Свят
Датският крал Фредерик Десети пристигна в Гренландия на фона на заявения от Тръмп интерес към полуавтономния арктически остров

Кралят на Дания Фредерик Десети пристигна днес в Гренландия, с което започна посещението му в полуавтономната територия, която президентът на САЩ Доналд Тръмп неотдавна заяви, че иска да анексира заради стратегическото ѝ местоположение в Арктика, предаде Асошиейтед прес.
Пътуването на Фредерик до столицата Нук последва посещението преди няколко дни на новия гренландски премиер Йенс-Фредерик Нилсен в Копенхаген.
Кралят носеше яке с емблемите на датското и гренландското знаме, докато слизаше от самолета под аплодисменти. Фредерик бе запитан от журналист на датската телевизия TV2 за мисията му по време на пътуването. Той отговори, че няма мисия и че е щастлив да посети острова. От своя страна Нилсен, който придружи Фредерик до столицата Нук, заяви пред журналисти, че любовта на датското кралско семейство към Гренландия не може да бъде поставена под съмнение и подчерта, че Фредерик е харесван от местните жители.
Първоначално полетът на Фредерик бе планиран за вчера, но бе отложен заради лошите метеорологични условия. Очаква се по време на визитата си монархът да се срещне с новото гренландско правителство, както и с хора от местната общност, съобщиха от кралския дворец.
Времето принуди Фредерик да отмени предвиденото за утре пътуване до „Станция Север“ (Station Nord), най-северната военна и научно-изследователска станция на острова, както и да отмени среща с елитен патрул от датските специални части, които патрулират с кучешки впрягове в най-отдалечените части на Североизточна Гренландия.
Фредерик посети за последен път Гренландия през юли миналата година, месеци след като се възкачи на престола след абдикацията на майка си – кралица Маргрете Втора.
Пътуването до Гренландия тази седмица се осъществява на фона на посещение миналия месец в отдалечената американска военна база „Питуфик“ на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който обвини Дания, че не инвестира достатъчно в сигурността на острова. Тръмп се стреми да поема контрола над богата на природни ресурси Гренландия, като твърди, че тя е от решаващо значение за сигурността на САЩ. Тръмп не изключва възможността да превземе острова с военна сила, въпреки че Дания е съюзник на САЩ в НАТО, отбелязва АП.
Източник: БТА
Свят
Зеленски заяви, че първата стъпка към мира в Украйна е Русия да се съгласи на безусловно спиране на огъня

Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, в традиционното си вечерно обръщение, че първата стъпка към мира в Украйна е Русия да се съгласи на безусловно спиране на огъня, предаде Ройтерс.
„Те трябва да направят ясни стъпки към слагане на край на войната и ние настояваме първата стъпка да бъде безусловно и цялостно спиране на огъня. Русия трябва да направи това“, изтъкна Зеленски.
Украинският лидер каза още, че Украйна се готви за още дискусии със САЩ, които имат за цел върху Москва да бъде оказан натиск да участва в разговори.
„Избираме точките на натиск в Русия, които най-силно ще насърчат Москва към дипломация“, отбеляза президентът на Украйна.
Володимир Зеленски разкритикува вчера предложението на руския президент Владимир Путин за тридневно спиране на огъня от 8 до 10 май, по случай честванията на победата на Съветския съюз срещу нацистка Германия във Втората световна война. Украинският президент каза, че за спиране на огъня няма нужда да се чака до 8 май.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза по-рано днес, че Украйна не е дала отговор на предложението на Путин за директни разговори за мир и че не е ясно дали Киев ще се присъедини към инициативата за тридневно спиране на огъня.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
АКП: Премиерът на Камбоджа откри три модернизирани отсечки от националната пътна мрежа

Mинистър-председателят на Камбоджа Хун Манет откри три модернизирани пътни артерии, които са част от националната мрежа, и заяви, че те ще изиграят жизненоважна роля за засилване на икономическите дейности в югозападния регион на страната, предаде камбоджанската новинарска агенция АКП.
Изградени от Китайската пътна и мостова корпорация, трите пътя бяха завършени на обща стойност приблизително 188 милиона щатски долара. Те бяха финансирани чрез заем на преференциални условия от правителството на Китай, заедно с вноски от правителство на Камбоджа и данъчни облекчения.
„Тези нови и модернизирани пътища са стратегически проектирани, за да подобрят свързаността между ключови селскостопански и промишлени зони, като същевременно осигуряват по-ефективни транспортни маршрути за търговски и частни превозни средства в югозападните провинции“, заяви Хун Манет на церемонията по откриването.
Той отбеляза още, че модернизираната инфраструктура значително ще подобри регионалните транспортни мрежи и ще улесни пътуването, като в крайна сметка ще допринесе за икономическата експанзия.
„С тези инфраструктурни подобрения югозападният регион става все по-привлекателен за нови инвестиционни възможности“, добави той.
Премиерът потвърди ангажимента на правителството за развитие на инфраструктурата в цялата страна с цел насърчаване на устойчив икономически растеж и подобряване на качеството на живот.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АКП)
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Сенатът на американския Конгрес утвърди бившия сенатор Дейвид Пардю за посланик на САЩ в Китай

Сенатът на американския Конгрес утвърди днес бившия сенатор Дейвид Пардю за посланик на САЩ в Китай, предаде Ройтерс.
При гласуването в Сената кандидатурата на Пардю бе подкрепена с 67 гласа, а 29 сенатори гласуваха „против“.
Номинираният от президента Доналд Тръмп за посланик в Китай Пардю беше сенатор от щата Джорджия от 2015 до 2021 година и е живял в Хонконг. Той има 40-годишен опит като ръководен кадър в международния бизнес.
Ройтерс отбелязва, че Пардю е критично настроен към Китай и Китайската комунистическа партия. Въпреки това в миналото е подкрепял пренасочването на работни места от САЩ към страни с по-ниски разходи за труд – практика, срещу която се обявява президентът Тръмп.
Миналата година Пардю нарече китайския лидер Си Цзинпин „съвременен император“, като написа в свой материал, че Пекин иска да „унищожи капитализма и демокрацията“, както и световния ред, при който САЩ са начело.
При номинирането на Пардю американският президент каза, че той ще допринесе за „продуктивни работни отношения с китайското ръководство“.
При изслушването си в началото на този месец Пардю заяви, че подходът на САЩ към Китай следва да бъде „нюансиран, необвързан с партийни пристрастия и стратегически“.
/БЗ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп