Бизнес глобус: OpenAI достига оценка 300 млрд. долара; Boeing намалява производството на 737 Max; Nokia и Amazon уреждат патентен спор
Компанията планира да увеличи производството до поне 38 самолета месечно до края на 2025 г., след като рязко го ограничи поради опасения за качеството след инцидент с разхерметизиране на панел в полет.
Източник:
Reuters
Tesla със сериозен спад в продажбите в европейски страни
Продажбите на Tesla във Франция и Швеция спаднаха за трети пореден месец през март, достигайки най-ниските си нива за първото тримесечие от 2021 г. насам. Във Франция компанията е продала 3157 коли (спад с 36.8%), а в Швеция – 911 (спад с 63.9%). Tesla губи пазарен дял от китайски конкуренти като BYD, докато европейските и традиционните автомобилни производители предлагат нови и по-евтини електромобили. Политическите изяви на Илън Мъск в подкрепа на крайнодесни партии, включително германската AfD, също се отразяват негативно на продажбите. В отговор на това в няколко страни се увеличават актовете на вандализъм срещу коли на Tesla, а протестни акции срещу марката са планирани в Европа и САЩ.
Автомобилите на Hyundai могат да поскъпнат заради митата на Тръмп
Hyundai предупреди американските си дилъри, че може да преразгледа ценовата си стратегия заради новите 25% мита върху вносните автомобили и части, обявени от Доналд Тръмп. Главният изпълнителен директор на Hyundai и Genesis Motor North America Ранди Паркър заяви, че цените на автомобилите не са гарантирани и може да се променят за модели, продадени след 2 април. Анализатори прогнозират значително поскъпване на колите, като според Cox Automotive митата ще добавят 3000 долара към цената на произведените в САЩ автомобили и около 6000 долара за тези от Канада и Мексико. Паркър подчерта, че Hyundai разчита по-малко на вноса от тези страни и е направила значителни инвестиции в САЩ.
Корейската компания може да преразгледа ценовата си стратегия заради новите 25% мита върху вносните автомобили и части.
Източник:
Reuters
Индия увеличава двойно стимулите за електронния сектор
Индия разширява схемата си за стимулиране на производството (PLI), като я прилага и за сектора на електрониката с инвестиция 2.7 млрд. долара. Целта е да се насърчи местното производство на компоненти като дисплеи, батерии и печатни платки, а стимулите ще зависят от вложения капитал, оборота и създадените работни места. Очаква се това да доведе до 7 млрд. долара инвестиции и 91 хил. нови работни места за пет години. Индия вече е вторият по големина производител на мобилни телефони в света, а програмата особено подпомага фабриките на Foxconn и Tata Electronics, които сглобяват iPhone. Въпреки успеха в електрониката други сектори не са постигнали очакваните резултати и част от програмите за стимулиране ще бъдат прекратени.
Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи
Недостигът на доставки все още не е фатален за Америка. Много купувачи бяха изградили запаси преди забраната. Китай не е отменил съществуващите договори за доставки, които често са с многогодишна давност, а някои материали продължават да постъпват в страната чрез трети държави. Източник, близък до американското министерство на отбраната, не говори за паника, свързана с галия в Пентагона.
Потенциал за повече щети
Въпреки това последните ограничения на Китай могат да причинят повече вреда по три причини. Първо, „тежките“ редкоземни елементи, които той е избрал, са най-трудни за заместване. Диспросий и тербий регулират температурата в магнити, които захранват вятърни турбини в морето, реактивни двигатели и космически кораби. „Колкото по-голям е моторът, толкова по-тежки редки елементи са необходими“, казва Ионут Лазар от консултантската компания CRU. Останалите пет метала са от решаващо значение за чипове за изкуствен интелект. Някои от тях се използват и в скенери за ядрено-магнитен резонанс, лазери и оптични влакна.
Вторият проблем е, че Китай е още по-доминантен в производството на тежки редкоземни елементи, отколкото за по-леките. Той контролира по-голямата част от тяхната добивна дейност както в страната, така и в Мианмар. Ключово е, че той обработва 98% от извлечения материал. Както повечето елементи, тежките редкоземни елементи не съществуват в чиста форма в земната кора. И за разлика от галий или германий, те не са странични продукти от топенето на масово произвеждани метали като алуминий или цинк. Те трябва да бъдат разделени от химическите съединения, които образуват, със специализирани умения и много труд срещу малка печалба.
Това влошава третия проблем: Китай има мощни инструменти, с които да наложи забрана. Правителството може да проследи всеки тон редкоземни елементи, добити и обработени в страната, и да открие къде завършват доставките, казва Райън Кастильо от аналитичната компания Adamas Intelligence.
МВФ очаква сериозно намаление на растежа, но не и глобална рецесия
„Въпреки повишената несигурност доларът поевтиня, а кривите на доходността на американските държавни ценни книжа се „усмихнаха“ – това не е усмивката, която човек иска да види“, каза тя и добави, че движенията „трябва да се приемат като предупреждение“.
Спадът на долара в условията на пазарна паника накара някои експерти да се запитат дали статутът му на световна резервна валута не е застрашен.
„Нещо, което е толкова добре закрепено, което се възползва от толкова силни мрежови ефекти, има причина да бъдем скептични по отношение на бързото разпадане на статута на долара“, казва пред британското издание Брент Неймън, бивш служител на Министерството на финансите на САЩ по време на управлението на Байдън, който сега е професор в Чикагския университет.
Но според него големите промени в САЩ, които досега се считат за място със стабилна политика и надежден ангажимент към правилата и настоящия ред, със сигурност биха могли да окажат влияние.
ЕЦБ обяви поредно понижение на лихвите на фона на търговската война със САЩ
„Икономическите перспективи са помрачени от изключителна несигурност“, подчерта председателят на ЕЦБ Кристин Лагард по време на пресконференция по повод решението. Смущенията в международната търговия, напрежението на финансовите пазари и геополитическата несигурност натежават върху инвестициите на бизнеса, а тъй като потребителите стават все по-предпазливи, те могат да започнат да отлагат част от потреблението си, стана ясно от думите ѝ. Еврозоната вече се бори със слаба икономическа активност, а през март централната банка за шести пореден път намали прогнозата си за растежа на блока тази година до 0.9%.
Понижението на лихвата беше широко очаквано от пазарите, които оценяваха шансовете за него на 94% според данни на LSEG, цитирани от CNBC. Непосредствено след решението европейските борсови индекси останаха на червено, като STOXX 600 се движи около 0.2% надолу в рамките на деня, а германският DAX – с 0.3%. Еврото, което през последния месец значително се покачи спрямо американската валута, отбеляза спад в четвъртък, но остана над 1.13 долара.
Намалението тази седмица е седмото, откакто централната банка на 20-те страни, използващи единната валута, започна да понижава депозитната си лихва през юни миналата година. Нивото на основния процент вече е почти наполовина по-ниско спрямо достигнатия връх от 4% в средата на 2023 г., когато във фокуса на вниманието беше борбата с разразилата се висока инфлация.
Разнопосочни ефекти върху инфлацията
Какво ще е въздействието от търговската война върху инфлацията в еврозоната все още не е напълно ясно, тъй като има ефекти и в двете посоки. От една страна, каза Лагард, по-ниските цени на енергията, по-силното евро и увеличеният внос от Китай могат да доведат до забавяне на инфлацията. Фрагментирането на веригите за доставки обаче, както и по-високите държавни разходи за отбрана и инфраструктура, може да увеличат ценовия натиск, предупреди тя. Инфлацията през март се понижи до 2.2% – малко над целта на ЕЦБ от 2%, като цените на услугите нараснаха с най-бавния си темп от почти три години.