България
Българските правителства имат имат ангажимент към договор, сключен с ЕС, но най-големият им ангажимент е към гражданите, коментира президентът Румен Радев

Българските правителства имат ангажимент към договор, сключен с Европейския съюз, но не трябва да забравяме, че техният най-голям ангажимент е именно към българските граждани. Това коментира пред журналисти в Кричим президентът Румен Радев в отговор на въпрос защо е променил мнението си за референдум, свързан с еврото.
Вчера в обръщение към народа и Народното събрание държавният глава обяви, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“. Изявлението му предизвика редица политически реакции.
Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, а в същото време мерките за защита на покупателната способност на българските граждани и за конкурентоспособността на българския бизнес се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението естествено расте сред хората и доверието в управляващите спада. В такъв момент е най-добре и самите управляващи, които претендират, че с въвеждането на еврото защитават интересите на българските граждани, да потърсят тяхната подкрепа, смята държавният глава. Той съобщи, че въпросът ще бъде внесен в Народното събрание в понеделник.
Според Радев смяната на националната валута е изключително важен въпрос и заслужава истински дебат и референдум. Когато институции с критично ниска легитимност вземат решения по стратегически въпроси за общото ни бъдеще, референдумът е изход, подчерта той.
Вчера предложих референдум, а не партия, каза президентът в отговор на коментара на премиера Росен Желязков, че чертае бъдещия си политически проект. Това са спекулации, които целят да се отклони вниманието от референдума, посочи Радев и допълни, че търси консенсус в българското общество и снижаване на напрежението, което съществува около този въпрос.
Нашите управляващи трябва да отстояват интересите на своите граждани и тогава да говорим за навън. Това, че Полша, Швеция, Дания, са приели да не въвеждат еврото на този етап, означава ли, че те водят антиевропейска политика и се отдалечават от ЕС, каза държавният глава в отговор на въпрос смята ли, че ще има негативни реакции сред европейските партньори на страната.
Конституционният съд разгледа друг въпрос, с друго съдържание и формулировка, каза Радев в по повод коментарите, че съдът вече се е произнесъл по темата. Той подчерта, че в референдума, който той предлага, не се пита „за“ или „против“ еврото, а за готовността и времевата рамка. Това не могат да го правят само шепа политици и Европейската комисия, тук трябва да се чуе българският народ, каза президентът.
Във връзка с изявлението на съветника на президента Крум Зарков, че ще подаде оставка, държавният глава каза, че е обсъждал въпроса с него и знае мнението му. Той призова „да не се подменя големият стратегически залог с индивидуалната драма“.
Източник: БТА
България
Ще имаме силни стъпки в следващите дни, за да противодействаме на опитите в разрез с интересите на България, каза Ивайло Мирчев

Ще имаме много силни стъпки в следващите дни, за да противодействаме на всички опити, които са в разрез с интересите на България. Това каза народният представител от „Продължаваме промяната – „Демократична България“ (ПП-ДБ) Ивайло Мирчев по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Стара Загора, която бе и с участието на общинските съветници Магдалена Овчарова и Теньо Арабаджиев.
Представителите на „Да, България“ коментираха актуалните национални и местни теми. В самото начало Ивайло Мирчев отново сподели виждането си, че вчерашното изявление на президента Румен Радев за референдум е саботаж срещу влизането на България в еврозоната и парламентарната група на ПП-ДБ подготвя декларация, която да потвърди евроатлантическата ориентация на коалицията. „Ще имаме много силни стъпки в следващите дни и седмици, за да противодействаме срещу всички опити, които са в разрез с интересите на страната ни и саботират влизането ни в еврозоната“, допълни Ивайло Мирчев.
Той коментира промените в „Да, България“, позицията и участието на партията във формацията „Демократична България“ и коалицията с „Продължаваме промяната“. Ние трябва да направим „Демократична България“ по-здрава коалиция. Да я надградим и да опитаме да обединим около себе си всички дясномислещи хора. Това ще бъде трудна задача, но трябва да се постараем демократичното дясно да се издигне на по-високо ниво. Хората очакват от политиците да свършат работа, а не да говорят празни приказки. Надявам се да изпълним това в рамките на месеци. В такива нестабилни времена дясното винаги е бил стълбът, който прекарва страната през тежките моменти. Ние имаме историческа отговорност към това, коментира Ивайло Мирчев.
Според него политиците са в огромен дълг към хората, защото не е проведена дори нормална разяснителна кампания за влизането на страната ни в еврозоната. „Не успяхме да направим добра разяснителна кампания и резултатите се виждат, но в останалите месеци ще работим в тази насока. Очевидно руската пропаганда си върши добре работата“, допълни Ивайло Мирчев.
Магдалена Овчарова и Теньо Арабаджиев обърнаха внимание на предстоящото приемане на бюджета на Община Стара Загора и предложенията, които ще бъдат внесени от тяхна страна на предстоящата извънредна сесия. Сред акцентите са околната среда, малките населени места, транспортната инфраструктура, здравеопазване и сигурност на гражданите, културата и фокус върху казуса с бившето летище в Стара Загора.
/ВД/
Източник: БТА
България
Решението на президента да внесе в НС искане за референдум за еврото е тежка провокация, заявяват членовете на ПП в Европейския парламент

Решението на президента да обяви, че ще внесе искане в Народното събрание за произвеждане на референдум „представлява тежка провокация и опит за отклоняване на страната от европейския ѝ път и поставяне под въпрос мястото ѝ в сърцето на интеграционния процес в Европа“. Това се казва в позиция, разпространена до медиите от Никола Минчев и Христо Петров, членове на Европейския парламент от „Продължаваме промяната“ в групата на „Обнови Европа“.
Вчера държавният глава Румен Радев обяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото с въпрос „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“.
Народното събрание е имало възможността да се произнесе по аналогично искане за национално допитване, което е било „основателно отхвърлено с убедително мнозинство“ от народните представители в 49-ия парламент, а Конституционният съд потвърди, че произвеждането на референдум за датата на присъединяване към еврозоната е конституционно несъобразно, посочват Минчев и Петров.
Като липса на адекватно държавническо поведение може да бъде окачествена непоследователността в позицията на президента, „еволюирала“ от ноември 2022 г., когато изрично заяви, че „провеждането на референдум по въпроси, уредени във вече приети и ратифицирани международни договори е невъзможно“, до вчерашния ден, в който президентът застана рамо до рамо с тезите на партия, чийто представители отбелязват 9 май на Червения площад, заявяват двамата евродепутати-
Политическите сили, които са припознавали като свой приоритет европейската интеграция на България, стъпка от която е и приемането на страната ни в еврозоната, трайно са печелили най-голямо доверие от българските граждани и са представлявали мнозинство в най-представителния орган на страната – Народното събрание, пишат те.
Неслучайно произвеждането на референдум се окачествява като „ядреното оръжие на демокрацията“, именно поради необходимостта към него да се подхожда изключително внимателно, а не с откровен популизъм, какъвто прозира от искането за произвеждане на противоконституционно допитване, се казва в позицията. Нещо повече, в практиката си Конституционният съд е имал възможността да посочи, че произвеждането на референдуми по всякакви въпроси, включително такива, за които изначално е известно, че няма да породят пряко правно действие, може да доведе до използване на пряката демокрация за цели, противни на самата нея, посочват Никола Минчев и Христо Петров.
Двамата отчитат още, че провеждането на разяснителна кампания за приемането на еврото е наложително.
Обявяването на инициативата на президента навръх Деня на Европа, която единствено обслужва стратегическите интереси на отбелязващите Деня на победата, е поредно доказателство и навременно припомняне, че в настоящата усложнена геополитическа ситуация, когато европейското единство е повече от всякога необходимо, а външни фактори с вътрешно представителство се опитват по всякакъв начин да отклонят България от европейския ѝ път, европейският избор на България не може да се приема за даденост, а тепърва предстоят моменти, в които страната ни ще трябва да препотвърждава мястото си в центъра на европейската интеграция, завършва позицията на Минчев и Петров.
Източник: БТА
България
Трънското село Велиново е домакин на четвъртото издание на състезанието по планинско бягане „Трън Ултра Рън”

Трънското село Велиново е домакин на четвъртото издание на състезанието по планинско бягане „Трън Ултра Рън”. То се провежда днес, а броят на записалите се бегачи надхвърля 600. Те се състезават в четири дистанции. Най-кратката е „Бягане до върха“ – осем километра, а най дългата – „Десет върха ултра“ (54 километра). Останалите две дистанции са „През двата върха“ (13 километра) и „Четири върха трейл“ (24 километра).
Румяна Боянова, която е представител на екипа, организиращ състезанието, разказа че тази година интересът е значително нараснал.
„Имаме доста голям ръст на участниците. Миналата година имахме около 350, а тази година те са над 600. Интересът към състезанието е доста голям. Хората споделят, че организацията е много добра. Възхитени са и от природата“, обясни тя.
Боянова коментира, че подготовката на такава мащабна проява отнема повече от половин година, а детайлите около нея се обмислят прецизно и внимателно. Целият екип от доброволци е съставен от хора с различни професии, които работят напълно безвъзмездно през свободното си време.
Организаторите планират в бъдещите издания на „Трън Ултра Рън“ да предложат нови предизвикателства към състезателите чрез раздвижване на маршрутите и създаване на нови.
Божидар Димитров на 28 г. от Димитровград разказа, че участва за първи път в надпреварата. Той е избрал да премине през 13-километровия маршрут, тъй като няма опит в подобни състезания по планинско бягане.
„Организацията е перфектна и навсякъде има маркировка. Това, което ме мотивира да съм тук днес, е че искам да пробвам различни неща и реших да започна с планинско бягане“, обясни той.
Валентин Атанасов от Своге, който също бе сред новобранците в „Трън Ултра Рън“, също отбеляза отличната организация на екипа и добрата маркираност на трасето. Той също е участвал в отсечката с дължина 13 километра, финиширайки с време от над два часа и половина.
За втора година Христина Тушева спечели първо място при жените на 8-километровото трасе. Тя разказа, че идва с удоволствие на състезанието заради природата в региона, която според нея е красива и предизвикателна.
„Едва тази година разбрах каква е каузата на това състезание и на Трънското туристическо дружество, а именно – запазване на природата. По този начин и аз искам да ги подкрепя“, обясни тя.
Жената отбеляза, че тази година е искала да подобри рекорда си от миналата и е успяла да го направи с две минути. Сега заедно с нея е участвал и съпругът ѝ, който не е бегач.
В организацията на днешния ден са ангажирани около 130 души. Сред тях са Аварийно-спасителният отряд към Община Перник с два високопроходими автомобили и линейка, както и два лекарски екипа от академия „Първа помощ“.
По време на проявата местни производители и занаятчии предлагаха свои стоки. Ястия от лапад, киселец и коприва, приготвиха и представиха и членове на Трънското туристическо дружество. Майсторката на трънски гозби Ели Димитрова обясни че, освен с традиционните си храни, районът е все по-разпознаваем с организирането и провеждането на редица празници, фестивали, и туристически активности.
Гост на „Трън Ултра Рън“ бе областният управител на Перник Людмил Веселинов, който награди победителите на 8-километровото трасе, класирали се на призовите места. Той определи състезанието като едно от най-мащабните в региона. Веселинов отбеляза, че приветства усилията на организаторите за поредна година да направят изданието още по-вълнуващо и въздействащо. Областният управител допълни, че подобни инициативи дават устойчивост.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн