България
Бронхиалната астма е сред най-често срещаните заболявания в детска възраст, каза алергологът Мария Стаевска

Бронхиалната астма е сред най-често срещаните заболявания в детска възраст. Това каза алергологът Мария Стаевска по време на среща под надслов „ИзДишайАстмата“ по повод Световния ден за борба с астмата – 6 май.
На събитието присъстваха пациенти и лекари – специалисти, които се обединиха около идеята за по-качествена и навременна диагностика, както и прилагането на съвременни методи за контрол на астматичните състояния. Форумът поставя началото на важна и необходима информационна кампания, която цели да акцентира върху значението на навременното диагностициране, посочи д-р Нели Иванова от дирекцията по лечебни дейности на Министерството на здравеопазването.
Алергологът д-р Мария Стаевска посочи още, че с възрастта доста от децата надрастват проблема. Тя обясни, че един от основните проблеми на пациентите е самата диагностика, тъй като в някои случаи процесът би могъл да отнеме до година.
„3,7 % от пациентите са с тежка форма на астма“, каза алергологът. „Това са около 8000 човека с такова заболяване. Много често състоянието се назовава като бронхит и се използват прекалено много антибиотици “, обясни тя.
По думите на д-р Стаевска некачественият контрол върху заболяването може да има тежки последици за пациента, сред които са ограничено движение и социални контакти, обездвижване и дори инвалидизиране.
Експерти посочват, че кашлицата и задухът по време на бактериална инфекция у пациент трябва да насочат към проверка за астма. Като част от външните дразнители, които да провокират състоянието се открояват замърсеният въздух и някои видове алергени, които се съдържат в измивни и перилни продукти.
Общопрактикуващият лекар Михаил Михов обясни, че семейните лекари биха могли да обучат пациентите си да използват инхалатори, но също така и да ограничат точно тези подсилващи фактори.
Пациентите наистина се диспансеризират, идват на прегледи без да носят направления от лични лекари, което улеснява работата с нас, обясни пулмологът Радка Александрова. Някои от пациентите обаче са малко несериозни към лечението си – лечението е безплатно, достъпът е лесен, но малка част от хората спазват вече назначеното си лечение, допълни тя.
Александрова посочи, че част от пациентите с тежка форма на заболяването трябва да приемат високи дози кортикостероиди в комбинация с други медикаменти, но това не винаги не води до желания ефект. „Последните препоръки на ръководството за лечение на астма вече не толерират системната употреба на кортикостероиди заради страничните ефекти“, обясни тя и подчерта, че е възможно за такива случай да се използва биологичното лечение.
Пациенти с тежка форма на заболяването също участваха в дискусията. Те обясниха, че дори по-силен стрес или тежък физически труд биха могли да предизвикат пристъп.
Ако може с помощта на инхалатор да се нормализира състоянието, не може да мислим за подобно лечение, обясни д-р Стаевска. Но ако са налице признаците за тежка астма и ако се стига до хоспитализация, това би било проблем, каза тя.
Прегледите се качват в Националната здравно-информационна система, където се получава референтен номер и това се прави от лекуващия лекар с електронен подпис, независимо от начина на заплащане и независимо от метода на достъп, обясни д-р Михаил Михов.
Източник: БТА
България
Конкретни сигнали на граждани са обсъдени на заседание на Областната комисия по безопасност на движение по пътищата в Търговище

Докладът за отчетените дейностите по безопасност на движението, извършени от институциите и организациите, включени в състава на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата, е представен на заседанието на комисията днес. То е ръководено от областния управител Йоан Пеев, съобщиха от пресслужбата на институцията.
Представените отчети, изготвени по предварително зададени образци, послужиха като основа за приемане на текуща обобщена информация за дейността по безопасност на движението по пътищата за първото тримесечие на 2025 г., съобщиха от комисията.
Обсъдени са още конкретни сигнали, свързани с необходимостта от повишаване на безопасността на движение. Специално внимание е отделено на кръстовището на главен път София – Варна, в района преди кв. „Бряг“ в Търговище, за са разгледани възможните мерки за повишаване на сигурността.
Разгледана е и постъпила докладна записка от кмета на село Алваново, касаеща текущото състояние и необходимостта от реконструкция и обезопасяване на кръстовището при селото в участък от републикански път I-4 София – Варна.
Акцент в заседанието е даден и на въпроса за недопускане свободното движение на селскостопански животни по и в близост до републиканската и общинската пътна мрежа. Подчертана е необходимостта от засилена превенция и контрол в тази насока, с оглед гарантиране на безопасността на всички участници в движението, се казва в съобщението.
Областната администрация – Търговище работи в тясно сътрудничество с всички отговорни институции за прилагане на ефективни мерки за повишаване безопасността на пътя в региона.
„Темата е отговорност, която споделяме всички – институции, организации и граждани. Стремим се не само да отчетем направеното, но и да бъдем активни в намирането на устойчиви решения за проблемите, които застрашават живота и здравето на хората“, каза областният управител на област Търговище Йоан Пеев.
„Присъствието на селскостопански животни в близост до пътното платно продължава да създава рискове. Необходима е още по-тясна координация между местните власти и контролните органи за навременното предотвратяване на инциденти“, коментира за БТА областният управител.
Източник: БТА
България
Медицински хеликоптер кацна в двора на шуменската болница, за да откара пациентка до лечебно заведение в София

Медицински хеликоптер кацна до Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Шумен, за да откара пациентка от лечебното заведение в града до столична болница, видя репортер на БТА.
За първи път днес бе използвана новоизградената хеликоптерна площадка в двора на МБАЛ – Шумен. Пациентката очакваше хеликоптера в линейка, в близост до площадката.
И през юни м.г. жена, в тежко състояние, бе транспортирана с хеликоптер от Шумен до София.
/РИ/
Източник: БТА
България
Екоинспекцията в Русе се самосезира за незаконно сметище по пътя за Ивановските скални църкви

Експерти на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе се самосезираха и извършиха извънредна проверка на сметище, намиращо се в местността По Лома, по пътя за Ивановските скални църкви, които са обект на ЮНЕСКО. Това съобщи Рени Петрова – главен експерт по „Връзки с обществеността“ в РИОСВ в крайдунавския град.
Собствеността на замърсения терен е общинска-публична, а начинът на трайно ползване на земята съгласно идентификатора – пасище.
На място са установени струпани строителни и битови отпадъци, голямо количество клони и треви.
„На кмета на община Иваново са дадени предписания в едноседмичен срок да почисти замърсените терени. По сигнала предстои последващ контрол“, каза Петрова. Тя посочи, че в началото на месеца е постъпил сигнал за замърсени терени пак по пътя за Ивановските скални църкви. Сигналът е препратен по компетентност към кмета.
По информация от общината при изпълнение на строително-ремонтни работи е била обособена временна площадка за депониране на земна маса и инертни материали. Към настоящия момент теренът е подравнен, като строителните отпадъци се извозени.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп