България
Бюджетът на Ямбол за 2025 г. ще бъде подложен на гласуване от Общинския съвет

Бюджетът на Ямбол за 2025 г. ще бъде подложен на гласуване на заседание днес на Общинския съвет. Точката е залегнала като последна от общо 14 предложения, според предварителния дневен ред, публикуван на сайта на местната администрация.
Финансовата рамка възлиза на над 140 млн. лева. От тях над 13,7 млн. лева са планирани за строителната програма на общината. За улични ремонти са предвидени над 1,7 млн. лв., в това число проектиране на кръгови кръстовища, комбинирани пешеходни и велоалеи, както и на два нови пешеходни моста.
Продължаване на мащабната инфраструктурна програма е акцент в проектобюджета на община Ямбол за 2025 г., каза за БТА кметът Валентин Ревански на общественото обсъждане преди дни. „Приоритет през годините винаги е било облагородяването на откритите пространства. Освен на уличната мрежа, сега искаме да обърнем малко повече внимание и на пешеходците, и на велосипедистите“, коментира още ямболският кмет.
Съветниците ще разгледат и предложението на кмета за нова Програма овладяване на популацията на безстопанствените кучета в града, както и промяна на определените по брой и предназначение за 2025 г. общински жилищни имоти.
На заседанието предстои да бъде гласувани и предложенията за удостояване с Наградата на Ямбол, званието „Почетен гражданин“ и почетен знак „Герб на Община Ямбол“ по повод Деня на Ямбол – църковния празник Свети Дух, който тази година се отбелязва на 9 юни.
За Наградата на Ямбол е предложено Начално училище „Св. св. Кирил и Методий“, което е едно от най-старите в града и тази година отбелязва 130 години от основаването си. Отличието е за значителен принос в развитието на образованието в града.
За „Почетен гражданин“ номинацията е за директора на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол Елена Дойчева. Тя ръководи театъра от 1997 г. насам. Отличието е за принос в духовния и културния живот на града.
За получаване на „Герб на Община Ямбол“ е предложен Футболен клуб (ФК ) Ямбол 1915. През настоящата 2025 г. клубът отбелязва 110 години от създаването си.
Източник: БТА
България
Община Априлци ще управлява бюджет в размер на над 12, 4 милиона лева през 2025 г.

На днешното си заседание общинските съветници в Априлци приеха предложения проекто-бюджет на общината за 2025 г. Осем общински съветници подкрепиха предложения от кмета на общината инж. Тихомир Кукенски бюджет, двама се въздържаха при гласуването.
Общият размер на планираните приходи е 12 432 585 лв., приходите от държавата дейности са 5 557 987 лв., а заложените приходи от местни дейности и дофинансиране на държавни дейности – 6 874 598 лв.. Разпределението на данъчни и неданъчни приходи при местните дейности е съответно 547 000 лв. на 830 916 лв.
Инвестиционната програма на общината, предложена и одобрена в рамката на бюджета за настоящата година, ще бъде в размер на 11 012 243 лв. Във връзка с това председателят на общинския съвет Стелиян Нунев определи приетия бюджет като амбициозен, последователен и ориентиран към инвестиции. Той подчерта, че бюджетът за 2025 г. следва логиката, заложена в тези от предходните няколко години.
Според приетия бюджет Общината ще отдели средства за допълнителни целеви субсидии на петте местни читалища и за спортни мероприятия. Одобрено е и разпределението на целевата субсидия за капиталови разходи в размер на 515 000 лева. Община Априлци няма неразплатени дългове и задължения, стана ясно от представената от кмета инж. Тихомир Кукенски информация.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Разходите за отбрана обсъдиха политици и военни на конференция в София

Разходите за отбрана обсъдиха политици и военни на конференцията „Новите реалности във външната политика, отбраната и отбранителната индустрия“ в София. Вторият панел от форума е посветен на новите измерения на отбраната.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов отбеляза, че 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) за разходи за отбрана няма да бъдат достатъчни. Дебатът в НАТО е за 3,5% разходи за отбрана плюс 1,5% да бъдат инвестиции, свързани с отбрана, отбеляза адмирал Ефтимов.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни от алианса да отделят най-малко 5% от своя БВП за военни разходи и разходи за сигурността до 2032 г., предаде Франс прес. Рюте очаква, че по време на срещата на върха на НАТО през юни в Хага целта за достигане през 2032 г. ще бъде 3,5% за военни разходи и 1,5% за свързани разходи, като инфраструктура или киберсигурност, заяви по-рано този месец нидерланският премиер Дик Схоф. Това ниво на разходи отговаря на исканията на президента на САЩ Доналд Тръмп, посочва Франс прес.
Още миналата година и политическото, и военното ръководство на Министерството на отбраната започна да повдига въпроса за повишаване на разходите за отбрана от национална гледна точка – 2,5 – 3% от Брутния вътрешен продукт. Дискусията в НАТО изпреварва тези нива и отива към ниво от 3,5%, коментира заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев. Той добави, че по време на Срещата на върха на НАТО в Хага през юни ще бъдат разгледани и въпроси като развитието на индустриалния капацитет и подкрепата за Украйна.
Министерството на отбраната се подготвило за какво ще използва по-високите разходи за отбрана, отбеляза народният представител от ГЕРБ-СДС и председател на комисията по отбрана в Народното събрание Христо Гаджев.
Част от парите за от Фонда за справедлив преход в Маришкия басейн, които бяха предвидени за купуване на батерии, ще бъдат предоговорени, има разбирателство с Европейската комисия, и използвани за центрове за създаване на научни изследвания, каза Гаджев. Планирано е да бъдат в Стара Загора, защото голяма част от Сухопътните войски и производителите са в този район, добави депутатът.
Не трябва да говорим, че това е война между Украйна и Русия, защото де факто това е глобална война. Ако погледнем подкрепата, която получава Украйна от Европа и САЩ, от другата страна – Русия получава подкрепа от Иран, Северна Корея и Китай, посочи още Гаджев.
Холгер Зиглер от НАТО също отбеляза, че 2% от БВП за разходи за отбрана не са достатъчни.
Източник: БТА
България
През миналата година населението на Търговище намалява с почти 10 процента на годишна база

През 2024 г. населението на Търговище намалява с почти 10 процента на годишна база. Към 31 декември миналата година то е е 94 735 души, което представлява 1,5 на сто от населението на България и нарежда областта на 24-то място, информират от Териториалното статистическо бюро – Североизток в Търговище.
В сравнение с 2023 г. населението на областта намалява с 874 души, или с 0,9 на сто. Въпреки намалението, Търговищка област остава на 24-то място по брой на населението в страната, както беше и през 2023 година.
Мъжете са 45 968 (48,5на сто), а жените – 48 767 (51,5 процента), или на 1000 мъже се падат 1061 жени. С нарастване на възрастта се увеличават броят и относителният дял на жените от общото население на областта, посочват от статистиката.
И през миналата година продължава процесът на застаряване на населението. Хората на 65 и повече навършени години са 24 484, което е 25,8 на сто от населението на областта. Процесът е по-силно изразен сред жените, отколкото сред мъжете. Относителният дял на жените на възраст над 65 г. е 29,9 на сто, а на мъжете – 21,6 процента, поясни Боян Бончев от отдел „Статистически изследвания“ в бюрото. Специалистът допълни, че разликата се дължи на по-високата смъртност сред мъжете.
Децата до 15 г. са 13 720, или 14,5 на сто от общия брой на населението в област Търговище. Застаряването на населението през годините води до повишаване на неговата средна възраст, която през миналата достига 46,6 години. Средната възраст на населението при мъжете е 44,7 години, а за жените – 48,4 години.
Променя се броят и относителният дял на населението под, във и над трудоспособна възраст. Влияние върху съвкупностите на населението във и над трудоспособна възраст оказват както застаряването, така и законодателните промени при определянето на възрастовите граници за пенсиониране. За 2024 г. те са до навършването на 62 г. и 2 месеца за жените и 64 г. и 7 месеца за мъжете, припомнят от институцията
Статистиката сочи, че населението в трудоспособна възраст в област Търговище към края на миналата година е 53 847 души. Това е 56,8 на сто от населението в областта. Хората над трудоспособна възраст са 27 168 души, или 28,7 процента, а под трудоспособна – 13 720 души, или 14,5 на сто от населението на областта.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 7 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами