Свят
Би Би Си: Чии въоръжени сили са по силни: на Индия или на Пакистан?

На фона на засилващото се напрежение между Индия и Пакистан британската обществена радио и телевизия Би Би Си в свой материал прави сравнение на мощта на въоръжените сили на Индия и Пакистан.
На първо място медията сравнява капацитета на двете страни по отношение на дроновете, а след това и на другите видове въоръжения.
И двете страни разширяват своите флотилии от дронове, както чрез внос, така и чрез разработване на собствени технологии и производство. Индия е лидер по брой дронове. Както каза пред Би Би Си военният експерт Рахул Беди, индийските въоръжени сили ще разполагат с около 5000 дрона през следващите от две до четири години.
Миналата година Индия се споразумя с Държавния департамент на САЩ да закупи 31 бойни дрона ЕмКю-9Би „СкайГардиън“ (MQ-9B SkyGuardian) и морски „СийГардиън“ (SeaGuardian)
Въпреки че Пакистан разполага с по-малко дронове от Индия, неговите апарати също имат разнообразни възможности като наблюдение, разузнаване и нанасяне на прецизни удари.
Ключовото предимство на пакистанските дронове е натрупаният опит от използването им в бойни операции. Например, пакистанският дрон „Бурак“ се използва в антитерористични операции от 2015 г. насам.
Пакистан, подобно на Индия, активно внася най-съвременни дронове, главно от Турция и Китай.
Индия има военна сила от 1,4 милиона души и страната е класирана на четвърто място сред най-мощните във военно отношение държави, според независимия индекс на Глобалната огнева мощ (Global Firepower Index). Пакистанската армия е значително по-малка, наброявайки 654 000 войници.
Разходите за отбрана на Индия през 2024 г. също са били девет пъти по-високи от тези на Пакистан, според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).
Що се отнася до сухопътните сили, Индия разполага с над 4200 танка, докато Пакистан разполага с повече от 2600.
Индийските военновъздушни сили разполагат с 2229 самолета, включително 513 изтребителя и 130 бомбардировача. Пакистан разполага с 830 самолета по-малко, според Глобалния индекс на огневата мощ.
Индийският военноморски флот разполага с 293 кораба, два пъти повече от пакистанския.
Пакистанската ракетна програма донякъде изостава от индийската и включва крилати и балистични ракети, както и ракети със среден и малък обсег.
Индия разполага с по-широк набор от ракети: те включват ракети „Притхви“ с обхват от 250 до 600 към, също така ракетите от серията „Агни“ с обхват от 1200 до 8000 км, както и крилати ракети от сериите „Нирбхая“ и „Брахмос“.
Притежаването на ракети с различен обсег от страна на Индия демонстрира намерението на страната да сдържа Китай, с който също има териториални спорове.
По-разнообразната гама от ракети обаче не означава, че Индия ще може лесно да победи Пакистан – не бива да се забравя, че и двете страни имат ядрени оръжия, напомня Би Би Си.
Стокхолмският институт за изследване на мира изчислява, че Индия разполага със 172 ядрени бойни глави, докато Пакистан има 170.
Няма обаче достоверна информация за това колко от тези ядрени бойни глави са в бойна готовност в двете страни.
Пакистан разработва ядрени оръжия, за да се конкурира с Индия, докато Индия е фокусирана върху изграждането на ракети с голям обсег, които биха могли да бъдат насочени и към Китай.
Последиците от потенциален конфликт биха могли да бъдат катастрофални, тъй като Китай, съсед на Индия и Пакистан, също увеличи ядрения си арсенал с 22%, увеличавайки броя на бойните глави от 410 на 500.
Залогът в този конфликт е изключително висок, затова международната общност призовава и двете страни да проявят сдържаност.
Източник: БТА
Свят
Индия и Пакистан водиха преки преговори за прекратяване на огъня, каза Делхи

Примирието, договорено от Индия и Пакистан след четири дни на интензивни сражения и обявено днес от американския президент Доналд Тръмп, беше договорено пряко между двете страни, заяви индийското правителство, цитирано от Франс прес.
„Днес Индия и Пакистан постигнаха споразумение за прекратяване на огъня и спиране на военните операции“, заяви министърът на външните работи Субрахманям Джайшанкар.
„След дълга нощ на преговори с посредничеството на Съединените щати, имам удоволствието да обявя, че Индия и Пакистан се договориха за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Поздравления за двете страни за проявения здрав разум и интелигенност“, заяви Тръмп в публикация в социалната си мрежа „Трут соушъл“.
„Индия последователно поддържа твърдата си и безкомпромисна позиция срещу тероризма във всичките му форми и ще продължи да го прави“, посочи Джайшанкар в „Екс“.
„Пакистан винаги се е стремял към мир и сигурност в региона, без да прави компромиси със своя суверенитет и териториална цялост“, заяви на свой ред пакистанският външен министър Ишак Дар в „Екс“, цитиран от ДПА.
Прекратяването на огъня беше договорено между ръководителя на военните операции на Пакистан и индийския му колега в телефонни разговори днес следобед, съобщи пред репортери секретарят на Индия за външните работи Викрам Мисри. „Ръководителите на военните операции ще разговарят отново на 12 май“, добави той.
„Не е взето решение за започване на други дискусии между двете страни по други теми“, заяви индийски правителствен източник, цитиран от АФП.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Пакистан обяви, че отново е отворил въздушното си пространство след обявяването на примирие с Индия

Пакистанското въздушно пространство отново е отворено за всички полети, съобщи днес пакистанските авиационни власти, след като Исламабад, Делхи и Вашингтон обявиха спиране на огъня между Индия и Пакистан с незабавен ефект, предаде Франс прес.
„Всички летища в страната вече са достъпни за редовни полети“, се казва в изявлението, цитирано от Асошиейтед прес.
По-рано американският президент Доналд Тръмп обяви, че Индия и Пакистан са се договорили за пълно и незабавно прекратяване на огъня, което в последствие Делхи и Исламабад потвърдиха официално.
Двете страни си разменят удари и ожесточен обстрел през границата от дни. До военната ескалация се стигна, след като екстремисти извършиха през април нападение в управляваната от Индия част на района Кашмир, при което загинаха 26 души, предимно индийски туристи. Делхи обвини Исламабад, че е замесен в нападението. Пакистан отрече и призова за независимо разследване.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Земетресение с магнитуд 5,5 бе регистрирано край бреговете на Еквадор

Земетресение с магнитуд 5,5 беше регистрирано в крайбрежието на Еквадор, съобщи Европейска-средиземноморският сеизмологичен център, цитиран от Ройтерс.
Трусът е станал на дълбочина 77 километра, а епицентърът му е бил 46 км югоизточно от Милагро, град с население от около 133 000 души.
За момента няма данни за жертви и разрушения. Няма съобщение и за заплаха от цунами, отбелязва ТАСС.
/ДИ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн