нужната сила в България
Снимка БГНЕС
Драгомир Стойнев, БСП
Популистките и антиевропейските партии нямат нужната сила в България. Така Драгомир Стойнев от „БСП-Обединена левица“ коментира неуспешния вот на недоверие срещу правителството.
По думите ки хубаво би било, ако ПП-ДБ застанат зад правителството, за да докажат европейския профил на България, но те избрали да застанат рамо до рамо с тези, които палеха европейските символи.
Драгомир Стойнев заяви, че всяка една „национално отговорна партия“ може да подкрепя кабинета.
„Промяна от трите партии, които подписаха документа за съвместно управление, абсолютно нищо не се е променило. Продължаваме да работим. Който желае да решава проблемите на гражданите, винаги може да го подкрепи. Ако отидем на нови избори, това ще бъде пагубно за страната“, заяви лидерът на ПГ на БСП-ОЛ в кулоарите на парламента.
Попитан за декларацията за санитарния кордон, той каза, че ПП-ДБ е трябвало да останат в правителството, за да могат да осъществяват контрол. Той обаче заяви, че трите политически сили са изолирали външно влияние в състава на Министерския съвет.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Митов: Няма проблем да се явя на изслушване за контрабандния канал, но не съм извикан на такова

Вътрешният министър Даниел Митов заяви, че няма проблем да се яви на изслушване във връзка с контрабандния канал в Пловдив, но той не бил извикан на такова.
„Вчера дадох пълна информация за случая (след дебатите за вота на недоверие – б.р.). Пълна по часове, по дни и казах, че служителите на ГДБОП са подали сигнал още миналата година, образувано е досъдебно производство и тяхно викане тук би ги вкарало в беля, защото по закон те нямат право да коментират. Аз няма да съм министърът, който вкарва полицаи в беля. Запознат съм в казуса и е реагирано много адекватно“, заяви Митов в кулоарите на парламента.
След края на вчерашните дебати за вота на недоверие срещу правителството министърът на вътрешните работи Даниел Митов взе отношение по темата с безпрецедентно половинчасово изказвания. На практика той наруши правилника на парламента, защото народните представители нямаха възможност да му задават въпроси, както се прави по време на парламентарен контрол, където са характерни подобни дълги изказвания от изпълнителната власт.
Митов увери, че не е спирал никого да говори, но хората, които обсъждат ГДБОП-Пловдив, работели с фалшива информация.
„Неадекватни реакции и лъжлива информация пречат на разследването в Пловдив. Започвам да ги подозирам, че работят за някоя от престъпните групировки, които се бият в момента помежду си“, каза вътрешният министър, без да дава подробности.
По думите му това е казус от миналата година и „не може да превръщаме парламента в конвент и разследващ орган“.
Със същите думи председателят на парламента Наталия Киселова за пореден път отказа да включи в дневния ред изслушването на Митов и служители от ГДБОП-Пловдив във връзка с контрабандния канал в Пловдив.
Вчера (16.04.) тя спря изслушването тъй като миналата седмица точката беше отхвърлена. Киселова посочи още, че Софийската градска прокуратура я информирала, че се води проверка в Комисията за противодействие на корупцията. Според правилника на Народното събрание отхвърлени предложения могат да бъдат предлагани отново най-рано след месец.
На днешното пленарно заседание председателката на парламента предложи промени в дневния ред, но отново не спомена изслушването.
„Мотивите са идентични, разширили сте кръга лица +2. Министърът, осем полицаи и още две лица. Народното събрание не е конвент, не е съд. Изслушването на длъжностни лица и граждани е в постоянните комисии“, каза тя.
Миналата седмица изслушването не бе допуснато, след като Костадин Ангелов от ГЕРБ показа с палец надолу на колегите си от БСП как да гласуват.
Против изслушването тогава гласуваха от ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ и „ДПС – Ново начало“. „За“ гласуваха „Продължаваме промяната-Демократична България“, МЕЧ, „Възраждане“ и ДПС-ДПС. Така пленарната зала отхвърли предложенията за изслушване на Даниел Митов и на полицаите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ в Пловдив – Димитър Паница, Валентин Мандраджиев, Георги Димитров, Цвятко Геров, които на 19 ноември 2024 г. са разбили контрабанден канал за цигари на стойност над 8 милиона лева.
Източник: Offnews.bg
Политика
Готви се трети вот на недоверие. МЕЧ иска свалянето на Киселова

„Величие“ готвят нов вот на недоверие. „Възраждане“ също са готови да внасят още, като включат в разговорите и ДПС-ДПС, а МЕЧ ще разговоря с останалите партии за свалянето на Наталия Киселова от председателския пост. Това се случва минути след като вторият вот на недоверие на тема корупция беше неуспешен.
Очаквано правителството оцеля и след втория вот на недоверие
„Следващият вот на недоверие ще бъде във връзка с неспазването на боклука. Днес отново продължава – гигантско сметище. Ако едно правителство не може да се справи с боклука в държавата, това значи, че са некадърни“, каза в кулоарите на парламента лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов.
Костадин Костадинов от „Възраждане“ също се закани да внася вот на недоверие на различни теми, като според него най-важни към момента са вътрешна сигурност и енергетика. Той посочи, че разговори ще се водят и с ДПС-ДПС, но не и с „Продължаваме промяната-Демократична България“.
„Нищо неочаквано. Правителството на Делян Пеевски оцеля. Всички изказвания, че вотът е безсмислен, се оказаха напразни, защото освен по време на дебата, че стана ясно в различни сектори как се проектира корупцията, днес имаме нова ситуация в държавата“, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев в кулоарите на парламента.
По отношение на постоянното отлагане на включването на депутати от „Величие“ и МЕЧ в парламентарните комисиите, Михайлов заяви, че към момента не може да предприеме мерки, но „ще ги бие (управляващите- б.р) във всяка община“.
„Ние ще им нанесем такъв удар, какъвто не са предполагали. Ще ги бием по закон. Във всяка община те имат престъпници и ние ще се изправим срещу тях“, закани се Михайлов.
Преди седмица Михайлов се оплака от саботаж и блокада на парламентарната му група. По думите му вече повече от месец не им се дава достъп до комисии. Василев също коментира темата като посочи, че е възможно да бъде поискано свалянето на Наталия Киселова от председателския пост на парламента.
„Попитах Костадин Ангелов защо продължава „Величие“ и МЕЧ да нямаме участие в комисиите, при положение че днес на председателски съвет беше договорено друго, че сега ще ги гласуваме, той ми каза, че Тошко Йорданов им казал, че искат да почиват и нямало да гласуват комисиите на МЕЧ и „Величие“, обясни той.
Лидерът на МЕЧ заяви, че е говорил с другите парламентарни групи за свалянето на Киселова от председателския пост.
„Да видим дали ще имаме такава подкрепа. Много странно някои не разбират, че Киселова е председател на Пеевски – ПП-ДБ си мислиха, че ще е независима, както и „Алиансът“ си мислеха, че ще има кордон около Пеевски“, каза Василев.
Точката за ново определяне на числеността и промени в състава и ръководството на постоянни комисии беше включена в дневния ред на парламента, но след предложение на Костадин Ангелов от ГЕРБ за разместване в програмата и приключване на работния ден след гласуване на вота на недоверие, тя отново отпадна.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 6 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 6 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Святпреди 6 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Политикапреди 5 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 5 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести