Икономика
Безконтролни ремонти в старите сгради, особено в София, ги поставят под риск при бури и земетресения, твърдят строителни инженери

Безконтролни ремонти в старите сгради, особено в София, ги поставят под риск при земетресения и гръмотевични бури, каза инж. Константин Проданов, председател на Регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) в София област, на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в София.
Причина за безконтролните ремонти в сградите според участниците в събитието е член 38, алинея 5 от Закона за устройство на територията. В него пише: „Помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена жилищна сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, в случай че не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване“. Текстът не позволява на живеещите в сградата да следят качеството на ремонтите, правени най-вече на партерните етажи, каза инж. Георги Кордов, специалист по земетресения в КИИП.
Една от основните причини за разрушаване на сградите се дължи на т.нар. „гъвкави долни етажи“, които се получават при премахване на стени и колони. Голяма част от сеизмичната енергия се поема от така наречените неносещи стени. При премахването на тази стени енергията на земетресенията се поема от други елементи на конструкцията, каза Курдов. „Няма неносещи стени в сградите, особено в тухлените“, подчерта той.
Това, което пропускат контролните органи при ремонта на сградите, може да се контролира от собственика при ремонта на покривите, при изграждане на хидро и топлоизолация, както и на качествена мълниезащита, каза инж. Христомир Иванов, експерт по мълниезащита към КИИП. При падане на мълния бетонът е проводник на електричеството, а 80 процента от старите сгради, които са ремонтирани, вече са без мълниезащита. Дори да има проект, строителите ги правят по техен начин, без да се обръщат към специалисти. „Една метална пръчка на покрива не решава проблема. Малко са фирмите, които ремонтират училища и детски градини, които да наемат експерти за изграждане на надеждна мълниезащита“, добави инж. Христомир Иванов.
Експертите на КИИП посочиха, че редовно поставят пред институциите проблеми с ремонтите в старите сгради, но досега без резултат.
Източник: БТА
Икономика
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Бургаска област не е застрашена от воден режим, водата в язовир Камчия е достатъчно. Това увери на работна среща с кмета на Бургас Димитър Николов министърът на регионалното развитие и благоустройство Иван Иванов, съобщиха от общинския пресцентър.
Министърът информира още, че в момента ВиК Варна работи по проект за захранването на града от друг водоизточник. Идеята е този проект да залегне в бюджета на държавата за 2026 година и да се изпълни в рамките на 12 месеца.
По този начин язовир Камчия ще снабдява с питейна вода единствено Южното Черноморие, а това от своя страна ще намали драстично рисковете от безводие в региона. Проектът е приоритетен за МРРБ, допълни министърът, цитиран от пресцентъра на Община Бургас.
В момента се търсят и възможности за финансиране на пречиствателна станция за язовир Порой. По този начин язовирът ще може да се използва при необходимост за питейни нужди.
БТА припомня, че днес министър-председателят Росен Желязков беше на посещение в Бургас заедно с министър Иван Иванов. Заедно с кмета Димитър Николов те дадоха символичен старт на новата програма за саниране, а след това инспектираха строителството на детската болница „Света Анастасия“. Министър Иванов и кметът Димитър Николов проведоха и работна среща с представителите на местните институции, чийто принципал е Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Молбите за помощи при безработица леко нарастват в САЩ, но пазарът на труда остава стабилен

Броят на американците, подали молби за помощи при безработица в САЩ, се е повишил леко към края на миналата седмица, обяви днес министерството на труда във Вашингтон, предаде Асошиейтед прес.
На този фон пазарът на труда в страната остава стабилен. Работодателите не прибягват до съществени съкращения въпреки опасенията от възможен икономически спад, посочва АП.
Молбите, подадени през през седемте дни до 19 април, се увеличават с 6000 до ниво от 222 000 заявления. Анализатори прогнозираха, че през този период ще бъдат подадени малко над 220 000 молби за помощи при безработица.
На четириседмична база са подадени със 750 молби по-малко, като броят им е бил 220 250. Тези данни се разглеждат като индикатор за съкращенията на работни позиции в САЩ.
С около 37 000 по-малко американци са получавали традиционните обезщетения за безработица през седмицата, приключила на 12 април, сочат още данните на министерството на труда на САЩ. Общият им брой е бил 1,84 милиона.
Пазарът на труда в САЩ остава стабилен на фона на отмяната или на временното спиране на действието на част от новите мита върху вноса в страната, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Заплахата от избухването на мащабна търговска война заради митата обаче засилва опасенията за възможно забавяне на световната икономика, което може да разклати устойчивия пазар на труда в САЩ, отбелязва АП.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Жилищата са надценени и все по-недостъпни при сегашния темп на ценово изменение, според макроикономически бюлетин

Отчитаната ценова динамика при жилищата в страната от над 18 процента на годишна база изглежда надценява имотите и влошава тяхната достъпност. Устойчивият годишен темп на нарастване на цените при отсъствие на шокове би бил около 5 – 6 процента. Тези изводи се съдържат в пролетното издание на макроикономическия бюлетин на Центъра за изследване и развитие на икономическата теория при Университета за световно и национално стопанство (УНСС) и по-конкретно в тематичното изследване в броя, посветено на динамиката на цените на жилищния пазар в България. Информацията и изводите в него са въз основа на вижданията на участвалите в анкетата макроикономисти относно степента на отклоняване на средните цени на имотите в страната от своя фундамент. Пролетното издание на икономическия бюлетин беше изпратено до редакцията на БТА.
Периодът 2022 – 2024 г. представлява особено интересен етап в динамиката на жилищните цени в България, защото съчетава характеристики на фундаментално обоснован ръст с появи на кумулативен и спекулативен ефект, се посочва в анализа. От една страна ценовото повишение следва фазата на възстановяване от КОВИД-19, но едновременно с това е белязан и от сериозни макроикономически сътресения. Последните произтичат от наблюдаваната световна инфлационна вълна и геополитическата несигурност, благоприятстващи продължителния интерес към сравнително нискорисковите активи, за каквито се смятат и недвижимите имоти. Паралелно с това наблюдаваният период се характеризира и със значително засилване на ценовите очаквания, особено в строителния сектор.
Това, според анализа, е вероятно следствие от поскъпването на строителните материали и логистиката в резултат на инфлацията, но и на убеждението, че инвестицията в имот е защитена от обезценката на спестяванията, както и на спекулативни очаквания за допълнително покачване на цените, особено в контекста на предстоящото приемане на България в еврозоната.
„Наблюдава се изразена самостоятелна динамика на цените. Това подсказва наличие на пазарно поведение, в което цените растат поради психологически очаквания, което подчертава спекулативния елемент в последните години“, според съдържащия се анализ в икономическия бюлетин.
Изводите вътре засягат и наблюдавания кредитен ръст. Той, според авторите и участвалите в проучването икономисти, е обусловен от номиналното нарастването на доходите, но и не отменя факта на „значителна кредитна експанзия и променено банково поведение, което предполага необходимост от повишено внимание към дългосрочната устойчивост на пазара“.
В заключение се посочва, че достъпността на жилищата в дългосрочен план ще зависи от комбинацията от няколко фактора, комбинация от оправданото и спекулативно поскъпване на имотите. Номиналният ръст на възнагражденията от работна заплата и еластичността на предлагане на жилища ще обуславят фундаментално достъпността на имотите. От друга страна предвид елементите на спекулативната инерция, евентуална рязка корекция в очакванията, свиването на вътрешната ликвидност или външен макроикономически шок биха могли да направят корекцията в ценовата достъпност много по-бърза спрямо фундаментално обоснован сценарий на корекция без наличието на шокове.
Пролетното издание на бюлетина на Центъра за изследване и развитие на икономическата теория при УНСС съдържа и актуализирана информация за нагласите на участвалите в анкетата макроикономически наблюдатели в България.
По последни данни очакванията за темпа на растеж на БВП на страната са 2,7 процента за 2025 година и 2,7 процента за 2026 година. Средната оценка на икономистите в по-дългосрочен план се понижава леко спрямо предходното проучване от есента на 2024 година до 2,7 процента.
При инфлационните очаквания средните стойности са 3,2 процента за 2025 година и 2,8 процента за 2026 година. Оценката за дългосрочния темп на нарастване на националния ценови индекс е 2,5 процента.
Очакванията за коефициента на безработица са 4,1 процента за 2025 година и 4 процента за 2026 година. Дългосрочната очаквана стойност за коефициента е 3,8 процента.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 7 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Политикапреди 1 седмица
Търпението ни вече е накрая, каза Ваня Василева от ДПС на Доган
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов