Свържете се с нас

Икономика

България спечели 20 медала от световния винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles

Двайсет български вина получиха медали от световния конкурс Concours Mondial de Bruxelles (CMB), който се проведе в Бургас. Според публикуваните в сайта на конкурса резултати на български производители са присъдени 3 златни и 17 сребърни медала. В основната програма за оценките на международното жури се бореха повече от 1000 проби бели вина от 26 държави.

Дегустациите се извършваха „на сляпо“. Най-много отличия спечели Франция. „Българските производители показаха, че продукцията им е конкурентна на световните лидери в производството на Совиньон – Франция, Австрия, Южна Африка и Нова Зеландия. От общо 56 български вина, участвали в състезанието, са наградени 20 и то от различни региони на страната“, коментира официалният посланик на CMB Меглена Михова. Носителите на златни медали са вината Stallion Selection Sauvignon Blanc 2024 на изба Angel’s Estate, Levent Sauvignon Blanc 2024 на Levent Wine House и Pentagram Sauvignon Blanc 2023 на Black Sea Gold. 

Тазгодишното издание на конкурса в Бургас без открито от министъра на туризма Мирослав Боршош. Началото беше дадено с оценяване на белите вина, включени в едно от основните направления от конкурсната програма – Sauvignon Selection (Селекция Совиньон). Организатор е фирма „Пробежекс“, официален представител на СМВ за България, в партньорство с Министерството на туризма, Министерството на земеделието и храните и община Бургас.

За първи път „Селекция Совиньон“ се провежда извън държавите с традиции в производството на вина от този сорт. Това е изключителна възможност за страната домакин, която може да представи своите традиции в производството на вино и не само. Но това е и възможност за членовете на журито да изследват нови или слабо познати територии, каза по време на откриването посланикът на конкурса за България Меглена Михова.

/ВЙ/

Източник: БТА

Икономика

Акционерите в летище Хийтроу получиха дивиденти за първи път от пет години

Дружеството, която управлява най-голямото летище във Великобритания – Хийтроу, за първи от пет години изплати дивиденти на своите акционери, предаде ДПА. 

На 7 март е приключило изплащането на 250 млн. британски лири (332,51 млн. долара). Това се дължи „на добрите ни оперативни и финансови резултати през 2024 г.“, обяви компанията, която управлява летищет в западната част на Лондон.

През декември 2024 г. френската компания „Ардон“ (Ardian) стана най-големият акционер в Хийтроу с дял от 23 на сто.

От своя страна Саудитският инвестиционен фонд придоби 15 на сто от акциите в дружеството, което управлява най-голямото британско летище. 

Това стана, след като испанската компания „Феровиал“ (Ferrovial) продаде по-голяма част от 25-процентовия си дял в Хийтроу. Други акционери в дружеството, което управлява летището, също продадоха свои ценни книжа, посочва ДПА.

Сред водещите акционери в най-голямото летище във Великобритания са и държавни инвестиционни фондове от Катар и Китай.

През първите три месеца на годината през терминалите на Хийтроу са преминали около 18,2 млн. пътници. Това представлява понижение с 1,6 на сто спрямо 18,5 млн. пътници, обслужени на аерогарата през първото тримесечие на 2024 година.

Сред причините за този спад е и спирането на работата на Хийтроу за 10 часа на 21 март. Това стана, след като пожар в електрическа подстанция, намираща се близо до летището, доведе до прекъсване на електрозахранването и до принудителното му затваряне, припомня ДПА.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Жена ще застане начело на пернишко предприятие за вибробетонни плочи, разширявайки производството

Пернишко предприятие за вибробетонни плочи планира да въведе нови производствени елементи с преминаването на управлението в ръцете на второто поколение. Това разказа за БТА настоящият собственик и управител на „Софурбан“ Георги Манолков, който ще запази бизнеса в семейството, предавайки го на дъщеря си Снежана. 

Компанията е на пазара 2009 г. като производител на вибробетонни плочи. Тя е сред първите производители в страната, които внедряват немски рецепти, технология и машини „Омаг“ за производството на вибробетонните изделия. Това е преса с натиск над 1000 тона, с която се постига високо качество на продуктите по немски рецепти. „Точно това целим, за да можем да останем на пазара вече почти двадесет години. Материалите, които се ползват, са предимно за градската инфраструктура. Големия плюс на изделията е, че монтажът им е сух“, разказва Снежана Манолкова, която в момента е съуправител на дружеството. 

Едно от предимствата на технологията е, че когато се налага ремонт на даден обект, не е необходимо да се разбива цялата настилка, а само да се демонтират няколко от плочите в засегнатия периметър и след това отново да се монтират. Това е и дишаща настилка, която позволява нормалната циркулация на водата. През микрофугите влагата се просмуква и така се запазва естественият микроклимат на града. Друг плюс е,  че при запрашаване на въздуха или на настилката, когато завали, водата вкарва праховите частици директно във фугите. Това води до намаляването на фините прахови частици в атмосферата, допълва Георги Манолков.  

Община Перник активно е работила и работи с компанията, като голяма част от ремонтираните пешеходни зони в града са с нейните вибробетонни плочи. Манолков поясни, че преди близо седем години централната градска част е била обновена с изделията на предприятието, като тогава са били положени над 500 000 кв. м. Производителят печели поръчки и в много други градове в страната, включително в София, където продуктите му са избрани за ремонта на Метрополитена и направата на подходите за метрото, след като са изследвани в специализирана лаборатория. За 2024 г. е генерирала приход от близо 4 милиона лева. 

Манолков е от столицата, но преди близо двадесет години избира Перник, за да инвестира и разположи бизнеса си. Като една от причините да избере миньорския град той посочва близостта на кариерите, от които черпи суровина за изделията. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Излишък от 23 млрд. евро при външната търговия на ЕС със стоки през февруари отчита Евростат

Държавите от Европейския съюз са формирали излишък в размер на 23 млрд. евро при търговията си със стоки с трети страни през през февруари 2025 г., като година по-рано (февруари 2024 г.) той достига 21,8 млрд. евро. Това сочат данните от първоначалната оценка на европейската статистическа агенция Евростат за търговията на ЕС през втория месец на годината, публикувани днес на сайта й.

През февруари износът на стоки от ЕС за трети страни нараства със 7 на сто на годишна база до 225,4 млрд. евро. Вносът също се увеличава, със 7,2 на сто на годишна база, до 202,4 млрд. евро. 

На този фон Евросъюзът постига значителен търговски излишък (23 млрд. евро), след като през януари формира дефицит в размер на 5,6 млрд. евро при търговията си със стоки с трети страни, посочва Евростат. 

Това се дължи основно на нарастване на излишъка при търговията с химикали и свързаните с тях продукти, от 17,3 млрд. евро на 28,6 млрд. евро.

При търговията на Еросъюза с трети страни с продукти от категорията „машини, оборудване и превозни средства“ е отчетен спад на търговския излишък – от 23,7 млрд. евро на 19,4 млрд. евро.  

При търговията с продукти от категорията „други промишлени стоки“ търговският баланс на ЕС се променя от излишък в размер на 2,6 млрд. евро на дефицит, достигащ 0,6 млрд. евро

Ако бъдат разгледани само държавите от еврозоната, то през февруари 2025 г. те формират излишък в размер на 24 млрд. евро при търговията си със стоки с трети страни, сочи първоначалната оценка на Евростат.

През февруари 2025 г. България е формирала дефицит в размер на 581,1 млн. евро при търговията си със страните извън Европейския съюз, сочат предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 16 минути

Петима от пострадалите в смъртоносния пожар в дискотека в Северна Македония с прибират от лечение в чужбина

Спортпреди 17 минути

Ханзи Флик ще продължи договора си с Барселона за още един сезон

Святпреди 17 минути

Украйна настоява за пълно и незабавно прекратяване на огъня, заяви Зеленски

Святпреди 18 минути

Шведският журналист, задържан в Турция, рискува 12 години затвор по повдигнатите му обвинения, обяви неговото издание

Икономикапреди 19 минути

Акционерите в летище Хийтроу получиха дивиденти за първи път от пет години

Българияпреди 20 минути

Близо 40 заявления за безплатно събиране и извозване на строителни отпадъци от домакинството са подадени в Община Ловеч

Обществопреди 24 минути

България и Европа по пътя на енергийната независимост

Българияпреди 24 минути

Светът и Католическата църква загубиха голям застъпник за вярата в човека и неговите права, написа Наталия Киселова в книгата в памет на папа Франциск

Българияпреди 28 минути

Глобен е рибар, ловил край язовир Ястребино по време на забраната

Икономикапреди 28 минути

Жена ще застане начело на пернишко предприятие за вибробетонни плочи, разширявайки производството

Българияпреди 29 минути

Започна традиционната колоездачна обиколка на община Сандански, посветена на празника на града

Темидапреди 30 минути

Прокуратурата иска отстраняването на Мюмюн Искендер от кметския пост

Святпреди 4 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 5 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Балканипреди 5 дни

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Бизнеспреди 3 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 5 дни

САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия

Святпреди 5 дни

Киър Стармър и Доналд Тръмп разговаряха за пръв път след митата на САЩ

Святпреди 5 дни

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Обществопреди 3 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Икономикапреди 2 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Обществопреди 5 дни

И след Шенген до Кулата се пъпли

Икономикапреди 5 дни

Изкуственият интелект все още е рядкост в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория

Новини