Свят
Броят на убитите при силния взрив, който разтърси южното иранско пристанище „Шахид Раджае“, нарасна на 8, а ранените вече са над 700

Броят на убитите при силния взрив, който днес разтърси пристанището „Шахид Раджае“ в Южен Иран нарасна на 8, а ранените вече са над 700, предаде Ройтерс.
Няма данни за връзка между експлозията на пристанището, което се намира близо до град Бандар Абас, и състоялия се днес трети кръг от ядрените преговори между Ислямската република и САЩ.
Президентът на Масуд Пезешкян изпрати на място министърът на вътрешните работи Ахмад Вахиди.
Ирански медии съобщиха, че взривът е изпочупил прозорци в радиус от няколко километра и е бил чут на остров Кешм, разположен на 26 км южно от „Шахид Раджае“.
Хосейн Зафари, говорител на говорител на иранската Организация за управление на кризите, каза за агенция ИРНА, че експлозията се дължи на неправилно съхранение на контейнери с химикали. Говорител на иранското правителство обаче заяви, че все още не може да се определи точната причина за инцидента.
Митническите служители на пристанището съобщиха, че на контейнерната площадка, където е станала експлозията, вероятно е имало „опасни стоки и химикали“.
Пожарникарите продължават да се борят с пламъците.
Пристанището „Шахид Раджае“ се намира близо до Ормузкия проток и обработва по-голямата част от контейнерните стоки в Ислямската република.
/НВ/
Източник: БТА
Свят
Пакистанец, който през 2022 г. простреля бившия премиер Имран Хан, беше осъден на доживотен затвор

Пакистанецът, който през 2022 г. простреля в крака премиер Имран Хан и уби един от неговите поддръжници, беше осъден на доживотен затвор, предаде Асошиейтед прес.
Нападателят Навид Ахмад бе задържан малко след като откри огън по Хан във град Вазирабад в провинция Пенджаб. Атаката беше извършена през ноември 2022 г., докато Хан е пътувал с конвой към Исламабад, за да говори на митинг на свои симпатизанти. Хан беше свален от власт няколко месеца по-рано – през април 2022 г. – с вот на недоверие.
В момента бившият премиер е в затвора, след като бе признат за виновен по обвинения в корупция, разкриване на служебни тайни и нарушаване на брачните закони.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Загиналите при експлозията в иранско пристанище станаха 14, шестима души са в неизвестност

Загиналите при мощна експлозия в пристанище „Шахид Раджаи“ близо до град Бандар Абас в Южен Иран станаха 14, ранените са 750, предаде държавната информационна агенция ИРНА.
Някои от ранените са в тежко състояние, шестима души са в неизвестност.
Експлозията, чиято ударна вълна е била усетена в радиус от 50 км, е нанесла и значителни щети на пристанищната инфраструктура.
Според съобщения в медиите допълнителни подробности за взрива, по-специално за причината и точния брой на жертвите, ще бъдат обявени след приключване на разследването, казаха властите.
Пристанище „Шахид Раджаи“ се намира в една от важните икономически зони на Иран, в която се обработва над една трета от морската търговия на страната, отбелязва ДПА.
Говорителка на правителството предупреди да не се правят преждевременни спекулации в пресата.
„Трябва да се придържаме към официалната информация и да не разпространяваме спекулативни съобщения“, каза пред ИРНА говорителката Фатеме Мохаджерани, според която трябва да се изчакат резултатите от щателното разследване на причината за експлозията.
По указания на президента Масуд Пезешкиан сега на място са двама министри, за да направят оценка на ситуацията заедно с експерти, допълни говорителката.
По-рано Хосейн Зафари, говорител на иранската Организация за управление на кризите, каза за ИРНА, че експлозията се дължи на неправилно съхранение на контейнери с химикали. Говорител на иранското правителство обаче заяви, че все още не може да се определи точната причина за инцидента.
Митническите служители на пристанището съобщиха, че на контейнерната площадка, където е станала експлозията, вероятно е имало „опасни стоки и химикали“.
Източник: БТА
Свят
Видни кюрдски представители настояват за изграждане на „демократична и децентрализирана“ държава в Сирия след падането на Башар Асад

Няколко кюрдски партии приеха вчера обща позиция в подкрепа на изграждането в Сирия на „демократична и децентрализирана“ държава след падането от власт на Башар Асад – държава, в която да бъдат гарантирани техните права, предаде Франс прес.
Подкрепяни от Вашингтон, кюрдите контролират обширни територии в северната и източната част на Сирия, включително главните петролни и газови находища, и виждат в края на управлението на Башар Асад, свален от новите ислямистки власти на 8 декември миналата година, възможност да получат по-видимо представителство в мултиетническата държава.
Над 400 видни сирийски кюрди, кюрдски представители от Ирак, а също от Турция, взеха участие в конференция под надслов „Единство в кюрдската позиция и редици“, в края на която участниците приеха „проект за обща кюрдска политическа визия, излагащ (…) реалистичен подход за справедливо решение на кюрдския въпрос в Сирия като децентрализирана демократична държава“.
Заключителната декларация представлява „учредителна харта на единна, многонационална, мултирелигиозна и мултикултурна Сирия, чиято конституция гарантира националните права на кюрдския народ, защитава свободата и правата на жените и благоприятства дейното им участие във всички политически, социални и военни институции“, каза кюрдският висш представител Мохамед Исмаил.
В декларацията се призовава тази визия да бъде приета като „основа за национален диалог“ между кюрдските сили, както и с новата администрация в Дамаск и всички сирийски национални сили, и се обявява предстоящото съставяне на делегация, натоварена да започне диалог със заинтересованите страни за конкретизирането на целите на тази позиция.
Новите власти отхвърлиха всеки опит за разделение или сепаратизъм, имайки предвид стремежите на кюрдите да консолидират автономията, придобита в хода на конфликта от 2011 г. досега.
На 11 март президентът Ахмед аш Шараа и командирът на Сирийските демократични сили (СДС) Мазлум Абди подписаха двустранно споразумение, целящо интегриране на институциите на кюрдската автономна администрация в сирийската държава.
СДС, въоръженото крило на автономната администрация, оглави борбата срещу групировката „Ислямска държава“, която разгроми териториално през 2019 г.
„Целта на конференцията не е, както твърдят някои, да се раздели страната, а напротив – да се насърчи единството на Сирия“, заяви Абди при откриването на конференцията, в която участваха и кюрдски партии, съперничещи на автономната администрация.
„Искаме всички сирийски съставни елементи да получат правата си в конституцията, за да можем да изградим демократична, децентрализирана и приобщаваща Сирия“, добави той.
Кюрдите отхвърлиха приетата от Дамаск конституционна декларация, която предоставя пълни правомощия на Шараа, тъй като смятат, че тя не отразява многообразието на Сирия.
В съобщение, публикувано на мрежата „Екс“X, Бадран Чия Кюрд, висш представител на автономната администрация, заяви, че конференцията бележи „исторически момент“, който ще даде възможност на кюрдите „да играят първостепенна роля в радикалните демократични промени в Сирия“.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Бизнеспреди 1 седмица
Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте