Свържете се с нас

България

Брането на червен божур от защитената местност Божур поляна край Търговище е забранено

Брането на червен божур от защитена местност Божур поляна край Търговище е забранено. При конституирано нарушение физическите лица се наказват с глоба от 500 до пет хиляди лв. Това съобщиха в отговор на въпрос на репортер на БТА от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Шумен. 

През май в поляни и гористи местности в околностите на Търговище цъфтят стотици божури. Много често туристи берат цветята, но те са защитени от закона. По данни на еко-инспекцията червеният божур расте из храсталаци, светли гори, по каменисти и тревисти места. Установен е в няколко флористични района: Дунавска равнина, Североизточна България, Предбалкан, Стара Планина (средна и източна), Знеполски район, Западни гранични планини, Черноморско крайбрежие, Родопи (средни и източни), Долината на Струма и Тунджанска хълмиста равнина. 

Червеният божур е включен в приложение №4 на Закона за биологичното разнообразие, но е защитен и от Закона за лечебните растения, казаха от РИОСВ. Видът ежегодно е включен в заповедта на министъра на околната среда и водите за ползване на лечебни растения под специален режим на опазване. „Ограниченията и забраните по заповедта не се отнасят за количествата билки (в т.ч. и червения божур), събирани за лични нужди в количества, съгласно §1, т. 18 от „Допълнителни разпоредби“ на Закона за лечебните растения. В случаите, когато събраните количества от вида, надвишават определените такива в §1, т. 18 („Билки за лични нужди“ са количества билки в свежо състояние, събрани от едно лице в рамките на един ден, както следва: а) корени, коренища, луковици или грудки – до 1 кг; б) стръкове – до 2 кг; в) листа – до 1 кг; г) кори – до 0,5 кг; д) цветове – до 0,5 кг; е) семена – до 0,1 кг; ж) плодове – до 10 кг; з) пъпки – до 0,5 кг; и) талус – до 1 кг), физическите лица се наказват с глоба от 100 до хиляда лв., а на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция от 200 до две хиляди лв.“, уточниха експертите.  

Специалистите са категорични, че в случаите, когато се бере червен божур в границите на защитена местност Божур поляна, се прилагат разпоредбите на Закона за защитените територии, като физическите лица се наказват с глоба от 500 до пет хиляди лв. 

Защитена местност Божур поляна е обявена със Заповед от 30 май 2006 г. на Министерството на околната среда и водите с цел опазване на находище на червен божур, лечебна иглика, както и на защитени растителни и животински видове. Тя заема площ от 18,07 ха, като се намира в държавни горски територии на Североизточното държавно предприятие (СИДП), териториално поделение на „Държавно горско стопанство – Търговище”, в землищата на селата Вардун и Стража, община Търговище. Според информацията от институцията в границите на защитената местност могат да се срещнат още горска теменуга, кукуряк, глог и други растителни и дървесни видове.  

От РИОСВ уточняват, че хижа „Младост“ край Търговище, която в почивните дни привлича туристи във всички сезони, не попада в границите на защитената територия.

Друг вид е теснолистният божур, който вирее в Североизточна България. „Нямаме данни за установяване на находища на този вид на територията на област Търговище. Видът се среща по сухи тревисти места, почти винаги на каменист варовит терен“, казаха от еко-инспекцията и добавиха, че този вид божур е защитен от Закона за биологичното разнообразие – включен е в приложение №3 на закона. В Червената книга на Република България – том 1, видът е категоризиран като „застрашен“.

Източник: БТА

България

През тази година Община Вълчи дол ще разполага с бюджет от близо 22,8 милиона лева

През тази година Община Вълчи дол ще разполага с бюджет от близо 22,8 милиона лева. Той бе одобрен днес на заседание на Общинския съвет в града. Очакванията са Вълчи дол да получи около 15,5 милиона лева от държавата. Останалите средства в бюджета ще бъдат осигурени от местни данъци, такси и други дейности. 

Повишение за издръжката има във всички сфери, уточни кметът Калоян Цветков. Най-голяма част от разходите в бюджета ще бъдат за системата на образованието. В сравнение с миналата година са планирани и повече средства за социални дейности. Общината ще разполага с над 2 милиона лева за благоустрояване.

Увеличени ще бъдат парите за социални грижи. Общината залага пари за ремонт на поликлиниката в града, както и за издръжката на здравните служби в другите населени места. Съветниците одобриха средствата, планирани за грижи за пенсионерските клубове в селата, освен това Общината ще поддържа и Домашния социален патронаж. В бюджета са заделени пари и за погребения на бедни и починали без близки хора.

Съветниците одобриха средствата за издръжката на спортните клубове, както и капиталовата програма, която администрацията трябва да изпълни до края на годината.

Бюджетът е от изключително значение за живеещите в общината, хората имат нужда от стабилност и сигурност, и ГЕРБ ще го подкрепи, тъй като сме конструктивна опозиция, посочи общинският съветник Димитър Тодоров. Той допълни, че с колегите му ще следят стриктно как ще бъде изпълнена гласуваната капиталова програма, както и качеството на строителните дейности, които ще бъдат реализирани.

Позицията му бе подкрепена и от Деспа Точева от БСП, която посочи, че гласуването на бюджета е в полза на хората в общината и няма нужда от демонстрации на политически амбиции.

/ТНП/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Областната администрация в Пазарджик работи по международен проект за насърчаване на устойчив туризъм в региона

Областната администрация в Пазарджик работи по международен проект за насърчаване на устойчив туризъм в региона, каза за БТА Гергана Калоянова, главен експерт „Програми и проекти“.

Проектът „Средиземноморска мрежа от сайтове на GIAHS за популяризиране на устойчив селски туризъм“ е по програма Интерег VI- B Евро Средиземноморски басейн (EURO MED) 2021-2027 и има за цел да разработи и въведе съвместна стратегия за устойчиво използване на туристическите ресурси. В тази посока Областна администрация- Пазарджик вече има опит от предишни проекти, в които участва по програмата.

Партньори са Регионално министерство на земеделието и устойчивото развитие на Андалусия (Испания), Съвет по овощарство на Валенсия (Испания), Агенция за регионално развитие в Черна гора,  Областна администрация – Пазарджик, Университет на Флоренция (Италия) и Университет „Аристотел“ в Солун (Гърция). Асоциирани партньори на Областната администрация в Пазарджик са Община Стрелча, Местна инициативна група( МИГ) „Панагюрище, Стрелча , Лесичово“ и Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“.

Гергана Калоянова уточни, че общият бюджет за основните шест партньора е 987 032 евро, като този на Областната администрация е 129 360 евро. Проектът трябва да приключи в началото на април 2026 година.

До момента е изготвена база данни за района на община Стрелча, която съдържа всички ресурси на общината – минерална вода, отглеждане на маслодайни рози и лавандула, хотелиерство, културно- историческо наследство и др. При проведените партньорски срещи в рамките на проекта са събрани предложения за добри практики за устойчив туризъм в средногорската община. Ще бъде изготвен и план за действие, който е необходим на района за кандидатстване и признаване на знак GIAHS. Абревиатурата означава „Глобално значими системи с аграрно наследство“, поясни експертът.

В представянето ще бъдат включени демонстрация на процеса на производство на розово масло, с посещение на розов масив и розоварна, представяне на културното, историческо и етнографско наследство на Стрелча – Историческият музей, Тракийски култов комплекс „Жаба могила“ и средновековна крепост „Стрелчанско кале“, дегустационен тур на местна кухня, музикално събитие сред розовите полета и състезание, свързано с тематични места, свързани с производството на маслодайна роза. Ако бъдат одобрени, предложенията ще бъдат включени в национален и международен каталог, посочи Гергана Калоянова.

Тя уточни още, че по проекта ще бъде разработен план за действие и документи, необходими за кандидатстване за „Система с аграрно наследство: Агроекосистема „Българска роза“ в района на Розовата долина – Стрелча“. За целта ще бъде ползван опитът на партньорите от Испания и Италия и на признатите за GIAHS райони на тяхна територия.

Заинтересованите страни провеждат регулярни работни срещи, отбеляза Гергана Калоянова.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Община Тунджа е първа в област Ямбол по прозрачност на предоставяната информация, показва изследване

Община Тунджа е първа в област Ямбол по прозрачност на предоставяната информация, показва изследване на фондацията „Програма достъп до информация“, извършено през 2024 година. През изминалата година местната администрация се е изкачила с 85 позиции нагоре в рейтинговата класация. Това обяви пред журналисти кметът Станчо Ставрев.

Изследването обхваща сайтовете на 560 административни структури на изпълнителната власт на централно, териториално и местно ниво, публичноправни субекти и независими органи на власт. Тунджа е на седмо място по рейтинг сред общините и на десето сред институциите, отбеляза общинският кмет.

„Това е повод за гордост за нас и комплимент към работата на колегите в административното направление. Използвам случая да им благодаря за активната и всеотдайна работа“, посочи още Ставрев.

Целта на проучването е да се оцени как органите на власт изпълняват задълженията си по Закона за достъп до информация за активно публикуване на информация в интернет, и как отговарят на заявления за достъп по електронен път. 

/АБ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 45 минути

През тази година Община Вълчи дол ще разполага с бюджет от близо 22,8 милиона лева

Святпреди 47 минути

Един загинал и петима ранени при руски обстрел срещу северната част на Донецка област

Икономикапреди 48 минути

Присъединяването към еврозоната е по-неотложно от всякога, еврото ще донесе пет основни ползи за България, посочи управителят на БНБ

Българияпреди 49 минути

Областната администрация в Пазарджик работи по международен проект за насърчаване на устойчив туризъм в региона

Българияпреди 51 минути

Община Тунджа е първа в област Ямбол по прозрачност на предоставяната информация, показва изследване

Икономикапреди 56 минути

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 19.05.2025

Балканипреди 56 минути

Турция открива първия музикален път на територията на страната

Българияпреди 57 минути

Повече от 120 ученици участваха в конкурс за рисунка „Аз и детското полицейско управление“ в Русе

Святпреди 58 минути

Байдън благодари за добрите пожелания, след като беше диагностициран с рак на простатата

Темидапреди 60 минути

След отмяната в закона сега ВАС махна лимитите за лечение и от рамковия договор

Българияпреди един час

Държавният глава Румен Радев покани новоизбрания румънски президент Никушор Дан да посети България

Икономикапреди един час

Всички индекси на Българската фондова борса днес се повишават

Бизнеспреди 4 дни

Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами

Политикапреди 4 дни

Официално: Румен Радев отива в Япония

Икономикапреди 3 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Българияпреди 5 дни

Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция

Обществопреди 4 дни

Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи

Бизнеспреди 2 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Обществопреди 5 дни

Пропадналият път Девин-Кричим ще е затворен до неделя

Балканипреди 5 дни

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща се срещна с президента на Косово Вьоса Османи в Прищина

Българияпреди 5 дни

Общинските съветници в Нови пазар приеха бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 5 дни

Финтех компанията „иТоро“ отчете значителен ръст на акциите си в първия ден си ден на борсовата платформа на „Насдак“

Икономикапреди 5 дни

Европейските борси затвориха със спад днешната търговия заради подновени опасения за глобалната икономика

Българияпреди 5 дни

В Казанлък започна изпълнението на проектите на Общината за саниране на 21 многофамилни жилищни сгради

Новини