Икономика
Българската банкова система е готова за влизане в еврозоната, заявиха банкери на форум

Банковата ни система е готова за влизане на страната в еврозоната. Това заявиха банкери по време на конференцията „Banking Today“, организирана от Investor.bg в София, на която се обсъжда развитието на финансовия и банковия сектор у нас.
Банковата система е напълно готова за приемане на еврото и влизане в еврозоната, посочи Живко Тодоров, заместник-председател на УС и изпълнителен директор на „Инвестбанк“. Ние сме във валутен борд от 1997 г. и сме вързани за еврото, само използваме левчетата за разплащане, добави той. Тодоров отбеляза, че стабилността на банковата система е висока, тя е с рекордни нива на капиталова адекватност – над 22 процента, ликвидно покритие – над 240 процента, ние сме част от Единния надзорен механизъм от 2020 г. и най-големите пет банки са под надзора на Европейската централна банка (ЕЦБ) оттогава. Като пример за готовността на банките той посочи още, че най-големите са и клонови поделения на банки – майки от страни в Европа и добави, че така те всъщност са в еврозоната доста отдавна. Всички банки и политиката на БНБ, която се провежда, е към интегриране на изискванията на ЕЦБ в отчетността, така че по всякакъв начин банковата система е подготвена, добави Тодоров. Той каза още, че обществото трябва да приеме, че банковата система е прозрачна, регулирана и няма много възможности за грешни решения и движения.
Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на „УниКредит Булбанк“, каза, че банковата ни система на практика вече е част от Европейския банков механизъм, като добави, че банките знаят какво е да бъдат част от еврозоната и изпълняват критериите.
Цената за това да бъдем част от еврозоната от гледна точка на банките сме я платили вече отдавна. Предстои да затворим кранчетата и да започнем да използваме и някои от ползите, които към днешен ден не можем да използваме, посочи Минчева. Освен фактът, че всички правила, регулации стигат до нас много по-бързо, бидейки част от големи международни групи, изключително важно е, че заедно с колегите вече няколко години се подготвяме за активното преминаване към еврозоната, отбеляза Минчева. Тя обаче посочи, че поради плаващата дата за влизане в еврозоната се е налагало много пъти да се отлагат техническите проекти.
Цветанка Минчева коментира, че самото преминаване към еврозоната не е за подценяване. Това е доста сложен проект, особено за банките, тъй като те имат много продукти, системи, канали, през които комуникират с клиентите си, обясни тя и посочи, че цялата банкова система прави сериозна инвестиция за това да приемем еврото. По предварителни цифри, които са правени от Асоциацията на банките в България миналата година, които Минчева цитира, между 300 млн. и 400 млн. лева е цената на това, което се плаща изцяло от банките. Тя отбеляза още, че има няколко неща, които трябва да са готови – платежни системи, където много от стъпките са направени, самото конвертиране на всяка банка, физическото приемане и обменяне на кеша, което предстои. Това, което знам и виждам, е, че всички колеги се подготвят и ние сме готови да направим тази крачка, каза Минчева.
Асен Ягодин, заместник главен изпълнителен директор на „Пощенска банка“, коментира, че банковата ни система е готова за еврозоната още от 1997 г. Още от валутния борд ние на практика сме в тази рамка, която вече официално с приемане на еврото като валута в България ще се материализира, посочи той.
По думите на Ягодин много по-интересен е въпросът дали сме готови за деня след влизане в еврозоната, като добави, че отговорите са в две посоки. Вероятно сме достатъчно готови, за да можем да посрещнем допълнителното търсене на кредитен ресурс, защото очакванията са за един допълнителен тласък на българската икономика, включително и по линия на външни инвеститори, които биха желали както да разширят партньорството с български фирми, така и да установят представителство в България и те ще имат нужда от местен банков партньор, който да подкрепи тези инвестиции, посочи Ягодин. От друга страна ще има допълнителни инвестиции на съществуващи бизнеси в България, включително, но не само от хотелиерския бизнес, бизнесите, които са свързани основно с германската икономика по линия на автомобилното производство, ако бързо в Германия се преустроят на база на случващото се в света и да не загубят едно от най-големите си конкурентни предимства – ноу хау и позицията в автомобилната индустрия, добави Ягодин.
Той посочи още, че в другия полюс е доколко сме готови за посрещане на предизвикателството на това, че други банкови играчи извън България, за които до момента по една или друга причина пазарът не е бил достатъчно атрактивен, може да проявят интерес към навлизане на българския пазар. В България, основно поради недостатъчна финансова грамотност, няма такова широко портфолио от инвестиционни възможности и всичко се ограничава до основното, с малки изключения – взаимни фондове и други инвестиции, но те са твърде малък процент от спестяванията на населението, основно те се насочват към стандартните депозитни продукти или пазара на недвижими имоти, обясни той. Ягодин добави, че в Западна Европа и в САЩ има море от други финансови алтернативи, които по думите му може би ще бъдат бързо привнесени от тези външни играчи, така че българските банки трябва бързо да се прегрупират и да могат да предложат адекватни алтернативни финансови решения за своите клиенти. В тази посока още трябва да се поработи, надявам се времето до края на тази година, пък и другата година – тя вероятно ще бъде преходна, да имаме време да се подготвим и в тази посока, каза Ягодин.
Илиан Георгиев, главен изпълнителен директор на „Българо-американска кредитна банка“, посочи, че регулацията, която банките у нас прилагат, е валидна в цяла Европа. Ние работим за това много отдавна, отговаряме на критериите. Подготовката започна с един стрес тест, който се случи през 2014 г. – 2015 г. и тогава банковата ни система се промени – оценката на кредитното качество, въвеждането на стандарт, уеднаквяването на практиките, доближаването до нормалните практики, се случи тогава в цялата система, отбеляза Георгиев. Друг акцент, който също показва готовността за еврозоната, са нивата на лихвите по кредитите, които имаме в България, за някои от продуктите успяхме да държим по-ниски нива от европейските, добави той.
Източник: БТА
Икономика
Индексите на водещите европейските борси закриха предимно възходящо днешната търговията

Предимно с повишения на индексите закриха днешната търговия основните европейски фондови пазари, тъй като несигурността пред световната търговия се запази, въпреки отложените мита за внос, които САЩ и Китай взаимно си наложиха, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт водещият борсов индекс DAX нарасна със 72,02 пункта или 0,31 на сто до 23 638,56 пункта.
Парижкият CAC 40 прибави 23,73 пункта или 0,3 на сто до 7873,83 пункта.
Лондонският FTSE 100 се понижи слабо с 2,06 пункта или 0,02 на сто до 8602,92 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 е нагоре с 0,12 на сто до 545,17 пункта, продължавайки печалбите, отчетени вчера след новината за търговското споразумение между Вашингтон и Пекин.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
„Майкрософт“ съкращава 3 на сто от служителите си в света

Американската технологична корпорация „Майкрософт“ (Microsoft) съкращава близо 3 на сто от персонала си в световен мащаб, предаде ДПА, позовавайки се на днешно съобщение на компанията.
„Майкрософт“ е имала приблизително 228 000 служители към юни 2024 г., включително 126 000 в САЩ. Съкращаване на 3 на сто се равнява на приблизително 6800 работни места.
Този ход следва по-ранен кръг от съкращения, обявен в началото на 2023 г., когато компанията закри около 10 000 работни позиции.
Подобно на много големи технологични фирми, „Майкрософт“ значително разшири работната си сила по време на пандемията от КОВИД-19. В момента компанията измества фокуса си и инвестира в изграждането на инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ).
За финансовата година, приключваща през юни, американската технологична корпорация е инвестирала около 80 милиарда долара за изграждане на центрове за данни, свързани с ИИ, посочва ДПА.
Съкращенията ще обхванат всички работни позиции, но ще се фокусират върху свиване на ръководните нива, допълва Асошиейтед прес.
Обявеното съкращаване на работна сила идват само седмици след като „Майкрософт“ отчете силни продажби и печалби, които надминаха очакванията на Уолстрийт за първото тримесечие на 2025 г., което инвеститорите приеха като облекчение по време на бурен период за технологичния сектор и американската икономика.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Министър Теменужка Петкова подписа Споразумение за сътрудничество с Европейската банка за възстановяване и развитие

Министърът на финансите Теменужка Петкова и президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Одил Рено-Басо подписаха в Брюксел Споразумение за сътрудничество и дейности на банката в България, съобщават от Министерството на финансите на страницата си в интернет.
Правителството даде мандат на финансовия министър да проведе преговорите и подпише от името на страната ни документа.
ЕБВР е един от значителните инвеститори в България. От началото на дейността си до 31 януари 2025 г. ЕБВР е инвестирала 4,791 млрд. евро за финансиране на 307 проекта в България в областта на устойчивата инфраструктура, финансите, индустрията, търговията и агробизнеса.
Сключването на Споразумението за сътрудничество с ЕБВР e целесъобразно с оглед на поддържане на добрите партньорски отношения с международната институция и благоприятства разширяването на дейността на банката в България, се отбелязва в съобщението.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 4 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА