Свържете се с нас

Общество

Благотворителният търг на Манол Пейков от студиото на OFFNews събра 13 277 лева за Украйна

Благотворителния търг в подкрепа на Украйна с Манол Пейков, излъчван от студиото на OFFNews снощи, успя да събере 13 277 лева при поставена цел от 10 000. Това обяви депутатът от Демократична България на профила си във фейсбук.

Ето какво написа той:

Тазвечершният търг продължи точно 4 часа, 44 минути и 28 секунди – и то след пълен работен ден в парламента, плюс две комисии.

През цялото време онлайн присъстваха средно около 65 души, като пикът от 92 души дойде в самия край на излъчването.

Продадохме 42 артикула и при поставена цел от 10,000 лева успяхме да съберем 13,277 лева.

Цялата сума ще отиде за организацията на изложбата „Украйна: любов+война“, която ще можете да видите от 12 до 15 юни пред Народен театър „Иван Вазов“.

Изложбата включва над 700 кадъра от войната в Украйна, заснети от 149 фотожурналисти от 29 държави.

В специална тъмна стаичка ще бъдат показани особено потресаващи фотографии на военни престъпления, които можете да разгледате само при желание.
Изложбата, чийто главен организатор е авторитетното френско издателство FotoEvidence, ще бъде показана едновременно в София и Киев, като между двата града ще бъде осъществен телемост.

Специални благодарности за моят съучастник Генадий Воробьов и за нaшите приятели от OFFNews, които ни предоставиха напълно безплатно студиото, техниката и еспертизата си.
Благодаря от все сърце на всички участници в търга.

Ще се видим точно след три седмици пред Народния театър!  

Източник: Offnews.bg

Общество

МОН внесе официално забраната за телефони и новите санкции за ученици

МОН публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

Кои са основните промени?

Забрана за телефони в училище

Въвежда се и забрана на мобилни телефони в училищата. Оставя се възможността да се използват само за строго образователни и медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства.

Използването на електронни устройства не само пречи на концентрацията и понижава образователните резултати на учениците, но и влошава техните когнитивни, двигателни, социални, емоционални и комуникативни умения, се посочва в мотивите.

Дисциплина: повече наказания

По отношение на дисциплината се предлагат законодателни промени, които разширяват правомощията на учителите за налагане на по-голям набор от предупредителни мерки при неприемливо поведение от страна на учениците. Идеята е да могат да се вземат и бързи мерки, когато имат системен проблем с конкретно дете, за да може конфликтната ситуация да се разреши навременно и да се избегне налагането на тежки санкции. Заедно с това се запазват всички подкрепящи мерки на сега действащия закон, съобщава МОН.

Санкциите, които могат да се налагат на учениците, са: 1. преместване в друга паралелка в същото училище; 2. преместване в друго училище; 3. преместване от дневна форма или от дуална система на обучение в самостоятелна форма на обучение.

Налагането на санкция може да се предхожда от налагане на следните предупредителни мерки: 1. забележка; 2. предупреждение за преместване в друга паралелка в същото училище; 3. предупреждение за преместване в друго училище; 4. предупреждение за преместване от дневна форма или от дуална система на обучение в самостоятелна форма на обучение.

Добавя се и нова санкция: Когато ученикът с поведението си значително възпрепятства провеждането на дейностите в училището, той може да се отстрани от училище за срок не по-дълъг от 3 дни.

Приетите в математически гимназии след 4. клас. влизат автоматично

Създава се нов вид специализирани училища – математически и природоматематически гимназии, които ще приемат ученици още след 4. клас. Това означава, че всички в момента математически и природоматематически гимназии се преобразуват в специализирани, обясняват от МОН. Учениците в тях не само че ще получат профилирана подготовка по математика и природни науки, но и ще могат да продължат обучението си без да кандидатстват отново след 7. клас. Ако желаят, могат да кандидатстват в друго училище, а освободените места ще се запълват с нови ученици. Училищата ще могат да обявяват и допълнителен прием.

Интензивни часове за невладеещите български

Едно от измененията е свързано с интензивната езикова подготовка по български език за децата, които не го владеят, включително и за тези, които се връщат от чужбина. Обучението ще се реализира под две форми – индивидуално за децата от 1. до 7. клас, които ще изучават езика в ускорена програма и постепенно ще се включат в клас с останалите ученици. За тези, които изобщо не знаят български, ще се организира подготвителен езиков клас. При недостатъчно добро владеене на българския език се дава възможност и за повтаряне на първи клас за тези деца. 

Час по религия и добродетели

Предлага се и въвеждане на широко обсъждания задължителен избираем час по възпитание в добро и формиране на ценности – добродетели и религии. Родителите и учениците ще могат да избират от три алтернативни програми за формиране на универсални човешки ценности като честност, уважение, съпричастност, смелост, отзивчивост към нуждите на другите и др., а религията няма да бъде задължителна за никого, пояснява МОН. По този предмет няма да се поставят оценки, тъй като целта е не просто да се измерват знанията на децата, а да се насърчават разговорите между тях, обсъжданията, дискусиите и разглеждането на житейски казуси и ситуации, пише в мотивите.

Учебниците – на няколко части

Друго предложение предвижда учебниците да са делими като части, което ще облекчи ученическите раници, защото децата ще носят само тази част, над която в момента работят. Това ще позволи при необходимост да се осигури по-лесна актуализация на конкретното съдържание, а не да се подменя целият учебник, съобщава МОН. Към хартиените учебниците ще се създават и електронни издания, които ще са обогатени с интерактивно съдържание. Облекчава се и процедурата по оценяване на учебниците, като се засилва ролята и отговорността на МОН, с което ще се избегне и досегашният формализъм на процеса.

Нова философия на изпитването: умения, не фактология

Съществен акцент се поставя и на оценяването – както на учениците, така и на учителите. Променя се философията на изпитването на децата – от проверка на фактологични знания към оценяване на уменията, свързани с реалния живот, критичното мислене и социално-емоционалното развитие. Този модел ще помогне за проследяване на личния напредък на всяко дете, за установяване на неговите силни и слаби страни, с които да разгърне цялостно потенциала си, е записано в мотивите.

Атестацията на учителите и директорите ще се замени с далеч по-облекчена ежегодна оценка за тяхната работа, която да има едновременно проследяваща, но и мотивираща и развиваща функция. Оценката ще бъде основание както за професионалното израстване на педагогическите специалисти, така и за налагане на корективни мерки при несправяне със задълженията.

Заложени са и нови два кариерни статута – базови учители, които да подпомагат студентите в педагогическата практика, и методици по различни учебни предмети, осигуряващи системна подкрепа на учителите на местно ниво.

Предвижда се и въвеждане на ежегодна квалификация с нови форми на обучение, които да отговарят на реалните потребности и резултати от обучението – вътре в училището, и в различни институции, за които ще бъдат издавани кредити. Планира се и създаването на информационна система към регистъра с квалификационните програми, чрез която да се наблюдават в реално време както провежданите обучения, така и рейтингът на квалификационните програми. Целта е да има по-добра връзка между обучението, придобитите умения и кариерното израстване на учителите, включително и връзка с висшето образование и професионалните степени.

С друго предложение се дава възможност на общините да регулират приема на ученици по места, така че да не се допуска концентрация на деца от уязвими групи в едно училище, а да бъдат разпределяни равномерно в образователните институции. Кметовете следва да засилят контрола за обхват на учениците, така че в още по-голяма степен да се ограничи отпадането на учениците от образователната система.

Кметовете да дават неучебни дни само за празника на града

Местната власт запазва правото си да обявява неучебен ден за училищата на тяхна територия, но това може да се случва само за празника на общината. Във всички останали извънредни ситуации те ще могат да предлагат на министъра на образованието и науката да обявява неучебни дни.

Ранна детска грижа

В областта на ранното детско развитие се предвижда разкриване на нова професионална квалификация „специалист по ранна детска грижа“ в отговор на нарастващия недостиг от медицински сестри в детските ясли и нуждата от подготвени специалисти. Обученията ще осигуряват нужния набор от знания и умения, за да могат специалистите в още по-висока степен да се грижат за възпитанието, социализацията и обучението на децата.

Действащите в момента кариерни консултанти ще бъдат обединени в Национален център за кариерно ориентиране, който ще осигури постоянна подкрепа за учениците при избора им на професионален път и образование. Кариерните консултанти ще подпомагат не само младежите, но и образователните институции.

Деца със СОП

Законопроектът предвижда и облекчения при обучението на децата със специални образователни потребности, както и издаване на удостоверения за завършен 12. клас. Центровете за специална образователна подкрепа разширяват обучението си, като приемат и ученици до 12. клас, а не до 16-годишна възраст, както беше до момента. Децата със специални образователни потребности могат да валидират компетентности по учебни предмети от втори гимназиален етап, което да им спомогне за завършване на средно образование.

Въвежда се и нов ред за функционирането на регионалните управления на образованието, като техният статут ще се урежда по Закона за администрацията, а не по Закона за държавния служител, както е в момента. Регионалните управления ще бъдат административни структури към Министерството на образованието и науката, с ясно разписани управленски правомощия, правила за организация на дейността и механизми за отчетност. Целта е да се постигне по-голяма последователност, ефективност и прозрачност в управлението на образователната система на регионално ниво.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Вариант 2 се падна на втората матура на зрелостниците

По вариант 2 пишат зрелостниците на втория държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет.

Изпитният вариант беше изтеглен тази сутрин в Министерството на образованието и науката (МОН).

Над 24 000 гимназисти се очаква да се явят на днешния държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова – на матура по профилиращ предмет. Вторият държавен зрелостен изпит ще се състои в 411 училища, а изпитът по професия – в 313 училища.

И тази година най-много зрелостници от профилираните паралелки са избрали английския език за втората си матура – около 13 000. Следват географията и икономиката с над 2000 ученици, биологията и здравното образование с близо 1800 зрелостници. Общият брой на зрелостниците, избрали математика на тази изпитна сесия, е 2424. От тях желание да се явят на втора матура по математика са заявили близо 1400 зрелостници, а за допълнителна матура по математика (профилиращ предмет), са 317. Пожелалите да положат математика (общообразователна подготовка) като допълнителна матура са 718.

Държавните зрелостни изпити по профилиращ предмет ще се състоят едновременно по 30 учебни предмета, в т.ч. различните нива на чужди езици.

„Организацията е такава, каквато е за държавния зрелостен изпит по български език и литература. Учениците са инструктирани, знаят много добре в колко часа и къде трябва да отидат и какво трябва да носят. Те са работили, готвили са се дълго време, цяла година по формата на държавния зрелостен изпит. Мисля, че всички ученици са положили достатъчно усилия, мотивирани са да покажат каквото могат, още повече по предмет по профилирана подготовка, избран от тях“, каза днес заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова.

Тя отбеляза, че за по-голямата част от учениците, избрали съответния предмет, вероятно той ще им трябва в бъдещо развитие или за кандидатстване във висше училище. Други са избрали предмет, който им харесва, или по който смятат, че ще имат по-висока оценка.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Ниските температури унищожиха над 300 000 декара череши. МЗХ даде твърде кратки срокове за обезщетения

Черешопроизводители от Пловдивско не успяха да кандидатстват за обезщетения за измръзнали овошки заради „кратките“ според тях срокове, определени от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Изключително ниските температури през април унищожиха над 300 000 декара различни култури в цялата страна, като само измръзналата черешова реколта надхвърля 100 000 декара. Подадените заявления за подпомагане са близо 5000, предаде БНТ.

Въпреки, че се оказва с напълно унищожена черешова реколта, Олга Жилова от пловдивското село Брестник не успяла да кандидатства за обезщетение.

„Толкова години все е имало някакви екстремни ситуации, но толкова екстремна като тази година просто за първи път се случва. Изчаквах до последно да видим дали все пак няма да има нещо запазено“, каза тя пред националната телевизия.

10-дневният срок, в който трябва да се заяви, че продукцията е на 100% унищожена, е прекалено кратък.

„Тъй като не можем да направим реална преценка в какъв процент е щетата, колко плод е останало по дърветата и така изпуснахме срока“, казва Олга Жилова.

Точната преценка е важна, защото ако се кандидатства за това подпомагане, не може да се ползва друга мярка. А ако контролната комисия оцени щетата на под 100%, земеделецът губи право и на двете.

Земеделски производител от Брестник Крум Мирчев каза:

„Казват ми, ако имаш 20 череши на дървото, не се знае дали ще ти дадат тези пропаднали площи. А ние с 20 череши как да си покрием разходите? Колко трябва да продаваме тая череша, за да избием разходите“.

Според земеделското министерство заради натрупаните почивни дни тази година срокът за подаване на заявления за обезщетения на практика се е удължил почти до края на април.

Петър Кировски – директор на Дирекция „Растениевъдство“ в МЗХ, коментира ситуацията:

„В момента финализират вторите огледи там, където е имало съмнение и няма от първото посещение веднага издаден протокол, посещават ги втори път финализират протокола и изпращат данните към министерството. Ние сме били достатъчно толерантни да кажем, че когато на дървото има незначителен брой плодове останали т.е. икономически не е изгодно да се бере и да наемат хора за бране, ние сме дали такива инструкции на комисиите да ги приравнят към 100%“.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 48 минути

Северна Македония знае най-добре, че пътят към ЕС не е лесен, но трябва да остане на него, заяви Кая Калас в Скопие

Икономикапреди 51 минути

Доклад, изследващ как българският бизнес отчита своята устойчивост, ще бъде представен на 27 май в София

Спортпреди 51 минути

Динко Динев се класира за полуфиналите на турнир по тенис в Сърбия

Икономикапреди 54 минути

Целта ни е да предложим отлично качество и нови възможности за британските туристи у нас, заяви министър Мирослав Боршош

Спортпреди 56 минути

Българският пилот във Формула 3 Никола Цолов спечели полпозишън на легендарната писта в Монако

Спортпреди 57 минути

Разочарованието ще бъде огромно без Шампионска лига, призна мениджърът на Нюкасъл Еди Хау

Обществопреди 58 минути

МОН внесе официално забраната за телефони и новите санкции за ученици

Спортпреди 60 минути

Дунав тръгна за последния си мач за сезона с нов автобус

Българияпреди един час

През празничните дни синята зона във Варна ще бъде безплатна

Спортпреди един час

Дейви Клаасен подновя договора си с Аякс

Святпреди един час

Мерц призова Китай да подкрепи мирните усилия в Украйна

Българияпреди един час

Абитуриентите в Кюстендил за втора година ще минат по червен килим на площад „Велбъжд“

Балканипреди 5 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Икономикапреди 5 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Спортпреди 4 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Българияпреди 4 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 4 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 3 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Обществопреди 5 дни

Рехави протести срещу еврото в София, Бургас, Пловдив и Видинско (снимки)

Бизнеспреди 3 дни

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния

Бизнеспреди 3 дни

Медии и НПО в „черен списък“: Орбан иска да смаже гражданското общество по руски модел

Бизнеспреди 2 дни

Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход

Бизнеспреди 2 дни

Новата стратегия на ЕС за единния пазар обещава 400 млн. евро по-малко разходи за бизнеса

Обществопреди 5 дни

Малко облекчение: Софийското метро ще работи и утре

Новини