Здраве
Британски гражданин почина по време на семейна почивка в Слънчев бряг

Мъж с британско гражданство почина по време на семейна почивка в Слънчев бряг след остра панкреатична криза. За случая разказва „Индипендънт“, цитиран от bTV.
Катерина Глазирина и съпругът ѝ 35-годишният Андрейс Кривкалнс пристигат на почивка в Слънчев бряг, заедно с петгодишната си дъщеря Лизи, когато той се оплаква от болки в стомаха. Мъжът решава, че става дума за хранително отравяне затова купуват лекарство от аптеката. Болката обаче продължава и се разпространява към гърба му. Приемат го по спешност в болница в Бургас с диагноза остър панкреатит – внезапно възпаление на панкреаса, което води до тежки усложнения само в един от пет случая. Според Националната здравна служба на Отрова само малък процент от тях са фатални.
Катерина разказва, че Андрейс ѝ е казал да не се притеснява и че ще се прибере „скоро“. След като тя напуска болницата, той изпада в множествена органна недостатъчност и умира на 4 януари.
„Когато чух новината, аз не можех да повярвам. Това беше най-тежкият ден в живота ми. Не знам как успях да го преживея. Подготвяхме се да се върнем към нормалния живот след Коледа. Отиваш на почивка и никога не можеш да се върнеш към живота, който сте градил заедно“, разказва Катерина пред PA Real Life.
Жената разказва историята, за да предпази и други от подобна трагедия, с желание да привлече вниманието към симптомите на панкреатита. Катерина се надява да насърчи хората, които пътуват, да сключват застраховка „Живот“.
„Никога не се знае какви събития могат да се случат и не искате да добавяте финансов натиск към скръбта и многото други трудности, които съпътстват загубата“, казва загубилата съпруга си жена.
След смъртта му местната общност на Катерина в Хакни се обединява, за да събере пари за нея и дъщеря ѝ, сумата надхвърля 12 500 паунда.
„Реакцията на общността беше невероятна. Никога не съм го очаквала. Трудно е да намериш баланса между скръбта и изключителната отговорност от неща, които трябва да свършиш. Искам да помагам на хората, които преминават през големи промени в живота си“, казва Катерина.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Мижав интерес към блицконтрола със здравния министър в ресорната комисия

Все още не е решено дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации. Това каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов във времето за отговори на актуални устни въпроси, отправени от членове на Комисията по здравеопазването в рамките на заседанието на комисията, предаде БТА.
Блицконтролът към министъра протече при мижав интерес. Единствените народни представители, които имаха въпрос към здравния министър, бяха народните представители от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ д-р Александър Симидчиев и Васил Пандов и колегите им от „Възраждане“.
В отговор на въпрос защо са малко донорските ситуации и трансплантациите министърът заяви, че у нас има натрупан опит и във вариант на самостоятелна агенция по трансплантации, и в настоящия обединен вариант.
„Обсъждали сме темата в Министерството на здравеопазването, но все още не сме взели решение“ каза той.
По думите му наличният състав на служителите на агенцията е редуциран до минимума, а в същото време има сериозен обем дейност, която трябва да се извършва, което налага увеличаване на щатния състав на структурата.
„Има предимства в евентуалното решение да се разделят трансплантациите от одита, но това отново зависи от възможността за увеличаване на числеността на състава. В момента се извършва анализ и когато има решение, ще го предложим“, каза Кирилов.
На въпрос от Васил Пандов за увеличение на възнагражденията на медицинските сестри министърът отговори, че се работи по разчетите за държавните структури, финансирани от МЗ. „В търговските дружества са по-специфични нещата, но имаме предложения, които ще споделим след време, за да видим най-напред какви са възможностите за финансирането им“, посочи още министърът.
Как могат да се спрат фалшивите ТЕЛК решения бе питането на Маргарита Махаева от „Възраждане“, а Кирилов увери, че електронизацията на процеса постепенно ще изключи подобна възможност. С друг въпрос от „Възраждане“ бе повдигната темата за КОЦ Враца, където има усложнена процедура за лечение на пациентите. Здравният министър съобщи, че там все още тече проверка.
Исканата оставка на директорката на „Медицински надзор“ Иванка Динева и резултатите от вътрешната проверка в агенцията не бяха коментирани.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Подготвят отпадането на личната амбулаторна карта
Снимка Скрийншот
Амбулаторна карта
Министерство на здравеопазването подготвя отпадането на личната амбулаторна карта (бел. ред. личен картон) на пациента.
Това става ясно от отговор на здравния министър Силви Кирилов на депутатски въпрос.
„По отношение на личната амбулаторна карта Министерство на здравеопазването е взело предвид отпадането на този хартиен процес и електронизацията му не е проблем, тъй като необходимите данни са съхраняват в Националната здравно-информационна система“, посочва Кирилов, предаде агенция „Фокус“.
По думите му за целта обаче трябва да се направят нормативни промени, които са свързани с други ведомства, като например Наредба № Н-16 за военномедицинската експертиза и за определяне на медицински изисквания за работа в Министерство на вътрешните работи и още седем нормативни актове.
„За три години България успя да постигне дигитална трансформация в сектора на здравеопазването, като една от целите е улесняване на гражданите при получаване на медицински услуги, отпадане на необходимостта да пренасят медицинска документация на хартия между отделните здравни заведения и администрации. Като примери в тази посока са електронните медицински бележки за ученици, профилактичната карта, медицинската експертиза и други“, става ясно още от думите на здравния министър.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Столични лекари ще преглеждат безплатно деца от Кърджали

Специалисти по детски болести от София ще преглеждат деца от Кърджали като част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи медици от болница „Пирогов“ и лекари от Столична лекарска колегия.
Това съобщиха за медиите от пресцентъра на Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Ат. Дафовски“ в родопския град, където ще бъдат извършвани прегледите.
В рамките на кампанията се предвижда в Кърджали да пристигнат над 10 детски специалисти, а инициативата е на кмета Ерол Мюмюн, съвместно с МБАЛ “Д-р Атанас Дафовски“.
Скринингът е безплатен, но с предварително записване. Целта е да се помогне на възможно повече деца и на техните родители, за това и профилактичната кампания е насрочена за почивен ден – 26 април (събота).
Сред специалистите са кардиолог, неврохирург, дерматолог, УНГ (уши, нос, гърло), офталмолог, уролог, хирург, травматолог, специалист по образна диагностика, по орална хирургия и стоматология.
Не за първи път Кърджали е част от Национална програма „Детско здраве – Пирогов“. Последно по нея бяха извършвани прегледи през 2022 г., когато бяха консултирани близо 500 деца до 18 години от региона.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Обществопреди 1 седмица
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 6 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 6 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 6 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Святпреди 1 седмица
Германската външна министърка ще посети днес Молдова
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как би могла да се развие търговска война на Тръмп