Свържете се с нас

Бизнес

Бизнес глобус: Акциите на автопроизводителите спадат заради новите мита на Тръмп; H&M отчете нисък ръст за първото тримесечие

Акциите в автомобилния сектор отчетоха спад след новите мита на Тръмп

Новите 25% мита върху вноса на автомобили и леки камиони в САЩ, обявени от Доналд Тръмп в сряда вечерта, предизвикаха трусове на световните пазари и доведоха до рязък спад на акциите на автомобилните производители. В Токио транспортните акции загубиха 16.5 млрд. долара от пазарната си стойност, докато Toyota, Honda, Nissan, Hyundai и Kia също отчетоха значителни загуби. Европейските пазари също са под натиск, а германската автомобилна индустрия предупреди, че този ход е „фатален сигнал“ за световната търговия. Въпреки че митата бяха очаквани, пазарите остават разколебани заради риска от трайно разместване на глобалните търговски потоци. Почти половината от 16-те милиона автомобила, продадени в САЩ миналата година, са били вносни, а новите мита, които трябва да влязат в сила на 2 април, със сигурност ще доведат до по-високи цени и забавяне на икономическия растеж.

H&M със слаб старт на пролетно-летния сезон

Шведският моден гигант H&M отчете ръст едва 1% в продажбите през март, след като първото тримесечие се оказа по-слабо от очакваното, което е сигнал за труден старт на пролетно-летния сезон. Въпреки увеличените инвестиции в маркетинг възвръщаемостта остава ниска, а отстъпките са оказали допълнителен натиск върху рентабилността. Продажбите за периода декември – февруари достигнаха 55.3 млрд. шведски крони (5.52 млрд. долара), което е ръст с 2% в местни валути, но все пак е по-ниско от прогнозите на анализаторите. Темпът на растеж през март също се забави спрямо 4-процентното увеличение, отчетено година по-рано. В резултат оперативният марж на печалба на компанията спадна до 2.2% спрямо 3.9% за същия период на миналата година.

Производството на устойчиво авиационно гориво изостава от целите за 2030 г.

Индустрията за устойчиво авиационно гориво (SAF) – алтернативно гориво, произведено от възобновяеми източници като отпадъчни масла, селскостопански остатъци и дори уловен въглероден диоксид, не напредва с необходимото темпо, така че да изпълни целите си до 2030 г. Това показва доклад на Boston Consulting Group (BCG). Макар че предлагането е нараснало с 1150% през последните три години, инвестициите остават ограничени, като авиокомпании и летища заделят едва между 1% и 3% от приходите си за развитие на SAF. Производствените разходи и цените на горивото са основните бариери пред развитието, а новите проекти в сектора са намалели с 50% до 70% между 2022 г. и 2023 г. Някои държави въвеждат квоти за използване на горивото, но то все още представлява едва около 0.3% от световното производство на авиационно гориво. Докладът сочи още, че икономическата несигурност и високите разходи забавят прехода към по-устойчива авиация и това поставя под въпрос въглеродната неутралност до 2050 г.

Турски съд освободи журналист на AFP, задържан по време на протестите срещу осъждането на кмета на Истанбул

Турски съд освободи журналиста на Agence France-Presse (AFP) Ясин Акгюл и още шестима репортери, арестувани по време на масовите протести срещу осъждането на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Арестът на Имамоглу по обвинения в корупция предизвика най-големите антиправителствени демонстрации в Турция от повече от десетилетие и доведе до редица задържания. Въпреки че турското правителство отрича намеса в съдебната система, напрежението в страната остава високо, а опозицията призова протестите да продължат.

HSBC уволни инвестиционни банкери в деня на бонусите и не им ги изплати

HSBC предприе радикални мерки за намаляване на разходите, като уволни инвестиционни банкери точно в деня, когато се очакваше да получат бонусите си, и в крайна сметка не им изплати нищо. Решението е част от мащабна реорганизация, водена от новия главен изпълнителен директор Жорж Елхедери, насочена към преструктуриране на бизнеса и съкращаване на разходите с 1.5 млрд. долара до края на 2025 г. чрез съкращаване на висши мениджъри, разделяне на глобалните операции на „източен“ и „западен“ пазар и др. По-рано банката обяви, че ще затвори звената за сливания и придобивания, както и бизнеса с емитиране на акции извън Азия и Близкия изток. Въпреки че други банки често изплащат поне част от бонусите на съкратените служители, HSBC не го направи.

Източник: Капитал

Бизнес

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

По-бавен растеж, но и по-ниска инфлация

Много неща все още не са ясни по отношение на това как ще се прилагат митата, за да се правят точни оценки за ефектите от тях. И все пак общото мито от 20% за ЕС може да намали ръста на БВП на еврозоната с 0.3 процентни пункта през следващите две години, ако се вземат предвид само директните и индиректните търговски ефекти, смятат икономистите от тинк-танка ING Think. ЕЦБ още преди месец прогнозира 0.5 пункта ефект, а сега общото разбиране в банката е, че това е по-скоро оптимистично и може да надхвърли и 1 пункт.

Износът на еврозоната към САЩ нарасна значително преди обявяването на митата в опит компаниите да се запасят, преди търговията да се оскъпи. А непосредственият ефект ще бъде потокът да падне, когато високите ставки са вече в сила. Такава стъпка вече предприеха някои компании като германския автомобилен производител VW, собственик на марките Audi, Porsche, Bentley, Skoda и Lamborghini, който замрази доставките си за САЩ за неопределено време. Автодилърите в САЩ имат запаси от автомобилите на компанията за около два месеца, твърдят специализирани издания.

Освен преките ефекти търговските ограничения неизбежно ще се отразят негативно на потребителското доверие и на плановете на бизнеса. Отлагане на потребление на домакинствата и на инвестиции на компаниите изглежда силно вероятно, смятат икономистите, а това би задържало растежа в ЕС на много бавни темпове. Макар да се обсъжда неофициално в Брюксел, все още не е ясно ще има ли пакет за подкрепа на най-засегнатите сектори и с какви параметри. Такива мерки евентуално биха смекчили търговския шок. За момента икономистите от ING очакват 0.6% тази година ръст на еврозоната (вместо предишните 0.7%) и 1% догодина (с 0.4 пункта надолу от старата прогноза). Преди дни управителят на Гръцката централна банка Янис Стурнарас предупреди, че митата ще доведат до шок от страна на търсенето в Европа, който ще натежи на растежа.

По отношение на инфлацията оценката е по-комплексна. Тъй като ЕС със сигурност ще отговори със свои мита, цените може да тръгнат отново нагоре, особено за внасяни от САЩ стоки. В същото време обаче натиск за поевтиняване би дошъл от високите нива на запаси, които ще се натрупат от задържания износ към САЩ, а компаниите ще опитват да се освободят от тези запаси отчасти на местния пазар. Трети страни като Китай пък, които също са ударени от американските мита, се очаква да пренасочат част от износа си към Европа, което също ще има ефект в посока дезинфлация, поне в краткосрочен план.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Голямото търговско надцакване

Сега поради размера и обхвата на митата, включително за азиатските страни от Бангладеш до Виетнам, които доставят основни стоки за САЩ, потребителските цени със сигурност ще се повишат. Според изследователската компания Capital Economics инфлацията в САЩ, която бавно се връщаше към годишен темп от 2%, сега може да надхвърли 4% преди края на годината.

Същевременно щетите за икономическия растеж вероятно ще бъдат много по-сериозни, отколкото се предполагаше досега. Преди въвеждането на новите мита показателите за потребителските нагласи се бяха влошили, а несигурността на бизнеса се беше покачила. Въпреки това повечето икономисти смятаха, че при наличието на стабилна основа това ще означава забавяне на икономиката. Това спокойствие може би е било погрешно.

За Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на „Елана трейдинг“, обявените мита са част от доста по-голям план за стабилизиране на държавните финанси на САЩ. „Митата представляват позицията на сила, с която американците ще договарят бъдещите равнища с основните търговски партньори. Краткосрочният ефект е чисто психологически, защото вносителите имаха достатъчно време, за да се подготвят и да напълнят складовете за месеци наред“, обяснява експертът пред „Капитал“.

Важно е да се види как ще се пренесе ефектът на митата върху крайните цени – дали компаниите ще го прехвърлят веднага и изцяло върху потребителите. „Нагласите са такива и ще се отрази върху инфлацията през второто тримесечие, което допълнително ще свие реалната икономика на САЩ и тя ще отчете рецесия“, предвижда Цачев.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Какво означава отлагането на високите мита на Тръмп за глобалната търговия

Защо Тръмп постави на „пауза“ митата

Обхватът и размерът на митата на САЩ върху основните им търговски партньори предизвикаха глобален спад на акциите и това доведе до рядка критика към Тръмп от републикански законодатели в Конгреса. Множество милиардери също разкритикуваха тези мита, включително някои от най-големите поддръжници на Републиканската партия. Обяснявайки своето решение в сряда, Тръмп се позова на глобалния пазарен спад, който се разпространи и върху продажбите на американските държавни облигации, като заяви, че хората започват да стават „нервни“. „Трябва да имаш гъвкавост“, каза Тръмп пред репортери. Неговото решение беше обявено точно когато главният му търговски преговарящ Джеймисън Грийър даваше показания в Конгреса.

Според различни източници сериозното безпокойство на Министерството на финансите за наличието на признаци на стрес на американския пазар на държавни облигации е изиграло ключова роля в решението на Тръмп да вземе това решение. Министърът на финансите Скот Бесънт е изразил тези притеснения директно пред Тръмп по време на срещата им преди обявяването на решението, подчертавайки загрижеността на икономическите експерти на Белия дом, които информираха президента за ускорената продажба на американски облигации по-рано през деня.

Американските държавни облигации се считат за най-сигурното убежище на пазарите. Това е мястото, към което инвеститорите по целия свят се насочват с увереността, че доминиращата роля на САЩ в глобалната финансова система ще осигури безопасността на активите. Но в същото време, когато митата на Тръмп караха чуждестранните лидери да поставят под въпрос устойчивостта на дългогодишните американски съюзи в сферата на сигурността и икономиката, бързата разпродажба на облигации – актив, считан за безопасно убежище, повдигна опасения, че финансовите пазари имат същите притеснения.

Нарастването на доходността по 10-годишните държавни облигации беше особено притеснително за служителите на Министерството на финансите. Когато доходността се увеличава, потребителите в САЩ се сблъскват с по-високи разходи за ипотечни лихви и финансови разходи за бизнеса.

Кои мита остават в сила

САЩ вече налагат 10% базово мито върху вноса от всички страни, включително ЕС, като има изключения за чипове, мед, дървен материал, фармацевтични продукти, злато, енергийни и минерални ресурси, които не се намират в САЩ. Автомобилите и автомобилните части също избягват 10-процентовото мито, но те плащат отделно 25-процентово мито, въведено от Тръмп миналия месец.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 46 минути

До 16:00 часа движението от 63-и до 106-и км на АМ „Тракия“ в област Пазарджик ще се осъществява поетапно в една лента

Спортпреди 47 минути

Нападателят Мустафа Сангаре ще бъде гост на „Синя фиеста“

Българияпреди 49 минути

В Казанлък обсъдиха нови изисквания и мерки при отглеждането на животни

Икономикапреди 57 минути

Финансовите министри на ЕС обсъждат как да се възползват от отсрочката в митническата политика на САЩ

Спортпреди 58 минути

Рейнджърс постигна паметен успех над Айлендърс в дербито на Ню Йорк от НХЛ

Балканипреди 59 минути

Протест срещу предвидено 15-процентно поскъпване на тока в Косово ще се проведе днес в Прищина

Святпреди един час

Среща на контактната група за Украйна ще се състои в Брюксел днес без участието на САЩ

Българияпреди един час

Средният осигурителен доход за страната за февруари е 1738,01 лв, съобщиха от НОИ

Българияпреди един час

Снежната покривка в Русе е един сантиметър, няма проблеми с електрозахранването и придвижването в региона

Спортпреди един час

Индиана измъкна победата срещу Кливланд в НБА

Святпреди един час

Иран ще даде на преговорите със САЩ „истински шанс“, каза говорител на иранското външно министерство

Българияпреди един час

В област Враца няма проблеми, причинени от вятър и валежи през последното денонощие

Обществопреди 5 дни

13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година

Спортпреди 4 дни

Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие

Българияпреди 4 дни

Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев

Политикапреди 5 дни

Сачева: Борисов ще реши докога ще има правителство

Политикапреди 5 дни

ДСБ иска предварителни избори за кандидат-президент на демократите

Бизнеспреди 4 дни

Ще влязат ли САЩ в рецесия заради митата на Тръмп

Бизнеспреди 4 дни

Ще станат ли корабите новите чипове

Икономикапреди 4 дни

Магарешко и сирене от кобилешко мляко ще бъдат представени в първия за Враца фестивал на млечните продукти

Икономикапреди 4 дни

Българската агенция по безопасност на храните връчва предписания на търговците на агнешко месо в навечерието на Великден и Гергьовден

Българияпреди 3 дни

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

Бизнеспреди 5 дни

Марин Льо Пен атакува съдебната система след забраната за участие в избори

Българияпреди 4 дни

Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград

Новини