Балкани
Черна гора отбелязва днес Деня на своята независимост

Днес Черна гора отбелязва Деня на независимостта си и 19 години от възстановяването на държавната самостоятелност чрез референдум, съобщава МИНА.
На референдума на 21 май 2006 г., на който се решава дали Черна гора да се отдели като самостоятелна държава от тогавашния съюз със Сърбия, гласуваха 419 240 граждани или 86,5 процента от общия брой на избирателите, припомня агенцията.
Независимостта на държавата беше подкрепена от 230 661 души или 55,5 процента от черногорските граждани, участвали в референдума, докато 185 002 или 44,5 процента гласуваха за оставане в обща държава със Сърбия.
Парламентът на Черна гора прие преди това, по предложение на президента на републиката по това време Филип Вуянович, Закон за референдума, който беше съгласуван с препоръка на Европейския съюз. За да бъде референдумът успешен, беше необходимо той да бъде подкрепен от 55 процента от избирателите.
Словакът Франтишек Липка беше избран за председател на Републиканската комисия по референдума.
Днес Черна гора е член на НАТО (от 2017 г.) и според скорошно изявление на докладчика на ЕП за Черна гора Райнхолд Лопатка присъединяването ѝ към Европейския съюз е постижимо още през този мандат на Европейския парламент.
В заключенията на Съвета на Европейския съюз от края на миналата година се посочва, че напредъкът на Сърбия в сферата на върховенството на закона и нормализацията на отношенията с Прищина ще продължават да определят общия темп на преговорите за присъединяване.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Студенти блокират университета в Ниш в знак на протест срещу онлайн обучението

Студенти блокираха Ректората на университета в Ниш в опит да прекъснат възможността за провеждане на лекции онлайн, пишат сръбските медии.
Студентите обявиха, че блокадата ще продължи, докато ректорът Йован Степанович и деканите не подпишат декларация, че няма да има онлайн обучение във факултетите.
Решението за въвеждане на онлайн занятията в Ниш беше взето в рамките на месец от четири факултета в университета в Ниш – юридическия, икономическия, медицинския и факултета по спорт и физическо възпитание.
През последните няколко седмици още няколко факултета в останалите три университетски градове в Сърбия започнаха онлайн обучение, за да наваксат пропуснатите лекции на живо, след като учебният процес бе прекратен заради блокади още по време на есенно-зимната сесия.
На 1 ноември миналата година в Нови Сад падна козирката на железопътната гара и причини смъртта на 16 души. Трагедията предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади, организирани главно от студенти, които блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в Нови Сад се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, като настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
В началото на май студентите призоваха за насрочване на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с кандидати, които досега не са били част от политическия живот на страната.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи Кая Калас започва днес визити в Белград, Прищина и Скопие

Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас започва днес второто си посещение в страни от Западните Балкани, съобщава Радио Свободна Европа. Визитата, която ще продължи до 23 май, включва Белград, Прищина и Скопие, уточняват от Европейската служба за външна дейност (EEAS).
В Белград Калас ще проведе разговори със сръбския президент Александър Вучич, премиера Джуро Мацут, министъра на външните работи Марко Джурич и на европейската интеграция Неманя Старович, председателя на парламента Ана Бърнабич и представители на парламентарните групи на опозиционните партии, както и с представители на студенти и организации на гражданското общество.
Утре по обяд, в края на посещението си в Сърбия, тя ще даде пресконференция.
За четвъртък в Косово са обявени срещи с представители на политически партии и гражданското общество, както и с представители на ЕУЛЕКС и КейФОР.
В петък в Скопие Калас ще проведе разговори с министър-председателя на Северна Македония Християн Мицковски. С министъра на външните работи и търговията Тимчо Муцунски Калас ще открие първия диалог за сигурност и отбрана между ЕС и Северна Македония, а с министъра на отбраната Владо Мисайловски ще посети Балканските медицински сили, чието постоянно седалище е в Северна Македония, като е обявена и среща с представители на младежи и студенти.
Това е второто посещение на Кая Калас в региона, след като тя посети Черна гора, Албания и Босна и Херцеговина в периода между 7 и 9 април тази година, припомня РСЕ.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Бившият премиер Любчо Георгиевски даде показания по делото в Битоля срещу председателя на сдружението Културен център „Иван Михайлов“

Бившият премиер на Република (Северна) Македония Любчо Георгиевски се яви пред Основния съд в Битоля като свидетел по делото срещу председателя на сдружението Културен център „Иван Михайлов“ Люпчо Георгиевски.
В показанията си Любчо Георгиевски посочи, че сам е предложил да свидетелства по делото, след като е станало ясно, че по това дело „се съди историческата личност Иван Михайлов“.
В отговор на въпросите на защитата Любчо Георгиевски посочи, че Иван Михайлов не е фашист, нито антиеврейски настроен, че не е осъждан нито в Кралство Югославия, нито в Република (Северна) Македония, нито в Италия, където живее през последните години на живота си.
Той посочи, че желанието му да свидетелства е двойният стандарт на прокуратурата да бъде съден Иван Михайлов за нещо, случило се преди 80 години, а в същото време в Северна Македония се отбелязват събития от сръбската окупация и това не предизвиква реакция.
В момента в съдебната зала се произнасят заключителните пледоарии на прокуратурата и защитата.
Председателят на сдружението Културен клуб „Иван Михайлов“ в Битоля, което беше заличено от Централния регистър на Северна Македония, е обвинен в разпространение на ксенофобия и расизъм по „електронен път“, а делото срещу него беше образувано след подадени сигнали от Комисията за превенция и защита от дискриминация, партия Левица и Съюза на борците в Битоля. Делото започна през юли 2023 г.
/ВН/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами