Свържете се с нас

Общество

Да си лидер в 21-ви век: интуиция, талант или умение, което се учи?

Да бъдеш лидер – вродено качество или умение, което се развива с времето? В епизод 12 на видеокаста „Уменията на 21 век“ двама доказани професионалисти – Александра Мечкова, изпълнителен директор на Телерик Академия, и Николай Иванов, бивш капитан на националния отбор по волейбол, обсъждат предизвикателствата пред лидерите днес. От управлението на спортни и бизнес екипи до ролята на личния пример, разговорът предлага ценни прозрения за всеки, който иска да разбере какво означава да водиш другите. Гледайте целия епизод в YouTube.

Как да разпознаем добрия лидер?

Александра Мечкова: Добрият лидер е този, който може да постави егото си на заден план и да работи в полза на колективния интерес. Това често изисква да загърбиш личните си интереси – нещо, което е противоестествено за човешката природа, ориентирана към това да се самосъхрани. Но истинското лидерство означава да намираш баланс – между краткосрочни и дългосрочни цели, между гъвкавост и структура, между това да преследваш амбициозни постижения и да останеш скромен. Да си приятел с колегите си, но и да поддържаш професионална дистанция. На практика лидерът често живее в свят на парадокси, където постоянно балансира между две противоположности.

Николай Иванов: И аз бих допълнил, че лидерът трябва да е добър комуникатор. В днешно време умението да предадеш правилно своите послания, изисквания и задачи е от съществено значение. Те трябва да бъдат разбрани, приети и вдъхновяващи, за да може екипът да иска да ги изпълни с желание.

Има ли разлика между лидер и мениджър?

Николай Иванов: Мениджърството според мен често е като „суха обвивка“ – набор от правила и структури, които задават рамката на бизнес средата. Дрескодът, начинът на комуникация, правилата и процедурите – всичко това оформя мениджърската роля. Лидерът, от друга страна, за мен е творческа личност, широкоскроен и широкоспектърен. Той не просто следва правила, а вдъхновява с присъствието си. Лидерът носи харизма, дух и аура, които не могат да бъдат наложени чрез правила. Той има способността да вижда по-широката картина. Много важно е за един лидер да бъде и визионер. Да не се вглъбява в ежедневните задачи, а да мисли стратегически. Да вижда хоризонта, а не само следващата стъпка.

Александра Мечкова: Разликата е заложена още в самите думи. Мениджърът управлява ресурси, екипи, време и дисциплини. Там усещането за контрол е много по-силно – следиш какво правят хората ти, за да постигнат зададените цели. Лидерът, от друга страна, работи през хората в една много по-комплексна среда, в която контролът отстъпва на заден план. Лидерът често трябва да приеме, че много фактори не са под негов контрол, особено когато става въпрос за външна среда, конкуренция и глобални пазари.

Има ли разлика между това да си лидер в България и в чужбина?

Николай Иванов: Има. Младите често бързат да заминат, без да са натрупали достатъчно опит, което може да ги постави в уязвима позиция. В чужбина лидерите често биват забелязвани повече. Ако имаш качества, това се оценява.

Александра Мечкова: Аз мисля, че разликата е в това какви традиции имаме в тази област, не само по отношение на лидерство, но и в дисциплини като бизнес, маркетинг и т.н. Ние нямаме толкова години история, колкото други нации имат, и затова тепърва започваме да правим първи стъпки в тази посока. Лидерството в България все още е в процес на изграждане.

Може ли всеки да стане лидер?

Александра Мечкова: На някой им е дадено, а при други трябва малко, за да се развие, но изисква основа – желание и осъзнатост. Според проучвания около 70% от лидерските умения се учат в ежедневието, което ме изненада, но логиката е ясна – основата е ключова. Ако липсва тя, дори най-доброто обучение няма да е достатъчно. Важно е осъзнато желание да тръгнеш в тази посока, а не по инерция да гониш следващата кариерна стъпка.

Николай Иванов: Аз съм на мнение, че някои хора просто го притежават. Можеш да го тренираш и практикуваш, можеш да шлифоваш диаманта. Но има хора, които просто го притежават в стойката си, в жестовете си, в начина, по който говорят и мотивират другите. Това са качества, които често не могат да бъдат тренирани, а само усъвършенствани.

Изкуственият интелект ще промени ли лидерството?

Александра Мечкова: Изкуственият интелект е полезен инструмент, асистент и съветник, който може да улесни много мениджърски задачи, но не може да замени лидерството. Лидерът познава екипа си, разбира мотивацията на отделните хора и умее да прецени кога кого трябва малко повече да го бутнеш, кого трябва малко да го дръпнеш назад, защото е прекалено амбициозен и т.н. Това много трудно може да се автоматизира.

Николай Иванов: Изкуственият интелект може да бъде ценен инструмент, но в крайна сметка човешкият елемент ще остане критичен фактор.

Пред какви предизвикателства се изправят жените лидери?

Александра Мечкова: Не харесвам особено деленето на лидерството спрямо пола. Има награди за лидери и отделна такава за жени лидери. Намирам го за много странно. Предизвикателствата основно са в това, че броят жени на ръководни позиции продължава да е много нисък, макар че ние сме в челните места в Европа. Дори процентът жени на мениджърски позиции да расте, броят на дамите на най-високите нива на управление все още е значително по-нисък. Това за мен означава, че много жени нямат достатъчно ролеви модели. Често им се налага да влязат в „мъжките обувки“ и да следват мъжкия пример.

Друго предизвикателство според мен е, че обществото все още очаква от жените да правят две неща: да балансират между професионалния и личния живот, да са едновременно успешни лидери и да са основната сила, която се грижи за децата и дома. Очаква се от жените да правят едновременно две изключително отговорни неща. Тази двойна тежест често води до по-високи нива на стрес и изтощение. Докато мъжете често възприемат една нова лидерска роля като постижение, за много жени тя е просто още една отговорност. Едно е да гледаш на това само като отговорност, а съвсем друго – да го виждаш като конквистадор: завладях още една нова територия, постигнах още едно завоевание.

Ако искате да научите повече за лидерството, вижте целия разговор в епизода от „Уменията на 21 век“ в YouTube. Чуйте още вдъхновяващи истории и съвети за личностно развитие и усъвършенстване в области като кариерно ориентиране, критично мислене, нагласа за развитие и изграждане на лична мотивация във видеокаста, продуциран от Лидл България. Не пропускайте да се абонирате, за да не изпускате следващите епизоди!

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

Кметът на София изчисли, че е необходим персонал от 1900 души за неприетите в яслите и градините деца

Васил Терзиев

Снимка БГНЕС

Васил Терзиев

Ако се осигури грижа на всички неприети деца от 0 до 7 г., ще са нужни 726 медицински сестри, 366 детски учители и 818 души непедагогически персонал, обяви столичният кмет Васил Терзиев в пост във фейсбук.

Той допълва, че „въпреки бързото темпо, с което в София строим и разширяваме детски ясли и градини, недостигът на персонал вече сериозно застрашава нормалното функциониране на системата“.

„Показателен пример: преди месец открихме нова ясла с капацитет за 6 групи, но успяхме да отворим само 2 от тях, тъй като нямаше достатъчно персонал“, изтъква Терзиев.

По думите му проблемът е „дълбоко неглижиран“ и за да се реши, са необходими Столичната община е предложила законодателни промени, „които вече са включени в новия проектозакон за предучилищното и училищното образование“. Те са яслите да бъдат част и от образователната система, за да се даде по-голяма гъвкавост при наемането на персонал; създаване на нова професия – „специалист по ранна детска грижа“, с фокус върху ежедневната грижа, а не върху медицински дейности; комбинирано обучение по педагогика и основни медицински умения, съобразено с реалните нужди на децата в яслена възраст и обучение с включен платен стаж, като Столичната община ще осигури както практиката, така и работните места след завършване.

„На 13 май изпратих официално писмо до министрите на здравеопазването и образованието и науката с настояване за спешни действия. Призовавам Министерският съвет и народните представители да подкрепят тези законодателни промени. Децата ни не могат да чакат повече“, пише още столичният кмет.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Топлофикация започва с ремонтите, студен душ за квартали през лятото

Топлата вода в столични квартали ще спира през лятото заради предстоящи планови ремонти, съобщи Топлофикация – София.

От 10 до 20 юни на студен душ ще са: 

ж.к. „Надежда“ – 3-та част – целият квартал;

ж.к. „Надежда“ – 4-та част – от бл. 423 до бл. 464, ул. „236-та“ № 8, ул. „Бели Дунав“ № 2, ул. „Екзарх Стефан“ № 101 и ОДЗ 90;

ж.к. „Връбница“ – 1-ва част – целият квартал;

ж.к. „Връбница“ – 2-ра част – целият квартал;

ж.к. „Свобода“ – бл. 13;

ул. „Дилянка“ № 14 (вх. А и Б), ул. „Дилянка“ № 20, ДКЦ 24, ул. „Христо Силянов“ № 91.

Ремонтните дейности включват подмяна на амортизирана арматура и профилактика на топлопреносната мрежа с цел да осигурим по-надеждно, безаварийно и ефективно отопление за предстоящия сезон 2025/2026 г., уточняват от Топлофикация – София. 

За извършване на реконструкция на топлопровод в ж.к. „Люлин“ – 9 микрорайон, временно ще бъде спряно топлоподаването от 9 юни до 4 юли в ж.к. „Люлин“ – 9 м. р., бл. 956; ж.к. „Люлин“ – 9 м. р., бл. 957 и ж.к. „Люлин“ – 9 м. р., бл. 959;

Актуална информация за хода на ремонтните дейности може да се види на официалния сайт на дружеството – toplo.bg и на facebook.com/www.toplo.bg. Телефонът за връзка с клиенти е 0700 11 111. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Земеделскиятт министър обеща обезщетения за пострадалите от градушките

Министърът на земеделието Георги Тахов обеща обезщетения за пострадалите от градушките. Лошото време през уикенда унищожи земеделска продукция в голяма част от страната. Студът е попарил и голяма част от маслодайните рози, производителите очакват големи загуби.

„Ще направим всичко възможно парите бързо да достигнат до пострадалите от градушките земеделски стопани. Бюджет има“, увери министърът на земеделието и храните Георги Тахов, който посети днес засегнатите райони в Сливенска област.

Каква обаче ще бъде помощта, на която производителите могат да разчитат, ще стане ясно, след като се подадат заявленията от тяхна страна.

„Там, където има 100% пропаднали площи, се изплащат обезщетения на 80% от разходите за съответната култура, която е унищожена“, обясни министърът.

Той допълни, че когато не са на 100%, остава продукция, която може да се реализира. Освен това може да се ползват и опции през Държавен фонд „Земеделие“ за финансиране.

Тахов коментира още, че ракетните площадки на територията на страната са във вид, брой и обем на това, което е било преди 30 години.

„През последните години не е изградена нито една ракетна площадка, което се опитваме да коригираме“, каза той и посочи, че за 6-7 месеца сега са проектирани 27 нови ракетни площадки.

Освен градушките, студът през април също оказа влияние на продукцията. В Казанлък започна кампанията по прибирането на розовия цвят. Обикновено розоберът стартира в началото на месец май, но заради метеорологичните условия тази година стартира едва преди около два дни, а розопроизводителите се сблъскват с огромен проблем.

Петър Симеонов, розопроизводител, разказва пред БНТ за проблема.

„Тези студове, които минаха началото на април, при нас проблемът се появява сега, когато насажденията изхвърлят пъпките. Не могат да разцъфнат. Това е един проблем, който мога да кажа, че е огромен. Все повече колеги ми звънят с този проблем в цялата Розова долина. Имаме колеги, които започнаха още преди 10 – 12 дни да прибират розовия цвят. Това е локално, но е на много места. Това нещо няма как да разцъфне и да се добие от него розово масло“, казва той.

Неразцъфтелите рози не могат да бъдат преработени, просто изсъхват.

„Изсъхват на самия храст. Това е масово явление, което през годините сме го имали по една, две на храст, три, но сега е масово на самия храст. Пъпките не са розови, стоят ярко червени и не могат да бъдат изхранени. Самият студ ги е попарил още в зародиш“, обясни Петър Симеонов.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 48 минути

ННА: Президентът на Ливан посрещна делегация от ОАЕ в Бейрут

Святпреди един час

АКП: Председателят на камбоджанския сенат предлага да бъдат установени директни полети между Москва и Пномпен

Святпреди 2 часа

УАМ: Президентът на ОАЕ и ливанският премиер обсъдиха двустранните отношения и регионалните развития

Спортпреди 2 часа

Кевин Пенев се класира за финала на земя на Европейското първенство по спортна гимнастика в Лайпциг

Спортпреди 2 часа

Спечелването на трофея в Лигата на конференциите ще покаже прогреса на Челси, смята мениджърът Енцо Мареска

Спортпреди 2 часа

Сандро Вагнер е новият старши треньор на Аугсбург

Спортпреди 2 часа

Ламин Ямал поднови договора си с Барселона до 2031 година

Святпреди 2 часа

Нетаняху призна за „временна загуба на контрол“ при раздаване на помощи в Газа

Святпреди 2 часа

Единствената наистина лоша опасност е Трета световна война, обърна се Медведев към Тръмп

Святпреди 2 часа

Американската Консервативна конференция за политическо действие агитира за Навроцки преди балотажа на президентските избори в Полша

Спортпреди 2 часа

Джак Дрейпър и Андрей Рубльов се класираха за втория кръг на „Ролан Гарос“

Святпреди 3 часа

Хиляди хора се стекоха към център за раздаване на помощи в Газа

Балканипреди 4 дни

Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април

Святпреди 4 дни

Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела

Святпреди 4 дни

Русия обяви, че е свалила 94 украински дрона тази нощ

Спортпреди 4 дни

Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА

Българияпреди 4 дни

Балчик ще отбележи празника си с тържествени културни събития

Обществопреди 4 дни

Безплатно паркиране в синя и зелена зона в София в трите почивни дни

Спортпреди 4 дни

Лудогорец пусна в продажба билетите за домакинството си на Арда Кърджали

Българияпреди 4 дни

За повече от 80 процента от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на „Тренд“

Българияпреди 5 дни

Товарен автомобил горя в логистична база в близост до Стара Загора

Святпреди 4 дни

Кметът на Киев съобщи за осем ранени при комбинирана атака срещу украинската столица с ракети и дронове

Святпреди 4 дни

Най-малко 9 убити при джихадистка атака в Североизточна Нигерия

Спортпреди 4 дни

Антонио Конте: „Не беше лесно, напрежението върху отбора беше безумно“

Новини