Свържете се с нас

Балкани

Бившият албански президент Илир Мета е официално обвинен в корупция и пране на пари

Бившият албански президент и лидер на лявата „Партия на свободата“ (ПС/PL) Илир Мета е официално обвинен в корупция, пране на пари и укриване на имущество от албанската Специализираната структура срещу корупцията и организираната престъпност (СПАК/SPAK), съобщи албанският информационен портал „Шчиптаря“ и Асошиейтед прес, като се позоваха на адвоката му Куйтим Цакрани.

Официалните обвинения, повдигнати на Мета, идват седем месеца след ареста му през октомври м.г., припомня „Шчиптаря“.

Мета написа във Фейсбук, че няма търпение „за началото на съдебния процес, който ще бъде публичен и ще покаже на света, че СПАК (…) е единствено организация, която служи сляпо на (премиера на Албания) Еди Рама“. Според него СПАК е „антиопозиционен Task Force (специален отряд – бел. ред.)“ на Рама.

Управляващата Социалистическа партия на Рама спечели убедително парламентарните избори на 11 май, като получи 83 места в 140-местния парламент.

Мета, който беше президент на Албания от 2017 до 2022 г., е отявлен критик на Рама и осъди случая си като политически мотивирана атака срещу лидер на опозицията, отбелязва АП. Мета може да получи присъда до 12 години затвор, ако бъде признат за виновен по обвиненията.

Бившата съпруга на Мета – Моника Крюемади, която е депутат и бивш лидер на Партията на свободата, е с повдигнати обвинения за същите престъпления. Други двама души, свързани със случая, са обвинени в пране на пари и корупция.

Илир Мета е заемал почти всички висши постове в посткомунистическа Албания, като започва като депутат, припомня още агенцията. Той става външен министър, министър на икономиката, търговията и енергетиката, вицепремиер, министър-председател, председател на парламента и президент.

Прокурорите от СПАК твърдят, че когато е бил министър на икономиката, търговията и енергетиката, Мета е злоупотребил с властта си, за да оказва влияние върху различни бизнеси, от които той и Крюемади са спечелили значителни суми пари.

Мета също така не е успял да даде обяснение за около 460 000 долара (404 000 евро), които е използвал за лобиране в Съединените щати.

Както Мета, така и Крюемади са обвинени и в закупуване на имоти с незаконно придобити пари или в недеклариране на личните си разходи за здравеопазване.

Албания, която започна преговори за пълноправно членство в Европейския съюз, страда от корупцията, която помрачава нейното демократично, икономическо и социално развитие, отбелязва АП.

Съдебните институции, създадени с подкрепата на ЕС и Съединените щати, започнаха няколко разследвания срещу бивши висши държавни служители, за които се твърди, че са замесени в корупция.

Сали Бериша, бивш министър-председател и президент и настоящ депутат и лидер на основната опозиционна Демократическа партия (ДП/PD), също е обвинен в корупция и чака началото на процеса срещу него.

Източник: БТА

Балкани

Румъния иска да произвежда боеприпаси заедно със САЩ

Румънският министър на икономиката Богдан Иван е подписал днес две писма-искания, за да може Румъния да произвежда съвместно със САЩ боеприпаси, съобщават местни медии. Инициативата визира съвместно производство на муниции за танковете „Ейбрамс“ и на артилерийски снаряди, посочва Диджи 24.

Министърът на икономиката Богдан Иван е подписал писма-искания (Letter Of Request) за писма за оферта и приемане (Letter of Offer and Acceptance), чрез които Румъния и САЩ ще засилят капацитета за производство в сферата на отбраната.

Посолството на САЩ в Букурещ приветства подписването на писмата като „съществена“ първа стъпка в развитието на вътрешния производствен капацитет на Румъния, допълва агенция Аджерпрес, като цитира прессъобщение на американското посолство.

„Успешното осъществяване на този тип проекти за съвместно производство изгражда капацитет в целия регион и укрепва нашето двустранно стратегическо партньорство. Това съвместно производство ще осигури веригата за доставки за НАТО, САЩ и Румъния, което ще направи Америка и нашите съюзници по-сигурни“, е заявил американският шарже д’афер Майкъл Дикерсън, цитиран в прессъобщението.

Румънският министър на икономиката Богдан Иван е посочил в изявление, че „чрез тези проекти за съвместно производство на боеприпаси по стандартите на НАТО ние увеличаваме силата на румънската отбранителна промишленост“. 

„Румъния и САЩ споделят общи ценности и принципи. С реализирането на Европейския център за върхови постижения на НАТО в областта на боеприпасите ще засилим позицията на Румъния като стълб на сигурността и доставчик на стратегически способности в региона. Въз основа на това икономическо и военно партньорство със Съединените щати ще можем да развием както производство, така и способности за изпитване, хомологация и квалификация“, е заявил министърът, цитиран от Аджерпрес.

Писмата-искания включват потенциално съвместно производство на 155-милиметрови артилерийски снаряди по стандартите на НАТО и 120-милиметрови танкови боеприпаси по стандартите на НАТО. Тези проекти се подкрепят от заем за чуждестранно военно финансиране в размер на 920 млн. долара, предоставен през септември 2024 г. от Държавния департамент на САЩ, отбелязва Аджерпрес.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

АА: Четвъртият полско-турски икономически форум се фокусира върху ключовата роля на Анкара за гарантиране на енергийната сигурност и стабилност

Четвъртият полско-турски икономически форум, провел се днес, се фокусира върху ключовата роля на Турция в осигуряването на енергийна сигурност и стабилност, както и върху зелените технологии и енергийната трансформация. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.

На форума, който се проведе в Генералното консулство на Полша в Истанбул, присъстваха посланикът на Полша в Турция Мачей Ланг и други високопоставени гости.

Във встъпителната си реч Ланг каза, че целта на форума е да увеличи икономическото сътрудничество между Турция и Полша, като се фокусира върху различни сектори, изтъквайки важността на осигуряването на икономическа и енергийна сигурност.

Полша участва в дискусии относно изменението на климата от години и страната иска да играе ключова роля в усилията за глобален зелен преход, като предлага иновативни и икономически ефективни решения, които са от полза за всички региони, каза посланикът.

Той спомена, че Полша отделя около 1,4% от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за енергийни и екологични проекти и изследвания, за да постигне напредък във възобновяемата енергия, ефективността, чистата енергия и зелените икономики, като инвестира милиарди долари в офшорна вятърна енергия и широкомащабни проекти за слънчева енергия, наред с други начинания.

„Има голям потенциал за сътрудничество между Турция и Полша“, каза той.

Във форума участва и полският генерален консул Витолд Лесняк, който каза, че съществуват възможности за подобряване на двустранното сътрудничество в секторите на зелената енергия, устойчивия транспорт и енергийно ефективната инфраструктура.

„Полша би искала да допринесе за тези усилия със своите високотехнологични решения за градове, индустрии и домакинства“, каза той.

Ерджан Думан, председател на Бизнес съвета Турция – Полша към Съвета за външноикономически отношения (DEIK), каза на събитието, че Полша е важен партньор за турския бизнес поради размера на пазара и географското си местоположение, което служи като врата към регионалните пазари.

Думан каза, че Съветът се ангажира да увеличи обема на двустранната търговия между Турция и Полша от 12 на 15 милиарда долара през следващия период.

Той подчерта важността на двустранното енергийно сътрудничество за постигането на тази цел.

„Стратегическото географско местоположение на Турция я прави жизненоважен енергиен коридор към Европа. Имайки предвид нашите общи цели за нетна неутралност, трябва да работим заедно в съвместни инициативи за прехода към устойчиви енергийни системи“, добави той.

Йоана Здановска, заместник-директор на отдела за адаптация към изменението на климата и градска политика към полското министерство по въпросите на климата и околната среда, каза на събитието, че зелените технологии са се превърнали в обща фокусна точка в свят, изпитващ несигурност, наричайки ги „език на надеждата и единството“.

(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Новият президент на Румъния Никушор Дан проведе над 10-часови консултации с част от парламентарните партии за бъдещата политика на страната

Новият президент на Румъния Никушор Дан проведе днес консултации с част от парламентарно представените партии, посветени на икономическата ситуация и политиката на страната, както и на съставянето на ново правителство, съобщават румънските медии.

Консултациите продължиха над 10 часа, като втората по големина партия в парламента – „Алианс за обединение на румънците“ и още една националистическа и суверенистка партия – SOS Румъния, не участваха в разговорите.

Най-голямата партия в парламента – Социалдемократическата, се яви на консултациите с делегация, водена от временния лидер на партията Сорин Гриндяну – бивш премиер на Румъния в периода януари-юни 2017 г. и настоящ министър на транспорта. След разговорите в президентския дворец Котрочени Гриндяну каза, че Социалдемократическата партия ще вземе решение дали ще участва в новото правителство, след като се запознае с програмата за управление и мерките, които се очакват от новия кабинет. По думите му социалдемократите ще проведат широки вътрешни консултации, за да вземат решение дали да влязат в новото правителство.

Социалдемократическата партия (СДП) бе водещата политическа сила в управляващата коалиция, която се разпадна с оттеглянето на Марчел Чолаку от министър-председателския пост на 5 май, след като общият кандидат на коалицията за президент на Румъния Крин Антонеску не успя да достигне до втори тур на президентските избори. СДП има 122 мандата в 465-местния парламент.

Преди началото на консултациите и по време на предизборната кампания Никушор Дан каза неколкократно, че иска в новото румънско правителство да участват четирите проевропейски партии – Социалдемократическата, Национално-либералната, Съюз за спасение на Румъния и Демократичен съюз на унгарците в Румъния, както и групата на националните малцинства.

Национално-либералната партия изрази готовност да участва в бъдещия кабинет, като лидерът на партията Илие Боложан предупреди, че Румъния се намира в сложна икономическа ситуация и може да се наложи увеличение на някои данъци и такси, съобщиха румънските медии.

Боложан каза, че пред Румъния стоят два спешни въпроса за разрешаване – високия бюджетен дефицит и привличането на европейските фондове. 

„Независимо какво правителство ще дойде, то трябва да вземе мерки за финансиране на дефицита, за да остане Румъния страна, която заслужава доверие, сигурна за инвеститорите“, каза Илие Боложан, цитиран от Диджи 24.

Национално-либералната партия бе партньор в разпадналата се управляваща коалиция със социалдемократите и Демократичен съюз на унгарците в Румъния. 

От партията на етническите унгарци се обявиха на днешните консултации за правителство на четирите проевропейски партии, а лидерът на партията Келемен Хунор заяви, че приемат лидера на либералите Илие Боложан за министър-председател, ако бъде номиниран от президента.

От партията на етническите унгарци се обявиха обаче против увеличаването на данъци и такси, съобщава телевизия Про ТеВе.

Същата позиция се споделя и от реформаторската партия „Съюз за спасение на Румъния“, която бе създадена през 2016 г. от настоящия президент Никушор Дан, макар че той я напусна на следващата година.

Временният лидер на „Съюз за спасение на Румъния“ Доминик Фриц заяви след консултациите, че партията към момента не е съгласна с увеличаване на данъци и такси. Относно името на бъдещия премиер, Доминик Фриц каза, че Румъния „се нуждае от премиер с авторитет, който се ползва с голямо доверие“, а партия „Съюз за спасение на Румъния“ смята, че този премиер е Илие Боложан.

Лидерката на SOS Румъния Диана Шошоака обяви, че нейната партия няма да участва в консултациите в Котрочени. В писмо, адресирано до президентската администрация в отговор на поканата за участие в консултациите, тя обвинява Никушор Дан, че е „противоконституционен, нелегитимен и глобалистичен продукт на избори, които са невалидни поради държавния преврат, извършен от Конституционния съд по искане на чужди сили с вашето съгласие и съучастие“, съобщи в. „Адевърул“.

След парламентарните избори на 1 декември 2024 г. една трета от местата в румънския парламент бяха заети от представители на три партии от крайната десница – „Алианс за обединение на румънците“ (91 мандата), SOS Румъния (40 мандата) и Партия на младите хора (31 мандата).

В днешните консултации в президентството от т.нар. суверенистки блок участваха само представители на Партия на младите хора (Partidul Oamenilor Tineri – РОТ). През последните седмици редиците на тази партия оредяха, като 11 депутати и сенатори, напуснали партия РОТ, се ангажираха със съвместна декларация, в която заявиха, че ще насърчават европейските ценности, включително на консултациите в Котрочени. Напусналите партия РОТ казаха, че са получили предложения от няколко партии, но възнамеряват да останат независими в парламента. 

Лидерката на РОТ Анамария Гаврила заяви след консултациите при държавния глава Никушор Дан, че е поискала от Службата за специални комуникации да предостави на партиите списък на над 11-те милиона гласували на президентските избори. Така, според нея, ще бъдат премахнати съмненията за неколкократно гласуване и за използване на данни на починали хора, предаде агенция Аджерпрес.

Анамария Гаврила каза, че е искала да представи на президента Никушор Дан посланията и мислите на онези 5,3 милиона румънци, които не са гласували за него на президентските избори. Гаврила каза още, че е поискала да се избягва употребата на понятия като „проевропейци“, „екстремисти“ и „изолационисти“, а да се работи за укрепване на социалното единство в Румъния.

„Помолих г-н президента тези понятия „проевропейци“, „екстремисти“, „изолационисти“ да не се използват повече в нашето общество, защото в крайна сметка всички сме румънци и всички искаме по-добра икономика“, заяви лидерката на партия РОТ и предупреди, че използването на тези понятия разделя обществото.

Анамария Гаврила поиска още разсекретяване на заседанието на Върховния съвет за отбрана, след което бе анулиран първият тур на президентските избори миналата година заради данни за външна намеса в полза на победителя Калин Джорджеску.

Партия на младите хора е основана през 2023 г. и успя да влезе за първи път в парламента благодарение на обявената подкрепа за крайния националист Калин Джорджеску. Лидерката на партията Анамария Гаврила е бивш член на „Алианс за обединение на румънците“, какъвто е и Джорджеску, който обяви тази седмица, че се оттегля от политическия живот. Срещу него се води наказателно преследване по няколко обвинения, сред които опит за промяна на конституционния ред, членство във фашистки, неолегионерски, антисемитски и ксенофобски организации и др. Прокуратурата му повдигна още едно обвинение тази седмица.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 44 минути

Лавров е обсъдил с Рубио предстоящите преговори с Украйна, Умеров призова Москва да предаде своя меморандум за мир

Балканипреди 53 минути

Румъния иска да произвежда боеприпаси заедно със САЩ

Българияпреди един час

Община Добрич e избрана да получи титлата „Европейски град на спорта“ за 2026 година

Спортпреди един час

Арина Сабаленка победи Жил Тайхман във втория кръг на Откритото първенство по тенис на Франция

Спортпреди 2 часа

Германия спечели титлата в първото в историята смесено отборно състезание на Европейското първенство по спортна гимнастика в Лайпциг

Святпреди 2 часа

Бразилската полиция арестува петима членове на банда, извършваща убийства и шпионски дейности срещу законодатели и съдии

Святпреди 2 часа

Германският външен министър отхвърли руските обвинения, че Берлин подстрекава към война

Спортпреди 2 часа

Националният отбор на България по волейбол победи Германия на турнира „Силезия Къп“ в Полша

Балканипреди 2 часа

АА: Четвъртият полско-турски икономически форум се фокусира върху ключовата роля на Анкара за гарантиране на енергийната сигурност и стабилност

Святпреди 2 часа

Чехия обвини Китай за кибератака срещу министерство, извика китайския посланик

Българияпреди 2 часа

По време на Празника на розите в Гурково кметът Кънчо Папазов отличи розопроизводителя Петър Костадинов

Българияпреди 2 часа

Във Враца представиха 146-ото издание на вестник „Ботйов лист“

Балканипреди 5 дни

Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април

Спортпреди 5 дни

Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА

Святпреди 5 дни

Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела

Святпреди 5 дни

Русия обяви, че е свалила 94 украински дрона тази нощ

Спортпреди 5 дни

Лудогорец пусна в продажба билетите за домакинството си на Арда Кърджали

Българияпреди 5 дни

За повече от 80 процента от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на „Тренд“

Културапреди 4 дни

Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди

Българияпреди 5 дни

Балчик ще отбележи празника си с тържествени културни събития

Обществопреди 5 дни

Безплатно паркиране в синя и зелена зона в София в трите почивни дни

Спортпреди 5 дни

Мактоминей и Конте бяха отличени с индивидуални призове в Серия А

Спортпреди 5 дни

Клоп: „Няма да отида в Рома“

Святпреди 5 дни

Сирийското външно министерство приветства отмяната на американски санкции като „положителна стъпка“

Новини