Свят
Бенямин Нетаняху се отказа от номинацията си на бившия командир на военноморските сили Ели Шарвит за шеф на вътрешното разузнаване

Канцеларията на израелския премиер заяви, че Бенямин Нетаняху се отказва от номинацията си на бившия командир на военноморските сили Ели Шарвит за ръководител на службата за вътрешно разузнаване „Шин Бет“, предаде Ройтерс.
Нетаняху благодари на Шарвит, че е приел номинацията, „но го информира, че след по-нататъшно обмисляне на въпроса е решил да проучи и други кандидати“, пише в изявление на канцеларията на премиера. В текста не се оповестяват допълнителни подробности за решението на Нетаняху, нито се споменават имената на други кандидати.
Според съобщения в някои израелски медии Шарвит е участвал в големите улични протести в Израел през 2023 г. Демонстрациите бяха насочени срещу намеренията на Нетаняху да ограничи правомощията на Върховния съд и да въведе промени в съдебната система.
Шарвит заяви, че се е съгласил да застане начело на „Шин Бет“ и че е напълно уверен в способностите си да отговори на „сложните предизвикателства, възникнали в наши дни“.
Нетаняху обяви номинацията на Шарвит в момент на ожесточени спорове около настоящия шеф на разузнавателната служба Ронен Бар, който разследваше предполагаеми финансови връзки между Катар и редица сътрудници на израелския кабинет. В началото на месеца израелското правителство реши да отстрани Бар от длъжност, но Върховният съд издаде временна заповед, с която замрази уволнението му. Решението на Нетаняху да уволни Бар, който е член на израелския екип, преговарящ за връщането на заложниците от Газа, предизвика големи протести.
Нетаняху отхвърли т. нар. разследване „Катаргейт“ като политически мотивиран лов на вещици. Той заяви, че вече няма доверие на Бар и обвини „Шин Бет“ в пропуски в разузнаването, довели до нападението на „Хамас“ на 7 октомври 2023 г.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Търговската война между САЩ и Китай предизвиква сътресения в авиационната индустрия

Самолет на американската компания „Боинг“, предназначен за китайска авиокомпания, в неделя се приземи обратно в производствения център на самолетостроителя в САЩ, след като измина 8000 км. Причината най-вероятно е свързана с решението на президента Доналд Тръмп да повиши до 145 на сто митата върху вноса в САЩ на китайски стоки, в отговор на което Китай обложи вноса на американски стоки с мита от 125 на сто, предаде Ройтерс.
Самолетът 737 МАКС, който е бил предназначен за китайската авиокомпания „Сямън еърлайнс“ (Xiamen Airlines), се е приземил на „Боинг фийлд“ (Boeing Field) в Сиатъл в 01:11 ч. по Гринуич. Това е поредният знак за сътресения при доставките на нови самолети, като причината е нарушаването на десетилетния безмитен статут на авиокосмическата индустрия, коментира Ройтерс. Митническата война между САЩ и Китай и обратът, свързан с доставките на „Боинг“, настъпват в момент, в който американската компания се възстановява от почти петгодишното замразяване на вноса на самолети 737 МАКС, допълва британската агенция.
По данни на авиационната информационна служба „Еър кърънт“ (Air Current) в средата на този месец в САЩ са били върнати три самолета 737 МАКС, които първоначално са били подготвяни за доставка на две китайски авиокомпании в центъра на „Боинг“ в Чжоушан, предаде телевизия „Фокс нюз“. Според официални данни на „Боинг“, публикувани от сп. „Еъруейз“, към края на март е имало планирани доставки на 130 самолета за китайски компании.
Китай е най-големият пазар в света за закупуване на самолети, като според неотдавнашен анализ на „Боинг“ през следващите 20 години се очаква китайски авиокомпании да закупят 8830 нови самолета, допълва американският новинарски сайт „Бизнес инсайдър“.
Миналата седмица „Блумбърг“ разпространи информацията, че властите в Пекин са наредили на китайските авиокомпании да спрат доставките на самолети „Боинг“ и части за тях.
Китайците „току-що се отказаха от голямата сделка с „Боинг“, заявявайки, че „няма да влязат във владение“ на напълно готовите за предаване самолети“, написа малко по-късно Тръмп в социалната мрежа „Трут соушъл“.
Тези мерки на китайското правителство идват в отговор на решението на Вашингтон да повиши до 145 на сто митата върху вноса в САЩ на китайски стоки, посочва Ройтерс. В отговор на новите тарифни ставки, въведени от САЩ, Китай обложи вноса на американски стоки с мита от 125 на сто. Междувременно Тръмп смекчи своята митническа политика, като предостави временни изключения върху обмитяването на някои електронни устройства, сред които смартфони, компютри и др. Голяма част от тези уреди се произвеждат в Китай, припомня британската агенция.
Китай е важен пазар за „Боинг“, който през последната година се възстановява от поредица от финансови загуби и репутационни сътресения, отбелязва „Бизнес инсайдър“ . Всяко ограничаване на доставките ще се отрази на пазарния дял на компанията, която се конкурира с европейския гигант „Еърбъс“ (Airbus) и с някои нови играчи на пазара, пише още медията.
Спирането на доставките на американските самолети за Китай ще бъде удар не само за „Боинг“, но и за цялата американската икономика, коментира Си Ен Ен. За разлика от много мултинационални компании, „Боинг“ произвежда всички свои самолети в заводи в САЩ и продава зад граница почти две трети от пътническите си самолети. Приносът на „Боинг“ към американската икономика се оценява на 79 млрд. долара. Компанията има близо 150 000 собствени служители в САЩ и също така непряко осигурява още 1,6 млн. работни места, допълва американската телевизия.
„Боинг“ изпитва затруднения от шест години насам, като от 2018 г. – последната година, в която отчете годишна печалба, компанията е натрупала оперативни загуби в размер на 51 млрд. долара. Тази година акциите на компанията са се понижили с 8,5 процента.
За да предложи на своите авиокомпании алтернативен доставчик, китайското правителство инвестира десетки милиарди долари в базирания в Шанхай производител на самолети „Къмършъл еъркрафт корпорейшън ъв Чайна“ (Commercial Aircraft Corporation of China – „Комак“), отбелязва американският в. „Уолстрийт джърнъл“. Ако Китай продължи да спира покупките на самолети на „Боинг“, това може да се отрази негативно и на „Комак“, преди компанията да стане конкурентоспособна в световен мащаб, прогнозира изданието.
По данни на Международната търговска администрация през миналата година САЩ са изнесли за Китай самолети, космически апарати и части на стойност близо 12 млрд. долара, а не са внесли почти нищо.
В условията на бързо влошаващи се отношения между САЩ и Китай и налагането на нови високи мита в многомилиардния авиационен сектор може да доведе до сериозни проблеми и за двете икономики, заключава „Уолстрийт джърнъл“.
Източник: БТА
Свят
Полша обяви 26 април за ден на национален траур заради кончината на папа Франциск

Полша обяви събота, 26 април, за ден на национален траур заради кончината на папа Франциск, съобщи днес полската президентска институция, цитирана от Франс прес.
Полша е традиционно католическа страна и затова обявява деня, в който ще се състои погребението на папата, за ден на национален траур.
„Във връзка със смъртта на Светия отец президентът Анджей Дуда реши да обяви 26 април, деня на погребението, за ден на национален траур“, заяви полската президентска институция в социалната мрежа „Екс“.
Държавният глава Дуда и съпругата му ще присъстват на погребението на папата във Ватикана.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
ТАСР: Безработицата в Словакия през март е продължила да намалява, особено в по-слабо икономически развитите райони

Безработицата в Словакия през март е продължила да намалява, най-вече в по-слабо икономически развитите райони на страната, заяви анализаторът Любомир Корснак, цитиран от словашката новинарска агенция ТАСР.
В същото време в западната част на Словакия равнището й се запазва почти непроменено от дълго време.
По думите на Корснак безработицата в страната вероятно вече се е доближила до своето естествено равнище и растящото търсене от страна на работодателите все по-често намира отражение в увеличение на броя на свободните работни места, а не до допълнително понижение на безработицата.
Корснак отбелязва, че в икономически по-силните региони на Западна и Северозападна Словакия, след отчитане на сезонните ефекти (по данни на УниКредит Банк), безработицата през март е намаляла само минимално – с 0,01 процентни пункта, достигайки 3,62 процента. През последната година тя е колеблива в тесен диапазон между 3,57 процента и 3,67 процента.
Безработицата в по-бедните южни, централни и източни райони на страната се е понижила по-съществено с 0,08 процентни пункта, сочат изчисленията на УниКредит Булбанк. Въпреки че е достигнато ново рекордно ниско ниво от 7,59 %, този процент остава сравнително висок, главно поради дълбоки структурни проблеми, допълни анализаторът.
По отношение на регионалните различия анализаторът подчерта, че в Западна Словакия вече се наблюдава недостиг на работна ръка. В области като Братислава и Търнава броят на свободните работни места надвишава този на безработните. В окръзите Нитра и Тренчин се наблюдава приблизително равновесие между търсещите работа и обявените позиции.
Според Корснак този дисбаланс в пазара на труда е малко вероятно да се редуцира в близките години. Напротив, очаква се той да се задълбочава под въздействието на застаряващото население и свиването на икономически активната част от обществото.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТАСР)
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес