Свържете се с нас

Балкани

Да не повтаряме стари грешки и да не предаваме национални идеали, призова кметът на Петрич Димитър Бръчков на военното гробище в Ново село

Да не повтаряме стари грешки и да не предаваме национални идеали, призова кметът на община Петрич Димитър Бръчков в Ново село, Струмишко, Република Северна Македония, където за деветнадесета поредна година д-р Милен Врабевски и неговата Фондация Българска Памет, съвместно с българското посолство в Скопие, бяха домакини на тържествена церемония по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия на българското военно гробище в Ново село.  

Ние сме тук, за да покажем, че сме живата памет. Живата памет на тази кръв, пролята за идеал от синовете и дъщерите на България. Ние сме тук, за да помним, да се прекланяме, но и да правим равносметки. Равносметки да не повтаряме стари грешки, да не предаваме националните идеали, защото когато костите на български синове и дъщери са далеч от род и родина, те изписват най-злокобните страници на българската история. Те винаги ще напомнят на този, който иска да предаде националния идеал, даже и в съвременен вариант, независимо в какъв аспект – икономически, демографски, социален, каза в обръщението си Димитър Бръчков. 

На събитието в Ново село присъстваха извънредният и пълномощен посланик на Република България в Република Северна Македония Желязко Радуков, кметът на Петрич Димитър Бръчков, представители на българската Национална гвардейска част, военните аташета на Италия, Румъния, Турция, Украйна, Китай и Унгария, Людмил Михайлов – директор дирекция Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание към Министерство на отбраната на Република България, представители на българските културни сдружения в Република Северна Македония и ученици и ръководители от 17 български училища и още много културни и обществени дейци и официални лица от двете държави.

Проявата започна с националните химни на Република България, Република Северна Македония и химна на Европейския съюз, изпълнени от духовия оркестър към Националното музикално училище “Любомир Пипков” в София.

Беше отслужена и заупокойна молитва, водена от Негово Високопреосвещенство Струмишкия митрополит Наум, съвместно с представителя на Българската православна църква свещеноиконом Павел Милушев – архиерейски наместник в гр. Петрич.

Мемориалът на българското военно гробище в Ново село е възстановен през 2006 г., а впоследствие и поддържан със средства на д-р Врабевски. В гробището са погребани 71 български офицери и войници от 11-а пехотна Македоно-одринска доброволческа дивизия и Втора пехотна Тракийска дивизия, загинали в Балканската война (1912-1913), Междусъюзническата война (1913) и Първата световна война (1914-1918). 

Българското военно гробище в Ново село е едно от над 450-те български военни гробища, намиращи се на територията на Република Северна Македония. Гробищният парк е изграден след Първата световна война. 

Източник: БТА

Балкани

Бившето истанбулско летище „Ататюрк“ ще се превърне в технопарк

Бившето истанбулско летище „Ататюрк“, което се намира в европейската част на града, ще бъде превърнато в технопарк с фокус върху развиването на стартъпи и високотехнологични компании, съобщи турският министър на промишлеността и технологиите Мехмет Фатих Каджър в социалната мрежа Екс. 

От публикацията на Каджър става ясно, че днес в Държавен вестник е публикувано решение на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган за превръщането на терминалите на бившето истанбулско летище „Ататюрк“ в технопарк с името „Терминал Истанбул“. 

По думите на Каджър новият технопарк ще „събере хиляди стартъпи и инвеститори от частния и държавния сектор, като по този начин Истанбул ще се превърне в глобален център на предприемачеството“. Предвижда се в рамките на комплекса да бъдат изградени научни центрове и училища за високи технологии и изкуствен интелект, които да превърнат „Терминал Истанбул“ в притегателен център за хора от всички възрастови групи, посочва още Каджър. 

Бившето истанбулско летище „Ататюрк“ беше затворено за редовни пътнически полети на 6 април 2019 г., когато всички полети бяха прехвърлени към новопостроеното летище „Истанбул“. От тогава на летище „Ататюрк“ се извършва само поддръжка на самолети и полети на частни, бизнес и дипломатически самолети.

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни участва в бизнес форум в Загреб и проведе срещи с Пленкович и Радман

Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни участва днес в Загреб в бизнес форум и проведе срещи с хърватския си колега Гордан Гърлич Радман и премиера на страната Андрей Пленкович, предаде агенция ХИНА.

Хърватският премиер Андрей Пленкович изрази задоволство, че двете страни поддържат „партньорство и добросъседски отношения“. Пленкович посочи в публикация в Екс, че Хърватия и Италия са провели бизнес форум, който е събрал множество компании „с цел да се стимулира икономическото сътрудничество и инвестициите“.

Таяни пристигна в Загреб основно за форума, който събра около 150 компании, отбелязва ХИНА.

Хърватският премиер отбеляза, че Италия е вторият по големина външнотърговски партньор на Хърватия през 2024 г., като общият обем на търговията е достигнал 8,3 млрд. евро.

„Обсъдихме двустранни въпроси, трансатлантическите отношения, ситуацията в Югоизточна Европа, особено в Босна и Херцеговина, както и значението на продължаващата подкрепа за Украйна“, посочи хърватският премиер в Екс.

По-рано през деня италианският първи дипломат се срещна и с хърватския си колега Гордан Гърлич Радман.

Хърватия може да направи много за укрепването на Адриатическо море като търговски маршрут, отбеляза Антонио Таяни.

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Аджерпрес: Документална фотографска изложба „Цветя на Прут” бе открита в парламента на Република Молдова

Документалната фотографска изложба „Цветя на Прут: 35 години от първия мост на цветята“ беше открита днес в парламента на Република Молдова, предаде специално за БТА агенция Аджерпрес.

Организирана в партньорство от държавната информационна агенция Молдпрес и националната информационна агенция Аджерпрес, изложбата представя снимки, направени от известни фотографи от Република Молдова и Румъния, и символично пресъздава „Моста на цветята“ отпреди 35 години и емоциите, преживени от десетки хиляди хора от двата бряга на река Прут.

На 6 май 1990 г., за първи път след Втората световна война, тогавашната румънско-съветска граница е можело да се пресича без документи и в двете посоки. Това бе проява, проведена на брега на река Прут, като символ на братството, желанието за сближаване и общата история на Румъния и Република Молдова. От двата бряга бяха пуснати цветя във водите на Прут, които дадоха и името. Над един милион румънци се прегърнаха един друг на този ден по протежение на реката, припомня Аджерпрес.

„Ако нашите предшественици са построили мост от цветя, направили са тази важна стъпка за румънската нация, то днешното поколение има задачата да построи каменен мост“, заяви председателят на парламента на Република Молдова Игор Гросу на церемонията по откриването, като припомни, че изложбата с фотографии от периода на мостовете на цветята през 1990 г. беше открита и в Унген на 26 април по повод началото на строителството на новия мост над река Прут, който ще свързва румънския град Яш с молдовския Унген.

Той благодари на двете новинарски агенции за организирането на тази изложба, която се провежда синхронно в парламентите на Кишинев и Букурещ, и подчерта необходимостта фотографиите да бъдат достъпни за по-широка публика.

Директорът на Молдпрес Виталие Хадей подчерта символиката на събитието от 1990 г., когато жители на Бесарабия (историко-географска област, обхващаща днес територии в Молдова и Украйна – бел. ред.) “щурмуват моста, желаейки да преминат, желаейки да отхвърлят разделението на страната на бунището на историята“.

“Думите не са достатъчни, защото снимките струват хиляди думи. Разглеждайки ги, ще разберем по-добре думите на Григорий Виеру за желанието да се премине през Прут, и то в двете посоки“, каза Кристиан Дан Дурлеч-Матееску, заместник-генерален директор на Аджерпрес, цитирайки покойния поет: „Ако мечтата на някои хора е била да достигнат Космоса, то аз цял живот съм мечтал да прекося Прут“.

Той подчерта важността на факта, че тези снимки, макар и архивни, ни показват развитие, защото ако преди 35 години река Прут е била пресичана от хора и цветя, „днес тя е пресичана от информация, енергия, стоки и най-вече култура, която е толкова важна, защото без култура всичко е безсмислено“.

Може би днес ставаме свидетели на това, което депутатът и актьор Йон Унгуряну е казал на 6 май 1990 г., а именно, че „ще дойде ден, в който мостът на цветята ще се отвори в 8 часа сутринта и ще продължи във вечността, завинаги“, допълни Кристиан Дан Дурлеч-Матееску.

По време на събитието по откриването на изложбата директорът на Националната агенция „Архиви“ на Република Молдова Игор Кашу припомни контекста и значението на историческия момент преди 35 години.

(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди един час

„Дойдохме с идеята, че имаме 90 минути и се настройваме да спечелим“, гарантира Деклан Райс от Арсенал

Святпреди един час

Държавният департамент на САЩ поздрави Мерц за избирането му за канцлер на Германия

Спортпреди един час

Микел Артета: „На един мач сме от финала, дойдохме в красивия Париж, за да направим история“

Святпреди един час

Бившият австрийски министър на финансите Карл-Ханц Грасер обяви личен фалит

Спортпреди един час

Нургюл Салимова започна със загуба от индийка в Гран при турнира по шахмат в Грослобминг

Святпреди един час

Австрийската партия на свободата отправи 827 парламентарни въпроса за периода на КОВИД

Святпреди 2 часа

Първият дипломат на ЕС защити правото на Гренландия сама да решава бъдещето си

Святпреди 2 часа

Европейският комисар за търговия каза, че ЕС продължава да търси разговор със САЩ за митата, но не изключи реципрочни мерки

Българияпреди 2 часа

Пороен дъжд е наводнил имоти в селата Лехчево и Кобиляк в община Бойчиновци, където наскоро имаше наводнение

Святпреди 2 часа

Евродепутатът Андрей Новаков призова ЕП за повече храброст в дългосрочния бюджет на ЕС

Святпреди 2 часа

Върховният съд позволи влизането в сила на забраната на Тръмп за трансджендъри в армията

Балканипреди 2 часа

Бившето истанбулско летище „Ататюрк“ ще се превърне в технопарк

Балканипреди 5 дни

Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле

Политикапреди 4 дни

Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ

Спортпреди 5 дни

Бетис победи минимално Фиорентина на полуфиналите в Лигата на конференциите

Балканипреди 5 дни

Единайсет кандидати за президентския пост в Румъния. Кои са те?

Святпреди 5 дни

Пожарникари монтираха комина на покрива на Сикстинската капела във Ватикана като част от подготовката за конклава

Бизнеспреди 4 дни

Сергей Медведев: Eдинственият позитивен сценарий е разпад на Русия

Българияпреди 4 дни

След нападение над водач, управителят на „Тролейбусен транспорт“ – Плевен апелира за уважение към труда на тролейбусните шофьори

Политикапреди 4 дни

Президентството отваря врати за граждани на 6 май

Икономикапреди 4 дни

С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай

Икономикапреди 4 дни

Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.

Спортпреди 4 дни

Джак Дрейпър ще спори с Каспер Рууд на финала на турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Мадрид

Балканипреди 4 дни

Администрацията на Тръмп отмени предишно решение за премахване на визите за граждани на Румъния

Новини