Свържете се с нас

Икономика

БХРА подкрепя протеста на туристическия сектор за спасяване на летище Бургас

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) подкрепя протеста на туристическия бизнес от Бургас и региона за спасяване на летище Бургас. Това съобщиха от асоциациацията в съобщение до медиите. Искането на представителите на сектора е аеропортът да работи ефективно целогодишно, тъй като от това зависи туристическият бизнес в региона.

„Колегите са притеснени, че броят на полетите намалява, че концесионерът не успява да привлече достатъчно авиокомпании, с които да работи, както и от предвидения 6-месечен ремонт на пистата на летище Бургас“, обясни председателят на БХРА Георги Щерев. 

От бизнеса настояват и за атрактивни летищни такси, които да позволят откриване на повече дестинации от и до летище Бургас, ясни ангажименти към развитието на летището, без те да са обвързани или пакетни с развитието на летище Варна, стопанисвано от същия концесионер.

Концесионерът реално стопанисва и двете летища – в Бургас и Варна, като обаче умишлено пренасочва интереса и полетите към Варна, според хотелиерите. „Очевидно е, че компанията майка е избрала „любимо дете“, а в света на бизнеса това се нарича нелоялна конкуренция”, подчерта и членът на УС на БХРА и ръководител на регионалната структура на организацията в Поморие Георги Тръпков.

„Принудихме се да протестираме, защото от над година говорим за проблема и въпреки усилията не виждаме никакви стъпки за диалог и подобряване на работата на летище Бургас“, посочи Здравко Василев, член на регионалната структура на БХРА в Приморско. Той предупреди, че шестмесечният ремонт на пистата реално затваря „вратата на региона“, а забавяне би нанесло още по-тежък удар върху икономиката. От името на бранша Василев настоя държавата да се намеси – да провери основанията за ремонта, сроковете му и да изиска конкретен ангажимент от концесионера кога и как летището ще възстанови дейността си. Ако условията по концесионния договор не могат да бъдат изпълнени, трябва да се обсъди неговото преразглеждане или прекратяване.

БТА припомня, че днес граждани и представители на туристическия бранш се събраха на протест пред сградата на областната администрация в Бургас с искане за преразглеждане на концесионния договор за Летище Бургас и осигуряването на повече полети извън летния туристически сезон. Демонстрацията, организирана от гражданското обединение „Бургазлии“, премина под мотото „Да спасим Летище Бургас – икономиката на региона зависи от него“. Организаторите казаха, че са подготвили отворено писмо до Министерски съвет и Президента на Република България, в което настояват за преразглеждане на концесионния договор на аерогарата.

Източник: БТА

Икономика

Пекарна от брезнишкото с. Ноевци бе домакин на Великденска работилница

Пекарна от брезнишкото с. Ноевци днес бе домакин на Великденска работилница по месене на хляб и боядисване на яйца.

„Това, което направихме днес на Лазаровден, е една Великденска работилничка с децата на Перник. На родителите обяснихме как се прави квас, как правим нашия хляб. Боядисвахме яйца, както някога са го правили родителите ни с куркума, коприва, лучени люспи“, казаха за БТА собствениците на пекарната Боряна и Марин Цветкови.

Те взимат решението преди години да се върнат в родния си край, в с. Ноевци. Двамата дълги години са работили в сферата на строителството в Бургас. Без почти никакъв професионален опит в печивата, семейство Цветкови решават, че ще опитат нещо ново за тях. Използват изцяло български продукти. Тяхната цел е да се популяризира българското производство, за това и във фирмения им магазин в пернишкия мол се предлагат млечни и месни продукти от малки ферми.

„Искаме колкото се може повече чисти продукти да има в магазина, искаме да върнем стария добре познат вкус. За това и мотото на нашата пекарна е „Вкусът на нашето детство“, коментира още Марин Цветков.

Рецептите са взаимствани от стария тефтер на бабата на Боряна Цветкова. „Не е лесно, защото сме само двамата с Боряна. Ставам в 22:00 ч., за да направя заготовките, защото на хлябът с квас му е нужно повече време. Марина става в един през нощта, за да ми помага“, коментира още пекарят.

Двамата казаха, че все повече хора се завръщат и търсят българското. „Това е страст. От малка с майка ми месим хляб, то просто е закодирано в нас“, допълни Боряна Цветкова. Бабините локумки се месят и завиват на ръка, това също отнема много от време. „Търсенето на този тип сладки е много голямо. На една смяна или може да се каже един работен ден, ние произвеждаме до 300 хляба, наред с това са и сладките и курабиите, които правим ръчно, както баниците и закуските“, добави Боряна. Двамата коментираха бързо сменящите се тенденции относно отричането на бялата захар и брашното, както и ползването на маята, свинската мас и други продукти. Те са на мнение, че нищо не е вредно, ако се консумира в умерени количества и производството му е екологично чисто.

Пекарната, която се намира в с. Ноевци често си партнира с местното училище и детска градина, където децата ги посещават и се запознават с процесите на месене и втасване. Преди големите празници също организират работилници за месене на меденки или други видове печива.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

България е с водеща позиция в ЕС в отбранителната индустрия, каза министър Дилов

Отбранителната индустрия е в изключително добро състояние и с отлични перспективи за развитие, особено по отношение на конкурентоспособността и индустриалния капацитет. Това заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов в предаването „bTV Репортерите“. По думите му България се нарежда на първо място сред държавите членки на Европейския съюз по този показател.

Министър Дилов посочи, че по последни данни секторът формира около 4 процента от брутния вътрешен продукт на страната.

(Следва)

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Чуждестранните студенти все по-често избират да останат в Нидерландия

Все повече чуждестранни студенти остават в Нидерландия след края на следването си, като освен това е по-вероятно те да получават по-високи доходи от нидерландските висшисти, пише сайтът „Ню“. Изследователите отчитат, че 40 процента от чуждестранните студенти, випуск 2017 г., все още живеят в Нидерландия една година след завършването си. Към 2022 г., когато са завършили университета, това са били почти 60 процента от дипломантите, обхванати от проучването.

Нидерландия все още е най-предпочитаната от българските кандидат-студенти държава за следване в чужбина.

„Нуфик“ (Nuffic), организация за интернационализация на образованието, изследва статуса на всички завършили студенти на пазара на труда и житейската им ситуация всяка година след дипломирането. След пет години повечето от завършилите наистина напускат страната, като три четвърти от тях вече не живеят в Нидерландия. Въпреки това делът на тези, са останали, също се увеличава.

Отдавна се води дебат за броя на чуждестранните студенти в университетите в Нидерландия. Управляващата коалиция иска да ограничи броя на чуждестранните студенти, отчасти защото те заемат жилища и места в университетите вместо нидерландски младежи, пише сайтът. Но още преди кабинетът да се намеси, броят на студентите, които остават да работят в страната, вече се увеличава. „Всяка година от 2018 г. нататък виждате все повече и повече студенти, които остават, в сравнение с предходната година. Все още не разполагаме с достатъчно данни, за да кажем дали тази тенденция се запазва и след по-дълъг период (пет години), но определено се наблюдава тенденция“, обяснява изследователката Ече Арат.

Забележително е и как се справят чуждестранните студенти на пазара на труда. В категорията с най-високи доходи вече са по-голяма част, отколкото сред нидерландските висшисти. Това отчасти се дължи на избраната област на обучение, казва изследователката от „Нуфик“. „Международните студенти по-често избират области на обучение, в които имат добри позиции на пазара на труда. Като например инженерство или финансов сектор“, обяснява Арат. 

Завършилите висше образование в тези сектори също така е по-вероятно да останат в Нидерландия след завършване на образованието си, показват новите данни. Почти две трети от студентите по инженерни науки продължават да живеят в Нидерландия година след завършването си.

„Ако можете да си намерите работа в сектора, в който учите, е много по-лесно да решите да останете да живеете в Нидерландия“, казва координаторът на изследването Александра Венекенс от Института „Ратенау“. „Ако броят на студентите по инженерни специалности се увеличи, повече студенти също ще останат в Нидерландия“, допълва експертът. Тя обаче не може да каже дали сегашният процент на чуждестранните студенти, които остават, е достатъчен. „Трябва да проведем най-вече социалната дискусия по този въпрос“, обяснява тя.

Трябва да вземем предвид и обратите в икономиката, смята Венекенс. „В един момент има по-голяма нужда от таланти в определени сектори, например зелена енергия или определени технологии. Тогава трябва да заложите на тези специалности“, препоръчва тя. 

Според изследователите е трудно данните от Нидерландия да се сравняват с други държави, най-вече защото другите страни отчитат само студентите от неевропейски държави.

Езикът също играе важна роля. Например студентите, които не са германци, трябва да знаят немски език, преди да започнат да учат в Германия. Така за тях е по-лесно да си намерят работа след завършването си, заключава публикацията в „Ню“.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

Украйна търси решение за повредения защитен саркофаг на АЕЦ „Чернобил“

Спортпреди един час

Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха четвърта европейска титла на двойки жени в кариерата си

Балканипреди 2 часа

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Балканипреди 2 часа

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Икономикапреди 2 часа

Пекарна от брезнишкото с. Ноевци бе домакин на Великденска работилница

Балканипреди 2 часа

„Съюз за спасение на Румъния“ не може да прави предизборна кампания за Никушор Дан, реши Централното избирателно бюро

Българияпреди 2 часа

Танцова формация „Рейлиз“ от Исперих е носител на наградата „Гран при“ на Националния фестивал „Театърът в движение“

Спортпреди 2 часа

Олександра Шалуева участва в третия етап на италианското първенство по художествена гимнастика

Святпреди 3 часа

Израелската армия разшири операциите си в Газа, обгради Рафах

Спортпреди 3 часа

Украйна се класира за финалите на отборния турнир по тенис за жени „Били Джийн Кинг Къп“

Спортпреди 3 часа

Динамо Букурещ с Георги Миланов постигна първи успех в шампионската група на румънското първенство

Спортпреди 3 часа

„Със сигурност ще завършим на седма позиция и вече трябва да започнем се готвим за плейофите“, каза треньорът на Миньор Ивица Вукотич

Бизнеспреди 5 дни

ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос

Бизнеспреди 4 дни

Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп

Бизнеспреди 5 дни

Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия

Балканипреди 4 дни

Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел

Икономикапреди 5 дни

ЕС ще трябва да купува енергия от САЩ, за да компенсира търговския им дефицит, заяви Тръмп

Българияпреди 5 дни

В следващите три дни от 6:30 ч. до 18:00 ч. ще се ограничава движението в посока Варна в участъка от км 0 до км 8 на АМ „Хемус“

Икономикапреди 5 дни

Азиатските борси отвориха със сериозен ръст след вчерашния срив

Политикапреди 5 дни

Росен Желязков свиква кризисна среща за жертвите на пътя

Българияпреди 5 дни

Временно е ограничено движението по пътя Плевен – Луковит в района на Телиш за провеждане на следствени действия

Темидапреди 5 дни

КС отмени решение на парламента за 1 млрд. лв.

Политикапреди 4 дни

Държавната администрация редовно купува компютри и техника на завишени цени

Политикапреди 4 дни

Стоян Михалев стана зам.-кмет в столичния район “Оборище“

Новини