Здраве
Бившият здравен министър Асена Сербезова осъди прокуратурата за 50 000 лв.

Бившият министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова осъди прокуратурата да ѝ плати обезщетение от 50 000 лева заради воденото срещу нея дело за всяване на тревога по време на пандемията от коронавирус, съобщи lex.bg.
В началото на пандемията имаше масово презапасяване с лекарства и през април 2020 г. Сербезова, която тогава оглавяваше Българския фармацевтичен съюз, предупреди в серия интервюта, че това може да доведе до проблеми със снабдяването. Предупреждението ѝ обаче доведе единствено до обвинение срещу нея по чл. 326 от Наказателния кодекс, който предвижда до 2 години затвор за този, който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога.
Делото беше внесено в съда с предложение Сербезова да бъде освободена от наказателна отговорност, но година по-късно тя беше окончателно оправдана, като съдът посочи, че с поведението си Сербезова не само не е всяла паника, а е била полезна на обществото.
През 2022 г. проф. Сербезова заведе иск срещу прокуратурата за 70 000 лева, а в края на миналата година Софийският градски съд (СГС) ѝ присъди обезщетение от 30 000 лева. Както тя, така и прокуратурата обжалваха решението, като държавното обвинение настояваше за обезщетение от само 5000 лева.
Преди дни обаче Софийският апелативен съд (САС) реши, че нанесените неимуществени вреди на Сербезова са много по-големи и осъди прокуратурата да ѝ плати 50 000 лева.
Според съдебния състав с председател и докладчик Анелия Маркова, градският съд не е отчел тежестта на едно незаконно обвинение, когато то е срещу човек, който се занимава с лекарствена политика. Преди да стане председател на Българския фармацевтичен съюз, Асена Сербезова е била директор на Изпълнителната агенция по лекарствата, а по същото време е била и координатор за България на Световната здравна организация. През 2021 г. тя беше и здравен министър в правителството на Кирил Петков.
„Първоинстанционният съд не е отчел, че по общо правило незаконното обвинение на лице, упражняващо професия като ищцовата в извършване на престъпление има по-силно негативно отражение върху неимуществената му сфера, в този смисъл търпените от ищцата негативни последици от това незаконно обвинение не са обичайни“, се казва в решението на апелативния съд.
В него е акцентирано и на публикуваното от прокуратурата съобщение за повдигнатото обвинение, в което се казва, че Сербезова е обвинена в престъпление с висока обществена опасност, като тя твърди, че в него се внушавало, че деянието е доказано, а накрая делото в съда дори беше за административно нарушение.
По този повод тя твърди, че действията на прокуратурата са накърнили професионалното и личното ѝ достойнство и нейния авторитет „излагайки я пред широката общественост, включително и чрез светкавичното публикуване на позорящия факт за повдигнатото обвинение в престъпление с висока степен на обществена опасност“. Освен това, всичко това ѝ се е случило непосредствено преди сватбата ѝ, което наложило допълнителни усилия от нейна страна и психическо напрягане, за да не позволи случващото да я помрачи. Заради обвинението спряла да пише и научни публикации.
По делото е било прието заключение на съдебно-психиатрична експертиза, според което внезапната поредица от съдебни процедури и обвинения са довели Сербезова до фрустрация, депресия, безсъние, отчуждаване от обществото и близките, чувството на омерзеност и срив в имунитета. Показания е дал и съпругът ѝ, който свидетелства, че по това време тя нямала желание за нищо, била смачкана, прекъснала общуване с част от приятелите, родителите ѝ разбрали от медиите за повдигнатото обвинение, а баща ѝ получил микроинсулт.
Апелативният съд пише в решението си, че наказателното дело срещу Сербезова е преобразувано в административно едва след намеса на съда, а преди това прокуратурата действително е съобщила, че става дума за престъпление с висока обществена опасност и ѝ наложила гаранция от 20 000 лева, от която Сербезова изпаднала в ужас.
„През този период беше впрегната цялата държавна машина и нямаше проверка, която да не беше спусната, за да я проверят – АДФИ, КПКОНПИ, НАП и др.“, казва съпругът и, като посочва, че тя е била проверявана и на лично основание, и като председател на Българския фармацевтичен съюз.
Съдът отчита и извършената на Сербезова принудителна полицейска регистрация, при която била третирана като престъпник. За това САС приема, че обезщетението от 30 000 лева, присъдено от първата инстанция, не е справедливо и осъжда прокуратурата да ѝ плати 50 000 лева.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Алерголози: Биологичната терапия подобрява контрола на астмата, често постига ремисия

Биологичната терапия при пациенти с тежка астма вече е достъпна и подобрява значително контрола на заболяването. В някои случаи се постига ремисия.
Това бе една от констатациите на специалистите, представена на осмата Национална конференция по алергология.
Контролът на тежката бронхиална астма бе сред акцентите на форума. Заболяването може да се прояви дори в зряла възраст като неалергична астма. Според съвременните препоръки, лечението трябва да се фокусира върху минимизиране употребата на системни кортикостероиди заради множеството странични ефекти – остеопороза, диабет, сърдечносъдови проблеми и др.
В рамките на конференцията, организирана от Българското дружество по алергология (БДА), бяха представени последните научни открития и клинични подходи в лечението на бронхиална астма, алергичен ринит, хранителни алергии и други заболявания на респираторния тракт.
„Тази година поставихме акцент върху творческите лекции – презентации, подготвени от самите лекари въз основа на практическия им опит. Това е ценен принос, защото така се споделят казуси от реалната клинична практика, които са обогатяват познанията на колегите в страната“, посочи д-р Симеон Узунов, председател на БДА.
В програмата на конференцията бяха включени общо 10 пленарни сесии, посветени на ключови теми в алергологията. Специално внимание бе отделено и на младежката сесия, която тази година се проведе в разширен формат.
Заради изключително високия интерес тя бе представена в два отделни панела с участието на осем млади специалисти, които представиха случаи от своята клинична практика. „Развитието на младите специалисти е стратегически приоритет за БДА.
Други теми, включени в конференцията, представиха лечението на уртикария и ангиоедем, ролята на микробиома и кофакторите при алергичните реакции, както и имунотерапията и значението на специфичните антитела. Обсъждани бяха предложения за национални насоки и стимулиране на млади таланти в областта на алергологията.
Във форума взеха участие изтъкнати български лектори и чужди специалисти, които споделиха нови научни данни и клинични подходи от световната практика.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Променя условията за заем на Александровска болница
Снимка OFFNews
УМБАЛ „Александровска“
Правителството одобри изменение на условията за предоставяне на заем на УМБАЛ „Александровска“ и проект на допълнително споразумение за изменение на договора между Министерството на здравеопазването и лечебното заведение за предоставяне на заем за погасяване на просрочени задължения на лечебното заведение.
Александровска болница е лечебно заведение със 100 на сто държавно участие в капитала, правата на държавата в него се упражняват от министъра на здравеопазването.
С проекта на допълнително споразумение се увеличава гратисният период за погасяване на главницата до 31 месеца, като се изменя Приложение № 1 – „Погасителен план“ към Договора за предоставяне на заем, отразявайки преизчислени погасителна вноска, остатък по главницата, главница и лихва.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Променят условията за заем на Александровска болница
Снимка OFFNews
УМБАЛ „Александровска“
Правителството одобри изменение на условията за предоставяне на заем на УМБАЛ „Александровска“ и проект на допълнително споразумение за изменение на договора между Министерството на здравеопазването и лечебното заведение за предоставяне на заем за погасяване на просрочени задължения на лечебното заведение.
Александровска болница е лечебно заведение със 100 на сто държавно участие в капитала, правата на държавата в него се упражняват от министъра на здравеопазването.
С проекта на допълнително споразумение се увеличава гратисният период за погасяване на главницата до 31 месеца, като се изменя Приложение № 1 – „Погасителен план“ към Договора за предоставяне на заем, отразявайки преизчислени погасителна вноска, остатък по главницата, главница и лихва.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Политикапреди 1 седмица
Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание