Свържете се с нас

Икономика

Британската централна банка ще намали лихвите на фона на влиянието на американските мита, смятат икономисти

Лихвените проценти в Обединеното кралство ще бъдат намалени до 4,25 процента, тъй като „Банк ъв Ингланд“ (Bank of England) облекчава разходите за кредитополучателите, докато анализира въздействието на американските мита върху икономиката, предаде ДПА.

Повечето икономисти очакват лихвите да бъдат намалени с 0,25 процентни пункта в четвъртък.

Сандра Хорсфийлд, икономист в „Инвестек“ (Investec), заяви, че е „почти сигурно“, че разходите по заемите ще бъдат намалени допълнително, като повечето участници на финансовите пазари очакват понижение.

През последните месеци инфлацията спадна, което вероятно ще покаже на политиците, че лихвените проценти, които се използват като инструмент за контрол върху нея, могат да продължат да се понижават.

Според последните официални данни темпът на нарастване на потребителските цени във Великобритания се е забавил до 2,6 на сто през март от 2,8 през февруари.

И което е важно, темпът на инфлация при услугите – показател, който се следи отблизо от „Банк ъв Ингланд“ – спадна от 5 на сто на 4,7 на сто.

Според икономисти растежът на Обединеното кралство вероятно ще се забави от високите нива на несигурност – някои фирми ще спрат инвестициите, а потребителите ще намалят разходите.

Източник: БТА

Икономика

„Градът на розите“ в Саудитска Арабия и изкуството да се извличат ароматни вещества от цветята

През последните пет десетилетия Халафалах ал Талхи подрязва ръчно трънливите храсти и бере цветовете на розите, усъвършенствайки изкуството за извличане на изключително търсения аромат от „града на розите“, сгушен в планините на Западна Саудитска Арабия, информира Франс прес.

„Обичам розите повече от собствените си деца“, казва 80-годишният мъж пред АФП от своята ферма за цветя, една от около 800-те в Таиф, наричан „градът на розите“.

Разположен на около 1700 метра надморското равнище, Таиф произвежда около 300 милиона от тези емблематични цветя всяка година. Самият Халафалах ал Талхи твърди, че отглежда от 5 до 6 милиона на сезон.

Когато настъпи пролетта, полетата обикновено са покрити с килим от рози. Цветовете се берат на ръка от изгрев до залез слънце от десетки работници.  

След като бъдат събрани, те се накисват и варят в продължение на часове в големи казани, впоследствие ароматът се извлича чрез сложен процес на дестилация на пара, при който се получава високо цененото етерично розово масло. 

Парфюмът на Мека 

Розовата вода, произвеждана в Таиф, се използва по-специално за измиване на стените на „Кааба“ – каменно съоръжение с формата на куб в центъра на Голямата джамия в Мека, към която мюсюлманите се обръщат, за да се молят, а парфюмите, произведени от местни рози, се харесват от много поклонници. 

„Износът е малък, тъй като местното търсене е много голямо. В Саудитска Арабия много хора се кълнат в този аромат“, подчертава фермерът.

Малка част от маслата се изнасят в чужбина, където се използват при производството на парфюми или за козметични продукти като кремове и сапуни.

Според базата икономически данни „ТрендЕконъми“ (TrendEconomy) през 2023 г. Саудитска Арабия е изнесла парфюмерийни продукти, включително розова вода, на стойност едва 141 милиона долара.

По време на прибирането на реколтата работниците във фермата на Ал Талхи събират няколко десетки хиляди цветя от рози всеки ден.

„Родени сме на полето, винаги сме обработвали земята“, казва той, облечен в дълга бяла туника и червено-бяло кефие.

Но розите на Таиф, които обикновено цъфтят от април до юни в условията на зелен пейзаж и меки температури, понасят последиците от все по-капризното време.

Според климатолозите глобалното затопляне увеличава честотата и тежестта на екстремните метеорологични явления като горещини, проливни дъждове и суши.

Моята душа

Саудитска Арабия, със своя сух климат и обширни пустини, е особено уязвима на климатичните промени.

„Изменението на климата ускорява деградацията на почвата чрез процеси като засоляване, ерозия и дезертификация, което намалява качеството и производителността на обработваемите земи в Саудитска Арабия“, се посочва в доклад, публикуван от Атлантическия съвет. 

Според оценката на мозъчния тръст до 2050 г. добивите от пшеница ще намалеят с от 20 до 30 на сто поради топлинен стрес и липса на вода за напояване, като спад се очаква и при финиковите палми и други основни култури.

Регионът на Таиф също не е застрахован.

„Миналата година, както и предишната, беше изключително студена. Някои фермери не събраха нито едно цвете“,  разказва Ал Талхи.

За щастие, тази година времето е по-добро. „Има промени, но климатът остава мек“, казва той.

Въпреки че времето става все по-малко предсказуемо, Талхи е доволен. Макар и в напреднала възраст, той всеки ден става преди изгрев слънце, за да работи на полето, често до късно през нощта.

„Тази ферма е моята душа, моето туптящо сърце“, казва той пред АФП: „Нищо няма да ме отдели от нея, освен смъртта“.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Расте делът на жените на ръководни длъжности в компании в ЕС, но достатъчно ли?

Делът на жените във висшето ръководство и надзорните съвети на най-големите германски компании е достигнал рекордни нива, сочи нов анализ на организацията „Жени в надзорните съвети“ (Fidar), предоставен на ДПА тази седмица.

Към 1 април жените съставляват 37,5 на сто от членовете на надзорните съвети на компании от частния сектор, почти двойно повече отпреди десетилетие (19,9 на сто), когато през май 2015 г. влезе в сила първият германски закон за квотите в ръководството.

В предприятия от публичния сектор числеността им достига 38,9 процента спрямо 24,1 процента през 2015 г. Делът на жените в изпълнителните бордове също е нараснал рязко, като сред регистрираните на борсата дружества се е увеличил четворно – от 5 процента на 20,2 процента, а в предприятията от публичния сектор – над два пъти, до 31 процента при 13,1 процента през 2015 г.

Последните данни се основават на индекса на Fidar „Жени в Борда на директорите“, който наблюдава 160 фирми от германските борсови индекси DAX (фирмите с най-голяма пазарна капитализация и оборот, чиито акции се търгуват на борсата във Франкфурт – бел. реп.), MDAX и SDAX, и 19 други листвани компании. Индексът за публичния сектор отделно обхваща 261 организации. 

Министърът по въпросите на жените Лиза Паус заяви, че законовите квоти работят, според изявление на Fidar, отбелязващо 10 години от влизането в сила на квотите. Тя добави, че целта от 30 процента жени в надзорните съвети на около 100 големи германски компании е постигната.

Германското правителство въведе нови правила, за да привлече повече жени към висшия мениджмънт. От 2016 г. се прилага квота от 30 на сто при смяна на надзорните съвети в листвани на борсата дружества и дружества със съучастие.

От лятото на 2022 г. големите компании с повече от трима членове в надзорния съвет трябва да имат поне една жена в изпълнителния комитет (борд).

Къде сме ние?

У нас проучване за представителността на жените на ръководни позиции в бизнеса показа, че 60 процента от публичните компании в България имат дами в ръководните си органи. Проучването беше проведено от екипа на Българската фондова борса (БФБ) сред над 300 компании, които се търгуват на борсата, и беше обявено по повод Международния ден на жената – 8 март.

Според данните само 3 процента от компаниите се ръководят изцяло от жени в своите бордове. В други 14 процента изпълнителните директори са само жени. 

От БФБ всяка година се включват в глобалната инициатива на Световната федерация на фондовите борси Ring The Bell for Gender Еquality („Удряме камбаната за равенство между половете“), която се провежда под егидата и на Глобалния договор на ООН и ООН-Жени. През настоящата година от БФБ припознаха и официалното послание на ООН „Права. Равенство. Овластяване. За всички жени и момичета“.

Равенството между половете може да добави 12 млрд. долара към световния брутен вътрешен продукт и да повиши производителността на някои държави с до 35 процента. А във финансовия свят само 12 процента от мениджърите на фондове са жени. По данни на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН при сегашното темпо ще са необходими около 152 години, или девет поколения, за да се преодолее икономическата разлика между половете, посочиха тогава от БФБ.

Според проучването на борсата е налице устойчив ръст на жените на ръководни позиции в публичните компании. Изпълнителният директор на БФБ Маню Моравенов коментира, че това е ясен знак, че равнопоставеността не само е възможна, но и създава реална добавена стойност за бизнес резултатите.

Жените на ръководни позиции в България се увеличават, въпреки че остават по-малко от мъжете, показаха и данните от Доклада за равнопоставеността на жените и мъжете за 2023 г., който беше одобрен от служебното правителство през октомври 2024 г. През 2023 г. техният брой е достигнал 68 000 – с 3200 повече в сравнение с предходната година. През 2023 година делът на жените, които са част от управленски бордове, се е увеличил от 14,8 на сто на 18,3 на сто. 

В България също има подета законодателна инициатива за повече жени на ръководни позиции. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеността на жените и мъжете, внесен от Министерството на труда и социалната политика, чието обществено обсъждане беше през ноември 2024 г. „Със законопроекта се поставя количествена цел (целеви показател) за представителство на по-слабо представения пол в управителните органи на публичните дружества: членовете на по-слабо представения пол да заемат най-малко 33 на сто от всички директорски позиции както с, така и без изпълнителни функции, на управителния и надзорния съвет, съответно на съвета на директорите“, се посочва в доклада на министъра на труда и социалната политика. Отбелязва се, че този процент не трябва да превишава 49 на сто. Заложеният срок за изпълнение на тази цел е 30 юни 2026 г.

Жените мениджъри в ЕС

„Проучването на работната сила в ЕС“, което е основен източник на статистически данни за трудовия пазар в съюза, сочи, че през 2023 г. 3,7 милиона жени са били на мениджърска позиция спрямо 3,1 милиона през 2014 година.

Това означава, че макар и жените да са почти половината от работещите в ЕС (46,4 на сто), те са били недостатъчно представени при ръководните постове (34,8 на сто) през 2023 г. През 2014 г. жените са били 45,8 на сто от заетите хора в ЕС и са заемали 31,8 на сто от мениджърските позиции.

Сред страните в ЕС най-големият дял на жени на мениджърски позиции през 2023 г. е регистриран в Швеция (43,7 на сто), следвана от Латвия (42,9 на сто) и Полша (42,3 на сто), докато Люксембург (22,2 на сто), Хърватия (23,8 на сто) и Чехия (27,4 на сто) отчитат най-нисък дял.

От 2014 г. общият брой на жените на мениджърски позиции в ЕС е нараснал с 3,1 процентни пункта и 20 страни членки постигат растеж.

Кипър (+10,5 процентни пункта), Малта (+8,3 процентни пункта) и Швеция (+6,5 процентни пункта) отчитат най-голямо повишение, докато делът на жените на мениджърски позиции се е понижил в Унгария и Словения (с -2,6 процентни пункта и в двете страни) и Литва (-1,7 процентни пункта).

Международният ден на жената предприемач е 19 ноември. Отбелязва се по идея на Уенди Даймънд, писателка, защитничка на животните и предприемач. Тя е носителка на медал на честта, след като работи като доброволец във фондация Adelante, която предоставя микрокредити на жени с ниски доходи в Хондурас. След завръщането си в САЩ Уенди Даймънд решава, че иска да разработи нещо, с което да помогне на тази и други подобни благотворителни каузи, според справка на отдел „Справочна информация“ на БТА. За първи път денят е отбелязан официално през 2014 г. от 144 държави.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). 

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава минимално с 0,08 процента до 2,405 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,407 пункта. Базовото равнище на ИТЦ – 1,000 пункта, е от 2005 година.

Пилешкото месо поевтинява с 0,8 на сто до 6,70 лева за килограм. Цената на кравето сирене е надолу с 1,5 на сто до 11,32 лева за килограм, а на кашкавала „Витоша“ остава без промяна на 18,46 лева за килограм.

Яйцата (размер М) са по-евтини с 0,7 на сто и се търгуват по 0,35 лева за брой на едро. Поевтинява и кравето масло (пакетче от 125 грама) – с 0,8 на сто до 3,14 лева за брой.

През седмицата поскъпват прясното мляко (3 процента масленост) – 0,4 на сто до 2,42 лева за литър, и киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) – с 1,6 на сто до 1,39 лева за кофичка от 400 гр. 

Понижава се цената на лещата –  с 1,5 на сто до 4,41 лева за килограм, както и на зрелия фасул – с 3,5 на сто до 4,28 лева за килограм, докато оризът поскъпва – с 1,9 на сто до 3,39 лева за килограм.

Брашното тип 500 поевтинява с 3,4 на сто до 1,43 лева за килограм. Захарта е по-евтина с 0,8 на сто до 1,80 лева за килограм, а олиото – с 0,5 на сто до 3,24 лева за литър.

От зеленчуците най-много поевтиняват краставиците  – с 10,7 на сто до 2,68 лева за килограм, репите – с 8,8 на сто до 1,01 лева за брой, и доматите – с 5,9 на сто и се търгуват по 2,93 лева за килограм. Морковите са по-евтини с 0,4 на сто и се предлагат по 1,25 лева за килограм.

Най-значително се повишава цената на зрелия лук кромид – с 13,4 на сто до 1,42 лева за килограм и на зелето – с 10 на сто до 1,89 лева за килограм.  Зелената салата поскъпва със 7 на сто до 1,07 лева за брой. Картофите са нагоре с 3,2 на сто и се търгуват по 1,39 лева за килограм, а пресните картофи – с 6,1 на сто до 4,30 лева за килограм. 

При плодовете портокалите поскъпват с 1,3 на сто до 2,27 лева за килограм, бананите – с 0,3 на сто до 2,88 лева за килограм. Без промяна остават ябълките и те се търгуват по 1,85 лева за килограм. Поевтиняват лимоните – с 0,9 на сто до 2,76 лева за килограм.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 52 минути

Град Гоце Делчев отбеляза 122 години от гибелта на своя патрон

Спортпреди 59 минути

Денис Лазаров стана носител на пояса „Васил и Георги Илиеви“ на едноименния турнир по борба в Кюстендил

Спортпреди 59 минути

Балкан се класира за полуфиналите в Националната баскетболна лига след домакински успех над Миньор 2015

Балканипреди 59 минути

Бившите президенти на Румъния Клаус Йоханис и Траян Бъсеску гласуваха заедно със съпругите си

Спортпреди един час

Ботев (Пловдив) измъкна победата срещу Спартак (Варна) в голово шоу на „Колежа“

Святпреди един час

След атаката на хусите срещу летище „Бен-Гурион“ Нетаняху заплаши с ответни мерки срещу Иран „във време и на място, избрано от Израел“

Спортпреди един час

Дубълът на Лудогорец постигна убедителна победа срещу Беласица

Спортпреди един час

Треньорът на Реал Мадрид Карло Анчелоти обеща: „Ще се подготвим добре за мача с Барселона“

Спортпреди един час

Ботев Пловдив спечели трудно у дома срещу Спартак Варна в двубой от Първа лига

Святпреди един час

Неправителствена организация обвини Малта, че възпрепятства достъпа до кораб с хуманитарни помощи за Газа, поразен преди дни от дронове

Балканипреди един час

Кипърският президент е провел „насочена към бъдещето дискусия“ с израелския си колега по време на посещение в Израел

Спортпреди един час

Севиля и Леганес завършиха при равенство в испанската Ла Лига

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Европапреди 4 дни

Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?

Спортпреди 5 дни

Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици

Политикапреди 5 дни

“Аз съм му простил“. Борисов ще бъде разпитан по делото срещу Кирил Петков

Святпреди 5 дни

Присъда от четири години поиска прокуратурата за бившия френски премиер Франсоа Фийон

Обществопреди 5 дни

Последен ден за евтина винетка и данъчна декларация

Обществопреди 4 дни

Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария

Спортпреди 4 дни

Бостън Селтикс елиминира Орландо Меджик в първия рунд на плейофите в НБА

Европапреди 4 дни

Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите

Икономикапреди 4 дни

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Бизнеспреди 4 дни

Преди митата на Тръмп: Еврозоната започна годината с ръст на БВП от 0.4%

Българияпреди 4 дни

Деца от детски градини в Шуменско се запознаха с работата на полицейските служители

Новини