Икономика
Брутното богатство на домакинствата в България за първи път надхвърля 1 трилион лева в края на 2024 г., съобщават икономисти

Към края на 2024 г. брутното богатство на домакинствата в България за първи път надхвърля 1 трилион лева, достигайки 1,00052 трилиона лв., съобщиха от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
От ЕКИП обявиха че са събрали информация за нов икономически индекс – „Богатство“, който измерва богатството на домакинствата в България. Индексът комбинира всички видове финансово богатство с нова методология за оценка на недвижимите имоти, целяща да отрази по-точно реалната икономическа стойност на активите, притежавани от българските граждани. Началната стойност на Индекса е 100 пункта в 2015 г., като неговата брутна стойност достига 262 пункта в края на 2024 г.
Икономистът от ЕКИП Стоян Панчев и инвестиционният експерт и изпълнителен директор на компанията за търговия с ценни метали „Тавекс“ (TAVEX) Макс Баклаян представиха основните резултати от анализа. Според данните към края на 2024 г. брутното богатство на домакинствата в номинално изражение се равнява на почти пет пъти размера на брутния вътрешен продукт на страната, или 493 на сто от БВП. На човек от населението се падат средно по 155 424 лв., а на едно домакинство – по 349 135 лв. За 2024 година общото брутно богатство на домакинствата се е увеличило със 113 милиарда лева, което представлява ръст от 12,7 на сто. Само стойността на жилищата е нараснала с 95,5 милиарда лв., или с 15,7 на сто спрямо предходната година.
В дългосрочен план за периода между 2015 и 2024 г. се отчита значителен ръст в натрупаното богатство. Общото брутно богатство на домакинствата се е увеличило с 618 милиарда лева, което представлява увеличение от 2,7 пъти. Стойността на жилищния фонд е нараснала с 446 млрд. лв. или 174 на сто, докато брутното финансово богатство се е увеличило със 172 млрд. лв., което е ръст от 138 на сто. При изваждане на пасивите нетният ръст във финансовото богатство възлиза на 138 млрд. лв., съобщават от ЕКИП.
„Проучването прави важни изводи относно структурата на богатството в страната. Около 70 на сто от него са концентрирани в недвижими имоти, докато едва 1,1 на сто се падат на инвестиции в други активи. Това подчертава сериозен потенциал за развитие на инвестиционната култура у нас. Същевременно предходно изследване от същата кампания показва, че само 22 на сто от българите имат навика да спестяват, а едва 6 на сто от тях инвестират“, казва Макс Баклаян.
Експертите обърнаха внимание и на факта, че след 2021 г. инфлационните процеси започват значително да влияят върху реалната стойност на натрупаното богатство, като номиналните стойности все по-слабо отразяват покупателната способност на активите. „Допълнително, доминиращата тежест на недвижимите имоти в портфейлите на домакинствата представлява потенциален риск за финансовата стабилност при повторение на сценарии, подобни на кризата от 2008 г.“, допълва Стоян Панчев.
Източник: БТА
Икономика
„Шанел“ задържа темпа на инвестиции въпреки сътресенията на пазара на луксозни стоки.

Френският гигант в луксозния сектор „Шанел“ (Chanel) ще продължи да инвестира значително тази година въпреки отдръпването на други компании в сектора, като има планове за откриване на нови магазини в Китай и САЩ на фона на нестабилността и на двата пазара. Това обяви днес компанията, цитирана от Ройтерс.
„Продължаваме да управляваме в много несигурни времена“, каза пред Ройтерс финансовият директор на френската луксозна марка Филип Блондио.
Той отбеляза „положителни признаци за стабилизиране“ в Китай и Хонконг, но допълни, че все още е „твърде рано да се говори“, че регионът е преодолял кризата, а продължаващите преговори за митата причиняват значителна несигурност.
Въпреки спада от 4,3 на сто на продажбите миналата година, френският бранд, известен с логото си с две преплетени букви „С“, гофрираните чанти и парфюма „Шанел № 5“, обяви, че планира да се придържа към нивото на капиталови разходи от миналата година на стойност 1,8 милиарда долара, което е с 43 на сто повече спрямо предходната година. Компанията ще инвестира и 600 милиона долара във вериги за доставки, докато извършва процес на разнообразяване на производството си, включително закупуване на акции в доставчик на коприна във Франция и производител на бижута в Италия.
Продажбите на „Шанел“ за годината, приключваща на 31 декември, достигат 18,7 милиарда долара, засегнати от спада в Китай, докато оперативната печалба намалява с 30 на сто
„Шанел“ планира да добави 48 магазина тази година, почти половината от които в САЩ и Китай, както и в Мексико, Индия и Канада.
„Макроикономическата и геополитическата нестабилност несъмнено са предизвикателство за бизнеса и видяхме, че тези условия оказват влияние върху продажбите на някои пазари“, каза глобалният главен изпълнителен директор на групата Лийна Наир.
„Шанел“, който увеличи цените с около 3 на сто миналата година, за да се справи с инфлацията, може да ги повиши допълнително тази година, каза Блондио. По-високите цени на златото може да доведат до оскъпяване на бижутерските изделия, добави тя.
Компаниите за луксозни стоки се надяваха, че американският пазар ще помогне на сектора да се измъкне от спада тази година, но несигурността около митата попари надеждите им за бързо възстановяване, като консултантската компания „Бейн“ (Bain) понижи прогнозата си за продажбите в сектора до вероятен спад между 2 и 5 на сто тази година.
Източник: БТА
Икономика
Индексите на европейските борси са на най-високото си равнище от повече от два месеца

Основните фондови борси в Европа завършиха днешната търговска сесия с повишения на фона на поредица от корпоративни резултати, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX се повиши с 101,13 пункта или 0,42 на сто до 24 036,11 пункта.
Френският CAC 40 прибави 58,70 точки или 0,75 на сто и достигна 7942,42 пункта.
Лондонският FTSE 100 нарасна 81,81 пункта или 0,94 на сто до 8781,12 пункта
Паневропейският Stoxx 600 отчете ръст от 0,73 на сто до 554,02 пункта установявайки се на най-високите си ниво от повече от два месеца.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Главният изпълнителен директор на О Ем Ви Алфред Щерн напуска концерна след изтичане на мандата му догодина

Председателят на Изпълнителния съвет и главен изпълнителен директор на австрийския енергиен концерн О Ем Ви /OMV/ Алфред Щерн няма да продължи мандата си. Щерн е съобщил своето решение на председателя на Надзорния съвет Лутц Фелдман, се казва в информация на концерна, цитирана от електронните медии.
Щерн пое поста главен изпълнителен директор на О Ем Ви на 1 септември 2021 година и мандатът му изтича на 31 август 2026 година. Преди това той беше ръководител на Бореалис -дъщерно дружество на О Ем Ви за химикали.
Енергийният концерн обяви своите тримесечни данни в края на април, които показаха значителен спад в печалбата. Нетната печалба е понижена със 70 процента до 143 милиона евро в сравнение с 468 милиона евро през първото тримесечие на 2024 година. В оперативно отношение спадът на приходите е около една пета, като оперативната печалба, коригирана с разходите за материални запаси, е понижена с 22 процента до 1,16 милиарда евро, а продажбите – с 1 процент до 6,22 милиарда евро.
Концернът обяснява спада на оперативната печалба със „значително“ по-слабите резултати в дейността на рафинерията. Енергийният сегмент, който включва добива на нефт и газ, също е с по-ниска печалба. В сегмента „Химикали“ оперативният резултат е с незначителен спад.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 7 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами