Балкани
Българските воини в Косово са гарант за сигурността не само на България, но и на целия регион, заяви вицепрезидентът Йотова в Прищина

Вие, българските воини в КейФОР, сте гарант за сигурността не само на България, но на целия регион, който за съжаление все още не може да намери онази сигурност и стабилност, която всички ние желаем. Това заяви днес вицепрезидентът Илияна Йотова в щаба на мироподдържащите сили на НАТО в Косово КейФОР, където българският военен контингент отбеляза Деня на храбростта и празника на Българската армия.
„Вие сте гарант за сигурността не само на България, но на целия регион, който за съжаление все още не може да намери онази сигурност и стабилност, която всички ние желаем. Вие, българските воини тук, знаете най-добре каква е цената на мира, вие завещавате тези послания на тези, които идват след вас. Не са един и два миговете, в които се борите, за да имат хората мир, сигурност и стабилност“, каза Йотова в обръщение към българските военни в базата „Филм Сити“.
Тя поздрави военните с днешния празник Гергьовден и подчерта, че за българите празникът е още по-голям, тъй като е празник на храбрата българската армия, която в многовековната си история е записала много победи в трудни битки“.
„Аз съм тук днес, за да ви пожелая да сте все така смели, отговорни и горди, че тук в Косово държите високо изправено българското знаме и служите за пример. Аз зная, че голяма част от сърцата и душите ви са в родината България. Но ние също мислим за вас, защото ние сме горди с вашата служба, постижения и високия ви морал“, отбеляза още вицепрезидентът.
„Искрено ви пожелавам да бъдете от хората със силен характер, които знаят истинското значение на думи като дълг и чест“, заключи вицепрезидентът Йотова.
Йотова бе посрещната от командира на КейФОР генерал-майор Енрико Бардуани. Присъстваха също заместник-командирът на КейФОР бриг. ген. Гахит Ирикан и националният командир на българския контингент в Косово подполковник Христо Василев.
Източник: БТА
Балкани
Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни участва в бизнес форум в Загреб и проведе срещи с Пленкович и Радман

Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни участва днес в Загреб в бизнес форум и проведе срещи с хърватския си колега Гордан Гърлич Радман и премиера на страната Андрей Пленкович, предаде агенция ХИНА.
Хърватският премиер Андрей Пленкович изрази задоволство, че двете страни поддържат „партньорство и добросъседски отношения“. Пленкович посочи в публикация в Екс, че Хърватия и Италия са провели бизнес форум, който е събрал множество компании „с цел да се стимулира икономическото сътрудничество и инвестициите“.
Таяни пристигна в Загреб основно за форума, който събра около 150 компании, отбелязва ХИНА.
Хърватският премиер отбеляза, че Италия е вторият по големина външнотърговски партньор на Хърватия през 2024 г., като общият обем на търговията е достигнал 8,3 млрд. евро.
„Обсъдихме двустранни въпроси, трансатлантическите отношения, ситуацията в Югоизточна Европа, особено в Босна и Херцеговина, както и значението на продължаващата подкрепа за Украйна“, посочи хърватският премиер в Екс.
По-рано през деня италианският първи дипломат се срещна и с хърватския си колега Гордан Гърлич Радман.
Хърватия може да направи много за укрепването на Адриатическо море като търговски маршрут, отбеляза Антонио Таяни.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: Документална фотографска изложба „Цветя на Прут” бе открита в парламента на Република Молдова

Документалната фотографска изложба „Цветя на Прут: 35 години от първия мост на цветята“ беше открита днес в парламента на Република Молдова, предаде специално за БТА агенция Аджерпрес.
Организирана в партньорство от държавната информационна агенция Молдпрес и националната информационна агенция Аджерпрес, изложбата представя снимки, направени от известни фотографи от Република Молдова и Румъния, и символично пресъздава „Моста на цветята“ отпреди 35 години и емоциите, преживени от десетки хиляди хора от двата бряга на река Прут.
На 6 май 1990 г., за първи път след Втората световна война, тогавашната румънско-съветска граница е можело да се пресича без документи и в двете посоки. Това бе проява, проведена на брега на река Прут, като символ на братството, желанието за сближаване и общата история на Румъния и Република Молдова. От двата бряга бяха пуснати цветя във водите на Прут, които дадоха и името. Над един милион румънци се прегърнаха един друг на този ден по протежение на реката, припомня Аджерпрес.
„Ако нашите предшественици са построили мост от цветя, направили са тази важна стъпка за румънската нация, то днешното поколение има задачата да построи каменен мост“, заяви председателят на парламента на Република Молдова Игор Гросу на церемонията по откриването, като припомни, че изложбата с фотографии от периода на мостовете на цветята през 1990 г. беше открита и в Унген на 26 април по повод началото на строителството на новия мост над река Прут, който ще свързва румънския град Яш с молдовския Унген.
Той благодари на двете новинарски агенции за организирането на тази изложба, която се провежда синхронно в парламентите на Кишинев и Букурещ, и подчерта необходимостта фотографиите да бъдат достъпни за по-широка публика.
Директорът на Молдпрес Виталие Хадей подчерта символиката на събитието от 1990 г., когато жители на Бесарабия (историко-географска област, обхващаща днес територии в Молдова и Украйна – бел. ред.) “щурмуват моста, желаейки да преминат, желаейки да отхвърлят разделението на страната на бунището на историята“.
“Думите не са достатъчни, защото снимките струват хиляди думи. Разглеждайки ги, ще разберем по-добре думите на Григорий Виеру за желанието да се премине през Прут, и то в двете посоки“, каза Кристиан Дан Дурлеч-Матееску, заместник-генерален директор на Аджерпрес, цитирайки покойния поет: „Ако мечтата на някои хора е била да достигнат Космоса, то аз цял живот съм мечтал да прекося Прут“.
Той подчерта важността на факта, че тези снимки, макар и архивни, ни показват развитие, защото ако преди 35 години река Прут е била пресичана от хора и цветя, „днес тя е пресичана от информация, енергия, стоки и най-вече култура, която е толкова важна, защото без култура всичко е безсмислено“.
Може би днес ставаме свидетели на това, което депутатът и актьор Йон Унгуряну е казал на 6 май 1990 г., а именно, че „ще дойде ден, в който мостът на цветята ще се отвори в 8 часа сутринта и ще продължи във вечността, завинаги“, допълни Кристиан Дан Дурлеч-Матееску.
По време на събитието по откриването на изложбата директорът на Националната агенция „Архиви“ на Република Молдова Игор Кашу припомни контекста и значението на историческия момент преди 35 години.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
Героите, загинали тук, са най-добрият пример за саможертва и себеотрицание, каза на българското военно гробище в Ново село посланик Желязко Радуков

Денят на храбростта и празник на Българската армия беше отбелязан днес на българското военно гробище в Ново село, Струмишко, Република Северна Македония. Мемориалът е възстановен през 2006 година с лични средства на доктор Милен Врабевски и поддържан досега от него и от фондация „Българска памет“. Този мемориал не е просто паметник. Той е важен символ на националната ни памет. Място, на което се срещат миналото и настоящето, за да предадат послания в бъдещето. Тук лежат 71 български войници от 11-а пехотна Македоно-одринска доброволческа дивизия и Втора пехотна Тракийска дивизия, загинали в Балканската война (1912-1913), Междусъюзническата война (1913) и Първата световна война (1914-1918). Ежегодните чествания на 6 май се организират от Фондация „Българска Памет“, казаха по време на събитието от фондация „Българска памет“.
Желязко Радуков – извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Северна Македония, каза в словото си, че тези герои, загинали в толкова трудните за нашата държава 1916-1917 година са най-добрият пример на саможертва, на себеотрицание, на готовността да загинеш за идея. Скъпи деца, благодаря ви, че сте тук. Отнесете с вас не толкова самото място, не тишината, не церемонията, не паметника, не имената, не датите, а мисълта, че това е част от нашата, българска памет. Това е едно обяснение кои сме ние, за какво сме се борили, за какво се борим и за какво ще се борим, каза Желязко Радуков, обръщайки се към присъстващите, сред които бяха и ученици от български училища.
Людмил Михайлов – директор дирекция Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание към Министерство на отбраната на Република България, посочи, че за пореден път като своеобразен мост между миналото и настоящето това военно гробище пази спомена за далечните събития за времето на Междусъюзническата война и Първата световна война. Негово опазване и възстановяване са пример за утвърждаването на европейските ценности и норми в духа на съвременните реалности, които предполагат всеки един човек да почете паметта и делото на героите.
На събитието днес присъстваха още кметът на Петрич Димитър Бръчков, представители на българската Национална гвардейска част, военните аташета на Италия, Румъния, Турция, Украйна, Китай и Унгария, представители на българските културни сдружения в Република Северна Македония и ученици и ръководители от 17 български училища и още много културни и обществени дейци и официални лица от двете държави.
Събитието започна с националните химни на Република България, Република Северна Македония и химна на Европейския съюз, изпълнени от духовия оркестър към Националното музикално училище “Любомир Пипков” в София и завърши с песента „Хубава си, моя горо“.
Заупокойна молитва отслужи Негово Високопреосвещенство Струмишкия митрополит Наум съвместно с представителя на Българската православна църква свещеноиконом Павел Милушев – архиерейски наместник в гр. Петрич.
Мемориалът на българското военно гробище в Ново село е възстановен през 2006 г., а впоследствие и поддържан със средства на д-р Врабевски. В гробището са погребани 71 български офицери и войници от 11-а пехотна Македоно-одринска доброволческа дивизия и Втора пехотна Тракийска дивизия, загинали в Балканската война (1912-1913), Междусъюзническата война (1913) и Първата световна война (1914-1918). Ежегодните чествания на 6 май се организират от Фондация „Българска Памет“.
Българското военно гробище в Ново село е едно от над 450-те български военни гробища, намиращи се на територията на Република Северна Македония. Гробищният парк е изграден след Първата световна война.
Източник: БТА
-
Политикапреди 6 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Европапреди 6 дни
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира