Свържете се с нас

Общество

Бюджетът на София: Пари за метро и паркинги, ще се градят още велоалеи

Проектът за бюджет на София за 2025 година възлиза на 2 840 млрд. лева. Ако трябва да го определим, той е „реалистичен, но недостатъчен“.

Това каза кметът на Столичната община Васил Терзиев при представянето на най-важния финансов документ за града – проектът за бюджет за тази година, който по закон се внася след приемането на този на държавата. Представянето се състоя снощи в Аулата на Софийския университет и беше последвано от дискусия с граждани, в резултат на която кметът пое ангажимент да бъдат отпуснати и средства за ремонт на 28 Детска градина – по предложение инициативен комитет от родители. 

Васил Терзиев определи бюджета като „реалистично недостатъчен“, подчертавайки необходимостта от значително по-различна приходна част за реализиране на амбициозните цели за развитие на града. Той очерта няколко възможни начина за увеличаване на приходите, включително по-активна роля на държавата и целенасочена подкрепа за ключови инициативи като програмата за детски градини.

Друга възможност е създаването на „фонд благоустройство“, който да свърже инвестиционните дейности в града с набирането на средства за градоустройствени проекти. Кметът засегна и необходимостта от обсъждане на данъците и таксите с цел прозрачност и ясна връзка между събраните средства и реализираните проекти. Той акцентира върху засиления контрол, който ще се прилага за осигуряване на необходимото качество на изпълнение.

Васил Терзиев очерта три водещи приоритета, на които стъпва бюджета:

Първият е децата

Предвижда се модернизация и строителство на детски градини и училища – 26 детски градини и 11 училища, за които са заложени 121 млн. лв. 

Предвидени са 2 млн. лв. за инвестиции за развитие на спортна и достъпна инфраструктура също важно за децата. Заложените тук средства са двойно спрямо 2024 г. За сигурността и безопасността около училищата общината заделя и 1.3 млн. лв. повече. Ще започне работа и Фондът за подкрепа на млади таланти, който общината създаде. За него са включени 1.5 млн. лв. 

Вторият приоритет е свързаност 

Продължава изграждането на столичното метро – в момента се строят 10 метростанции. Проектират се нови участъци, предстои избор на изпълнител за разширение на метрото по бул. “Царица Йоанна“ до Околовръстен път в “Люлин“.

Продължава работа по изграждането на ринговите булеварди, които са важни за свързаността на града. Предвижда се да започне бул. “Копенхаген“, по Източната тангента, продължава реконструкцията на бул. “Ал. Стамболийски“, както и ул. “Опълченска“.

Столичният кмет подчерта, че при формирането на Капиталовата програма на общината е заложен висок процент на изпълняемост. При подбора на проектите са избрани тези, които ще бъдат реализирани през тази година. Целта е „да избягаме от хроничния проблем от последните години на големи преходни остатъци,“ заяви също Терзиев.

Трети голям приоритет е грижата за града 

Заложени са с 10 млн. лв. повече за текущ ремонт на инфраструктура. Продължава програмата за ремонт на тротоари, която е много важна за кварталите. Приоритети са зелената система, чистотата, светли улици и паркове.

„Имаме визия – знаем, че искаме да инвестираме повече в зелена система и в междублокови пространства, но за да можем да направим всичко това, е нужна проектна готовност. Вече имаме повече проекти, отколкото средства, с които да ги реализираме,” посочи Терзиев. Затова по думите на кмета, „за да може да се реализират тези проекти, трябва да приемем, че ни чака упорита работа и то съвместно.“

Нужен е широк консенсус на местно и държавно ниво, заяви Васил Терзиев. „Ако имаше истинска децентрализация, повече средства биха оставали в бюджета на София и щяхме да насочим към повече проекти, важни за града. Затова ще се борим на национално ниво да защитим нуждата от инвестиции, които да бъдат давани целево на София,” заяви също кметът Терзиев.
„За да получим по-добри услуги, е важно по-доброто управление на общинските дружества, които биха могли да спомагат също за приходната част на бюджета“, каза още столичният кмет. В момента много малко от тях добавят към финансите на общината.

Иван Василев, зам.-кмет по направление финанси: 

Основните принципи на бюджета са прозрачност, ефективност и децентрализация

Бюджетът на София е израз на нашите общи приоритети, на стремежите ни за по-добри улици, по-зелени квартали, достъпни услуги и повече възможност за всички, каза зам.-кметът в направление финанси Иван Василев.

Основните принципи на нашето управление на публичните ресурси са прозрачност, ефективност и децентрализация, посочи Василев. През изминалата година, за първи път бяха отделени по 200 000 лева за всеки един район на София, с които районните кметове имаха възможност да реализират важни за тях проекти. Тази инициатива ще бъде продължена и през 2025 година .
Проектът на бюджет за тази година е в размер на 2 млрд. и 840 млн.лв. Текущите разходи са в размер на 2 млрд. и 199 млн лв., което е 77% от бюджета на София. Инвестициите за капиталови разходи са 640 милиона или 22% от общите средства.

Основните приоритети в бюджета са деца, грижа за града и свързаност.
Столичната община насочва инвестиции в изграждане и модернизация на детски градини, нови образователни програми за активна грижа за децата през летните месеци и удвоява бюджетът за спортна инфраструктура. Допълнителни 300 хиляди за специално подобрение на осветлението в училищните дворове. Новосъздаденият фонд за подкрепа на млади таланти ще бъде финансиран с 1,5 млн. лв.

Грижа за града „С десет млн. лева повече са предвидените средства за изпълнение на текущи ремонти. Продължаваме ремонта на тротоарите, почистването на града с рекордната план-сметка, която бе приета преди няколко месеца в размера на 300 млн.лв. Стартирал е ремонта на осветлението на парка Заимов, увеличен е и бюджетът за текуща поддръжка на осветлението

Инвестициите в свързаност Продължаваме изключително важния проект за изграждане Столичното метро. Това е най-големият проект в бюджета в размера 183 милиона лева. Продължава изграждането на ключови булеварди. 

Най-голямото перо е за изграждане и ремонт на улици и за поддържане на околната среда -39%. 32% отиват за транспорт. Тук най-големият проект на капитална програма е изграждането на метрото. Следват образование, социални дейности, здравеопазване, култура и спорт.
Обекти с целево финансиране от държавата, от европейските програми, от заеми са в размер на 59,8% от целия размер на капиталовата програма. Следват преходните обекти, които са започнали през минала година и чието изграждане следва да продължи. Остават едва 1,6% , за които реално може да бъде взето решение тази година къде и как да бъдат насрочени, посочи Иван Василев.

Столичната община търси други източници на финансиране. През тази година ще бъдат направени инвестиции в обекти, които по законови причини не са записани в проекта за бюджет . „Това са инвестиции в града извън бюджета на Столична община, но следвайки визията ни за развитие на града“ подчерта Иван Василев . Там сме заложени изграждането на ключови булеварди и улици, на множество паркинги.

В чл.13 на Държавния бюджет фигурира проектиране на нови седем многоетажни паркинги. Изготвяне на технически проект за паркинги в район „Подуяне“, в район „Младост“, в район „Искър“. Със средства от държавния бюджет ще бъдат реализирани проекти за облагородяване на междублоковите пространства .

Столичната община ще се възползва и от възможността за финансиране на проекти, чрез програмата за развитие на регионите. Акцентите там са подобряване на паркове, изграждане на национални училищни и спортни зали.

Според Иван Василев е изключително притеснителна тенденцията, че все повече средства от генерирани в града, отиват за инвестиции, но намалява помощта от държавата, намаляват европейските средства, намаляват също тази заемите. С новите райони на планиране ще намалят още повече европейска средства. От друга страна, има възможност София да се подготви за годишната финансово рамка. Един от принципите, който ще бъде заложен на европейско ниво ,е прилагане на финансова децентрализация и възможност градовете да преговарят директно с Брюксел без посредничеството държавата.

Ще работим с държавата за по-голяма финансова подкрепа, било то за финансова децентрализация или за специални инвестиционни програми на фактическо ниво. Не само за София, защото този проблем е на и други градове на страна. Реформа в общинските дружества, за да ги направим печеливши, е друга тема, по който заедно трябва да работим с колегите в Столично общински съвет.

Благородна Здравкова, зам.-кмет по направление култура, образование и спорт:

Приоритет е да дадем възможност за творческа изява и достъп до култура за всеки

Културата, образованието и спорта са дейности, който обединяват, а не разделят, посочи Благородна Здравкова. Бюджетът на направлението за 2025 година е увеличен с около 4 млн. лв. Мисля, че е правилно разпределен, защото е насочен към качествени събития, добро образование и грижа за децата и спорт.

Приоритетите в областта на културата са възможност за творческа изява и достъп до култура за всеки, насърчаване провеждането на културни събития в периферните райони и развитие на културната грамотност на деца и младежи. В календара на културните събития са добавени 10 нови събития, а Столична програма „Култура“ са включени и проекти от резервния списък. През тази година ще стартират и няколко нови програми.

Програма „Мобилност“ е отделена като самостоятелна, а „Културно образователни спектакли и инициативи“ е насочена към общинските театри, има конкурсен характер и цели да създава продукция, свързана с учебното съдържание. В бюджета са предвидени средства и за дейността на общинските културни институти, общинските театри, РИМ- София, СГХГ и ОКИ Столична библиотека , „Музейко“ и „Топлоцентрала“.
Във функция „Образование“ има увеличение на средствата както на държавното финансиране така и на общинското. Отделени са 850 000 лева за нови програми – подобряване на храненето в детските градини , пилотна програма „Лятна грижа за децата от първи до четвърти клас“ и пилотна включване на студенти от педагогическите специалности като стажанти в детските градини през летния период. През тази година се планира да бъдат разкрити още 1880 нови места в детските градини.

Предвидените средства за функция „Спорт и младежки дейности“ в проекта за бюджет са над 6 млн. лв. Над 2 милиона от тях са насочени към изграждане на нова спортна инфраструктура и още толкова за развитие на детско-юношеския спорт. Средства са предвидени за годишния календар „Спортни и младежки дейности“, както и за реализиране на събития по програмите „София спортува“ и „Спортна столица“ и „София-град на младите“.

Никола Лютов, зам.-кмет по обществено строителство:

Повече средства за поддръжка на уличната мрежа в кварталите. Предлагаме консервативна капиталова програма с голяма инвестиционна предвидимост и висок процент на изпълнение

Възложено е инвестиционно проектиране на над 18 обекта. Провеждат се 10 обществени поръчки на обща прогнозна стойност 170 млн. лв. без ДДС. Предстои обявяване на 13 обществени поръчки на обща прогнозна стойност 40 млн. лв без ДДС. Продължава изпълнение на ремонтите на 11 преходни обекти на обща стойност 70 млн. лв. Предстои изпълнение на нови 22 бр. обекти на обща стойност 20 млн. лв. Това информира заместник-кметът по направление обществено строителство и правен и нормативен контрол Никола Лютов.

Текущ ремонт: 

В бюджета тази година са заложени рекордни средства за поддръжка на уличната мрежа в съответствие със стратегическия ни приоритет да инвестираме в уличната мрежа в кварталите, информира зам.-кметът Лютов. През изминалата година изградихме 130 000 кв.м. тротоари – почти 3.5 пъти повече от предходната година. Амбицията ни тази година е да поддържаме това темпо, но и да се опитаме да отделим повече средства за текущата поддръжка на уличната мрежа в кварталите, заяви също Лютов.

Капиталово строителство:

Столична община ще инвестира в капиталови обекти като се ръководи от следните приоритети:
– Да са важни не само за даден район, но за цялата градска инфраструктура;
– Да осигуряват свързаност между големи пътни артерии;
– Да осигуряват свързаност между вече рехабилитирани или ремонтирани трасета;
– Да са трасета на масовия градски транспорт, в частност трамвайни трасета
– бул.“Ал.Стамболийски“, моста на Бакърена, бул.„Джеймс Баучер“, бул.„Климент Охридски“, бул„Мария Луиза“, бул.„Рожен“.

ВиК инфраструктура: 
Секторът на ВиК инфраструктурата е хронично недофинансиран дълги години. В бюджет 2025г. са заложени рекордни средства за развитието му.
Липсата на ВиК инфраструктура блокира строителството на ключови пътни артерии, които няма къде да бъдат отводнени като връзката на бул. „Илиянци“ със Северна скоростна тангента и така чаканата от гражданите ул. „Патриарх Герман“.
Предвидени са два големи стратегически приоритета:
● Подготовка за кандидатстване по РПИП 2 – 100 млн. безвъзмездна финансова помощ при проектна готовност (140 млн. лв. инвестиция в следващите 2 години) на кварталите „Димитър Миленков“, „Абдовица“, „Нови искър“, с.Герман, „Модерно предградие“ и „Орландовци“
● Подсигуряване на възможността за ремонт на съоръженията на язовир Искър, които обезпечават водоснабдяването на почти цяла София.
Важно е да се изградят 3 ключови обекта: Реверсивна връзка, чието изграждане ще започне тази година, 6 км водопровод за с. Пасарел, който ще проектираме тази година и реализираме следващата и водопровод над с. Кокаляне, който ще се изгражда от „Софийска вода“, информира зам.-кметът Лютов.

Обществени сгради:

Изграждат се 14 детски градини и 9 училища в районите, по които направление обществено строителство осъществява контрол.
По думите на Никола Лютов „Години наред за образователна инфраструктура не са отделяни средства в бюджета, като тази година сме предвидили целеви средства за ремонтни дейности в сградите. Имаме много образователни сгради, които са лошо състояние. Налице са случаи, при които фирмите отказват да отстраняват дефекти възникнали в гаранционния срок и се налага да ангажираме отговорността им по съдебен ред, а това не просто довежда до допълнителни финансови загуби под формата на финансови корекции от страна на управляващите органи, а и застрашава здравето на децата. “

В капиталовата програма за бюджет 2025 не са включени обекти, не защото по тяхната реализация не се работи или защото не попадат в плановете на администрация, обясни зам.-кметът Лютов, а защото в капиталовата програма залягат само средства за обекти, които с голяма степен на вероятност ще можем да реализираме. „Искаме да избегнем остаряване на проектите и повишаване на цените, което в последствие води до отказ от страна на изпълнителите да изпълняват сключените договори като например бул.„Източна тангента“, обясни Никола Лютов и посочи „Амбицията ни е в капиталовата програма тази година да се включи само това, което смятаме, че можем да започнем да строим или проектираме в рамките на календарната година. Не искаме пожелателна капиталова програма и безотговорен преходен остатък. Искаме консервативна капиталова програма с голяма инвестиционна предвидимост и висок процент на изпълнение.“, акцентира зам.-кметът Лютов.

Направление „Зелена система, екология и земеползване“:

Устойчиво управление на отпадъците с безкомпромисен контрол, повече миене за по-чист въздух, повече пространства за отдих, почивка и игри в града.

Акцент в одобрената вече План сметка за чистотата е инвестицията в умна система за следене и управление на сметосъбирането – тя ще предоставя данни за маршрута, времето на изпълнение на задачите и разпознаване при неизпълнение или опит за вдигане на неидентифициран контейнер.

155 037 дка. улици с масов градски транспорт, с обществено значение и вътрешноквартални улици ще бъдат мити 8 пъти годишно с автоцистерни с маркуч, а 24 пъти годишно предвиждаме и миене с дюзи, както и 22 пъти месечно механизирано метене на 392 973 дка. улици, улични платна и площади.

Планът на Столична община за поддръжката и управлението на зелената система включва инвестиции във възстановяване и разширяване на пространствата за отдих, почивка и игра в кварталите: 

● Изпълнение на инвестиционния проект за изграждане на изцяло нов парк в Младост 3 на площ от 16 дка. с широка главна алея, зона за събития с голяма сцена, комбинирана детска площадка, фитнес площадка и пъмп трак съоръжение;
● Озеленяване, изграждане на алейна мрежа, детски, спортни и площадки за отдих и парково обзавеждане в ж.к. „Левски В“;
● Изцяло нова система на осветление в парк Заимов в район „Оборище“;
● Възстановяване и изграждане на нови детски площадки и междублокови пространства, както и нови чешми за обществено ползване във всички райони на столицата;
● Поддръжка на зеленината в дворовете на 459 детски градини, училища и социални домове – за първи път общината ще разтовари директорите на тези заведения от несвойствените за тях косене и подрязване на дръвчета, за да могат да се посветят на образованието и грижата за нашите деца;
● Поддръжка на растителността в големите гробищни паркове, за да се осигури по-достъпна, безопасна и достойна среда, в която хората да могат да почетат паметта на близките си;
● Разширяване и допълване на зацветените пространства в града.

Приходите и разходите за дейностите по управление на чистотата и поддръжката на зелената система на града са утвърдени в План сметката на София, която беше одобрена с решение на Столичния общински съвет през декември 2024 година.

Инвестициите в намаляване на ефекта от климатичната криза, подобряване на устойчивостта на София и повишаване качеството на въздуха в града включват:
● Програма за почистване на речните корита в урбанизираната територия на Столична община и почистване на 500 метра след преливните съоръжения на язовирните стени на язовирите общинска собственост;
● Изграждане на фотоволтаична система, която ще намали въглеродния отпечатък на зоопарк София и ще доведе до икономии от разходи за електроенергия;
● Програми за подмяна на печките на твърдо гориво с електроуреди на домакинствата в цяла София за подобряване качеството на въздуха;
● Модернизиране общинската мониторингова мрежа и поддръжка на всички информационни системи за качеството на въздуха.

Иван Гойчев, зам.-кмет по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“:

Акцент са управление на данните, дигитализация и киберсигурност 

„София не може да бъде умен град без умна инфраструктура – и това е нашият фокус: данни, дигитализация и киберсигурност“, подчерта Гойчев.
Сред основните цели на направлението за тази година са осигуряването на качествени електронни услуги за гражданите и бизнеса, устойчивото развитие на инфраструктурата за градски данни, повишаването на административната ефективност и гарантирането на информационна сигурност на високо ниво.

Към проектобюджета беше представен и списък с европейски проекти, свързани с Дигитална трансформация, чрез които Столична община не само обменя опит, но и привлича допълнително финансиране за ускоряване на дигиталния напредък на града. Направлението участва в два стратегически проекта, насочени към създаване на пространства за данни в сферите на мобилността и енергийната ефективност. Тези проекти имат за цел да улеснят обмена на данни между всички заинтересовани страни и да подобрят качеството на публичните политики, иновационния потенциал и бизнес климата в София. 

От ключово значение е участието на Столична община в мащабни европейски проекти, свързани с изграждането на зелени и климатично неутрални центрове (Climaborough) и устойчива градска мобилност за преход към климатично устойчиво общество. Иван Гойчев също така обяви участието на общината в Европейския цифров иновационен хъб, който ще подкрепи дигитализацията на малки и средни предприятия, както и на общините в Югозападния район на България. 

„С участието на Столична община в реализацията на ключови европейски проекти, които целят повишаване дигиталния потенциал на София, ние не просто модернизираме, а трансформираме града в устойчив, умен и иновативен град, който има капацитета да бъде новатор сред българските градове и общини“, подчерта Гойчев.

Зам.-кмет Надежда Бачева направление „Социални дейности и интеграция на хора с увреждания“:

Приоритет са социалните услуги и проекти за иновации

И тази година продължаваме устойчивото развитие на социалните програми на общината, с които осигуряваме грижа и различни услуги за нуждаещите се. Приоритет е и програмата „Социални иновации“, чийто бюджет увеличихме със 105% общинско финансиране. Всеки одобрен проект може да получи до 25 хил. лева, а преди две години средствата бяха 10 хиляди лева, каза заместник-кметът Надежда Бачева.

Видове социални услуги, които осигурява общината са над 110 и в тях се предоставя подкрепа на повече от 4700 ползватели от над 850 служители. Те са „Център за кризисно настаняване на лица и семейства, претърпели бедствия и аварии“, „Център за кризисно настаняване на бездомни лица“- мобилна работа; Наблюдавано жилище „Устрем“ за младежи и др.

Приоритети за 2025 година 
Работа по Стратегия за достъпна градска среда;
Стратегия за приобщаване, включване и интеграция на ромската общност;
Изграждане на нов кризисен център за бездомни лица;
Разширяване на публично-частно партньорство, доброволчество и сътрудничество;
Разкриване на нови интегрирани социални услуги на територията на Столична община;
Организиране на кампании и събития и благотворителни каузи в подкрепа на хората в неравностойно социално положение;
Програмата „Социални иновации“.

Никола Барбутов, зам.-кмет по направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“:

Продължава активната работа по подготовка и защита на проекти с европейско финансиране и развитие на туризма

Зам.-кметът по направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“ Никола Барбутов очерта проектите, по които общината работи с европейско финансиране. По Програма „Развитие на регионите “ 2021 –2027, Приоритет 1 се изпълняват 4 проекта на Столична община на стойност 24 068 000 лева; 10 проекта на районни администрации на Столична община – 44 664 723 лева. 

Дирекция „Европейски политики, програми и туризъм“ работи за подготовка на проектна документация. По програма „Хоризонт Европа“ и други програми на ЕС в процес на подготовка са 3 проекта в процес на договаряне – 19 200 000 лева; 15 проекта в процес на оценка – 19 300 000 лева.
Общо 56 проекта на районни администрации за енергийна ефективност са на стойност 22 498 119 лева.
Работи се по проекти съвместно с НСА, община Кюстендил и община Банско; по изграждане на 2 многофункционални спортни зали – 16 000 000 лева. Друга важна програма е за десегрегация – 243 058 лева. 

За туризма са предвиждат 3 млн. лева. Ръст от 10% на туристите отчете общинското предприятие „Туризъм“. Приоритетите на Visit Sofia са развитие на туристическите продукти, усъвършенстване на маркетинговите комуникации, подобряване на общата инфраструктура и достъпността на средата.

Илиян Павлов, зам.-кмет по направление транспорт и градска мобилност:

Инвестиции в градски транспорт, пътна безопасност и осветление 

През 2025 г. Столичната община увеличава значително средствата за ключови дейности, свързани с подобряване на транспортната инфраструктура, пътната безопасност, градския транспорт и уличното осветление. Това заяви зам.-кметът Илиян Павлов по по направление транспорт и градска мобилност. 
Капиталовите инвестиции заедно с изграждането на метрото се включва и изграждането на паркинг към бъдещата метростанция „Тракия“ при Окръжна болница. В бюджета са предвидени 4.5 млн. лв. за изграждане на паркинг на бул. „Владимир Вазов“, а в Министерството на регионалното развитие и благоустройството са подадени проекти за финансиране на още седем паркинга, информира Павлов.

Бюджетът за пътна безопасност също се увеличава – с допълнителни 1 млн. лв. или 20% нарастване. Така общата сума за дейности по безопасността на движението достига 6 млн. лв. Средствата ще бъдат използвани за обновяване на пътни знаци, полагане на хоризонтална маркировка и реализиране на проекти за организация на движението и изграждане на нови бус ленти.

Градският транспорт на София продължава да се финансира чрез комбинирано участие на държавата, общината и собствените приходи от паркиране и билети, каза Павлов. През 2025 г. държавната субсидия е увеличена със 17 млн. лв. и достига общо 106 млн. лв. И паралелно с това се увеличава субсидията от Столичната община с 11 млн. лв. спрямо предходната година, като общият размер възлиза на 143 млн. лв. Благодарение на нарастващия брой пътници в градския транспорт и през 2025 г. се очаква ръст на приходите от 4% от продажба на превозни документи.

Илиян Павлов информира също, че през 2025 г. Столична община предвижда закупуването на 32 нови автобуса на обща стойност 6.2 млн. лв. Това е част от цялостната програма за обновяване на подвижния състав. В ход са процедури за доставка на нови трамваи, тролейбуси и електробуси, като за тях ще се търси външно финансиране чрез заеми. В допълнение се отделят 500 хил. лв. за изграждане на санитарни възли за служителите на градския транспорт, с цел подобряване на условията на труд. Мерките имат за цел да задържат служителите в системата и да подобрят привлекателността на професията. 

В бюджета е отделено място и на финансирането на планираните велосипедни трасета към район Подуяне, в кв. „Красна поляна“ и в ж.к. „Дружба“ и ще се възложи обследване за проектно велосипедно трасе между ж.к. „Младост“ и центъра, като общо заделените средства за тези дейности са 2.7 млн. лева. Паралелно с това е подадено към МРРБ за финансиране и развитието на велосипедната мрежа в Люлин. 

За уличното осветление през 2025 г. е предвидено удвояване на средствата за основен ремонт, като общият бюджет за тази дейност възлиза на 2 млн. лв. Работата включва подмяна на стълбове, възстановяване на тръбната мрежа и монтаж на енергоспестяващи осветителни тела, които са по-надеждни и ефективни. Допълнително са осигурени 750 хил. лв. за изграждане на ново улично осветление в различни райони на града. През предходната година бяха реализирани проекти в Северния парк, Борисовата градина, Южния парк и други знакови зелени пространства, а през 2025 г. предстои изпълнение на проекти в Южния парк, в ж.к. „Толстой“, в кв. „Красна поляна“ при АГ болница „Св. София“ и други, заяви също зам.-кметът Павлов.

Източник: Offnews.bg

Общество

Кола на лизинг или кеш

Когато планирате покупка на кола, неизбежно възниква въпросът – лизинг или кеш? И двата варианта имат своите предимства и недостатъци, като изборът зависи от нашите собствени финансови възможности и дългосрочни планове. В тази статия ще разгледаме плюсовете и минусите на всяка опция, за да ви помогнем да вземете информирано решение.

Покупка на кола с кеш

Купуването на кола с кеш означава, че плащате цялата обща стойност наведнъж. Това ви прави пълен собственик от първия ден. Сред основните предимства на този подход са:

– Липса на лихви – няма допълнителни разходи;
– По-голяма сигурност при покупка – не дължите на никого нищо и не сте обвързани с договори;
– По-ниска крайна цена – колата ще ви струва по-малко в сравнение с автомобил на изплащане;
– Води до собственост – плащането в кеш ви дава свободата да правите каквото искате с колата и улеснява процеса при желание за продажба.

Въпреки това, купуването на кола с кеш има и недостатъци:

– Голямо еднократно натоварване – значителна сума от личния бюджет се използва наведнъж;
– Ограничени възможности за инвестиции – ако вложите парите си в кола, те няма да бъдат налични за други финансови цели;
– По-малко опции за превозни средства – когато купувате кола кеш, вероятно ще пазарувате с ограничен бюджет.

Кола на лизинг – предимства и недостатъци

Това е популярен начин за финансиране на нова кола или употребявана, тъй като предлага гъвкави условия. Той може да се раздели на два главни типа: финансов и оперативен.

1. Финансов лизинг:

– Този вид често включва опция за закупуване в края на периода.
– Месечните вноски се калкулират въз основа на цялата стойност на колата.

2. Оперативен лизинг:

– При този вид ползвате автомобила за определено време без опция за закупуване.
– Включва поддръжка и евентуални ремонти в периода, което може да намали допълнителните разходи за клиента.

Основните предимства на лизинга включват:

– По-достъпна първоначална вноска – не е нужно да заплащате цялата сума наведнъж;
– Фиксирани месечни вноски – улеснява финансовото планиране и управлението на бюджета;
– Възможност за обратно изкупуване – по всяко време автомобилът може да бъде върнат и да се вземе, например, негов по-нов модел. По този начин на пазара „излизат“ т.нар. коли „върнати от лизинг“;
– Данъчни облекчения при лизинг – за бизнес потребители лизингът може да има данъчни предимства.

Но има и недостатъци на лизинга:

– По-висока обща стойност на колата – в крайна сметка може да платите повече в сравнение с покупка в брой;
– Ограничения върху собствеността – докато не изплатите всички вноски, автомобилът остава собственост на лизинговата компания;
– Допълнителни такси и условия – задължително обслужване на колата при определен сервиз, което води до оскъпяване, както и задължителна застраховка „Каско“ на автомобила при определено дружество;

Какво да изберете?

Вашето решение зависи от вашата финансова ситуация и приоритети. Ако разполагате с достатъчно средства и искате пълна сигурност при покупка, купуването на кола с кеш може да е по-добрият вариант. Ако предпочитате по-ниски първоначални разходи и по-лесно финансово планиране, автомобил на изплащане чрез лизинг може да е по-изгоден избор.

Какъвто и да е изборът ви, е важно да проучите добре лизинговите условия, да пресметнете дългосрочните разходи и да се уверите, че решението отговаря на вашия личен бюджет и нужди.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

На Велика Събота свършва Страстната седмица

Днес се боядисват яйцата преди Възкресение Христово

Велика Събота

Снимка Архив

След страданията и мъчителната си смърт, Исус бил свален от кръста

Днес е Велика Събота, последният ден от Страстната седмица преди Възкресение Христово.

Това е денят, в който след страданията и мъчителната си смърт, Исус бил свален от кръста от двама от най-верните си последователи – Йосиф Ариматейски и Никодим, обвили го в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Невярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би апостолите да откраднат тялото на Исус, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самият гроб запечатали.

Духът на Исус отишъл в ада и там разбил оковите, за да открие отново за хората пътя към рая. Този акт символизира милостивото всеопрощение, любовта и човеколюбието на Сина Божий.

Църквата прославя Велика събота като „най-благословения седми ден“. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Днес е последният ден, в който яйцата трябва да бъдат боядисани.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Оригиналът на Панагюрското съкровище се завърна у нас от САЩ

Оригиналът на Панагюрското съкровище се завърна у нас от САЩ

Снимка Архив

Панагюрското съкровище се завърна у нас от САЩ

Съкровищата, които България показа на изложба в Съединените щати, вече са у нас, съобщи министерството на културата.

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище, заедно с още сто и петдесет предмета от 14 музея в България бяха изложени в музея „Гети“ в Лос Анжелис.

Изложбата „Древна Тракия“ бе открита на 3 ноември 2024 г и предизвика огромен интерес.

Заради пожарите в Лос Анжелис през януари и февруари тази година се наложи достъпът на посетители да бъде ограничен.

Преди няколко дни всички съкровища, които бяха в Америка, се завърнаха у нас и отново могат да бъдат видяни в българските музеи, където е постоянната им експозиция.

Според експерти няма промяна в състоянието на експонатите и те са се завърнали от изложбата в Съединените щати невредими.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди един час

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Святпреди един час

Американски сенатор се срещна с депортиран по погрешка салвадорец в хотел и призова той да бъде освободен

Обществопреди 2 часа

Кола на лизинг или кеш

Святпреди 2 часа

Ядрените преговори между Иран и САЩ се подновяват днес в Рим

Българияпреди 2 часа

Променя се организацията на движение на градския транспорт в София за великденските празници

Святпреди 2 часа

Китай и Камбоджа се договориха да финансират 150-километров канал, свързващ Меконг със Сиамския залив

Обществопреди 2 часа

На Велика Събота свършва Страстната седмица

Святпреди 4 часа

Паспортната политика на правителството „Тръмп“ срещу транссексуалните вероятно е противоконституционна, постанови съдът

Святпреди 4 часа

Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом, появи се в залата за пресконференции

Святпреди 5 часа

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Святпреди 6 часа

Киър Стармър и Доналд Тръмп разговаряха за пръв път след митата на САЩ

Святпреди 7 часа

САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия

Бизнеспреди 5 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Балканипреди 4 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 5 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 5 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Политикапреди 5 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 5 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Икономикапреди 5 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Новини