Здраве
Безплатни прегледи за хипертония в Пловдив
Над 50% от българите страдат от високо кръвно налягане, 1/3 от тях не подозират
Снимка УМБАЛ „Св. Георги“
УМБАЛ „Св. Георги“
По случай Световния ден за борба с хипертонията, на 16 май (петък) УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив организира безплатни профилактични прегледи за измерване на артериалното налягане и оценка на сърдечносъдовия статус на пациентите.
„Артериалната хипертония остава най-разпространеният рисков фактор за развитие на исхемична болест на сърцето и мозъчен инсулт. Над две трети от нашите пациенти в клиниката имат придружаваща хипертония“, коментира проф. Федя Николов, началник на Клиника по кардиология към УМБАЛ „Свети Георги“.
Данните сочат, че над 52% от българите страдат от високо кръвно налягане, като тревожна остава тенденцията към поява на заболяването в по-ранна възраст. Една трета от засегнатите дори не подозират за състоянието си, а едва 40% от лекуваните постигат желаните стойности на кръвното налягане. Затова профилактиката и ранната диагностика са ключови за овладяване на хипертонията и превенция на тежките ѝ усложнения.
Желаещите ще бъдат консултирани от лекари от Клиниката по кардиология към лечебното заведение. Прегледите ще се провеждат в кабинет №11 на партерния етаж в хирургичния блок на болницата (бул. „Пещерско шосе“ №66) между 10.00ч и 13.00 ч. на 16 май 2025г. след предварително записване на тел. 032/602 377.
Специалисти от Клиниката по кардиология ще се включат и в националната кампания на Лигата по хипертония – акция за безплатно измерване на кръвно налягане и информиране на гражданите за рисковете от сърдечно-съдовите заболявания пред Община Пловдив на 17 май (събота).
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Топ онколог: Пациентите от Югоизточна Европа чакат дълго за съвременно лечение

„Достъпът до иновативни терапии и клинични изпитвания е сред най-големите предизвикателства за Централна и Югоизточна Европа. Пациентите в този регион често чакат твърде дълго за модерни лекарства, които вече са достъпни в Западна Европа, което води до реална неравнопоставеност в грижата за онкологично болните.“
Това каза проф. Кристоф Зелински, водещ специалист по онкология, директор на Централноевропейския раков център и президент на Централноевропейската кооперативна онкологична група (CECOG).
Проф. Зелински представи какви предизвикателствата срещат страните от Централна и Източна Европа в лечението на онкологичните заболявания по време на XII Международна среща на Клуб “Млад Онколог”.
Форумът се състоя в Правец и обедини над 200 лидери и млади специалисти в онкологията.
Във фокуса на събитието бяха някои от най-честите онкологични заболявания – ракът на белия дроб, гърдата, дебелото черво, простатата, малигненият меланом и други. Участниците обсъдиха съвременните терапевтични подходи и подчертаха ключовото значение на молекулярната диагностика и имунотерапията в лечението на онкологичните заболявания. Проведоха се интерактивни сесии с разглеждане на реални клинични случаи, мастър класове, насочени към патолози и онколози, както и постерна сесия с участието на млади онколози и медицински физици. Специално внимание беше отделено и на теми като ранната диагностика на рака и справянето със стреса при лекарите в ежедневната им работа с пациенти.
„Смисълът на тази среща е да осигури пространство, където младите хора могат свободно да задават въпроси и да получат отговори от водещи експерти от България и света. Срещите се превръщат в приятелски разговори между лекари, в които се опитваме да представяме науката по един предизвикателен и увлекателен начин. Лечението е изкуство и именно затова мотото на форума е „Изкуството среща науката“, каза д-р Росица Кръстева, председател на Клуб „Млад Онколог“ и началник на Онкологичния център в МБАЛ „Уни Хоспитал”.
През годините форумът се утвърди като едно от водещите научни събития в сферата на онкологията у нас. Доказателство за това е увеличаващият се брой на желаещите да присъстват, както и привлечените международни гост-лектори от Австрия, Германия, Италия, Гърция, Сърбия, Китай и други държави. Сред тях бяха проф. Зелински, проф. Манеголд, проф. Зографос, проф. Пилц, проф. Войт, проф. Кастелучи, проф. Папоти и др.
Проф. Мауро Папоти – патолог, заместник-декан на Медицинския факултет на Университета в Торино, Италия и ръководител на Отделението по патология в болницата Città della Salute, сподели какви са предизвикателствата пред патолозите в днешно време
. „Първото предизвикателство е свързано с факта, че в лабораторията често постъпват проби с много малко количество материал от тумора, а от тях се очакват множество отговори, които са критично важни за терапевтичните решения. Затова патологът трябва да управлява изключително внимателно наличната тъкан – да я съхрани и използва по оптимален начин, за да не бъде изчерпана, преди да са извършени всички необходими изследвания“, каза проф. Папоти.
Той допълни, че второто предизвикателство е свързано с необходимостта да се поддържа съвременна класификация на туморите и патолозите непръснато да са в крак с нея. В допълнение към класическата морфологична класификация, днес все по-голямо значение има молекулярната диагностика, която позволява разпознаване на редки и трудни за откриване форми на тумори. За финал проф. Папоти напомни, че съвременната онкопатология преминава от традиционната работа с микроскоп към ново поколение подходи – молекулярна диагностика и приложението на изкуствения интелект, което бележи изцяло нов етап в развитието на диагностичната медицина.
И тази година в събитието участваха медицински специалисти от цялата страна и от различни специалности – медицинска онкология, гастроентерология, хирургия, пулмология, лъчетерапия, нуклеарна медицина, патология. Сред водещите онколози бе и доц. д-р Желязко Арабаджиев, председател на Българското научно дружество по имуноонкология и началник на Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ Токуда.
„Онкологията е най-бързо развиващата се медицинска специалност. Това изисква от специалистите непрекъснато да се адаптират, да бъдат информирани и в крак с последните научни постижения. Преходът от класическа химиотерапия към персонализирана медицина бе повратен момент – днес вече лекуваме на базата на специфични характеристики на туморните клетки, което изисква и високо специализирана подготовка“, каза доц. Арабаджиев.
Той допълни, че българските онколози трябва да имат повече самочувствие и увереност. „Българската онкологична школа възпитава отлично подготвени млади специалисти с висока научна култура и езикови умения. Те заслужават мястото си на европейската сцена – като пълноценни участници и посланици на онкологията в България“, заключи доц. Арабаджиев.
Сред участниците в срещата бе и д-р Петя Баликова, член на Управителния съвет на Клуб ‘”Млад Онколог” и зам.- началник на отделението по медицинска онкология на МБАЛ „Св. София“.
„Най-важният урок, който се стремим да предадем на младите лекари, поели по пътя на онкологията, е, че успешното лечение на онкологичните пациенти изисква работа в мултидисциплинарни екипи и стриктно прилагане на принципите на персонализираната медицина. Това означава висока прецизност още от етапа на диагностиката до вземането на терапевтични решения. Всеки пациент е различен и заслужава индивидуален подход, съобразен с неговите специфични характеристики. Именно това е в основата на ефективната и съвременна онкологична грижа. В Клуб „Млад онколог“ се стремим да изграждаме стабилна основа за бъдещето на онкологията, като подкрепяме развитието на новото поколение висококвалифицирани специалисти.“
За поредна година клубът връчи традиционните си награди за най-добър постер и наградата Scienta Optima за най-добър млад онколог. За първи път бяха присъдени и три награди Unitas Futuri на най-изявените чуждестранни лектори в областта на онкологията, превърнали се в приятели на Клуба и допринесли за развитието на младите български онколози през годините.
Източник: Offnews.bg
Здраве
РЗИ за децата, пили вода с белина: Помощник-възпитателката е забравила да изплакне чайника
Снимка Pixabay
Детска градина
Неизплакнат съд, в който е била поставена белина, е причината за инцидента във варненската детска градина, при който деца бяха приети в болница след като пиха вода с белина, съобщиха от местната здравна инспекция.
Допусната е грешка от помощник-възпитателката, която е поставила белина в чайника вероятно с цел само за почистване. Използваната белина, която ние проверихме – на етикета не е отбелязано, че тя е за дезинфекция. За да се използва един препарат за дезинфекция трябва да е биоцид с разрешение за предоставяне на пазара от Министерството на здравеопазването. Има пропуск от служителката – жената е забравила да изплакне този съд и след като е свършила водата в диспенсъра учителката много бързо е напълнила вода, заяви по БНТ д-р Донка Демирева, началник на oтдел „Държавен здравен контрол“ в РЗИ – Варна.
По думите ѝ вероятно става дума за остатъчни количества от белината.
Проверката във ДГ „Звездичка“ продължава. Децата са добре и повече от тях са се върнали в детската градина. Проверки предстоят във всички детски градини във Варна.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Кампания за безплатно измерване на кръвното до август
През последните години над 20 000 българи са се възползвали от тази възможност
Снимка Скрийншот
проф. д-р Арман Постаджиян
„Измерване, което спасява живот. Твоят.“ е мотото на кампания срещу хипертонията, организирана от лекари и студенти по медицина, за измерване на кръвното.
Все по-често хора на възраст между 45 и 55 години страдат от хипертония. За това предупреждават от Българската лига по хипертония, които и тази година посвещават месец май на борбата със заболяването.
По време на инициативата участниците ще дават съвети за превенция и ще информират за рисковете от високото кръвно налягане. Пунктове ще бъдат разкрити във всички университетски градове в страната.
„Тази година кампанията ще продължи до края на юли. Има достатъчно време, за да разширим кампанията и тя да достигне до максимално голям брой хора“, заяви проф. Арман Постаджиян, председател на Българската лига по хипертония, по Нова телевизия.
През последните години над 20 000 българи са се възползвали от кампанията.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 18 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 6 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 6 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 6 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА