Свържете се с нас

Темида

BIRD: Майката на прокурор Теодора Георгиева не е загинала в пожара

Майката на българския европрокурор Теодора Георгиева, за която беше съобщено, че е починала в мистериозен пожар в къщата си в село Беглеж през февруари, всъщност е загинала на друго място. Аутопсията сочи, че тя не е имала въглероден окис в дробовете си. Това означава, че е смъртта е настъпила другаде, а не в изгорялата къща, където тялото е било донесено и запалено, пише разследващият сайт BIRD, като се позовава на свои източници.

Припомняме, че майката на Теодора Георгиева бе открита мъртва след пожар в къщата си в плевенското село Беглеж на 15 февруари т.г. Не са оповестени данни от разследването за причините за пожара, обхванал само за минути цялата ѝ къща така, че при пристигане на пожарната е било късно жената да бъде извадена.

Самата прокурор Георгиева, коментирайки отстраняването си от европрокуратурата вчера, заяви, че е получавала заплахи и че не е направена втора аутопсия на тялото на нейната майка въпреки искане на медиците от ВМА.

Като европейски прокурор Теодора Георгиева работи по ключови разследвания, като междувременно срещу нея започват да текат компромати и записи. Твърди се, че тя е била в офиса на търговеца на влияние в съдебната система Петьо Еврото в ресторант „Осемте джуджета“. Самата Георгиева не коментира директно изтеклите записи, а че това е форма на рекет и че срещу нея има заплахи.

Вчера дойде новината, че българският член на Европейската прокуратура Теодора Георгиева е временно отстранена, за да не се компрометира разследването срещу нея. Самата Георгиева твърди, че е отстранена не заради изтеклите записи, а защото си е направила отвод от разследване за газохранилището в „Чирен“ след заплахи от Делян Пеевски. Депутатът, на свой ред, отрече и каза, че ще я даде под съд.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Темида

Сарафов пита шефа на НС докога ще бави свалянето на имунитетите на 6-ма депутати

Борислав Сарафов

Снимка БГНЕС

Борислав Сарафов

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов напомни с писмо до председателя на 51-ото Народно събрание Наталия Киселова, че през февруари е поискал сваляне на имунитета на шестима депутати. В него се посочва, че в държавното обвинение не е постъпила информация за разрешение или отказ за искането.

На 4 февруари 2025 г. в НС бяха внесени повторни искания за сваляне на имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов по две отделни разследвания. На 27 февруари парламентът бе сезиран с искания за разрешение за наказателно преследване срещу още четирима народни избраници – Йордан Тодоров, Ивайло Чорбов, Славчо Крумов и Никола Димитров, от „Възраждане, за да бъдат привлечени като обвиняеми за ред престъпления, извършени пред сградата на Представителството на Европейската комисия в България на 22 февруари.

В писмото на главния прокурор се подчертава, че Наказателно-процесуалният кодекс въвежда задължение за прокурора и разследващите органи да осигурят провеждането на досъдебното производство в предвидените от закона процесуални срокове.

А друга разпоредбата в НПК изисква от разследващите органи да се вземат всички мерки за осигуряване на законосъобразно и своевременно разследване. Още повече, че по отношение на Марио Рангелов вчера бе внесено поредно искане за сваляне на депутатската му защита. Този път то е заради ново досъдебно производство – за подкуп, за да окаже въздействие при провеждането и възлагането на обществени поръчки в две училища в Червен бряг и Койнаре.

Борислав Сарафов очаква Народното събрание да предостави на прокуратурата информация за предприетите действия съгласно правилника на НС във връзка с внесените искания за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания.

Продължаването на вече образуваните наказателни дела и/или възбуждането на наказателно преследване спрямо лица с имунитет съгласно чл. 70 от Конституцията е възможно само с разрешение на Народното събрание или при писмено съгласие на народния представител, напомнят от държавното обвинение.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Темида

КС отмени решение на парламента за 1 млрд. лв.

Конституционният съд отмени решение на Народното събрание, с което преди време бе възложено на тогавашния финансов министър Асен Василев да покрие оперативния дефицит от 1 млрд. лв. във фонд „Сигурност на електроенергийната система“ до 31 март 2024 г. 

Все още не са известни мотивите на конституционалистите.

Въпросното вече отменено решението получи подкрепа от ГЕРБ-СДС, ДПС, „Възраждане“, БСП и ИТН и с мотив „стабилизиране не електроенергийната система“. Тогава вносителите му Делян Добрев, Искра Михайлова, Станислав Анастасов, Драгомир Стойнев и Павела Митова се аргументираха с факта, че бизнесът трябва да получи компенсация в размер на 100% от разликата между реалната средномесечна цена на пазар „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) и праг от 180 лв./MWh, като това да се случи със задна дата – от 1 юли до края на 2024 г.

То бе оспорено от правителството на Николай Денков, което изтъкна, че с него парламентът е нарушил разделението на властите и принципа на правовата държава, защото на практика с решение е пренаписал бюджета за 2024 г.

Междувременно КС образува дело по искането на Върховния административен съд за обявяване за противоконституционна на забраната Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната система, както и на прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор.

То е възложено на доклад на новоизбрания конституционен съдия Орлин Колев.

Искането за сезиране на КС е на и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов. Той оспори решението на Пленума на ВСС за прекратяване на процедурата за избор на главен прокурор като поиска от ВАС да сезира КС за обявяване за противоконституционни две разпоредби от Закона за съдебната власт.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Темида

Бившият окръжен обвинител на Плевен осъди прокуратурата за 120 000 лв.

Бившият окръжен прокурор на Плевен Иво Радев осъди окончателно прокуратурата за обезщетения за над 120 000 лв. Повече от 4 г. той беше подсъдим за натиск върху магистрати, но накрая бе оправдан.

Радев заведе дело срещу прокуратурата за вредите, които е претърпял от незаконното обвинение, като две инстанции му бяха присъдили над 220 000 лв. обезщетения. Делото стигна до Върховния касационен съд след обжалване, а върховните съдии го допуснаха за разглеждане, като приеха, че апелативният съд не е отговорил на оплакванията за прекомерност на размера на обезщетението, съобщи правният сайт „Лекс„.

В решението си ВКС приема, че справедливото обезщетение за Радев е 100 000 лв. за неимуществени вреди и още 21 000 лв. за имуществени за направените от него разноски за адвокат. Председателят на състава Веска Райчева обаче е на особено мнение – за нея и това обезщетение е много.

Разследването срещу Иво Радев започна през март 2015 г., когато е окръжен прокурор на Плевен. То започва близо година след сигнал на неговия колега Снежана Георгиева-Блажева в ДАНС, че я е склонявал да не поддържа искане за увеличаване на наказанието на осъдения Ивайло Ячков. Важна подробност е, че по онова време двамата са конкуренти в конкурса за окръжен прокурор на Плевен.

Радев бил наблюдаващ прокурор по дело за пране на пари срещу Ячков, по което той се признал за виновен и било сключено споразумение за ефективна присъда. Прокуратурата твърдеше, че Радев поискал при групирането на наказанията на Ячков да не бъде увеличавана общата санкция, защото обещал това на адвоката на осъдения. След това Радев се срещнал и с окръжния съдия от Плевен Калоян Гергов, за да го склони да не увеличава наказанието на Ячков. В продължение на половин година Радев е бил следен и със специални разузнавателни средства, като бил подслушван и наблюдаван.

След като беше привлечен като обвиняем, Радев бе отстранен от длъжност до приключване на делото, а сам подаде оставка като зам.-шеф на Асоциацията на прокурорите.

Макар да занижават наполовина присъденото обезщетение, върховните съдии са категорични, че то трябва да е по-високо от обичайните. ВКС не е съгласен с довода на прокуратурата, че още след първоинстанционната оправдателна присъда през 2016 г. негативните преживявания при Радев затихнали. Според върховните съдии това се е случило едва през 2019 г., когато е постановено окончателното решение на ВКС.

„Негативните преживявания, свързани с това, – срам и неудобство пред колегите, осъзнаване за кариерен срив, разочарование и ужас, че точно в качеството на административен ръководител може да бъде несправедливо осъден „за назидание“, имат за причина незаконното обвинение и налагат завишен размер на обезщетението“, посочва ВКС.

За да обяснят защо Иво Радев заслужава по-високо от обичайното обезщетение, върховните съдии отбелязват още, че делото е било широко огласено, тъй като той е бил първият административен ръководител на съдебен орган, обвинен за тежко умишлено престъпление и то срещу правосъдието.

Съдът посочва още, че 19 месеца Радев е нямал собствени доходи, защото е бил отстранен от длъжност, а 5-членното му семейство е търпяло недоимък и лишения. Завишеното обезщетение е резултат и от използваните срещу него СРС-та, като той е бил наблюдаван, подслушван и следен. ВКС признава, че страхът от евентуално незаконно осъждане у Радев е бил подсилен и от решението на върховния съд, който веднъж връща делото на втората инстанция, макар това решение да е било подписано с особено мнение. Самият прокурор изпитвал неудобство повече да изпълнява задълженията си по повдигане и поддържане на обвинения, поради което се преместил в административния отдел на прокуратурата в Плевен, където никога не е работил и му се наложило да усвоява нови знания.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 18 минути

В екоинициативата „Алея на новия живот“ в Димитровград ще се включат 72 семейства на новородени

Святпреди 18 минути

Израелски удари убиха 25 души в Газа в момент, когато израелският Върховен съд заседава по дело за „Шин Бет“

Българияпреди 21 минути

Изписаните пострадали при пожара в Кочани при необходимост ще получават следболнични медицински грижи от българските болници, съобщи МВнР

Спортпреди 21 минути

Женският национален отбор по футбол завърши наравно с Израел и вече няма шанс да спечели групата в Лигата на Нациите

Балканипреди 22 минути

Аджерпрес: Румънката Амалия Ковалиу спечели златото на сабя за жени на Световното първенство по фехтовка за кадети в Китай

Святпреди 23 минути

Дете на 4 години оцеля, след като падна от петия етаж на сграда във Виена

Българияпреди 24 минути

Изплатени са заплатите за януари на работниците във военния завод „ТЕРЕМ – Хан Крум“ в Търговище

Святпреди 26 минути

Най-малко 15 души загинаха при срутване на покрива на дискотека в Доминиканската република

Технологиипреди 26 минути

Meta забранява на деца под 16 години да използват функцията за излъчване на живо в Instagram

Българияпреди 30 минути

Водещ хирург от Германия ще обучава специалистите в една от университетските болници в Русе

Българияпреди 31 минути

Общо 34 момичета ще участват в конкурса „Царица Роза“ в Казанлък

Българияпреди 34 минути

Тризначки еноти се родиха в зоопарка в Стара Загора, секретарят на Общината им стана кръстник

Икономикапреди 4 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 4 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 3 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Обществопреди 3 дни

Да крадеш от хора с увреждания: Разследване на Любомир Жечев “хвана“ злоупотреби за над 1 млн. евро

Политикапреди 5 дни

На първо четене: Парламентът прие промени в Закона за енергията от възобновяеми източници

Бизнеспреди 4 дни

Дарителството в Полша: Концерти за 1 млрд. лв.

Новини