Политика
Безкрайният мандат на Юлия Ненкова приключи: Росен Карадимов оглави КЗК с точно 121 гласа и рамо от Пеевски
Народното събрание избра служебния министър на иновациите в двата кабинета „Главчев“ Росен Карадимов за председател на Комисията за защита на конкуренцията.
С това гласуване Карадимов замени председателя на регулатора Юлия Ненкова, чийто мандат изтече още през 2021 г. (тя бе избрана през 2016 г.). Тя е майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков и дългогодишна правен експерт в Столична община по времето на управлението на Бойко Борисов и Йорданка Фандъкова.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) установява нарушения на свободната конкуренция и е независим специализиран държавен орган, който е оправомощен да прилага Закона за защита на конкуренцията, Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите.
Росен Карадимов до момента беше председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР), назначен през 2022 г. от кабинета „Донев“. Кандидатурата му за шеф на КЗК бе издигната от „БСП-Обединена левица“.
Кандидатът на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Иван Стойнев получи подкрепа от нито една друга формация.
Стойнев е преподавател по конкурентно право и право на Европейския съюз в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Преди това е преподавал във Франция.
Стойнев защитаваше тезата, че трябва да се увеличи превантивният контрол на комисията, както и административният капацитет.
На този фон Карадимов е на мнение, че държавата трябва да се намесва с пазарни механизми в икономиката, което включва и регулиране на цените – теза, често изповядвана от лидера на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков заяви, че начело на регулатора, който по думите му ще контролира система за 30 млрд. лв. обществени поръчки, трябва да е човек, “послушен на Пеевски, Борисов, Мирински и Таки”.
“Радвам се много, че т.нар. “сглобка” не продължи, защото никога нямаше да допуснем този човек на това място”, обяви той.
Бившият правосъден министър Надежда Йорданова от ДБ посочи, че Росен Карадимов иска КЗК държавата да се намесва с пазарни механизми в икономиката, както и потенциално да регулира цените, а техният кандидат Иван Стойнев иска да следи дали държавата не се меси твърде много, така че да има нелоялна конкуренция.
Тя се обърна към ГЕРБ с думите, че мълчанието им е тревожно на фона на това, че ще подкрепят левия кандидат, а са “европейска и християнска партия”.
“Не съм чул вашият кандидат да иска да представи своята визия. Не съм чул вашите лидери да искат нашата подкрепа – напротив. В последните дни чувам, че ГЕРБ е мафия. Г-н Кирил Петков каза, че не искате подкрепа от нас, а след това се чудите защо няма да гласуваме за кандидата, който сте предложили”, отвърна ѝ Тома Биков.
“Може би левият завой, който взимате е притеснителен и за вас”, репликира го Йорданова.
Зам.-председател на КЗК стана Радомир Чолаков от ГЕРБ
Освен председател на регулатора депутатите избраха и заместник-председател – дългогодишният юрист и бивш депутат Радомир Чолаков от ГЕРБ.
За членове на антимонополната комисия бяха избрани кандидатите на ГЕРБ – Валерия Генова, Мирослава Христова и Емилия Колева.
Избрани бяха и кандидатите на „Има такъв народ“ (Димитър Данаилов) и на БСП (Желю Бойчев).
Кандидатът на ПП-ДБ Иван Стойнев не бе избран и за член на комисията (освен ПП-ДБ, само двама депутати от ГЕРБ го подкрепиха).
Четин Казак бе предложен за член на КЗК от ДПС-ДПС на Ахмед Доган, но бе подкрепен само от своите.
Кой е Росен Карадимов?
Роден на 18 юли 1963 г. в Ямбол. Росен Карадимов е последният първи секретар на Димитровски комунистически младежки съюз (ДКМС) – Комсомолът е закрит, когато е едва на 26 години.
Доцент по право. Народен представител в VII Велико народно събрание, участвал в приемането на Конституцията от 1991 г. Депутат в 36-ото Народно събрание, член на законодателна комисия и комисия по национална сигурност, участвал в приемането на Закон за БНБ (1991 г.), Закон за банките и кредитното дело (1992 г.), Търговския закон (1991 г.) Член на законодателния съвет към XXXVII Народно събрание.
Заместник-председател е на Столичния общински съвет 1999-2003 г. Съветник в политическия кабинет на министър-председателя Сергей Станишев при тройната коалиция.
През 2022 г. е назначен за член на Управителния съвет на Българската банка за развитие от министъра на иновациите и растежа Александър Пулев в правителството на Гълъб Донев.
Доц. д-р Росен Карадимов е преподавател в Юридическия факултет на Софийския Университет „Св. Климент Охридски“ от 1991 г.
Източник: Offnews.bg
Политика
Радев поиска КС да обяви за нищожен отказа на Киселова за референдума за еврото

Президентът Румен Радев сезира днес Конституционния съд за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на Народното събрание да постави за разглеждане от парламента предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“
В мотивите си държавният глава посочва, че реализирането на правомощията на конституционните органи в процедурите по произвеждане на национален референдум следва да осигурява баланс между пряката и представителната демокрация. Само така се постига конституционната цел да бъде гарантирано участието на гражданите в държавната власт.
В искането си до Конституционния съд държавният глава счита, че само задължителното тълкуване на конституционните разпоредби, свързани с правомощията на Народното събрание и неговия председател при реализирането на формите на пряка демокрация, ще осигури ясното и безпротиворечивото им прилагане.
Президентът посочва, че парламентът следва да се произнесе с решение на основание чл. 84, т. 5 от Конституцията както в хипотезата, когато взема решение за произвеждане на национален референдум, така и когато не приема внесено предложение, направено от конституционен орган, овластен в закон. Никой друг не може да се произнася по този въпрос вместо Народното събрание. Основният закон не търпи мълчалив отказ от правомощието на Народното събрание да се произнася по предложение за произвеждане на национален референдум. Обратното би означавало отказ от парламентарно управление.
Държавният глава също така поддържа, че разпореждането на председателя на Народното събрание със своето съдържание и де факто произнасяне по съществото на поставения въпрос изземва конституционно-установени правомощия на Народното събрание. То прегражда развитието на нормативно-уредено производство, създава несигурност и ограничава упражняването на правото на прякото участие на гражданите в държавната власт, което го прави несъвместимо с правния ред и процесуална логика.
Поради тази причина на основание чл. 22, ал. 3 от Закона за Конституционен съд, президентът се обръща към Конституционния съд и с искане за обявяване на разпореждането, постановено от председателя на Народното събрание, за нищожно.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Желязков пръв на официална визита при папата. Говориха си за изкуствен интелект (галерия)

Вярата, световният дневен ред и изкуственият интелект обсъдиха папа Лъв XIV и министър-председателят Росен Желязков на среща във Ватикана днес, съобщиха от правителствения пресцентър. Българската делегация е първата официална делегация, която посещава папа Лъв XIV в началото на неговия понтификат.
„Със Светия отец имахме интересна среща“, отбеляза Желязков и сподели впечатленията си от папа Лъв XIV като ангажиран проповедник, който по думите му все повече ще влиза в ролята на дипломат.
Министър-председателят посочи темите от разговора му с папа Лъв XIV, свързани с вярата, актуалния международен и европейски дневен ред.
„Поговорихме дори и за изкуствения интелект и неговите измерения, за това как човешките добродетели да не бъдат заместени от виртуалната среда“, добави министър-председателят. По думите му възпитанието на подрастващото поколение също е въпрос от ключово значение за бъдещето. В хода на срещата са обсъдени и въпроси от дневния ред на църковната общност в България.
Войната в Украйна и ролята на Ватикана като посредник за преговори също е била сред темите на срещата на премиера Росен Желязков с папа Лъв XIV.
„Вижда се засилването на дипломатическата роля на Ватикана и това е позиция, която заслужава внимание и заслужава оценка от всички страни“, заяви Желязков и изрази надежда и руската страна да приеме това посредничество.
Според премиера Ватикана е неутрална, но същевременно хуманитарно и хуманно ангажирана територия и може да послужи като истински мост за намирането на временно и трайно решение. „Всичко е въпрос на добра воля и добро желание“, изтъкна министър-председателят.
От името на българската делегация Желязков подари на Негово Светейшество папа Лъв XIV омофор – литургическа одежда, символ на духовната и епископската власт, с раннохристиянски символ на „Добрия пастир“. Омофорът е изработен специално за случая в България от утвърдения експерт по църковни одежди Нина Димитрова.
По-късно делегацията взе участие в тържествената литургия по повод Деня на светите братя Кирил и Методий в базиликата „Сан Клементе“. Базиликата е най-свещеното за всеки българин място в Рим, защото там се пазят мощите на Св. Константин-Кирил Философ.
В словото си премиерът Росен Желязков припомни далновидния цивилизационен избор на княз Борис Първи да покръсти българския народ и да приеме учениците на Кирил и Методий, с което се поставят основите на Златния век в българската история. „България се утвърждава като мост между Изтока и Запада – роля, която изпълнява и днес“, посочи Желязков.
Министър-председателят напомни и за 1980 г., когато Папа Йоан Павел Втори обяви Кирил и Методий за съпокровители на Европа – признание, което е потвърдено и от неговите приемници, в това число и от папа Франциск по време на визитата му през 2019 г. в България.
„И днес, с благословията на Българската православна църква и на Римската църква български духовници и вярващи извършват богослужение на български език на онези свещени места, където са осветени първите славянски книги и където Кирило-Методиевите ученици са получили своите мисии“, отбеляза премиерът Росен Желязков.
По думите му делото на светите братя е не просто история, а живо наследство, което вдъхновява, което обединява и изгражда мостове в духа на християнските ценности и мира.
В базиликата „Сан Клементе“ министър-председателят Росен Желязков се поклони пред мощите на Свети Константин-Кирил Философ. По-рано днес премиерът поднесе цветя на гроба на папа Йоан XXIII и на олтара на Св. Йоан Павел Втори.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Божанов: Пеевски отвръща на удара – заплашва не само нас, но и другите партии (обновена)

Съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов заяви, че лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски „отвръща на удара“ на предложението на ПП-ДБ за прилагане на санкциите по „Магнитски“ в България.
„Вижда, че са напълно законосъобразни и ще го засегнат. И затова отвръща на удара, за да повиши тежестта на собствената му прокуратура – предлага партии, чиито председатели са обвиняеми, да не получават субсидия„, пише в социалните мрежи Божанов.
Според него предложението на Пеевски председателите на партии с обвинения по Наказателния кодекс да не могат да получават субсидии и партии е противоконституционно:
„За да може, освен постигане на пропагандните цели, с политически-мотивираните обвинения да ограничи и финансирането на политическите си опоненти. Това е противоконституционно. Заплаха е към ПП-ДБ, но е и заплаха към другите партии – ако не внимавате, партиите ви губят финансирането си.“
Божидар Божанов отбелязва, че съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и той са си дали имунитетите в първия възможен момент, защото „нямат притеснения и не сключват сделки с други партии да ни пазят имунитетите“.
Двамата са разследвани за предполагаем натиск върху бившия министър на електронното управление Александър Йоловски.
След повдигането на обвиненията срещу тях и двамата депутати от ПП-ДБ се отказаха доброволно от имунитетите си и обявиха, че нямат притеснения.
Двамата с Петков говориха в кулоарите на Народното събрание и казаха, че не се поддават на шантажи и че се надяват и другите партии да не го направят.
„Пеевски си има прокуратура и си я използва. Той е сложен в „Магнитски“, понеже често е включен в корупция, влияе с огромни подкупи на публични институции и има контрол над цели сектори институции. Опитва със своята прокуратура да повлияе повече, но с Божидар Божанов стоим с високо вдигнати глави. За негово съжаление (бел.ред Пеевски) – не държи и съдиите“, коментира Кирил Петков.
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 4 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 3 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Политикапреди 1 седмица
Официално: Румен Радев отива в Япония