България
Българската делегация в Атон посети библиотеката в Зографския манастир

Българската делегация в Атон, водена от вицепремиера Атанас Зафиров, посети библиотеката на Зографския манастир. Преди това избраният за игумен на Зографския манастир Гавриил показва на българската делегация чудотворните икони на свети Георги.
Делегацията е на посещение в Света гора по повод празника на Зографския манастир. В манастирската библиотека Гавриил показа мястото, където е била запазена и по-късно открита черновата на „История славянобългарска“. „Негова чернова е запазена тук на това място, което е оставено празно. Там е била и там е съхранявана и открита от големия изследовател Йордан Иванов“, разказа игуменът. „Говорим за 1909 г., когато Иванов идва в манастира, за да проучи старите книги, които са били свързани с историята и с това, което е било наследство на манастира и открива ръкописа“, каза още той. „Това е единственото нещо, което е запазено, останало от времето на Паисий и написано от него. Знае се от науката, че има още четири или пет такива преписа, които са загубени във вековете, но тази чернова е останала запазена тук в манастира“, каза още Гавриил.
„Друго характерно за това място е, че направихме една малка експозиция, която съдържа историята на „История славянобългарска“. Самата „История славянобългарска“ се намира в края на тази история, като в началото се намира Светото Евангелие, защото историята е писана на библейски принцип. Това може би е единствената история, която е писана на библейски принцип, като се изхожда от това, че българите са наследници на онези библейски места, които сме наследили ние с вас“, разказа още игуменът.
„Тук са най-старите неща, които се съдържат в Зографската сбирка, това са така наречените Зографски листове, те са ценни с това, че са от 10-и век, когато се развива българската писменост, има много малко паметници, останали от онова време, които свидетелстват за нашата писменост. Такива са именно тези зографски листове“, обясни игуменът. Сред тях са известните слова на Василий Велики, светец, който живее през III век. Те са написани на кирилица, като се считаше, че кирилицата се развива след глаголицата. По думите на игумен Гавриил листовете са едно от доказателствата, че кирилицата и глаголицата са се развивали едновременно, включително и в Преслав, където се считаше, че кирилицата е била пренесена от Охрид. Възможно е тези Зографски листове да са по-стари и от 10-и век, посочи Гавриил.
„На това място се намира най-старият документ, който свидетелства за съществуването на Зографския манастир през 980 г., когато манастирът закупува едно съседно землище. Това показва, че манастирът по това време има развита канцелария и може да извърши тази сделка, образно казано“, добави игуменът. „Останалите неща са емблематични хрисовули от византийски цар, от българския цар Иван Александър, от молдовския княз воевода Стефан III, от султана, завладял Константинопол – Мехмед II. Всички те са оставили следи в историята на манастира било с дарителска дейност, било с това, че са дали някакви привилегии на манастира. Всичко това е послужило на Паисий Хилендарски да направи своята историография и да изгради хронологията на нашата история“, каза още Гавриил.
Вицепремиерът Атанас Зафиров ръководи традиционната българска поклонническа делегация в Света гора за празника на манастир „Св. вмчк. Георги Зограф“. В делегацията участват председателят на Комисията по отбрана в 51-вото Народно събрание Христо Гаджев, заместник-председателят на парламентарната комисия за българите в чужбина в парламента Деян Дечев, заместник-председателят на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Венцислав Асенов, Красимир Йорданов, заместник-председателят на парламентарната комисия по земеделието, храните и горите, народният представител Калин Стоянов, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов, председателят на Изпълнителната агенция за хората с увреждания проф. д-р Георги Йорданов, генералният консул на България в Солун, Гърция, Антон Марков.
В делегацията е и генералният директор на БТА Кирил Вълчев, който пристигна в Зограф с главния секретар на Светия синод Мелнишкият епископ Герасим. По време на визитата в Атон на 5-6 май членовете на българската делегация провеждат среща с духовното ръководство на Света гора, участват във вечерната и нощната служба, в светата литургия, както и в литийното шествие с иконата на свети великомъченик Георги – Зограф.
Източник: БТА
България
Обилен дъжд в село Смилец предизвика бедствено положение, съобщи кметът на Силистра

Обилен дъжд в Смилец предизвика бедствено положение в селото. Това написа кметът на Силистра Александър Сабанов в профила си във Фейсбук.
Тази вечер над село Смилец се изваля значително количество дъжд, което образува реки по улиците. Каналът на селото е прелял, посочи кметът. Въпреки, че е почистван миналата година, водата от нивите слиза и залива дворовете на хората с кал, добави той.
Сабанов обясни, че екипи на „Пожарна безопасност и защита на населението“ са дошли на място и са оказали съдействие за овладяване на ситуацията. Започнало е изпомпване на водата от дворовете на жителите.
Кметът на Силистра и кметът на Смилец Мария Димитрова са обходили всички живущи. Няма бедстващи хора, а всички къщи имат ток, написа още Александър Сабанов.
В следващите дни ще насочим необходимата техника за справяне с последствията от обилния валеж, допълва той.
/БИ/
Източник: БТА
България
Само единни можем да съхраним и да предадем на поколенията изконните български ценности, каза в Пещера Наталия Киселова

В навечерието сме на един от най-светлите християнски празници- Гергьовден. Това е денят, в който всички засвидетелстваме своето уважение, преклонение и почит към героичните български воини, прославили родината ни с храброст, с професионализъм и себеотрицание. Това заяви в тържественото си слово председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която бе гост на празника на родопския град Пещера.
„Гергьовден е денят, в който празнува и Пещера. Гордейте се, че сте потомци на велики българи, гордейте се, че носите в сърцата си храбростта на предците ни, както и обичта към семейство, род и родина, защото само единни можем да съхраним и да предадем на поколенията след нас изконните български ценности, да ги славим и популяризираме, като наш принос в европейската култура“, каза още Киселова.
Тя отбеляза, че всички битки на българските воини в годините са красноречив пример за безпределна обич към родината, за себеотрицание и воля, за ясно осъзнаване на понятията синовен дълг, воинска чест и защита на отечеството.
Празнично слово произнесе и кметът на община Пещера Йордан Младенов. Той посочи, че за Пещера 6 май е символ на нашата сила, на надеждата ни за светло бъдеще и сплотеност като общност. Това е ден на победата на духа и на вярата, че заедно можем да преодолеем всяка трудност, че сме способни да изградим още по-щастливо утре за децата ни, добави кметът.
В Пещера председателят на парламента прие рапорта на командващия тържествената заря-проверка, посветена на 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия и Ден на Пещера. Във военния ритуал участваха военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции и представителен духов оркестър на Военно-въздушните сили град Пловдив.
Сред официалните гости на празника бяха министърът на земеделието Георги Тахов, министърът на околната среда и водите Манол Генов, народните представители Дафинка Семерджиева (ГЕРБ- СДС), Ивайло Шотев („Продължаваме промяната-Демократична България“), Небие Църенска („ДПС- Ново начало“), Петя Цанкова („БСП-Обединена левица“), областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова, кметът на Пазарджик Петър Куленски, кметът на Панагюрище Желязко Гагов и кметът на Брацигиво Надежда Казакова, висши военни, духовници, общественици и представители на бизнеса.
Утре тържествата в Пещера продължават с празнична Гергьовска Света Литургия в параклиса „Св. Георги“ и фолклорен концерт на пл. „България“.
Източник: БТА
България
Движението в Прохода на Републиката вече е нормализирано

Движението в Прохода на Републиката вече е нормализирано, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на полицията във Велико Търново.
Възстановено е движението на автомобили, което временно беше ограничено заради две катастрофи.
Първата катастрофа възникна около 17:00 в района на село Вонеща вода. При нея загина мъж, а от полицията обявиха, че издирват водач на тежкотоварен автомобил, който е напуснал местопроизшествието. По-късно водачът беше открит на територията на съседна областна дирекция и конвоиран към Районното управление на полицията във Велико Търново. Два часа по-късно тежкотоварен камион катастрофира в района на село Мишеморков хан, като при инцидента няма жертви и пострадали. Екипи на полицията регулираха движението, което вече е възстановено.
/БИ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Здравепреди 7 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 7 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии