Балкани
Денят на труда се отбелязва с големи шествия в Атина и Солун

Гръцки синдикати и асоциации, представляващи работниците от всички сектори на икономиката, излизат по улиците на Атина, Солун и десетки други гръцки градове днес, за да отбележат Международния ден на труда, съобщи в. „Катимерини“.
Акциите на 1 май ще засегнат и фериботните услуги и услугите на обществения транспорт, където работниците напускат работа с искане за по-добро заплащане, колективно договаряне, повече назначения и по-добри условия на труд.
В центъра на Атина Общата конфедерация на трудещите се в Гърция и Синдикатът на държавните служители, наред с други синдикати, планират шествия, като протестиращите ще се съберат в 10:30 ч. пред парламента на площад Синтагма.
В Солун синдикатите ще се съберат пред статуята на Елефтериос Венизелос в 10:30 ч., докато няколко групи ще проведат паралелен протестен митинг пред Арката на Галерий.
На шофьорите се препоръчва силно да избягват центъра на двата града днес сутринта, тъй като движението ще бъде спряно.
Синдикати планират шествия и в десетки други градове, включително Патра, Лариса, Каламата, Янина, Ираклион на Крит, Закинтос и Самос.
Междувременно моряци организират 24-часова стачка, спряно е движението на фериботите, както и на влаковете и крайградската железница (Проастиакос) в страната.
Атинското метро, автобусите и тролейбусите ще работят с редуцирано време – от 9:00 до 21:00 часа, докато в Солун метрото ще се движи както обикновено, но няма да спира на станциите Венизелос и Панепистимио докато шествията са в ход поради съображения за сигурност. Автобусите в северния пристанищен град изобщо няма да работят, с изключение на няколко линии, които обслужват хора с увреждания.
Източник: БТА
Балкани
Учредителното заседание на косовския парламент беше прекратено за девети път

Косовският парламент не беше учреден и на деветото продължение на учредителното му заседание, започнало на 15 април, предаде новинарската агенция „Економия онлайн“.
Причина за прекратяването му този път бяха разногласията около начина, по който да се гласува за председател на парламента. Временният председател на косовския парламент Авни Дехари предложи гласуването да се осъществява по таен начин, за да се избегне натискът върху народните представители и да се гарантира разблокирането на работата на парламента.
До тази ситуация се стигна, след като спечелилото парламентарните избори на 9 февруари ляво националистическо Движение „Самоопределение“ (LVV) на досегашния премиер Албин Курти предложи шест пъти правосъдната министърка в оставка Албулена Хаджиу за поста и кандидатурата ѝ не събра при нито едно от гласуванията необходимите 61 гласа в 120-местния парламент на Косово. Опозицията определи Хаджиу като „фигура на разделението“ и отказа да гласува за нея. Някои от опозиционните партии предложиха за председател да бъдат издигнати компромисни лица от „Самоопределение“, около които всички партии биха могли да се обединят.
Втората, третата и четвъртата сила след изборите на 9 февруари – съответно дясноцентристката Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK), дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) и коалицията около десния Алианс за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай (АБК/AAK), които бяха в опозиция в предния състав на парламента, остро се противопоставиха на тайния вот за председател на парламента. Към тях се присъедини и най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“, като четирите политически субекта нарекоха тайното гласуване нарушение на конституцията на Косово и предупредиха, че ако то се въведе като процедура, ще отнесат въпроса до Конституционния съд на Косово.
Лидерът на ДПК Мемли Красничи заяви, че партията му няма да участва в гласуване, което е срещу правилника на косовския парламент, и обвини „Самоопределение“, че се опитва да прикрие липсата на подкрепа за издигнатата от нея кандидатура.
„Никога не се е случвало такова нещо в парламента“, заяви той.
Депутатът от ДСК Хюкмете Байрами и други народни представители от нейната партия нарекоха действията на партията на Курти „едностранни и противоконституционни“.
Тиме Кадрияй от АБК определи ситуацията като „цирк“ и заяви, че нейната партия не иска да участва в подобен процес.
Председателят на партия ИНИЦИАТИВА (NISMA) Фатмир Лимай, която спечели три депутатски места, заяви след провала и на деветото продължение на учредителното заседание, че учредяването на косовския парламент и съставянето на правителство са невъзможни без предварително политическо споразумение, което да гарантира парламентарно мнозинство. Той изрази надежда такова споразумение да бъде постигнато скоро.
При прекратяване на учредителното заседание продължението му трябва да бъде след 48 часа. Следващото, десето продължение, е насрочено за 3 май от 10 ч. местно време.
Източник: БТА
Балкани
Разкопки за нова станция на метрото в Атина разкриха останки на сграда от 19-и век

Жилищен комплекс от края на 19-ти век, разкрит по време на разкопки за новата метростанция на площад „Екзархия“ в центъра на Атина, предлага нов поглед към живота в гръцката столица през добрите и лошите времена, съобщава в. „Катимерини“.
По време на разкопките за новата станция на метрото бе разкрита сграда с площ от 310 квадратни метра, която някога е имала вътрешен двор и кладенец и е била използвана предимно като жилище от края на 19-ти век до 1958 г., когато площадът е претърпял реконструкция.
Археолозите са открили и останки от работилница за обработка на кожа, включително множество подметки за обувки.
При обекта са открити и 30 декоративни керемиди, или антефикси, моделирани по подобие на тези на Атинската академия. Експертите смятат, че са били съхранявани за по-късна употреба или продажба в магазин на площада.
Намерени са още френска бутилка за парфюм и бронзов часовник до керамичен съд със златна глазура и 50 бронзови монети драхми. Открити са също везна и няколко гилзи, вероятно от Втората световна война. Археолозите казват, че боеприпасите може да сочат участието на жителите в сблъсъците през декември 1944 г. между левите членове на съпротивата и подкрепяните от Великобритания правителствени сили.
Артефактите вероятно ще бъдат изложени в бъдещата метростанция, подчертавайки многопластовата история на района.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Граничният контрол между Албания и Косово отпада за гражданите им от днес до 30 септември по силата на споразумение между двете страни

Граничният контрол между Албания и Косово отпада за гражданите им от днес до 30 септември по силата на споразумение между двете страни, предадоха косовски и албански медии.
На база на това споразумение гражданите на двете страни преминават границата през граничния пункт Морина – Върмица (между градовете Кукъс в Албания и Призрен в Косово – бел. ред.) по ускорена процедура през общо девет месеца на годината, отбелязва албанският новинарски портал Алфапрес.
Споразумението, което предвижда облекчени процедури за преминаване на границата на автомобили с косовски и албански регистрационни табели и което беше постигнато през пролетта на миналата година, влезе отново в сила с цел да осигури по-бързо и неограничено придвижване. До него се стигна заради висок брой граждани от Косово, които посещават Албания основно за да прекарат там лятната си почивка.
Освен в периода 1 май – 30 септември, по силата на споразумението граничен контрол между двете страни няма да се извършва от 1 ноември – 28 февруари, припомня Косовското радио и телевизия. В този период на облекчено преминаване на границата не се осъществява проверка на личните документи на гражданите на двете държави, пише още Алфапрес.
/С-АМ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 7 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 7 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 7 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 6 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов