Икономика
Бизнесът настоя за облекчен достъп на чуждестранни работници до пазара на труда на дискусия в София

Националната дискусия „Достъп до пазара на труда на работници от трети страни“ събра представители на бизнеса и институциите, които обсъдиха необходимостта от работна ръка и предизвикателствата пред трудовата миграция в България. По време на форума беше подчертана нуждата страната да разработи ясна и ефективна стратегия за трудова миграция, която да улесни наемането на чуждестранни работници и да реши проблема с недостига на кадри.
„На бизнеса трябват хора“, каза Добри Митрев, председател на Управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК), по време на дискусията. По думите му на бизнеса са нужни както нискоквалифицирани кадри, така и такива с производствен опит и с висше образование. Според него през последните години не е изработена стратегия за трудовата миграция и не са очертани пътища и планове, които да осигурят достъп на хора от трети страни до българския трудов пазар. Той изрази надежда, че със създадената към вицепремиера Караджов междуведомствена група ще бъдат преодолени част от проблемите.
Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм (НБТ), посочи, че темата е от ключово значение за националната икономика. Тя подчерта, че вицепремиерът ръководи специална междуведомствена група, чиято цел е оптимизиране на процедурите. От БСК и НБТ са направили конкретни предложения относно законодателната и нормативната уредба.
Мартин Захариев, зам.-председател на НБТ, припомни заповедта на премиера Росен Желязков за създаването на междуведомствената група, председателствана от вицепремиера Караджов. Той очерта четирите основни задачи, определени от министър-председателя: идентифициране на предизвикателствата и координиране на мерки за облекчаване на процедурите по достъпа на лица от трети страни до пазара на труда; предлагане на административни и финансови мерки за създаване на по-благоприятен режим за наемане на чуждестранни работници; дигитализация на съществуващите процедури по кандидатстване; и преглед на националното законодателство в тази област.
Проф. Николай Вълканов, член на Управителния съвет на НБТ, обърна внимание на един друг пренебрегван проблем – по статистика над 150 000 българи на възраст между 22 и 35 години нито работят, нито учат. „Ние търсим отвън, а за тези, които са тук, не правим нищо“, коментира той. Вълканов подчерта, че в неговата фирма няма недостиг на работна ръка, тъй като служителите получават достойно възнаграждение. В повечето компании от КРИБ, където той е заместник-председател, този проблем също се решава. По думите му някои чуждестранни работници искат заплати от поне 2500 евро, а с добавянето на съпътстващите плащания общата цена за работодателя надвишава тази за български служители. Според него е необходимо да се решат проблемите с българите, които не работят, както и с достойното заплащане.
Заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров посочи, че Дирекция „Миграция“ към МВР отговаря за широк кръг от дейности. Именно поради това са предприети действия за правилно транспониране на редица европейски правни инструменти в сферата на легалната миграция. Той уточни, че става въпрос за четири директиви, които предвиждат въвеждането на единна процедура за пребиваване и работа на граждани от трети страни в държавите членки. Основен фокус е кандидатстването по система „на едно гише“, която да води до издаване на единен административен акт – разрешение за работа. Така всички документи ще се подават в Дирекция „Миграция“, която от своя страна ще ги изисква от останалите институции.
Заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева съобщи, че към момента България разполага с 85 действащи консулски служби по света, в които работят 100 консули, 70 административно-технически служители и 70 местни лица. Едва през тази година на МВнР са отпуснати 1,4 млн. лева за назначаване на минимален брой служители, които частично да обезпечат нуждите. Става дума за държави като Индия, Узбекистан, Турция, Казахстан, Египет, ОАЕ и Саудитска Арабия. Нови щатни бройки също са предвидени, като в момента има обявени конкурси, голяма част от които са за местни служители, което е по-изгодно финансово, допълни Ангелиева.
Заместник-министърът на туризма Павлин Петров припомни, че министерството още миналата година е предприело стъпки, позволяващи на граждани от трети страни автоматично да удължат престоя си с още 180 дни. В момента министерството активно участва в междуведомствената работна група. Петров подчерта, че на всички предложения от страна на бизнеса е обърнато внимание.
Източник: БТА
Икономика
„Шанел“ задържа темпа на инвестиции въпреки сътресенията на пазара на луксозни стоки.

Френският гигант в луксозния сектор „Шанел“ (Chanel) ще продължи да инвестира значително тази година въпреки отдръпването на други компании в сектора, като има планове за откриване на нови магазини в Китай и САЩ на фона на нестабилността и на двата пазара. Това обяви днес компанията, цитирана от Ройтерс.
„Продължаваме да управляваме в много несигурни времена“, каза пред Ройтерс финансовият директор на френската луксозна марка Филип Блондио.
Той отбеляза „положителни признаци за стабилизиране“ в Китай и Хонконг, но допълни, че все още е „твърде рано да се говори“, че регионът е преодолял кризата, а продължаващите преговори за митата причиняват значителна несигурност.
Въпреки спада от 4,3 на сто на продажбите миналата година, френският бранд, известен с логото си с две преплетени букви „С“, гофрираните чанти и парфюма „Шанел № 5“, обяви, че планира да се придържа към нивото на капиталови разходи от миналата година на стойност 1,8 милиарда долара, което е с 43 на сто повече спрямо предходната година. Компанията ще инвестира и 600 милиона долара във вериги за доставки, докато извършва процес на разнообразяване на производството си, включително закупуване на акции в доставчик на коприна във Франция и производител на бижута в Италия.
Продажбите на „Шанел“ за годината, приключваща на 31 декември, достигат 18,7 милиарда долара, засегнати от спада в Китай, докато оперативната печалба намалява с 30 на сто
„Шанел“ планира да добави 48 магазина тази година, почти половината от които в САЩ и Китай, както и в Мексико, Индия и Канада.
„Макроикономическата и геополитическата нестабилност несъмнено са предизвикателство за бизнеса и видяхме, че тези условия оказват влияние върху продажбите на някои пазари“, каза глобалният главен изпълнителен директор на групата Лийна Наир.
„Шанел“, който увеличи цените с около 3 на сто миналата година, за да се справи с инфлацията, може да ги повиши допълнително тази година, каза Блондио. По-високите цени на златото може да доведат до оскъпяване на бижутерските изделия, добави тя.
Компаниите за луксозни стоки се надяваха, че американският пазар ще помогне на сектора да се измъкне от спада тази година, но несигурността около митата попари надеждите им за бързо възстановяване, като консултантската компания „Бейн“ (Bain) понижи прогнозата си за продажбите в сектора до вероятен спад между 2 и 5 на сто тази година.
Източник: БТА
Икономика
Индексите на европейските борси са на най-високото си равнище от повече от два месеца

Основните фондови борси в Европа завършиха днешната търговска сесия с повишения на фона на поредица от корпоративни резултати, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX се повиши с 101,13 пункта или 0,42 на сто до 24 036,11 пункта.
Френският CAC 40 прибави 58,70 точки или 0,75 на сто и достигна 7942,42 пункта.
Лондонският FTSE 100 нарасна 81,81 пункта или 0,94 на сто до 8781,12 пункта
Паневропейският Stoxx 600 отчете ръст от 0,73 на сто до 554,02 пункта установявайки се на най-високите си ниво от повече от два месеца.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Главният изпълнителен директор на О Ем Ви Алфред Щерн напуска концерна след изтичане на мандата му догодина

Председателят на Изпълнителния съвет и главен изпълнителен директор на австрийския енергиен концерн О Ем Ви /OMV/ Алфред Щерн няма да продължи мандата си. Щерн е съобщил своето решение на председателя на Надзорния съвет Лутц Фелдман, се казва в информация на концерна, цитирана от електронните медии.
Щерн пое поста главен изпълнителен директор на О Ем Ви на 1 септември 2021 година и мандатът му изтича на 31 август 2026 година. Преди това той беше ръководител на Бореалис -дъщерно дружество на О Ем Ви за химикали.
Енергийният концерн обяви своите тримесечни данни в края на април, които показаха значителен спад в печалбата. Нетната печалба е понижена със 70 процента до 143 милиона евро в сравнение с 468 милиона евро през първото тримесечие на 2024 година. В оперативно отношение спадът на приходите е около една пета, като оперативната печалба, коригирана с разходите за материални запаси, е понижена с 22 процента до 1,16 милиарда евро, а продажбите – с 1 процент до 6,22 милиарда евро.
Концернът обяснява спада на оперативната печалба със „значително“ по-слабите резултати в дейността на рафинерията. Енергийният сегмент, който включва добива на нефт и газ, също е с по-ниска печалба. В сегмента „Химикали“ оперативният резултат е с незначителен спад.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 7 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами