Икономика
България с най-голям дял през 2024 г. в ЕС на гражданите, изложени на риск от бедност и социално изключване, отчита Евростат

През 2024 г. 93,3 милиона души в Европейския съюз което се равнява на 21 на сто от населението на страните от ЕС, са били изложени на риск от бедност и социално изключване. Това сочат публикуваните днес най-нови данни на Евростат.
Делът им намалява с 0,3 процентни пункта спрямо 2023 година. Тогава 94,6 млн. души в ЕС са били изложени на риск от бедност и социално изключване, което се е равнявало на 21,3 на сто от населението на страните от Евросъюза.
Европейската статистическа агенция посочва, че на опасност от бедност и социално изключване са изложени хората, които са подложени на поне един от три социални риска. Изложени са на риск от бедност, от тежки материални и социални лишения или са част от домакинство с „много ниска икономическа активност“.
Статистическата служба на ЕС определя като домакинства с „много ниска икономическа активност“ тези, чийто представители в трудоспособна възраст са покрили 20 на сто и по-малко от нормалния брой работни часове.
Делът на гражданите, изложени на риск от бедност или социално изключване, варира в различните страни от Евросъюза през 2024 г.
България е била на първо място сред страните от ЕС през миналата година по дял на гражданите на страната, изложени на риск от бедност и социално изключване – 30,3 на сто. Следват Румъния – 27,9 на сто, Гърция – 26,9 на сто, както и Испания и Литва – и двете с по 25,8 на сто.
На другия полюс са били Чехия – 11,3 на сто, Словения – 14,4 на сто, следвани от Нидерландия – 15,4 на сто, Полша – 16 на сто и Ирландия – 16,7 на сто.
Източник: БТА
Икономика
Водещите европейски борси закриха с повишение въпреки данните, че икономиката на САЩ се е свила през първото тримесечие

Водещите европейски фондови пазари закриха днешната търговска сесия с повишение на основните си индекси. Това стана въпреки обявените по-рано днес данни, които сочат, че икономиката на САЩ се е свила с 0,3 на сто през първото тримесечие на годината.
Във Франкфурт DAX се повиши със 71,15 пункта или 0,32 на сто до 22 496,98 пункта.
Парижкият CAC добави 38 пункта или 0,5 на сто до 7593,87 пункта.
Лондонският борсов индекс FTSE 100 прибави 31,39 пункта или 0,37 на сто до 8494,85 пункта.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи днешната търговия с повишение от 0,46 на сто до 527,48 пункта.
Не се стигна до масова разпродажби на акции на водещите европейски фондови пазари въпреки опасенията на инвеститори, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия, което ще се отрази негативно на резултатите на редица компании, посочват пазарни анализатори.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Унгарската икономика е изпаднала в стагнация през първото тримесечие на 2025 г., сочат предварителни данни

Унгарската икономика е изпаднала в стагнация през първото тримесечие на 2025 г., след като отбеляза възстановяване през последните три месеца на 2024 година. Това сочат предварителните данни на Унгарската централна статистическа служба, публикувани днес и цитирани от ДПА.
На некоригирана база брутният вътрешен продукт (БВП) остава без промяна през първото тримесечие спрямо миналата година след ръст от 0,4 на сто през четвъртото тримесечие. Положителните резултати, постигнати в сектора на услугите, са компенсирани от по-слабите данни, отчетени в секторите промишленост и строителството, посочва статистическата служба.
На коригирана база унгарският БВП се е свил с 0,4 на сто през първото тримесечие спрямо ръст от 0,1 на сто през предходния тримесечен период.
Общият търговски излишък на Унгария се е увеличил до 1,77 млрд. евро през март от 1,6 млрд. евро през същия месец на миналата година, сочи друг доклад на унгарската статистика.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Цените на петрола продължават да се сриват на фона на митата на Тръмп

Петролът продължава да поевтинява на международните пазари. Това става на фона на опасенията на инвеститорите за спад на търсенето на черно злато в условията на търговска война, провокирана от митата върху вноса в САЩ, налагани от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Цените на петрола са напът да отбележат най-големия си месечен спад от почти три години и половина, като сред факторите за тази тенденция е и нарастващото предлагане на черно злато на международните пазари, посочват пазарни анализатори.
На този фон сортът Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, поевтиня с 3,7на сто до 60,94 долара за барел към 19:00 ч. българско време.
Договорите за американския лек суров петрол се понижиха с 3,66 на сто до 58,21 долара за барел.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Святпреди 1 седмица
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск