Свържете се с нас

Балкани

Бивш генерал от армията на Република Сръбска, излежаващ присъда от 35 години затвор, беше прехвърлен в Естония

Бившият генерал от армията на Република Сръбска Радислав Кръстич беше прехвърлен в Естония, където ще продължи да излежава присъдата си от 35 години затвор, на която беше осъден от Трибунала в Хага, съобщи днес Международният остатъчен механизъм за наказателните съдилища в Хага, който беше създаден, за да довърши делата на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, цитиран от босненския сайт „Независне новине“.

Решението за това е било взето от председателя на Механизма Грасиела Гати Сантана на 11 март 2024 г., но то бе запазено в тайна до приключване на трансфера на Кръстич в Естония, съобщава агенция Сърна.

Генерал Кръстич беше арестуван на 2 декември 1998 г., а ден по-късно беше предаден на Трибунала в Хага. На 19 април 2004 г. Апелативната камара го осъди на 35 години затвор за военни престъпления.

Кръстич излежаваше присъдата си в Обединеното кралство от декември 2004 г. до юли 2013 г., след което беше прехвърлен в Полша. Като се има предвид, че присъдата му изтича на 23 ноември 2033 г., а в затвора в Полша можеше да бъде задържан най-много до 27 ноември 2023 г., генерал Кръстич беше върнат в ареста на ООН в Хага през октомври преди две години.

След като Естония информира Механизма, че желае да поеме изпълнението на остатъка от присъдата, председателят на Механизма взе решение в тази посока.

Генерал Кръстич многократно е искал да бъде освободен на основание, че е излежал две трети от присъдата си.

Бившият генерал от Армията на Република Сръбска Радислав Кръстич бе осъден в Хага на 35 години затвор за подкрепяне и подпомагане на геноцида в Сребреница по време на войната в Босна и Херцеговина от началото на 90-те години, припомня босненската редакция на Радио Свободна Европа. Смята се, че повече от 8000 босненски мюсюлмани са били разстреляни от босненската сръбска армия и полиция в продължение на няколко дни през юли 1995 г. За геноцида и други престъпления в района на Сребреница са осъдени над 50 души на общо около 700 години затвор. Сред тях са и лидерът на босненските сърби Радован Караджич и неговият военен командир Ратко Младич, които са осъдени на доживотен затвор.

Убийствата в Сребреница бяха кървавата кулминация на войната в Босна през 1992-1995 г., до която се стигна след разпадането на Югославия. То отприщи националистически страсти и териториални амбиции, които настроиха босненските сърби срещу двете други основни етнически групи в страната – хървати католици и бошняци мюсюлмани, припомня Асошиейтед прес.

Източник: БТА

Балкани

Словенски съд оправда бившия премиер Янез Янша по обвинения в корупция

Словенски съд оправда днес на първа инстанция лидера на основната опозиционна партия и бивш премиер на Словения Янез Янша и още двама души по обвинения в корупция и злоупотреба със служебното положение, съобщават словенски и световни медии.

Янша, който е начело на Словенската демократична партия и е бил три пъти премиер, отхвърли обвиненията като опит да бъде отстранен от политиката преди предстоящите парламентарни избори през 2026 г.

„Въпреки факта, че това беше ясен и видим фарс от самото начало, прокурорът поиска две години затвор“, каза Янша пред събралите се негови привърженици, след като излезе от съда. 

Тази победа днес е в кавички, нашата борба тук не е приключила, тъй като има други, срещу които се водят подобни дела, заяви той, цитиран от словенската редакция на регионалната телевизия Ен1.

Стотици негови поддръжници се събраха днес пред съда в източния словенски град Целе, като развяваха словенски знамена и носеха транспаранти с надписи, обвиняващи съдебната система в корумпираност и пристрастност.

Шестдесет и шест годишният Янша, определян като десен популист, бе обвинен в злоупотреба със служебно положение при продажбата на имот през 2005 година, когато за първи път беше премиер на страната, припомня Ройтерс.

Делото включва също директорите на две компании, участвали в поредица трансакции, свързани с продажбата на парцел, собственост на Янша, в замяна, както се твърди, на покупка на апартамент за него в столицата Любляна.

Янша, който подкрепяше стремежа на Словения за независимост от тогавашна Югославия през 1991 г. и три пъти е бил премиер на Словения, беше осъден на две години затвор през 2013 г. за подкуп в сделка от 2006 г. с финландската компания от отбранителната промишленост Партия (Patria) по време на втория си мандат като министър-председател. Той отрече всички обвинения.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Сръбският президент осъди студентската блокада на националната телевизия и призова компетентните органи да възстановят обществения ред и мир

Сръбският президент Александър Вучич осъди днес студентската блокада на сръбската национална телевизия РТС и призова компетентните органи да предприемат мерки за възстановяване на обществения ред и мир, съобщи сръбската редакция на Радио Свободна Европа.

„Моля ги, доколкото това е възможно, да го направят без използването на сила. Когато е необходима сила, тя да бъде възможно най-малко, за да се реши въпросът,“ каза Вучич във видео, публикувано в профила му в Инстаграм.

Той обвини студентите и гражданите, които ги подкрепят при блокирането на РТС, че на „най-светлия християнски празник и православен празник, се опитват с насилие да разрушат държавата и нейните основи“.

„Някои хора и днес малтретират онези, които мислят по друг начин. Лишават ги от правото на работа и свобода на придвижване, лишават ги дори от храна. Забраняват им да излъчват програмата си. Каквото и да мисля за тази програма, страшно е и са ужасяващи посланията, които се изпращат към хората, които работят в РТС“, казва Вучич.

Блокадата започна на 14 април вечерта. Блокирани са входовете на РТС в центъра на Белград, както и студиа, които са разположени в парка „Кошутняк“.

Протестът ще продължи, както обявиха студентите, докато не се обяви нов конкурс за членове на регулатора за електронни медии РЕМ или докато не спре работата на РТС.

Вълна от протести, оглавени от студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние. 

Националната телевизия адаптира програмната си схема за периода, в който трае блокадата, а ръководството ѝ неколкократно призова за прекратяване на блокадата. Медията отбелязва, че работи в най-тежките условия досега.

Това е първата блокада на националната телевизия. През изминалите месеци студентите неколкократно организираха протести пред РТС с искане за обективно информиране за техните искания и акции.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Студенти и журналисти се явиха в съд в Турция по обвинения в участие в неразрешени протести в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул

Десетки хора, включително журналисти, се изправиха пред съд в Истанбул днес по обвинения в участие в забранени демонстрации и неподчинение на полицейски заповеди за разпръсване по време на антиправителствени протести, предизвикани от задържането на опозиционния кмет на мегаполиса Екрем Имамоглу, предаде Асошиейтед прес.

Имамоглу, смятан за основния съперник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който е в управлението на страната вече 22 години, беше задържан на 19 март и поставен под арест дни по-късно по обвинения в корупция.

Арестът на Имамоглу според мнозина е политически мотивирано и предизвика протести в цялата страна. Правителството заявява, че съдебната система на Турция е независима и че съдилищата работят независимо.

Общо 189 обвиняеми, повечето от които студенти, започнаха да се защитават по обвинения за участие в забранени протести и неспазване на заповедите за разпръскване. Някои са обвинени и в това, че са носили оръжие.

Пред съда бяха изправени и четирима фоторепортери и трима репортери, отразявали демонстрациите. Съдът обаче реши днес да отдели делото им от основния съдебен процес.

Над 2000 души са задържани заради участие в най-големите масови демонстрации в страната от повече от десетилетие.

По време на първото изслушване адвокати поискаха оправдателни присъди за всичките 189 обвиняеми.

Сред тях беше Дерин Дога Куш, 23-годишна студентка от Истанбулския университет, която беше задържана в дома си на 24 март и освободена от затвора миналата седмица заедно с десетки други студенти. До освобождаването им се стигне, след като родителите им всекидневно се събираха пред затвора Силиври западно от Истанбул.

„Прекарах 18 дни в затвора Силиври и бях освободена преди седмица“, заяви Дога Куш. „Всички пропуснахме изпитите си. Някои загубиха работата си“.

„Това не е законен процес. Това е процес, в който се потъпква законът“, каза тя.

Авни Гюндоган, бащата на друг обвиняем, беше сред стотиците, които се събраха пред сградата на съда в подкрепа на студентите.

„Те се занимаваха с демократични, мирни и законни дейности. Упражняваха конституционните си права и правата им бяха нарушени“, каза Гюндоган. „Настояваме за оправдателна присъда за нашите деца“.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 51 минути

Наставникът на Пари Сен Жермен Луис Енрике: „Можем да подобрим рекорд в Лига 1, сега това е в ръцете ни“

Балканипреди 55 минути

Словенски съд оправда бившия премиер Янез Янша по обвинения в корупция

Святпреди един час

Украинските сили извършиха четири атаки срещу руски енергийни обекти през последното денонощие, съобщи Москва

Обществопреди един час

И след Шенген до Кулата се пъпли

Спортпреди един час

Треньорът на Барселона Ханзи Флик се оплака от краткото време за почивка преди домакинството срещу Селта Виго в Ла Лига

Святпреди един час

Йеменските хуси заявиха, че убитите при американските удари срещу петролно пристанище в Йемен са вече 74, а ранените – над 170

Балканипреди 2 часа

Сръбският президент осъди студентската блокада на националната телевизия и призова компетентните органи да възстановят обществения ред и мир

Българияпреди 2 часа

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения

Спортпреди 2 часа

Испанската Ла Лига ще има поне пет отбора в Шампионската лига през следващия сезон

Святпреди 2 часа

Ядрена сделка със САЩ е възможна, ако исканията на Вашингтон са реалистични, каза иранският външен министър пред руския си колега

Спортпреди 2 часа

Наставникът на Локомотив София Ратко Достанич: „Правим всичко възможно да останем в елита“

Българияпреди 2 часа

Полицията установи за ден 21 шофиращи след употреба на алкохол и 19 след употреба на наркотични вещества

Българияпреди 5 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Бизнеспреди 4 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 3 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 4 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Обществопреди 3 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Бизнеспреди 3 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 3 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Обществопреди 3 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Новини