Свържете се с нас

Здраве

Безплатни урологични прегледи в Пета градска в столицата

МБАЛ

Снимка Скрийншот

МБАЛ „Княгиня Клементина“

Безплатни профилактични урологични прегледи ще се провеждат през юни т.г. в общинската МБАЛ „Княгиня Клементина“ (известна и като Пета градска болница), съобщиха от Столичната община.

Всеки работен ден в следващия месец от 12:00 ч. до 14:00 ч. д-р Младенов и д-р Лазаров ще приемат предварително записани пациенти в кабинет № 237 на втория етаж в лечебното заведение. Записванията за преглед стават на телефон 02/ 926 81 36, до изчерпване на предварително обявените часове.

Урологичното отделение е оборудвано със съвременна апаратура за лазерно разбиване на камъни в бъбреците, уретера и пикочен мехур, за оперативно лечение на увеличена простата, за онкоурология и различни други урологични проблеми при мъжете и жените.

МБАЛ „Княгиня Клементина“ участва активно и в кампанията на Столичната община за профилактични кардиологични прегледи, която се провежда до края на май т.г. в общо 26 общински болници или диагностично-консултативни центрове (ДКЦ).

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Запознаха инфлуенсъри с превенцията на HPV заболяванията

Коалиция HPV организира Първата академия за инфлуенсъри, посветена на превенцията на раковите заболявания, причинени от Човешкия папилома вирус (HPV),чрез ваксинация. Събитието събра инфлуенсъри с водещите специалисти във вирусологията, епидемиологията, общественото здраве и педиатрията, част от Коалиция HPV.

Експертите от Коалиция HPV отговориха на въпросите на инфлуенсърите и се обърнаха с апел към тях да бъдат посланици – да предадат на своите последователи да се грижат за своето здраве. „Идеята на нашата коалиция е мъртва, ако не бъде разпространена. Затова много разчитаме на вас да ни чуете, разберете и да предадете нататък“, подчерта проф. д-р Радка Аргирова – председател на Българското дружество по медицинска вирусология и научен секретар на Коалиция HPV.

„HPV е типичен раков вирус. Предизвикващите рак са 14 типа, от които HPV-16 и HPV-18 са особено рискови. Този вирус се разпространява само по полов път. Ето защо имунизираме срещу HPV не само момичета, но и момчета. Ваксината срещу HPV предпазва от заразяване с 9 от най-опасните типа човешки папилома вирус. Ако не сте ваксинирани, има голяма вероятност да се заразите някога през живота си. HPV предизвиква ракови заболявания не само у жените (рак на маточната шийка, на матката, на вулвата), но и у мъжа (рак на пениса, на ануса, на главата и шията). Медицинската наука напоследък доказа, че HPV предизвиква и безплодие у мъжете“, обясни проф. Аргирова.
„Един човек може да се ваксинира и на 40 години срещу HPV и пак ще има полза, дори вече да е инфектиран с някой от типовете човешки папилома вирус. Чрез ваксинацията се активира имунната система да се справи с най-онкогенните типове HPV. Но е доказано, че ваксината срещу HPV е най-ефективна, когато се приложи на деца от 9 до 14 години, които още не са започнали полов живот. Затова и чрез Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинявани от човешки папилома вирус (HPV), 2025-2030 се осигуряват безплатни ваксини за момичета и момчета от 10 до 14 години. Така те ще бъдат защитени от тежко и смъртоносно заболяване“, обърна внимание на аудиторията доц. д-р Йорданка Узунова – секретар на Българската педиатрична асоциация, член на Коалиция HPV.

90% от хората се заразяват с HPV поне веднъж в живота си. В 9 от 10 случая организмът им се самоочиства от вируса. Само че след това не изгражда траен имунитет срещу същия тип HPV. Така че може да настъпи повторна инфекция с този тип HPV и той вече да предизвика рак. Когато човек се ваксинира с 9-валентната ваксина срещу HPV, в организма не влиза нито жив вирус, нито ДНК на вируса, а само синтетично размножени протеини от обвивката на вируса. Към тези протеини са добавени вещества, наречени адюванти, които привличат вниманието на имунната система, провокират я да създаде антитела и имунна памет за тези 9 типа HPV, обясни доц. д-р Христиана Бацелова – началник на Хигиенно-епидемиологично отделение към УМБАЛ „Св. Георги“ Пловдив, член на Коалиция HPV, администратор на фейсбук групата „Ваксини“.

Доц. Бацелова изтъкна, че ваксината срещу HPV вече е приложена на 648 милиона души по света, и че доказала своята безопасност и ефективност. В страни с масово ваксиниране като Австралия и Швеция на практика вече не се среща рака на маточната шийка.

На вината, която изпитват родителите, когато нещо лошо се случи на децата им, акцентира доц. Михаил Околийски – експерт в Националния център по обществено здраве и анализи, дългогодишен представител на СЗО в България, зам.-министър на здравеопазването в предишното редовно правителство, зам. координатор- международни отношения на Коалиция HPV.

Но въпреки това повечето родители отказват да поставят на децата си с единствената ваксина, която предпазва от няколко вида рак. Затова за 2024 г само 3% от подлежащите за ваксиниране срещу HPV деца от 10 до 14 години са имунизирани. Останалите деца (97%) са в риск след години да развият раково заболяване и да загинат преждевременно. Преди години оборих в дисертацията си тезата, че ако човек знае какво е добро за него, ще го прави и ще избягва рисковете. Хората обаче не постъпват така, особено в България. У нас повечето хора мислят, че лошото ще им се размине. Само че ние не сме народ от супермени. Затова трябва да се ваксинираме, заключи той.

Епидемиологът д-р Кремена Пармакова – началник на отдел Надзор на заразните болести в Министерство на здравеопазването, подчерта, че „между 1100 и 1200 жени годишно се диагностицират с рак на маточната шийка в България, а между 300 и 400 умират от това заболяване. Средно на ден умира една жена и се откриват три нови случая. Болестта е втората водеща причина за смърт от рак при жените между 15 и 45 години. Ето защо до 2024 г. Националната програма се казваше „за първична профилактика на рака на маточната шийка“ и се имунизираха само момичета от 10 до 13 години.

От юни 2025 г. ще стартира Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинявани от човешки папилома вирус (HPV), 2025-2030, в която като целева група за имунизации са включени и момчетата на възраст 10-14 г. През периода на програмата възрастта на момичетата, които ще могат безплатно да се ваксинират срещу HPV, ще се увеличава, като през 2030 г. ще могат да се ваксинират освен момичета от 10 г. нагоре и млади жени до 21 години. Идеята ни е да предпазим и защитим живота на тези млади хора. А заедно с това и да спестим разходи на здравната система. Защото само за лечението на 3540 пациентки с рак на маточната шийка общественият фонд е дал 37 милиона лева. Това са и 20 446 загубени години живот, каза д-р Пармакова.

Своята лична история с рака на маточната шийка разказа 28-годишната Теодора Кирилова, също инфлуенсър: „Моят апел към всички е да направим колкото се може по-масово ваксинирането срещу HPV. Децата не заслужават да преживеят след време тревогите и ужасните страдания, които аз съм преживяла.“

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Трето издание на “Академия Офталмология“ събира очни специалисти в столицата

Водещи офталмолози от цялата страна ще обменят клиничен опит и добри практики в тридневен научен форум в София от 13 до 15 юни

академия

Снимка Health PR

проф. Александър Оскар и проф. Христина Видинова

Най-новите достижения в изследването и лечението на очни заболявания ще бъдат представени в рамките на Академия Офталмология 2025 – „Методи на изследване. Случаи от практиката“. Форумът се организира от Фондация Академия Офталмология и Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика и ще се проведе 13 до 15 юни в Event Space 2020 в София.

Тазгодишното издание обединява научна и практическа програма, съставена от тематични панели, практически курсове, дискусии по реални случаи. Всяка от сесиите е водена от доказани специалисти в съответната област.

В рамките на трите дни участниците ще могат да проследят богата и разнообразна програма, която включва няколко специализирани научни панела, посветени на ключови теми като заболявания на ретината, невроофталмология, витреоретинална хирургия, детска офталмология и офталмогенетика, глаукома, катаракта, заболявания на роговицата и очна пластична хирургия. За първи път тази година в научната програма ще се включат и млади лекари със свои доклади за клинични случаи.

Специален акцент в програмата поставят практическите курсове в модерни операционни и симулационни условия. Те ще дадат възможност на участниците да се запознаят с най-новите технологични решения в офталмологията, включително първи стъпки в 3D хирургията, както и ОСТ и ОСТ-А диагностика. Курсовете ще се водят от опитни лектори и ще се проведат както в Event Space 2020, така и в операционните зали на УМБАЛ „Александровска“.

Събитието цели да бъде платформа за обмен на опит, изграждане на професионални връзки и обсъждане на новите тенденции в образната диагностика, терапевтичните методи и индивидуализираните подходи в грижата за пациента.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Пътека на знанието за инсулт във Варна

На 30-ти май Варна е домакин на Национална кампания по повод Европейския ден на информираност за инсулта с надслов „Пътека на знанието за инсулт“.

За поредна година инициативата е на Асоциацията за инсулт и афазия. Тя се провежда в областните градове на страната. Кампанията вече премина през София, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Русе, Благоевград, Плевен, Габрово, Ловеч, Шумен, Силистра, Свищов, Враца, Видин, Перник, Крумовград. Зад граница, към инициативата се присъединиха от местната общност в Прага.

На входа на морската градина от 14 ч. гражданите и гостите на града ще могат да преминат през „Пътека на знанието“ – седемметрова инсталация за учене чрез преживяване, преминаването на която дава основни, ключови познания за инсулта, като неговия характер, форми на проявление, рискови фактори, препоръки за контрол на рисковите фактори, симптоми и правилно поведение при установяването им.

Изразявам дълбоката ни признателност към ръководството на УМБАЛ „Света Марина“, Медицински университет- Варна и Община Варна – заяви инж. Дорина Добрева, председател на УС на Асоциация за инсулт и афазия – Те винаги са ни подкрепяли с разбирането, че борбата с инсулта е обща, на всеки от нас. Искам да поздравя и младите специалисти и студентите, които ще помагат на гражданите на града да преминат през пътеката. Вашата помощ ни дава кураж, че можем да се справим!

Инсултът е водеща причина за смъртност и инвалидизация в страната с повече от 50 000 нови случая всяка година. Приблизително 8000 от тях могат да завършат с минимални последствия за пациента и близките му. За да се случи това, е необходимо пострадалият да получи медицинска помощ в рамките на първите 4,5 часа след инцидента.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 35 минути

АНСА: Италия и Узбекистан подписаха инвестиционни споразумения за над 3 млрд. евро

Политикапреди 36 минути

Мицкоски: Българските евродепутати имат поведение на хора от Средновековието

Спортпреди 36 минути

Алегри ще печели 5 милиона евро годишно в Милан

Святпреди 38 минути

Почина бебето на убитата преди две седмици бременна еврейска заселничка на Западния бряг

Българияпреди 38 минути

Общинският съвет в Полски Тръмбеш гласува актуализация на бюджета за тази година

Святпреди 40 минути

Специалният пратеник на САЩ за Сирия призова Дамаск да сключи пакт за ненападение с Израел

Българияпреди 40 минути

Областният председател на „ДПС – Ново начало“ в Смолян влезе в офиса на ДПС в града

Спортпреди 43 минути

Английският футболист Джоб Белингам е отказал офертата от Айнтрахт Фракфурт

Святпреди 44 минути

Британските ВМС проследяват руски кораби край Обединеното кралство за втори път този месец

Икономикапреди 45 минути

Индексите на Уолстрийт се покачват в ранната търговия, след като федерален съд в САЩ блокира наложените от Тръмп мита

Българияпреди 46 минути

Да се поиска информация от АПИ за необходимостта от шумозащитни съоръжения за пътен възел „Мездра“, решиха общинските съветници

Спортпреди 46 минути

Алекс Де Минор, Якуб Меншик и Алехандро Давидович Фокина отпаднаха във втория кръг на „Ролан Гарос“

Културапреди 4 дни

Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди

Святпреди 4 дни

Френската прокуратура отказа да разреши на основателя на „Телеграм“ да пътува до Осло

Балканипреди 5 дни

Черногорското правителство планира да въведе седемчасов работен ден

Спортпреди 4 дни

Рубен Аморим съобщил на играчите на Манчестър Юнайтед, че остава в клуба

Спортпреди 4 дни

Пари Сен Жермен триумфира с Купата на Франция

Спортпреди 4 дни

Луис Енрике: „Спечелването на Купата на Франция е перфектна подготовка за Шампионската лига“

Българияпреди 4 дни

Тежка катастрофа с жертва е станала сутринта в района на град Кресна

Святпреди 5 дни

Венецуелски опозиционери пристигнаха в САЩ след година в аржентинското посолство, днес във Венецуела се провеждат избори

Святпреди 4 дни

Най-малко четирима души загинаха и петима са ранени след руска нощна атака срещу Хмелницка област в Украйна

Святпреди 5 дни

Мъск обяви, че ще се концентрира повече върху управлението на предприятията си

Святпреди 5 дни

Русия съобщи за прехванати украински дронове, някои от които близо до Москва

Святпреди 5 дни

Десетки бяха убити при нападение в Нигерия, съобщи губернаторът

Новини