Балкани
Босненската Република Сръбска напада конституционния ред в Босна, заяви върховният представител на международната общност в доклад до ООН

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит съобщи на Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си, съобщи националната телевизия БХРТ. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион.
В редовния си доклад до Съвета за сигурност на ООН, който се изпраща на всеки шест месеца, Шмит посочи, че приемането на закони в парламента на Република Сръбска, с които се забранява работата на държавните съдебни институции на територията на федеративната единица, представлява предизвестие за „фактическо отделяне“.
На 26 февруари президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит. На следващия ден в отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията ѝ. На 17 март съдът на Босна и Херцеговина издаде заповед за арест на Додик, както и на председателя на парламента Ненад Стевандич и премиера на Република Сръбска Радован Вишкович.
Очаква се докладът на Шмит да бъде включен в дневния ред на заседанието на Съвета за сигурност на ООН на 6 май. Очаква се освен Шмит, да присъства и председателката на тричленното босненско председателство Желка Цвиянович, която е близък сътрудник на Додик.
Цвиянович се намира под американски санкции и забрана за пътуване в САЩ, но все пак ще присъства лично на заседанието, тъй като ѝ бе дадена краткосрочна виза за достъп до седалището на ООН. Такива визи се издават в редки случаи и на политици от проблематични страни като Иран и Русия, отбелязва БХРТ.
В доклада си Шмит определя особено опасно решението на Додик да бъде приета нова конституция на Република Сръбска, с която да се прехвърли юрисдикция от държавно равнище на федеративната единица.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
Източник: БТА
Балкани
Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че всички бъдещи преговори за остров Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности, предаде Анадолската агенция.
„Докато не се постигне решение, което отразява реалностите на острова, няма да се ангажираме или да търгуваме с кипърската гръцка администрация“, заяви Ердоган в речта си при откриването на новопостроените сгради на президентството и парламента на признатата единствено от Анкара Севернокипърска турска република (СКТР) в Никозия.
Кипър е разделен от 1974 г. след инвазията на турската армия в отговор на преврат на гръцки националисти. През 1983 г. в северната част на острова беше обявена т.нар. Севернокипърска турска република (СКТР), която обаче остава призната само от Анкара. Островът представлява ключов източник на несъгласие между Гърция и Турция, които са съюзнички в НАТО.
Република Кипър е част от Европейския съюз от 2004 г., но само кипърските гърци, които живеят в южната част, се ползват от предимствата на членството.
Въпреки съгласието си с мерките за изграждане на доверие, кипърските гърци и кипърските турци все още са в противоречие за това как би проработило което и да е решение на въпроса. Кипърските гърци искат федерация – модел, предвиден и в резолюциите на ООН – докато кипърските турци се застъпват за решение с две държави, като се аргументират, че десетилетия на неуспешни преговори са доказали, че федералният модел е неработещ.
„Кипърските турци, които смело са запазили своя език, религия и култура на острова в продължение на повече от 500 години, истински заслужават да гледат към бъдещето с надежда и увереност повече от всеки друг“, заяви днес турският президент.
Той обаче призна, че някои сили се опитват да възпрепятстват напредъка им.
„Наясно сме, че има хора, чиято омраза и жажда за отмъщение са толкова силни, че биха прогонили турците не само от острова, но дори и от Анадола, ако можеха“, отбеляза Ердоган.
Турският президент заяви, че онези, които завиждат на растежа и международната видимост на СКТР, активно работят срещу нейното развитие, пише още Анадолската агенция.
„Както виждате, онези, които завиждат на СКТР за нейната растяща икономика, укрепваща инфраструктура, нарастващ мир и растяща международна видимост, правят всичко по силите си, за да възпрепятстват напредъка“, каза Ердоган.
Той също така подчерта силната подкрепа на Турция за кипърските турци, като предупреди, че онези, които се опитват да „възпрепятстват развитието им“, ще се сблъскат със солидарността на Анкара с Никозия.
Източник: БТА
Балкани
Митинг на турската опозиционна Народнорепубликанска партия срещу ареста на кмета на Истанбул се проведе в анадолския град Кония

Стотици хиляди души участваха днес в митинг, организиран от основната турска опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) на централния площад в град Кония в южната част на Централен Анадол, съобщи вестник „Сьозджю“.
Митингът в Кония под наслова “Народът отстоява волята си“ е четвъртият пореден митинг на опозицията в Анадолските провинции срещу арестуването на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и другите служители от Истанбул и други градове на страната. Предишните се проведоха в Самсун, Йозгат и Мерсин. В Истанбул митинги се организират всяка сряда в различна община.
Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу бе задържан на 19 март заедно с редица други членове на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), като на 23 март съдът удължи мярката за задържането му по обвинение в корупция, а само дни по-късно общинският съвет в Истанбул отстрани Имамоглу от поста и назначи Нури Аслан за негов временен заместник. Арестът на Имамоглу предизвика масови протести в цялата страна, на които се стигна и до сблъсъци между полицията и протестиращите, както и до нови арести.
В същото време Имамоглу бе избран за официален кандидат за президентската надпревара от НРП, а от опозицията започнаха петиция с искане за незабавното му освобождаване и произвеждане на предсрочни президентски избори преди редовните, които трябва да се проведат през 2028 г.
Кония, където се проведе днешният митинг, е известен с това, че болшинството от населението е с консервативни, проислямски възгледи.
От 23 години насам Кония се ръководи от управляващата проислямска Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Поради този факт Кония се счита за крепост на Ердоган.
Хиляди хора с различни възгледи, включително и близки до управляващите, се включиха в митинга в сърцето на Анадола с искане за справедливост, правосъдие, свобода, трудова заетост и икономически просперитет. На него се развяваха хиляди национални знамена и се скандираха протестни лозунги срещу правителството, призиви за освобождаването на Екрем Имамоглу и искания за предсрочни избори, информира „Сьозджю“.
В митинга в Кония участва и кметът на Анкара Мансур Яваш.
„Днес дойдохме тук, за да поискаме демокрация и да се оплачем от несправедливостите. Защото правителството не иска да се откаже от властта, която има. Никой обаче не може да попречи на волята на народа“, каза той.
Председателят на областната организация на НРП в Кония Бекир Яман прочете обръщение от Екрем Имамоглу от затвора в Силиври, в което се казва, че “Митингът в Кония е израз на нашата обща история, както и на търсенето на справедливост“.
„Тази нация няма да остави Имамоглу да умре, както иска (турският президент Реджеп Тайип) Ердоган, те ще го направят (Имамоглу) президент вместо него. Народът ще го направи. Хората виждат всичко сега, затова са толкова много, стекоха се на нашия митинг, въпреки че Кония е крепостта на Ердоган. Но хората искат избори, искат промяна, искат демокрация, искат да си отидете“, заяви лидерът на НРП Йозгюр Йозел в речта си пред множеството, цитиран от опозиционни медии.
По думите на партийния лидер събраните до момента подписи за кандидатурата на Екрем Имамоглу за президент на следващите избори са над 13,5 милиона, а целта е техният брой да достигне 28 милиона.
Йозел призова президента Реджеп Тайип Ердоган да насрочи нови избори и допълни, че процесът срещу Имамоглу трябва да се провежда на живо пред камерите на турската национална телевизия и радио ТРТ.
Източник: БТА
Балкани
Хърватската полиция задържа над 140 души след сбиване между съперничещи си групи футболни фенове, при което петима души бяха ранени

Хърватската полиция задържа над 140 души в събота след сбиване между съперничещи си групи футболни фенове, при което няколко души бяха ранени, предадоха Асошиейтед прес и хърватски медии.
Според хърватското издание „24 сата“ при сбиването в крайбрежния град Сплит между фенове на Динамо (Загреб) и Хайдук (Сплит), което е станало днес сутринта преди мача между двата отбора, са били ранени петима души.
Според неофициална информация, цитирана от „24 сата“, сбиването е било предварително уговорено.
От полицията заявиха, че са реагирали бързо и са предотвратили по-нататъшни сблъсъци, като са арестували общо 146 души, за които ще бъде образувано криминално досъдебно производство, информира АП.
Четирима фенове са ранени, включително двама тежко, като ранен е и един полицай, съобщиха медицински служители.
Хърватският премиер Андрей Пленкович заяви, че сбиването „дава лош пример на младежите и няма нищо общо нито с Хайдук, нито с Динамо“.
Двата клуба са най-големите съперници в Хърватия и за сблъсъци между феновете им се съобщава редовно преди мачовете им, отбелязва агенцията.
/МИД/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес
-
Балканипреди 1 седмица
Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто
-
Балканипреди 1 седмица
Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи