Свържете се с нас

Свят

Британски и френски издания коментират посещението на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в Индия

Индийският премиер Нарендра Моди и американският вицепрезидент Джей Ди Ванс приветстваха „значителния напредък“ в преговорите за двустранно търговско споразумение, пише в заглавие британският в. „Гардиън“.

Ванс, придружаван от съпругата си Уша и децата им Юан, Вивек и Мирабел, пристигнаха вчера в индийската столица за четиридневно посещение, съчетаващо преговори на високо равнище с разглеждане на забележителности.

Оптимистичната оценка за перспективите за търговско споразумение бе дадена, след като Моди и Ванс проведоха срещи на четири очи и на ниво делегации в официалната резиденция на индийския министър-председател в Делхи. По-късно Моди беше домакин на вечеря за Ванс и семейството му в своята резиденция.

Тъй като 90-дневната отсрочка на американския президент Доналд Тръмп за повишаване на митата върху индийския износ изтича, преговарящите от двете страни се стремят да финализират ограничено търговско споразумение преди юли, а по-широко споразумение – до есента. Ако не бъде постигнато споразумение, митата ще нараснат до наказателните 26 процента от сегашните 10 процента.

Въпреки че тази седмица не се очакват официални споразумения, посещението на Ванс дава политически импулс на преговорите и сигнализира за намерението на Вашингтон да постигне сделка. Индийската министърка на финансите Нирмала Ситхараман, която е на посещение във Вашингтон тази седмица, настоява Индия бързо да постигне споразумение.

Индия вече намали митата за някои американски стоки, като се очакват и по-нататъшни големи намаления. Споразумението би могло да включва индийски покупки на произведени в САЩ противотанкови ракети „Джавелин“ и бронетранспортьори „Страйкър“, както и митнически облекчения за повече от половината от вноса на Индия от САЩ на стойност 41,8 млрд. долара.

САЩ са най-големият търговски партньор на Индия, като двустранната търговия надхвърля 190 млрд. долара. По време на посещението на добра воля, което Моди направи във Вашингтон през февруари след завръщането на Тръмп в Белия дом, лидерите се ангажираха да увеличат повече от два пъти търговския стокообмен до 500 млрд. долара. Разговорите по търговско споразумение между САЩ и Индия напредват при закрити врата, посочва „Гардиън“.

Според изявление на канцеларията на Моди двамата с Ванс също така са „приветствали усилията за укрепване на сътрудничеството в областта на енергетиката, отбраната и стратегическите технологии“.

Заслужават отбелязване и надеждите на Индия за привличане на нови инвестиции от страна на Илон Мъск, който разговаря с Моди през уикенда и заяви, че може да посети Индия по-късно тази година, за да обсъди дългоочакваното навлизане на „Тесла“ на пазара на държавата с най-голямо население в света.

Според изявлението на канцеларията на Моди той също така е предал „сърдечни поздрави“ на Тръмп и е заявил, че очаква с нетърпение посещението на американския президент в Индия по-късно тази година. По време на пътуването си до Вашингтон Моди е поканил Тръмп да присъства на срещата на върха на четиристранния диалог за сигурност „Куад“. Четиристранният диалог в сферата на сигурността, включващ САЩ, Индия, Япония и Австралия, се разглежда като ключов противовес на нарастващото регионално влияние на Китай, посочва британското издание.

Моди и Ванс обсъдиха също така регионални и глобални въпроси и „призоваха за диалог и дипломация като път напред“ – формулировка, често използвана от Делхи по отношение на войната на Русия в Украйна.

Въпреки че става въпрос за предимно работно посещение, пътуването на Ванс включва и силен личен елемент. Снощи семейство Ванс отлетя за Джайпур, за да разгледа кралските дворци и да посети мавзолея „Тадж Махал“. Официални представители заявиха, че „личният елемент“ отразява индийските корени на Уша Ванс – тя е родена в САЩ в семейството на индийски имигранти.

Освен разглеждането на забележителности в Джайпур, Ванс се очаква да произнесе днес ключова политическа реч, в която ще засегне международни въпроси. Мандатът на Ванс като вицепрезидент е белязан от проактивна външна политика на принципа: „Америка на първо място“, отбелязва „Гардиън“.

Под заплахата от 26 процента мито върху износа на Индия за САЩ, индийският министър-председател Моди се надява да сключи търговско споразумение с Вашингтон, извежда в заглавие френският в. „Фигаро“.

Редица държави, включително третата по големина икономика в Азия – Индия, възнамеряват да се възползват от дадената от Тръмп 90-дневна отсрочка и да сключат търговско споразумение със САЩ. Вашингтон и Делхи вече преговарят за първата част от такова търговско споразумение, отбелязва френското издание.

На фона на бушуваща търговска война между САЩ и Китай, които си налагат взаимно огромни мита – 145 процента за много китайски продукти спрямо 125 процента за американския износ, Индия подхожда предпазливо, посочва „Фигаро“.

След обявяването от Тръмп на високи мита индийското министерство на търговията заяви, че „внимателно проучва последиците“ от тези мерки и „възможностите, които биха могли да възникнат“. Моди, който посети Белия дом през февруари, беше определен от Тръмп като „много добър приятел“.

По време на посещението си във Вашингтон Моди заяви, че двете държави ще работят заедно по „взаимноизгодно търговско споразумение“. САЩ са ключов пазар за секторите на услугите и информационните технологии на Индия, която от своя страна е сред значим купувач на американско военно оборудване, отбелязва „Фигаро“.

Източник: БТА

Свят

Търговската война между САЩ и Китай предизвиква сътресения в авиационната индустрия

Самолет на американската компания „Боинг“, предназначен за китайска авиокомпания, в неделя се приземи обратно в производствения център на самолетостроителя в САЩ, след като измина 8000 км. Причината най-вероятно е свързана с решението на президента Доналд Тръмп да повиши до 145 на сто митата върху вноса в САЩ на китайски стоки, в отговор на което Китай обложи вноса на американски стоки с мита от 125 на сто, предаде Ройтерс.

Самолетът 737 МАКС, който е бил предназначен за китайската авиокомпания „Сямън еърлайнс“ (Xiamen Airlines), се е приземил на „Боинг фийлд“ (Boeing Field) в Сиатъл в 01:11 ч. по Гринуич. Това е поредният знак за сътресения при доставките на нови самолети, като причината е нарушаването на десетилетния безмитен статут на авиокосмическата индустрия, коментира Ройтерс. Митническата война между САЩ и Китай и обратът, свързан с доставките на „Боинг“, настъпват в момент, в който американската компания се възстановява от почти петгодишното замразяване на вноса на самолети 737 МАКС, допълва британската агенция. 

По данни на авиационната информационна служба „Еър кърънт“ (Air Current) в средата на този месец в САЩ са били върнати три самолета 737 МАКС, които първоначално са били подготвяни за доставка на две китайски авиокомпании в центъра на „Боинг“ в Чжоушан, предаде телевизия „Фокс нюз“. Според официални данни на „Боинг“, публикувани от сп. „Еъруейз“, към края на март е имало планирани доставки на 130 самолета за китайски компании. 

Китай е най-големият пазар в света за закупуване на самолети, като според неотдавнашен анализ на „Боинг“ през следващите 20 години се очаква китайски авиокомпании да закупят 8830 нови самолета, допълва американският новинарски сайт „Бизнес инсайдър“

Миналата седмица „Блумбърг“ разпространи информацията, че властите в Пекин са наредили на китайските авиокомпании да спрат доставките на самолети „Боинг“ и части за тях.

Китайците „току-що се отказаха от голямата сделка с „Боинг“, заявявайки, че „няма да влязат във владение“ на напълно готовите за предаване самолети“, написа малко по-късно Тръмп в социалната мрежа „Трут соушъл“.  

Тези мерки на китайското правителство идват в отговор на решението на Вашингтон да повиши до 145 на сто митата върху вноса в САЩ на китайски стоки, посочва Ройтерс. В отговор на новите тарифни ставки, въведени от САЩ, Китай обложи вноса на американски стоки с мита от 125 на сто. Междувременно Тръмп смекчи своята митническа политика, като предостави временни изключения върху обмитяването на някои електронни устройства, сред които смартфони, компютри и др. Голяма част от тези уреди се произвеждат в Китай, припомня британската агенция.

Китай е важен пазар за „Боинг“, който през последната година се възстановява от поредица от финансови загуби и репутационни сътресения, отбелязва  „Бизнес инсайдър“ . Всяко ограничаване на доставките ще се отрази на пазарния дял на компанията, която се конкурира с европейския гигант „Еърбъс“ (Airbus) и с някои нови играчи на пазара, пише още медията. 

Спирането на доставките на американските самолети за Китай ще бъде удар не само за „Боинг“, но и за цялата американската икономика, коментира Си Ен Ен. За разлика от много мултинационални компании, „Боинг“ произвежда всички свои самолети в заводи в САЩ и продава зад граница почти две трети от пътническите си самолети. Приносът на „Боинг“ към американската икономика се оценява на 79 млрд. долара. Компанията има близо 150 000 собствени служители в САЩ и също така непряко осигурява още 1,6 млн. работни места, допълва американската телевизия.   

„Боинг“ изпитва затруднения от шест години насам, като от 2018 г. – последната година, в която отчете годишна печалба, компанията е натрупала оперативни загуби в размер на 51 млрд. долара. Тази година акциите на компанията са се понижили с 8,5 процента. 

За да предложи на своите авиокомпании алтернативен доставчик, китайското правителство инвестира десетки милиарди долари в базирания в Шанхай производител на самолети „Къмършъл еъркрафт корпорейшън ъв Чайна“ (Commercial Aircraft Corporation of China – „Комак“), отбелязва американският в. „Уолстрийт джърнъл“. Ако Китай продължи да спира покупките на самолети на „Боинг“, това може да се отрази негативно и на „Комак“, преди компанията да стане конкурентоспособна в световен мащаб, прогнозира изданието.

По данни на Международната търговска администрация през миналата година САЩ са изнесли за Китай самолети, космически апарати и части на стойност близо 12 млрд. долара, а не са внесли почти нищо. 

В условията на бързо влошаващи се отношения между САЩ и Китай и налагането на нови високи мита в многомилиардния авиационен сектор може да доведе до сериозни проблеми и за двете икономики, заключава „Уолстрийт джърнъл“.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Полша обяви 26 април за ден на национален траур заради кончината на папа Франциск

Полша обяви събота, 26 април, за ден на национален траур заради кончината на папа Франциск, съобщи днес полската президентска институция, цитирана от Франс прес. 

Полша е традиционно католическа страна и затова обявява деня, в който ще се състои погребението на папата, за ден на национален траур. 

„Във връзка със смъртта на Светия отец президентът Анджей Дуда реши да обяви 26 април, деня на погребението, за ден на национален траур“, заяви полската президентска институция в социалната мрежа „Екс“.

Държавният глава Дуда и съпругата му ще присъстват на погребението на папата във Ватикана.

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

ТАСР: Безработицата в Словакия през март е продължила да намалява, особено в по-слабо икономически развитите райони

Безработицата в Словакия през март е продължила да намалява, най-вече в по-слабо икономически развитите райони на страната, заяви анализаторът Любомир Корснак, цитиран от словашката новинарска агенция ТАСР.

В същото време в западната част на Словакия равнището й се запазва почти непроменено от дълго време. 

По думите на Корснак безработицата в страната вероятно вече се е доближила до своето естествено равнище и растящото търсене от страна на работодателите все по-често намира отражение в увеличение на броя на свободните работни места, а не до допълнително понижение на безработицата.

Корснак отбелязва, че в икономически по-силните региони на Западна и Северозападна Словакия, след отчитане на сезонните ефекти (по данни на УниКредит Банк), безработицата през март е намаляла само минимално – с 0,01 процентни пункта, достигайки 3,62 процента. През последната година тя е колеблива в тесен диапазон между 3,57 процента и 3,67 процента.

Безработицата в по-бедните южни, централни и източни райони на страната се е понижила по-съществено с 0,08 процентни пункта, сочат изчисленията на УниКредит Булбанк. Въпреки че е достигнато ново рекордно ниско ниво от 7,59 %, този процент остава сравнително висок, главно поради дълбоки структурни проблеми, допълни анализаторът.

По отношение на регионалните различия анализаторът подчерта, че в Западна Словакия вече се наблюдава недостиг на работна ръка. В области като Братислава и Търнава броят на свободните работни места надвишава този на безработните. В окръзите Нитра и Тренчин се наблюдава приблизително равновесие между търсещите работа и обявените позиции. 

Според Корснак този дисбаланс в пазара на труда е малко вероятно да се редуцира в близките години. Напротив, очаква се той да се задълбочава под въздействието на застаряващото население и свиването на икономически активната част от обществото.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТАСР)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 30 минути

Търговската война между САЩ и Китай предизвиква сътресения в авиационната индустрия

Българияпреди 30 минути

Повече от 200 души са заявили участие за полумаратона Antea Run, който ще се състои край Созопол

Спортпреди 32 минути

Футболистът на Тотнъм Кристиан Ромеро не изключва трансфер в клуб от Ла Лига, но иска да спечели Лига Европа с английския тим

Святпреди 32 минути

Полша обяви 26 април за ден на национален траур заради кончината на папа Франциск

Българияпреди 33 минути

Русе ще бъде домакин на републикански турнир по полицейска лична защита и карате за служители на МВР

Святпреди 35 минути

ТАСР: Безработицата в Словакия през март е продължила да намалява, особено в по-слабо икономически развитите райони

Балканипреди 35 минути

ТикТок сътрудничи с ЕК в навечерието на новите избори в Румъния, съобщи говорител на институцията

Българияпреди 38 минути

Ученици от самоковска гимназия засадиха фиданки в Деня на Земята

Спортпреди 40 минути

Манчестър Сити получи най-големия бонус от УЕФА за национални играчи, Лудогорец е първенец сред българските клубове

Спортпреди 41 минути

За три седмици разбрах само, че съм бавен, призна седемкратният световен шампион във Формула 1 Люис Хамилтън

Българияпреди 41 минути

В Деня на Земята експерти от Областна администрация и РИОСВ направиха съвместна акция по събиране на отпадъци в горичка край Хасково

Балканипреди 42 минути

Протест с искане за оставката на министъра на образованието се провежда в Белград; студенти протестират и в Ниш и Крагуевац

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Политикапреди 5 дни

Парламентът ще заседава извънредно на 29 април

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Политикапреди 5 дни

Готви се трети вот на недоверие. МЕЧ иска свалянето на Киселова

Икономикапреди 5 дни

Печалбата на „Американ експрес“ нараства през първото тримесечие

Политикапреди 5 дни

Стойнев след вота на недоверие: Популистките и антиевропейските партии нямат нужната сила в България

Новини