Общество
Близо 30% от учителите до 7. клас имат нужда от допълнителна подготовка, за да обучават учениците по дигитална безопасност

Почти 1/3 от българските преподаватели в начален и прогимназиален етап посочват, че имат нужда от допълнителни ресурси, за да обучават учениците за дигиталната безопасност. Данните са от анкета, проведена сред близо 400 учители от цялата страна. Допитването е част от програмата „Безопасен интернет“, която се реализира от издателство „Клет България“ в партньорство с Yettel и Националния център за безопасен интернет. Тя осигурява на учителите безплатни материали и разработени тематични уроци за използване в клас, достъпни в образователната платформа iZZI на издателство „Клет България“.
В рамките на инициативата са създадени интерактивни уроци за ученици от 1. до 7. клас, които включват теми като разпознаване на вредно онлайн съдържание; „нетикет“ или правила за поведение в интернет; баланс между времето, прекарано онлайн и офлайн; тормоз в училище и в интернет; безопасност в социалните медии и общуване с непознати в мрежата.
Справката от допитването сочи, че близо 2/3 от учителите са се възползвали от готовите ресурси в платформата iZZI и са организирали занятия, посветени на защитата във виртуалния свят. Основните предизвикателства, които срещат преподавателите, са доверчивостта на децата в интернет и трудното осъзнаване, че виртуалната среда крие реални опасности. Учителите, включили се в анкетата, признават, че не се чувстват достатъчно подготвени по темата и хорариумът в училище не достига, за да бъдат обхванати всички аспекти в по-голям детайл.
В отговор на тези притеснения бе организирана онлайн среща под формата на дискусия. Лекторът от Националния център за безопасен интернет – Антоанета Василева, обясни как всеки преподавател може да адаптира уроците спрямо знанията и нуждите на учениците.
Чрез примери от класните стаи тя даде насоки на учителите за справяне с най-честите трудности и показа различни добри практики.
„Тази среща беше особено полезна не само за учителите, но и за нас, защото ни даде ценна обратна връзка за трудностите, които те срещат при провеждането на уроците. Видимо и в резултатите от анкетата е, че все още някои преподаватели не се чувстват уверени да водят часове по темите за дигиталната безопасност и с тези материали и дискусии се стараем да ги подкрепим“, разказва Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет.
Според педагозите учениците имат интерес към такъв тип информация и участват активно, когато съдържанието е поднесено по подходящ за възрастовата група начин. Именно такава е концепцията на програмата „Безопасен интернет“ – дигитални материали, съобразени с темите и интересите, които вълнуват децата от 1. до 7. клас. Подрастващите са особено възприемчиви към видеa и интерактивни елементи и упражнения – учениците се научават да разграничават онлайн от офлайн средата, както и истина от измама, да изграждат критерии на кого и до колко могат да се доверяват. Нещо повече – някои преподаватели коментират, че надграждат предоставения в рамките на програмата материал, като интегрират реални примери от живота в училище.
„Радваме се, че учителите участваха активно в дискусията и голяма част от тях споделиха положителните си впечатления от разработените ресурси. В програмата „Безопасен интернет“ се стараем да представяме темите по максимално удобен за преподавателите и атрактивен за децата начин, като използваме оптимално възможностите на нашата дигитална образователна платформа iZZI“, допълва Магдалена Тодорова, търговски и маркетинг директор в издателство „Клет България“.
Тази година инициативата ще бъде надградена с нови уроци за 8., 9. и 10. клас. Те ще включват въпроси, свързани с поведението на тийнейждърите в онлайн среда – разпознаване на фалшиво и манипулативно съдържание, онлайн флиртове и разговори с непознати.
Подкрепата на програмата „Безопасен интернет“ е част от усилията на Yettel да овластява учителите, а чрез тях и децата, да се справят сами с опасностите в онлайн пространството. Вече 18 години телекомът работи активно в тази посока, като си поставя за цел ежегодно да ангажира над 40 000 деца по темата и да подпомага поне 10 000 души в придобиването и разширяването на техните дигитални способности.
Източник: Offnews.bg
Общество
Мяра: Няма съпротива срещу ученето на добродетели в училище, но ако се налагат религии – ще има

Новите данни на социологическата агенция „Мяра“ на Първан Симеонов сочат, че за идеята има „продължаващ попътен вятър“ в обществото, но с повече условности.
На профила си във Фейсбук Първан Симеонов публикува данни за общественото мнение по темата с преподаването на религия в училище. Социологът анонсира въпросното изследване по време на дискусията по темата, организирана от просветния министър Красимир Вълчев.
Симеонов уточнява, че публикува данните в личния си профил, а не на страницата на „Мяра“, защото е на мнение, че едва когато има конкретизация на плана на МОН, той ще може да подлежи на сериозна социологическа верификация. „Докато този момент дойде, всичко ще е бъде лабораторно, експериментално и дискусионно“, добавя той.
Данните са събрани от независимата програма на „Мяра“ „лице в лице“. Проучването е проведено между 3 и 13 април сред 807 души. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.
Въпросът, поставен пред участниците в изследването, е поставен така:
„Обсъжда се в училищата, вместо досегашното свободно избираемо изучаване на религия, да се въведе задължително избираемо изучаване на религия от най-ранна ученическа възраст. В тази задължителна програма ще може да се избира изучаване на религия или алтернативно етика, философия и история на религиите. Независимо дали сте вярващ/а и коя е Вашата религия, моля за всяко едно от следните да ми кажете дали одобрявате, или не одобрявате Вие лично?“.
– Да се изучава религия християнство като задължително избираем предмет в училищата;
– Да се изучава религия ислям като задължително избираем предмет в училищата;
– Да се изучава общ предмет за добродетелите в различните религии.“
Резултатите са следните:
- 34,2% одобряват да се изучава религия християнство като задължително избираем предмет в училищата – срещу 46,5%, които не одобряват. Останалите не могат да преценят;
- 15,7% одобряват да се изучава религия ислям като задължително избираем предмет в училищата, но 70,1% не одобряват. Останалите не могат да преценят;
- 41,2% одобряват да се изучава общ предмет за добродетелите в различните религии, а 43,4% не одобряват. Останалите не могат да преценят.
Първан Симеонов предупреждава за възможността учениците да бъдат делени на учещи едната и другата религия:
„Разбира се, контрааргументът е, че е по-добре изучаването на ислям да е държавна работа, а не работа на „вносни“ духовни практики. Казано съвсем кратко. В същото време, това може да се окаже едно от най-мащабните изучавания на ислям в Европа. При това – на Балканите. Не обсъждам религиите, обсъждам практическия еспект.
Въобще, данните се подчиняват на етнос (религия), но и на възраст. Най-младите са най-против. Това също е очаквано. Като че ли родителите на ученици са и по-скептични.
Тук светва и втората червена лампа: общите мнения са в нормата, но родителските мнения са по-тревожни. Следователно: нужно е ясно обяснение как на практика ще се случва преподаването.
Надявам се колеги да продължат да изследват темата също и да влезем в разговор. Приемам всякакви корекции и идеи.
В обобщение: темата не среща обществена съпротива, каквато при други управленски идеи в годините често се открива. За сравнение – съвсем примерно – давам отношението към актуалната тема за еврото: там имаме съотношение 39% „за“ при 57% „против“. Но идеята би могла да бъде приета най-вече като възпитание в добродетели. Ако се превърне в налагане на религии, тя може да предизвика обществен проблем.„
Източник: Offnews.bg
Общество
Спаси София иска разрешителното за строеж да скочи двойно

Спаси София предлага разрешителното за строеж да се увеличи двойно, за да отрази инфлационния индекс, натрупан през годините.
Актуализацията се случва за първи път от 2006 година. “След почти две десетилетия на замразени ставки, въпреки значителните икономически и инфраструктурни промени, които столицата преживя през този период, Спаси София предприемаме стъпки към решаване на проблема”, заявяват от партията.
“Таксата за издаване на разрешение за строеж в момента е изчислявана на база нива от преди 18 години”, коментира арх. Росица Николова, общински съветник от Спаси София и допълни “За този период инфлацията, отчетена от Националния статистически институт, е близо 98.60%. С други думи, реалната стойност на тези такси е наполовина от това, което е било през 2006 г., а административната тежест върху общината се е увеличила значително. Резултатът е: подценен труд, занижени приходи в бюджета и липса на финансови инструменти за активно управление на строителния процес.”
С предложената актуализация Спаси София въвежда нови нива на таксите, които:
● Отразяват реалните икономически условия;
● Обезпечават необходимите разходи за работа на администрацията, включително за заплати, експертизи и режийни разходи;
● Осигуряват допълнителен ресурс за Столична община, които приоритетно да се използват за отчуждаване на терени и изграждане на техническа и образователна инфраструктура – улици, детски градини, училища.
“Тези промени ще гарантират, че строителите ще реинвестират в средата”, заяви Борис Бонев и допълни, че справедливите такси ще стимулират по-отговорно планиране от страна на инвеститорите, ще създадат по-устойчив модел на растеж и ще върнат ресурс там, където най-много липсва – в кварталите на София.
Новите цени ще важат само за бъдещи заявления – тоест, нито едно старо разрешение няма да бъде засегнато. Това е коректно и предвидимо решение, което зачита инвеститорската сигурност, обясняват от Спаси София.
“Вярваме, че с подобни реформи общината трябва да бъде не само администратор, а активен градски стопанин. Събраните средства от строителна дейност трябва да бъдат реинвестирани там, където новото строителство създава нужда: в нови тротоари, улици, канализация, обществени сгради и зелени площи.” твърди още Борис Бонев.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Събраните глоби растат всяка година, отиват за техника и коли вместо за пътища

Нито един.
Толкова лева от стотиците милиони, събрани от глоби на шофьорите за последните години, са отишли са подобряване състоянието на пътищата.
Това показва справка за Фонда за безопасност на движението, където се трупат парите от глоби на пътя. Справката бе предоставена на OFFNews по Закона за достъп до обществена информация.
А къде са парите?
От създаването на Фонда през 2011 г. досега в него са събрани общо 650 862 563 лева от глоби.
Голямата част отиват за техника, с която да се събират още глоби, показва разчетът.
Други десетки милиони са похарчени за автомобили за МВР – за да излизат униформените „със самочувствие“ на пътя, както се изрази бившият им министър Калин Стоянов. Или за да са просто добре оборудвани – въпрос на гледна точка.
В допълнение към тези две големи пера, милиони левове годишно потъват неясно къде. Така например, през 2022 г. във Фонда са постъпили над 71 милиона лева, а разходите са малко под 17 милиона. Разликата от 54 милиона лева не е пояснена в справката.
Година | Приходи | Разходи |
2022 г. | 71 019 583 лв. | 16 919 134 лв. |
2023 г. | 105 180 257 лв. | 15 607 021 лв. |
2024 г. | 117 693 188 лв. | 72 762 416 лв. |
2025 г. (до 31.03.) | 29 901 030 лв. | 31 124 843 лв. |
Стратегията с техниката, засичаща нарушители, изглежда работи и постъпленията се увеличават всяка година. Но пътищата не стават по-добри, жертвите са болезнено много, а шофьорите – недоволни.
Според наредбата за работа на Фонда постъпленията в него могат да се ползват за технически средства, за работата на администрацията, за информационни кампании, но и за „дейности за подобряване на безопасността на движението по пътищата“. Няма данни с пари от глоби да са ремонтирани и поддържани пътища. Такива липсват в отговора на МВР, не открихме и в регистъра с публикуваните от ведомството обществени поръчки.
Поискахме и подробна справка за разходите.
Дейности | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
Общ разход | 16,9 млн. | 15,6 млн. | 72,7 млн. | 3,1 млн. |
Следгаранционна поддръжка на технически средства и програми за контрол на скоростта | 3,9 млн. | 4,1 млн. | 5,2 млн. | 402 х. |
Доставка на мундщуци на анализатори, тестове за алкохол и наркотици, оборудване за автомобили, мобилни принтери, таблети, персонални камери, защитно облекло | 4,3 млн. | 4,4 млн. | 5,2 млн. | 389 х. |
Техника за контрол на движението, хардуер и софтуер, компютри, анализатори за измерване на алкохол; покупка на автомобили (в т.ч. специализирани автомобили за посещение на тежки ПТП, високоскоростни автомобили и микробуси); ремонт на помещения за обслужване на граждани. | 8,6 млн. | 7 млн. | 62,2 млн. | 332х. |
МВР не отговори на въпроса ни за всеки конкретен разход. Вижда се, че те са в порядъка на 4-8 милиона лева годишно, но през 2024 г. правят рязък скок и нарастват до 62 милиона лева.
В същата година министерството обяви големи поръчки за автомобили и обнови автопарка си със стотици коли. Част от тях бяха закупени с европейски средства, а останалите – с пари на ведомството. Публично известно бе, че става въпрос за поръчки на стойност 33 милиона лева. Не получихме отговор за разликата до обявения общ разход от 62 милиона лева. Не е ясно и къде отива разликата между събраните 117 милиона лева и похарчените 62 милиона. За тези разходи OFFNews ще потърси отговори допълнително.
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Святпреди 1 седмица
Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот