Култура
БНР обявява музикант на годината на 12 май

Победителите от националната анкета „Музикант на годината“ на предаването за класическа музика „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ ще бъде обявено на галаконцерт, на 12 май, в първо студио на БНР, съобщават от медията. По думите им тържествената церемония е под патронажа на председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова.
34-ото издание на анкетата се проведе на три етапа. На финала публиката избра „Музикант на годината“ сред световнопризнати творци: диригентите Борис Спасов, Георги Димитров, Емил Табаков, Иван Стоянов и Росен Миланов, оперните прими Габриела Георгиева, Светлина Стоянова и Соня Йончева, цигуларите Лия Петрова, Светлин Русев и Стоимен Пеев, пианистите Мартина Табакова, Милена Моллова, Надежда Цанова и Пламена Мангова.
На церемонията ще станат ясни и победителите в категориите „Ансамбъл на годината“, „Млад музикант на годината“, „Музикален педагог на годината“, „Музикален проект на годината“, за които гласуваха слушателите.
За девети път ще бъде връчена и наградата „Олга Камбурова“ – в подкрепа на млад талант, която се определя от екипа на предаването „Алегро виваче“.
В галаконцерта ще участва симфоничният оркестър на БНР, както и носители на призове от настоящото и предходни издания на националната класация „Музикант на годината“.
Носители на приза „Музикант на годината“ през годините са били диригентите проф. Васил Арнаудов, Емил Табаков, Росица Баталова, Йордан Камджалов и Найден Тодоров (двукратен), оперните певци Гена Димитрова, Райна Кабаиванска (двукратен), Анна Томова-Синтова, Красимира Стоянова, Мария Цветкова-Маджарова, Кирил Манолов и Соня Йончева, цигуларите Минчо Минчев, Васко Василев, Светлин Русев, Веско Ешкенази и Мичо Димитров, пианистите проф. Виктор Чучков, Людмил Ангелов и Надежда Влаева, бандонеонистът Стоян Караиванов, клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров, композиторът проф. Иван Спасов, кавалджията Теодосий Спасов (двукратен), перкусионистката Татяна Колева, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и хор „Бодра песен“ – Шумен. В специализирани издания на анкетата „Млад музикант на годината“ за 2008 и 2020 г. слушателите отличиха съответно перкусионистката Василена Серафимова и диригента Димитър Косев.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Филм с Мария Бакалова с прожекция в Кан

Британския филмов институт представи проекта си „Големите 8“ с филми, които ще бъдат показани в Кан, като сред звездите в тях са Мария Бакалова, Стивън Греъм, Джордж Маккей, съобщи Варайъти.
Филмите са или на режисьори, които дебютират, или са в началото на кариерата си. Те ще бъдат представени и прожектирани пред купувачи и хора, съставящи фестивални програми в Кан. Всичките осем филма ще бъдат на разположение на разпространителите.
Инициативата „Големите 8“ се провежда за осми път. Тя се финансира и продуцира от Британския филмов институт и Британския съвет за кино с подкрепата на BBC Film и Film 4. Сред предишните избрани филми са „Шарлот Уелс“ (Charlotte Wells), „Рунгано Ньони“ (Rungano Nyoni), „Аз не съм вещица“ (I Am Not A Witch),“Роуз Глас“ (Rose Glass), „Света Мод“ (Saint Maud).
Филмът с Мария Бакалова е „Уча се да дишам под вода“. Той е продуциран от Великобритания, Ирландия и Нидерландия. Сюжетът е за детегледачка, която започва работа в дома на вдовец и сина му. Нейната топлина и енергия връщат колорита в техния свят и подобряват живота им. В главната роля е Рори Киниър.
В селекцията са също филмите Animol, Ish, Madfabulous, Mission, On the Sea, Retreat, The Son and the Sea.
Филмовият пазар се провежда паралелно с Кинофестивала в Кан. Всяка година той събира повече от 15 000 участници от 140 държави.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
В Русия построиха копие на Райхстага в реален размер за Деня на победата

В Русия построиха копие на Райхстага в реален размер за възстановка на Деня на победата, когато Германия е била превзета от съветските сили по време на Втората световна война.
Копието в реални размери е било изградено в увеселителен парк в Москва за възстановка на момента, в който съветското знаме е издигнато над сградата на германския парламент в последните дни на Втората световна война.
Копието включва дупки от куршуми, отломки и исторически военни превозни средства.
Спектакълът, озаглавен „Победа!“, ще се играе два пъти дневно през май, успоредно с ежегодния парад на победата в Москва.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
НХА удостоява Алцек Мишев с Доктор хонорис кауза

Художникът Алцек Мишев ще бъде удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Националната художествена академия (НХА). Церемонията ще се състои на 11 май, в Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий, в заседателната зала на Общинския съвет на град Акуи Терме, Италия, съобщават от НХА.
Тържествената церемония по връчване на званието „Доктор хонорис кауза“ на Националната художествена академия на Алцек Мишев се организира от Генералното консулство на Република България в Милано и от Община Акуи Терме, уточняват от екипа.
През 2024 г. Академичният съвет на Националната художествена академия взема решение да удостои Мишев с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ за значимия му принос в развитието на съвременното визуално изкуството. Официалната церемония ще бъде изпълнена от ректора на НХА проф. Георги Янков в присъствието на кмета на гр. Акуи Терме Данило Рапети, генералния консул на България в Милано Ана Паскалева, директора на Културния институт към Министъра на външните работи Снежана Йовева-Димитрова и още официални гости на събитието.
Алцек Мишев е българо-италиански художник, роден на 8 октомври 1940 г. в гр. Дупница. През 1966 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“, днес Национална художествена академия. През 1971 г. емигрира в Италия, установявайки се в Милано. През 70-те години се утвърждава като водеща фигура на европейския авангард, като през 1976 г. критикът Акиле Бонито Олива го включва сред тридесетте най-значими европейски артисти. През този период Мишев става известен със своите пърформанси като инсталирането на плувни басейни в галерии и театри, акциите „Как се лети с плавници“ (1975) и „Къртицата“ (1978), както и мащабната инсталация „Музика от небето“ (Милано, САЩ, 1979). Ключови проекти на Мишев са „Преплуване на Атлантическия океан“ на борда на лайнера „Queen Elizabeth 2“ (1982) и мащабната акция „500 млади лица“ в Италия и Франция (1984-85). Участва в значими международни изложби като Квадриеналето в Рим (1977). По-късно експериментира активно с музика и технологии, използвайки инфрачервената диригентска палка „Lightning II“ и представяйки мултимедийни пърформанси на Венецианското биенале (2000, 2007) и в Павилиона за съвременно изкуство (PAC) в Милано (2005). Същевременно се фокусира все повече върху мащабната живопис, създавайки творби като „Симфоничен оркестър II“ (2013) за общинската заседателна зала в Акуи Терме, както и серията „Country concerts“ (2015). След 50 години отсъствие Алцек Мишев се завръща в България с две експозиции – „Най-новите малки картини на плувеца“ в Swimming pool (2019) и голямата ретроспективна изложба „Акуи–Милано–София“ в Националната галерия през 2021 г.
През 2023 г. документалният филм за Алцек Мишев „Да летиш с плавници“ на режисьорската Мария Аверина и продуцентката Мартичка Божилова (Агитпроп) печели наградата за най-добър български документален филм на Филмовия фестивал за документално кино в областта на изкуството Master of Art Film Festival. Италианската премиера на филма се състоя на 7 ноември 2024 г. в Милано в престижното кино Anteo Palazzo del Cinema и беше организирана от Генералното консулство на Република България в Милано.
Алцек Мишев е носител на множество награди и отличия, сред които наградата „Златен век“ на Министерството на културата за забележителната му международна кариера (2024), почетна грамота на Министъра на външните работи, г-н Иван Кондов, за цялостно творчество и изключителен принос за популяризирането на българската култура в Италия (2024), по инициатива на Генералното консулство на Република България в Милано, връчена на 26 септември 2024 г. в Префектурата в Милано, по време на тържественото отбелязване на 145–та годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Италия, Годишната награда „Съживено наследство“ за цялостно творчество на Института за изследване на изкуствата към БАН (2024) и др. През 2018 г. му се присъжда званието „Почетен гражданин на град Дупница“. През 2023 Мишев става почетен гражданин на италианския град Акуи Терме, където живее през последните три десетилетия.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева