Балкани
Депутатът от турската прокюрдска партия ДЕМ Сърръ Сюрея Йондер почина на 62-годишна възраст

Депутатът от турската прокюрдска Партия за равенство и демокрация на народите (ДЕМ) Сърръ Сюрея Йондер почина днес на 62-годишна възраст, съобщи „Хюриет дейли нюз“.
Йондер, който беше и заместник-председател на турския парламент, беше в интензивно отделение от 18 дни, след като претърпя сърдечен арест и беше подложен на дълга операция. Въпреки усилията на лекарите състоянието му се влоши и той почина малко след 16 ч. местно (и българско време) днес, се казва в изявление на болницата в Истанбул, където депутатът бе настанен. Причината за смъртта му е полиорганна недостатъчност.
Видна фигура в турската политика и член на ДЕМ, Йондер беше известен с ролята си в мирните преговори и работата си като режисьор, като също така придоби известност и като писател и колумнист, припомня „Хюриет дейли нюз“.
Той изигра централна роля в мирните преговори между турското правителство и Кюрдската работническа партия (ПКК) от 2013 до 2015 г.
ПКК води въоръжена борба срещу турската държава от 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, Европейския съюз и САЩ.
Йондер също така беше част от делегацията, участваща в подновените усилия за диалог на лишения от свобода лидер на ПКК Абдуллах Йоджалан и турски представители. В края на февруари в телевизионно изявление Йондер и други представители на ДЕМ предадоха призива на Йоджалан ПКК да се разоръжи и разпусне.
Хоспитализацията на Йондер дойде дни след знакова среща на 10 април в президентския комплекс в Анкара, където той и колежката му Первин Булдан се срещнаха с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, припомня още изданието. Това отбеляза първия директен контакт между Ердоган и прокюрдски представители от близо 12 години.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Румъния гласува днес за президент на първи тур

Румънците гласуват днес на първи тур на президентските избори, които се провеждат повторно, след като Конституционният съд анулира вота в края на миналата година.
Това са десетите президентски избори (след като деветите бяха анулирани) от падането на комунистическия режим в страната през 1989 г. През последните 35 години Румъния беше управлявана от четирима редовни президенти: Йон Илиеску (два непоследователни мандата), Емил Константинеску (един мандат), Траян Бъсеску (два последователни мандата) и Клаус Йоханис (два последователни мандата). Временно изпълняващи длъжността президент са били Николае Вакарою (2007 г.), Крин Антонеску (2012 г.) и Илие Боложан (2025 г.), чийто мандат ще продължи до назначаването на нов държавен глава.
Общо 11 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени – две жени и девет мъже. Най-младият кандидат за президент на Румъния е на 38 години, най-възрастният – на 66. Един кандидат се впуска за трети път в битката. Четирима от кандидатите са независими, седем са издигнати от партии и коалиции.
За първи път в посткомунистическата история на страната най-голямата партия – Социалдемократическата (СДП), няма свой кандидат на изборите, отбелязват местните медии. Премиерът Марчел Чолаку – единственият досега кандидат на СДП, който не успя да стигне до балотаж на изборите миналата година, отказа да се включи отново в надпреварата. Управляващата коалиция на СДП, Национално-либералната партия (НЛП) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) заложи на общ кандидат – бившия лидер на либералите Крин Антонеску.
Социологическите проучвания определят като фаворит кандидата на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион, а борбата за второто място се води между кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску, кмета на Букурещ и независим кандидат Никушор Дан и бившия премиер и също независим кандидат Виктор Понта.
Окончателните резултати от днешната надпревара ще станат ясни два или три дни след края на вота. Ако никой от кандидатите не получи гласовете на 50 процента плюс един от вписаните в избирателните списъци граждани, вторият тур ще се състои на 18 май.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че всички бъдещи преговори за остров Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности, предаде Анадолската агенция.
„Докато не се постигне решение, което отразява реалностите на острова, няма да се ангажираме или да търгуваме с кипърската гръцка администрация“, заяви Ердоган в речта си при откриването на новопостроените сгради на президентството и парламента на признатата единствено от Анкара Севернокипърска турска република (СКТР) в Никозия.
Кипър е разделен от 1974 г. след инвазията на турската армия в отговор на преврат на гръцки националисти. През 1983 г. в северната част на острова беше обявена т.нар. Севернокипърска турска република (СКТР), която обаче остава призната само от Анкара. Островът представлява ключов източник на несъгласие между Гърция и Турция, които са съюзнички в НАТО.
Република Кипър е част от Европейския съюз от 2004 г., но само кипърските гърци, които живеят в южната част, се ползват от предимствата на членството.
Въпреки съгласието си с мерките за изграждане на доверие, кипърските гърци и кипърските турци все още са в противоречие за това как би проработило което и да е решение на въпроса. Кипърските гърци искат федерация – модел, предвиден и в резолюциите на ООН – докато кипърските турци се застъпват за решение с две държави, като се аргументират, че десетилетия на неуспешни преговори са доказали, че федералният модел е неработещ.
„Кипърските турци, които смело са запазили своя език, религия и култура на острова в продължение на повече от 500 години, истински заслужават да гледат към бъдещето с надежда и увереност повече от всеки друг“, заяви днес турският президент.
Той обаче призна, че някои сили се опитват да възпрепятстват напредъка им.
„Наясно сме, че има хора, чиято омраза и жажда за отмъщение са толкова силни, че биха прогонили турците не само от острова, но дори и от Анадола, ако можеха“, отбеляза Ердоган.
Турският президент заяви, че онези, които завиждат на растежа и международната видимост на СКТР, активно работят срещу нейното развитие, пише още Анадолската агенция.
„Както виждате, онези, които завиждат на СКТР за нейната растяща икономика, укрепваща инфраструктура, нарастващ мир и растяща международна видимост, правят всичко по силите си, за да възпрепятстват напредъка“, каза Ердоган.
Той също така подчерта силната подкрепа на Турция за кипърските турци, като предупреди, че онези, които се опитват да „възпрепятстват развитието им“, ще се сблъскат със солидарността на Анкара с Никозия.
Източник: БТА
Балкани
Митинг на турската опозиционна Народнорепубликанска партия срещу ареста на кмета на Истанбул се проведе в анадолския град Кония

Стотици хиляди души участваха днес в митинг, организиран от основната турска опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) на централния площад в град Кония в южната част на Централен Анадол, съобщи вестник „Сьозджю“.
Митингът в Кония под наслова “Народът отстоява волята си“ е четвъртият пореден митинг на опозицията в Анадолските провинции срещу арестуването на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и другите служители от Истанбул и други градове на страната. Предишните се проведоха в Самсун, Йозгат и Мерсин. В Истанбул митинги се организират всяка сряда в различна община.
Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу бе задържан на 19 март заедно с редица други членове на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), като на 23 март съдът удължи мярката за задържането му по обвинение в корупция, а само дни по-късно общинският съвет в Истанбул отстрани Имамоглу от поста и назначи Нури Аслан за негов временен заместник. Арестът на Имамоглу предизвика масови протести в цялата страна, на които се стигна и до сблъсъци между полицията и протестиращите, както и до нови арести.
В същото време Имамоглу бе избран за официален кандидат за президентската надпревара от НРП, а от опозицията започнаха петиция с искане за незабавното му освобождаване и произвеждане на предсрочни президентски избори преди редовните, които трябва да се проведат през 2028 г.
Кония, където се проведе днешният митинг, е известен с това, че болшинството от населението е с консервативни, проислямски възгледи.
От 23 години насам Кония се ръководи от управляващата проислямска Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Поради този факт Кония се счита за крепост на Ердоган.
Хиляди хора с различни възгледи, включително и близки до управляващите, се включиха в митинга в сърцето на Анадола с искане за справедливост, правосъдие, свобода, трудова заетост и икономически просперитет. На него се развяваха хиляди национални знамена и се скандираха протестни лозунги срещу правителството, призиви за освобождаването на Екрем Имамоглу и искания за предсрочни избори, информира „Сьозджю“.
В митинга в Кония участва и кметът на Анкара Мансур Яваш.
„Днес дойдохме тук, за да поискаме демокрация и да се оплачем от несправедливостите. Защото правителството не иска да се откаже от властта, която има. Никой обаче не може да попречи на волята на народа“, каза той.
Председателят на областната организация на НРП в Кония Бекир Яман прочете обръщение от Екрем Имамоглу от затвора в Силиври, в което се казва, че “Митингът в Кония е израз на нашата обща история, както и на търсенето на справедливост“.
„Тази нация няма да остави Имамоглу да умре, както иска (турският президент Реджеп Тайип) Ердоган, те ще го направят (Имамоглу) президент вместо него. Народът ще го направи. Хората виждат всичко сега, затова са толкова много, стекоха се на нашия митинг, въпреки че Кония е крепостта на Ердоган. Но хората искат избори, искат промяна, искат демокрация, искат да си отидете“, заяви лидерът на НРП Йозгюр Йозел в речта си пред множеството, цитиран от опозиционни медии.
По думите на партийния лидер събраните до момента подписи за кандидатурата на Екрем Имамоглу за президент на следващите избори са над 13,5 милиона, а целта е техният брой да достигне 28 милиона.
Йозел призова президента Реджеп Тайип Ердоган да насрочи нови избори и допълни, че процесът срещу Имамоглу трябва да се провежда на живо пред камерите на турската национална телевизия и радио ТРТ.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи
-
Българияпреди 1 седмица
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов
-
Балканипреди 1 седмица
МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига
-
Българияпреди 7 дни
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 5 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид