Темида
Бившият окръжен обвинител на Плевен осъди прокуратурата за 120 000 лв.

Бившият окръжен прокурор на Плевен Иво Радев осъди окончателно прокуратурата за обезщетения за над 120 000 лв. Повече от 4 г. той беше подсъдим за натиск върху магистрати, но накрая бе оправдан.
Радев заведе дело срещу прокуратурата за вредите, които е претърпял от незаконното обвинение, като две инстанции му бяха присъдили над 220 000 лв. обезщетения. Делото стигна до Върховния касационен съд след обжалване, а върховните съдии го допуснаха за разглеждане, като приеха, че апелативният съд не е отговорил на оплакванията за прекомерност на размера на обезщетението, съобщи правният сайт „Лекс„.
В решението си ВКС приема, че справедливото обезщетение за Радев е 100 000 лв. за неимуществени вреди и още 21 000 лв. за имуществени за направените от него разноски за адвокат. Председателят на състава Веска Райчева обаче е на особено мнение – за нея и това обезщетение е много.
Разследването срещу Иво Радев започна през март 2015 г., когато е окръжен прокурор на Плевен. То започва близо година след сигнал на неговия колега Снежана Георгиева-Блажева в ДАНС, че я е склонявал да не поддържа искане за увеличаване на наказанието на осъдения Ивайло Ячков. Важна подробност е, че по онова време двамата са конкуренти в конкурса за окръжен прокурор на Плевен.
Радев бил наблюдаващ прокурор по дело за пране на пари срещу Ячков, по което той се признал за виновен и било сключено споразумение за ефективна присъда. Прокуратурата твърдеше, че Радев поискал при групирането на наказанията на Ячков да не бъде увеличавана общата санкция, защото обещал това на адвоката на осъдения. След това Радев се срещнал и с окръжния съдия от Плевен Калоян Гергов, за да го склони да не увеличава наказанието на Ячков. В продължение на половин година Радев е бил следен и със специални разузнавателни средства, като бил подслушван и наблюдаван.
След като беше привлечен като обвиняем, Радев бе отстранен от длъжност до приключване на делото, а сам подаде оставка като зам.-шеф на Асоциацията на прокурорите.
Макар да занижават наполовина присъденото обезщетение, върховните съдии са категорични, че то трябва да е по-високо от обичайните. ВКС не е съгласен с довода на прокуратурата, че още след първоинстанционната оправдателна присъда през 2016 г. негативните преживявания при Радев затихнали. Според върховните съдии това се е случило едва през 2019 г., когато е постановено окончателното решение на ВКС.
„Негативните преживявания, свързани с това, – срам и неудобство пред колегите, осъзнаване за кариерен срив, разочарование и ужас, че точно в качеството на административен ръководител може да бъде несправедливо осъден „за назидание“, имат за причина незаконното обвинение и налагат завишен размер на обезщетението“, посочва ВКС.
За да обяснят защо Иво Радев заслужава по-високо от обичайното обезщетение, върховните съдии отбелязват още, че делото е било широко огласено, тъй като той е бил първият административен ръководител на съдебен орган, обвинен за тежко умишлено престъпление и то срещу правосъдието.
Съдът посочва още, че 19 месеца Радев е нямал собствени доходи, защото е бил отстранен от длъжност, а 5-членното му семейство е търпяло недоимък и лишения. Завишеното обезщетение е резултат и от използваните срещу него СРС-та, като той е бил наблюдаван, подслушван и следен. ВКС признава, че страхът от евентуално незаконно осъждане у Радев е бил подсилен и от решението на върховния съд, който веднъж връща делото на втората инстанция, макар това решение да е било подписано с особено мнение. Самият прокурор изпитвал неудобство повече да изпълнява задълженията си по повдигане и поддържане на обвинения, поради което се преместил в административния отдел на прокуратурата в Плевен, където никога не е работил и му се наложило да усвоява нови знания.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Кметът на Минерални бани излиза на свобода с парична гаранция от 45 000 лв.
Снимка Архив
Мюмюн Искендер
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер вече е с мярка „парична гаранция“ от 45 000 лв. вместо досегашния домашен арест, реши Окръжният съд в Хасково. Съдебното заседание продължи три часа, съобщи БТА.
Искендер е обвиняем за участие в организирана престъпна група за злоупотреба с европейски фондове от миналия септември. Днешното искане за промяна на мярката за неотклонение бе трето поредно, а делото бе образувано преди три дни.
Защитата се мотивира с влошеното му здравословно състояние и представи като доказателства две медицински епикризи. Прокурорът от Софийската градска прокуратура Ангел Кънев внесе като доказателство заключението на Държавния финансов контрол от извършената финансова ревизия на общината.
Съдът отказа на Искендер пускането му на свобода на 22 ноември м.г. На следващото обжалване на 4 март 2025 г. мярката бе променена на „парична гаранция“ от 100 000 лв., но на обжалването и протеста в Пловдивския апелативен съд на 11 март магистратите отмениха определението на хасковския съд и отново го върнаха под домашен арест.
„Ще преценя отново дали да обжалвам размера на гаранцията“, коментира Искендер след делото.
Прокурор Ангел Кънев бе категоричен, че ще протестира определението в Пловдивския апелативен съд.
Около Съдебната палата в Хасково днес имаше засилено полицейско присъствие. Предишни масови протести белязаха провеждането на съдебните процеси, свързани с Искендер. Днес привържениците на кмета на Минерални бани не бяха много.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
В Свети Влас е арестуван италианец, сочен за екзекутор на ултраски бос
Снимка iStock
Операция на бургаската полиция и прокуратура в петък доведе до ареста на италианският гражданин Даниел Д’Алесандро — заподозрян за хладнокръвното убийство на Виторио Бойоки, бивш лидер на ултрасите на „Интер“ и лице с богато криминално досие в Италия, съобщи БГНЕС.
Д’Алесандро се е укривал в Свети Влас около месец, възползвайки се от свободното движение в Шенген. Според прокуратурата той е преминал границите на Словения и Румъния с автомобил, преди да се установи в българския морски курорт.
Италианецът е бил издирван с Европейска заповед за арест, издадена от властите в Милано заради убийството на Бойоки, разстрелян пред дома си на 29 октомври 2022 г. Според разследването в покушението са участвали седем души, а Д’Алесандро е сочен като физическия извършител на екзекуцията.
„Този италиански гражданин – Виторио Бойоки, е бил известен в Италия. Информацията е, че е бил един от ръководителите на футболните фенове на „Интер“. Това, което имаме информация, е, че той е излежавал много сериозна присъда, преди да бъде освободен и впоследстивие убит, за различни престъпления“, заяви наблюдаващият прокурор Светослав Маринчев.
Очаква се в следващите дни съдът да се произнесе за екстрадицията на Д’Алесандро в Италия, където го очаква процес по едно от най-грубо извършените поръчкови убийства от последните години.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Съдът: Лена Бориславова може само да бъде глобена

Делото за документно престъпление срещу депутатката от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) Лена Бориславова може в най-лошия за нея случай да завърши с глоба.
Софийският районен съд реши делото срещу Лена Бориславова да се гледа само по административния ред, т.е. не се търси наказателна отговорност, а само административна. Бориславова е обвинена за документална измама. Решението подлежи на обжалване.
Според адвокат Даниела Доковска, защитник на Бориславова, в обвинителния акт има допуснати съществени, но отстраними грешки. Тя призова съда да го върне на прокуратурата, за да се поправят.
Според съдията не може да се приеме, че разследването е насочено изначално към Лена Бориславова. То е било образувано по един член от Наказателния кодекс, а на Бориславова са повдигнати обвинения по друг.
Съдът каза също, че дори да е било допуснато нарушение, ако процесното разследване е започнало, докато Бориславова е била с политически имунитет, то това нарушение не би било отстранимо, тъй като разследването не може да бъде повторно започнато отначало.
Лена Борислава е обвинена за това, че в периода от 13.05.2021 г. до 14.05.2021 г. в София при условията на продължавано престъпление с две деяния съзнателно се ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на сдружение, а действително не били положени от тях.
Източник: Offnews.bg
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Бизнеспреди 6 дни
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Обществопреди 1 седмица
13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 6 дни
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 6 дни
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 7 дни
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия