Бизнес
Бизнес глобус: Amazon с късна оферта за TikTok; Mitsubishi инвестира 27 млрд. долара за растеж; UFC ще си партнира с Meta
Mitsubishi инвестира 27 млрд. долара за растеж до 2027 г.
Японската Mitsubishi Corp обяви, че ще инвестира най-малко 4 трилиона йени (27 млрд. долара) през следващите три години. Целта е да стимулира растежа и да увеличи нетната си печалба до 1.2 трилиона йени през фискалната 2027-2028 г. Стратегията на Mitsubishi включва прогресивни дивиденти, гъвкави обратни изкупувания на акции и бюджет 1 трилион йени за капиталови разходи, докато над 3 трилиона йени ще бъдат насочени към проекти за растеж. Автомобилният гигант планира обратно изкупуване на акции за до 1 трилион йени между април 2025 и март 2026 г. При наличие на излишни средства компанията ще обмисли допълнителни инвестиции или разпределение на средства към акционерите.
Инвестиционното поделение на Deutsche Bank беше глобено за имитиране на зелени политики
Поделението за управление на активи на Deutsche Bank – DWS, беше глобено с 25 млн. евро от германските прокурори за скандал с имитиране на зелени политики (на английски greenwashing) след дългогодишни разследвания в САЩ и Германия. DWS е подвела инвеститорите относно своите „зелени“ постижения между 2020 и 2023 г., като е използвала „агресивна“ реклама, представяща я като лидер в устойчивите инвестиции, въпреки че все още е в процес на трансформация. Разследването беше започнато след сигнал на бившия ръководител по екологични, социални и управленски въпроси на компанията Дезире Фикслер, която твърдеше, че германската фирма е направила заблуждаващи изявления в годишния си доклад за 2020 г. относно размера на своите ESG активи. През 2023 г. DWS се съгласи да плати 19 млн. долара за уреждане на обвинения от американския регулатор на ценни книжа. Компанията заяви, че глобата няма да повлияе на тримесечните й резултати, тъй като вече е осигурила съответните резерви.

DWS е подвела инвеститорите относно своите „зелени“ постижения между 2020 и 2023 г., като използвала „агресивна“ реклама.
Източник:
Reuters
UFC сключва важно споразумение за спонсорство с Meta
UFC сключи многогодишно партньорство с Meta, което ще интегрира смесените бойни изкуства с технологиите на Марк Зукърбърг. Сделката обхваща Meta AI, Meta Glasses, Meta Quest, Facebook, Instagram, WhatsApp и Threads, като Meta става официален технологичен партньор на UFC. Брандът на Meta ще бъде включен в ринга на UFC по време на платени предавания и Fight Night събития. Meta Threads ще предлага ексклузивно UFC съдържание, а в бъдеще се планират нови инициативи, включително подобрена система за класиране на бойците. Зукърбърг, който е фен на MMA и тренира бойни изкуства, изрази ентусиазъм за партньорството. Сделката няма връзка с медийните права на UFC, чийто договор с ESPN изтича през април.
Nintendo представя скъпата конзола Switch 2 на фона на митата на Тръмп
Nintendo ще пусне дългоочакваната конзола Switch 2 на 5 юни на цена от 449.99 долара, което е в горния край на очакванията на анализаторите. Това поражда опасения, че митническите тарифи, наложени от администрацията на Доналд Тръмп, могат да засегнат веригите за доставки. Въпреки че новата конзола предлага повече мощност и подобрения като 7.9-инчов LCD екран и 256GB памет, тя не представлява революционна стъпка спрямо предшественика си. Специалистите очакват силни продажби благодарение на натрупаното търсене въпреки скептицизма на част от геймърите относно високата цена на игрите, включително 80 долара за новия Mario Kart. Nintendo се опитва да привлече феновете с нови игри като Mario Kart World и 3D Donkey Kong, но не успя да предложи изненадващи иновации.
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Цената на iPhone скача с до 43%; Microsoft се отказва от проекти за центрове за данни; Puma с нов шеф

Microsoft се отказва от проекти за центрове за данни по целия свят
Microsoft е спряла или поне забавила проекти за изграждане на центрове за данни в различни части на света, включително в Индонезия, Великобритания, Австралия и САЩ. Компанията преразглежда плановете си за изграждане на сървърни ферми, които поддържат изкуствения интелект и облачните услуги. Инвеститорите се опитват да установят дали забавянето е резултат от намалено търсене на услуги за AI или от временни проблеми със строителството, като недостиг на енергия и строителни материали. Технологичният лидер е направил промени в плановете си, но отказва да обсъжда конкретни проекти. Въпреки това компанията продължава да разширява присъствието си в облачните услуги и AI.
Председателят на BP Хелге Лунд ще се оттегли
Председателят на борда на BP Хелге Лунд планира да се оттегли „вероятно през 2026 г.“, съобщи компанията, като вече е започнала процесът по избор на негов наследник. Лунд подкрепяше зелената стратегия на бившия CEO Бернард Луни от 2020 г., целяща намаляване на производството на въглеводороди с 40% до края на десетилетието. След напускането на Луни през 2023 г. и идването на новия CEO Мъри Очинклос BP се върна към по-силен фокус върху петрола и газа. Активисткият хедж фонд Elliott Management, който е придобил близо 5% от BP, настоява за още по-сериозни промени, включително по-агресивна продажба на активи. Лунд ще се кандидатира за преизбиране на годишното събрание на акционерите на 17 април, но част от инвеститорите обсъждат промени в ръководството. Енергийният гигант заяви, че новият председател първо ще се присъедини към борда, преди Лунд официално да се оттегли.
Puma заменя изпълнителния си директор с бивш кадър на Adidas
Puma заменя изпълнителния си директор Арне Фройндт с бившия ръководител на продажбите в Adidas Артър Хьолд, след като стойността на акциите на компанията спадна с 50% по време на двегодишния му мандат. Фройндт, който пое поста през ноември 2022 г., напуска след 14 години работа в Puma заради разногласия относно изпълнението на стратегията. Това се случва след обявяването на нови американски мита върху ключови производствени бази на Puma в Китай и Виетнам, което доведе до спад на акциите на компанията с 11%. Хьолд, който е бил част от Adidas повече от две десетилетия, ще се фокусира върху „спортната автентичност“ на Puma. Той ще поеме ръководството на компанията през юли, а дотогава ще бъде управлявана от финансовия директор и новопостъпилите ръководители.
McLaren се слива с британския EV стартъп Forseven в мащабна трансформация
McLaren Automotive се слива с британския стартъп за луксозни електромобили Forseven в рамките на радикална трансформация под ръководството на новия собственик – инвестиционната група CYVN от Абу Даби. Сливането ще позволи на McLaren да разшири продуктовата си гама отвъд суперавтомобилите, включително с възможнен модел SUV, докато Forseven ще използва силата на марката McLaren. Сделката идва след като CYVN придоби автомобилния бизнес на McLaren и миноритарен дял в отбора от Формула 1. Новата група ще бъде ръководена от бившия директор в Jaguar Land Rover Ник Колинс. McLaren ще продължи производството на спортни коли във Великобритания, макар че не е ясно къде ще се произвеждат новите модели. Обединението също ще даде достъп до технологиите за електромобили на китайската Nio, която е подкрепяна от CYVN.
Източник: Капитал
Бизнес
Ударът на Тръмп върху автоиндустрията

Какви автомобили се внасят в САЩ от Мексико?
• BMW: Германският автомобилен производител има завод в Сан Луис Потоси, Мексико, който произвежда автомобили серия 3, серия 2 купе и M2.
• Ford: Компанията има два завода в Мексико, които произвеждат моделите Mustang, Bronco Sport и Maverick. Съоръженията са използвани за производството и на някои модели Fiesta и Fusion според фирмата за доставки Amrep Mexico.
• General Motors: Автомобилният конгломерат има четири завода в Мексико за сглобяване на Chevrolet Silverado, Chevrolet Equinox, GMC Sierra и GMC Terrain, казват от Amrep.
• Kia: Южнокорейският автомобилен производител има завод в Мексико, който произвежда някои от автомобилите Pride, Rio и K3.
• Nissan: Три завода в Мексико произвеждат някои модели Sentra,Versa и Kicks.
• Stellantis: Компанията управлява заводи, които произвеждат няколко модела от пикапите Ram, както и Jeep Compass и Jeep Wagoneer.
Какви автомобили се внасят от Канада?
• General Motors: Превозните средства, произвеждани в Канада, включват тежкотоварни и лекотоварни модели на Chevrolet Silverado, въпреки че компанията също произвежда V8 двигатели и части за трансмисии с двоен съединител.
• Ford: Заводът на компанията в Онтарио преди това произвеждаше някои модели Edge и Lincoln Nautilus, въпреки че според сайта скоро ще произвежда камионите Super Duty.
• Stellantis: В два завода произвежда Chrysler Pacifica, Chrysler Grand Caravan, Dodge Charger. В завода в Онтарио ще сглобява нови модели Jeep Compass от 2026 г.
Източник: Капитал
Бизнес
Дарителството в Полша: Концерти за 1 млрд. лв.
„Първоначално просто искахме да съберем тези пари, след което да покажем на хората за какво сме ги изхарчили. На първия финал събрахме 1.4 млн. лв., а днес достигаме близо 100 пъти повече, събрани за един ден. Ако някой преди 33 години ми беше казал какъв ще е ефектът от това начинание, бих се изплашил да се заема с организацията“, признава Овшак.
Резултатът: тестове за слуха на всички бебета
В деня, в който се състои „Големият финал“, тоест акцията за събиране на пари, всичко се случва навън въпреки студа. Провеждат се концерти в цяла Полша, а кампанията се излъчва на живо по телевизията. „В телевизионното студио към полунощ съобщаваме колко предполагаме, че ще съберем. И после започва голямото броене, което трае около два месеца. Трето поколение поляци вече събират пари по този начин – и майка ми, и баба ми го правеха. Нашата философия е – ако искаш да свириш с нас, супер; ако не, не ни пречи“, посочва Овшак. За него най-хубаво е накрая, когато види, че има резултат; че на хората им е харесало да участват.

Събиращите дарения имат цветни касички, а този, който пусне пари в тях, получава лепенка със сърце
Фотограф
:
Maks Malota
Преди всяко благотворително събитие фондацията прави проучване кой иска да събира пари, след което се отварят щабове, в които хората се записват. В момента в Полша има 1686 щаба и 120 хил. идентификатора за доброволците. Всеки събиращ дарения получава цветна картонена касичка, а на този, който пусне пари в нея, му се дава лепенка със сърце. „Събираме средства само един ден и всяка година обявяваме за какво ще отидат. Сега купуваме медицинска техника за изследване на белите дробове след пандемията. Експертите ни казват от какъв вид оборудване има нужда, след което организираме търгове и го закупуваме. В Полша няма болница, която да не е получила от тези дарения“, обяснява Овшак. Той посочва, че се закупува само най-новата апаратура. Признава, че преди 33 години нищо не е разбирал от това, но с времето се е научил. За него най-важно е всичко да е прозрачно, защото това са обществени пари. И всеки път информира поляците точно колко е похарчено и какво е закупено.
Освен медицинска техника фондацията ръководи и осем медицински програми. „Например всяко дете, което се ражда в Полша, минава през изследване на слуха. Цялата логистика на 350 родилни отделения се ръководи от нас. До третия ден след раждането осигуряваме апаратура, която проверява слуха. Правим това от 20 години и програмата е една от задължителните за всяко дете в страната“, разказва Овшак.
Източник: Капитал
-
Политикапреди 1 седмица
Регулировчикът на пътя на Копринката – Ивайло Филипов дирижира власт, бизнес и служебни кабинети от сенките!
-
Святпреди 1 седмица
Администрацията на Тръмп е отменила прекратяването на безвъзмездните средства за Радио „Свободна Европа“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Мисията невъзможна: Мъск трудно ще намали разходите на САЩ
-
Бизнеспреди 1 седмица
Политическите връзки на Мъск с Тръмп забавят експанзията на Starlink
-
Икономикапреди 5 дни
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Темидапреди 7 дни
BIRD: Майката на прокурор Теодора Георгиева не е загинала в пожара
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Русия е четвъртата по големина икономика в света след Китай, САЩ и Индия
-
Обществопреди 1 седмица
Граждански организации подкрепят Мая Манолова за омбудсман