България
„България може“ предлага създаване на суверенен инвестиционен фонд, който да обезпечи българския лев

„България може“ предлага създаване на суверенен инвестиционен фонд, който да обезпечи българския лев. Това обяви Кузман Илиев, председател на политическата партия, която вече е официално регистрирана от Софийски градски съд, по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Илиев коментира отношението на партията към въвеждането на еврото и членството в еврозоната. Той посочи, че пример с подобен фонд съществува в Норвегия. Председателят на партията поясни, че въпросният фонд ще акумулира, натрупва пари, злато, дигитална валута и активи, така че вместо евро, в сейфовете на нашата централна банка да държим силни активи, които да предизвикат доверие към нас.
По думите му ние не сме готови за въвеждането на еврото. Често поглеждаме към Сребърния фонд, поглеждаме към пари, спестени от българските граждани, смята председателят на „България може“. Той каза също, че през 1999 година, когато е взимано решението да влезем във валутен борд, бордът си е свършил работата. Днес той е изключително непригоден, практически изземва нашия суверенитет, добави Илиев. Затова от партията предлагат обезпечаване на българския лев със създаването на такъв фонд.
Всяка една отговорна европейска държава трябва да мисли това. Еврозоната има големи проблеми, огромно задлъжняване, сега ще се печата много повече евро, за да се купува оръжие, инфлацията тепърва ще избуява. Ние предлагаме разработването и създаването на суверенен инвестиционен фонд, който да обезпечи българския лев, заяви Кузман Илиев. Той разясни, че когато във валутен борд искаш да запазиш валутния курс, такъв какъвто е, не трябва да имаш дефицит. Затова ние казваме, че е много важно в Конституцията да има или лимит на дефицита, или балансиран бюджет за обезпечаването на финансовата сигурност на страната. Освен това, още едно предложение, което се надявам да срещне подкрепа, е дефицитът да бъде обявяван на начислена основа, а не всяка година да правим счетоводни гимнастики, а не да заблуждаваме нашите партньори, коментира още председателят на „България може“.
Всеки от нас поотделно не приема не просто личностите, а моделите, начините на правене на политика, които се асоциират, както с Бойко Борисов, така и с Делян Пеевски. Ако положим усилия, можем да направим някаква градация за неприемливо, по-неприемливо, отвратително, но според мен не епитетите са важни в случая. Важно е, че това е един модел, който е доведен до своя връх на политически клиентелизъм, който води до обсебване на държавата и на институциите от партиите. Затова ние имаме съвършено ясни предложения, какво трябва да се направи, за да се премахне това вредоносно влияние на партиите, посочи Илиев.
Въпросът за позиционирането на партията коментира проф. Александър Маринов. Нас често ни питат – вие партия на президента ли сте?, посочи той и разясни, че отговорът на това дали са създадени по указание, или с изричното съгласие на президента е не. „Това е наша инициатива и ние не сме искали съгласие от него, но няма нито основания, нито причини да крием, че ние имаме съвпадащи виждания с президента по редица въпроси, поради което естествено ние подкрепяме тези позиции“, заяви Маринов и уточни, че една от тях е позицията по въпроса за войната и мира.
Наистина ние сме за това България да започне да играе една самостоятелна роля, не в смисъла, че ще напуска организациите, в които ще членува, а че ще има наистина собствена линия на поведение, която ще отчита нейните интереси, което прави всяка една нормална държава, добави той.
Като политическа партия сме поели по своя път, ние сме направили своя избор. Не знаем какво възнамерява да прави президентът, дали въобще възнамерява да прави нещо – може да стане така, че в един момент да бъдем на една и съща писта. Това, че ние имаме положително отношение към повечето от неговите позиции, не означава, че сме функция на президента, каза още Александър Маринов. Не се разграничаваме от него, но имаме своя самостоятелна линия. Ние се стараем да се самоопределим не чрез атаки към другите, а чрез това, което казваме и се надяваме да направим, допълни той.
Бихме работили с всеки, но да работиш с всеки, който е изпратен от българските граждани е едно, а да се коалираш с някого, е нещо съвсем различно. Коалицията е форма на брак, форма на годеж и за да се коалираш трябва да имате сходни ценности, сходни програми. Наистина уважаваме традиционните семейни ценности, уважаваме българската вяра, която ни е помогнала да оцелеем в най-трудните времена от нашата история, каза Кузман Илиев. Той обясни, че одобряват част от политиките на президента, защото и те мислят по този начин. Ние сме вече три години на терен. Цялата митология, че това е на някой проект или така нататък – се сблъсква с реалността. Затова в „България може“ призоваваме хората да не живеем в измислени наративи, а в реалността, заяви председателят на партията.
Кузман Илиев определи първите сто дни на правителството като политическо безвремие и носене по политическото течение. „България може“ в момента е единствената подготвена извънпарламентарна алтернатива, заяви той и посочи, че партията върви по трънлив, бавен, но устойчив път по изграждането на собствени структури в страната.
По време на пресконференцията бе представена и кандидатурата на партията за районен кмет на „Слатина“ – Ивана Влахова, която е заместник-председател на софийската структура на „България може“.
Източник: БТА
България
Вот на недоверие за неща, случили се преди избора на правителството, е стремеж за дестабилизиране на Народното събрание, каза Наталия Киселова

Да се иска вот на недоверие за неща, които са се случили преди това правителство да бъде избрано, е стремеж да се дестабилизира Народното събрание (НС) и то да не работи. Това каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова в предаването „Още от деня“ по БНТ. По-рано днес депутатите отхвърлиха и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията.
Вотовете на недоверие имат смисъл тогава, когато се повдига въпрос за цялостната политика, по конкретен повод, по отношение на програмата на правителството, за действия, бездействия, които правителството е направило или не е, посочи Киселова. В рамките на няколко дни, от сутрин до здрач, хората сигурно се забавляват понякога да ни гледат, но всъщност въпросите, които се повдигат, не са от дневния ред на българските граждани или на бизнеса, коментира още тя.
В учебниците по парламентарно право пише, че вотът на недоверие е най-силното оръжие и то се използва в краен случай, и много по-често се използват инструментите на парламентарния контрол, каквито имаме и в Конституцията, и в правилника, каза Киселова. Тя добави, че първият вот на недоверие е бил преди две седмици. Правителството беше на шейсет и няколко, 70 дни, а вчера стана на 90 дни. Не е имало случай, в който в първите сто дни да не се даде толеранс на правителство да се запознаят, тъй като част от колегите влизат в правителство без преди това да са имали такава възможност. Така че нямаше толеранс почти никакъв, смята тя.
Попитана защо са предприемани, ако ходът им е обречен, Киселова коментира, че това поведение, което имат тези парламентарни групи, е било видимо и при приемането на държавния бюджет. Почти 39 000 предложения, които един ден анализаторите се надявам да видят и да оценят като сериозна злоупотреба с инструментите на парламентарната демокрация, по същия начин е и сега, добави Киселова.
На въпрос, свързан с работата на НС, Киселова посочи, че са избрали правителство, приели са бюджет, преодолени са били два вота на недоверие и са приели 15 закона с доста по-високо мнозинство от обикновеното. По думите ѝ има сериозна подготвителна законодателна дейност във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост.
Преди пет месеца си казвах: „Няма начин да няма начин хората да седнат да се разберат кой ще бъде в мнозинството, кой ще бъде в опозиция и да има конструктивност в поведението“. Сега виждам, че при тази сериозна фрагментация в НС всяка от парламентарните групи има свои цели и невинаги те съвпадат с целите на другите, коментира председателят на парламента.
По отношение на Пловдив – случая с канала за цигари, имаше искания за изслушвания, каза тя. По думите ѝ миналата седмица е имало искане за включване в дневния ред за изслушване на министъра и на осем служители от Пловдив. Министърът беше информирал НС, че той не може да се яви в НС, и беше обяснено на колегите, но въпреки това те настояваха, каза Киселова. Тя заяви, че е гласувала и в двата случая „против“. Информирах колегите коректно, че е постъпило писмо от министъра и че когато говорим за изслушване в зала, става дума за политически контрол. Служителите на МВР не са служители, които трябва да бъдат подлагани на изпитания в пленарна зала. А междувременно пуснах писмо до главния прокурор и бях информирана, че е образувано досъдебно производство, добави Киселова и каза, че министърът на вътрешните работи е информирал, че има две досъдебни производства. Председателят на парламента припомни, че има решение на Конституционния съд от преди 15 години, че когато има образувано досъдебно производство, има следствена тайна. Тя посочи, че според правилника за работа на парламента, когато едно искане бъде отхвърлено, в следващия месец не може да бъде поискано отново.
Мисля, че правилният подход е тогава, когато има необходимост, министърът да бъде изслушан в комисия. Вече, ако е по-сериозен въпрос, да бъде изслушан в пленарна зала, каза тя.
Източник: БТА
България
Пътният травматизъм в Монтанско намалява през първите месеци на 2025 година, според полицията вероятната причина за това е засиленият контрол

През 2025 година пътният травматизъм в област Монтана намалява значително, съобщи на брифинг началникът на КАТ в Монтана главен инспектор Елвис Иванов.
От 1 януари до 15 април 2025 година в региона са станали 41 тежки пътнотранспортни произшествия (ПТП) с четирима загинали и 55 ранени, докато за същия период на миналата година има 55 тежки ПТП с петима загинали и 83 ранени. Равносметката е 14 тежки ПТП по-малко, един загинал и 28 ранени по-малко, каза гл. инспектор Иванов. Според нас най-вероятната причина за намалението на пътния травматизъм е засиленият контрол от страна на полицията по пътищата. От началото на тази година нашите камери отчитат увеличение на интензивността на движението и коментира, че не пътните условия, а неправилните действия на водачите са довели до този фатален край.
През последната седмица полицията в Монтанско е провела специализирана операция за контрол по спазването на скоростните режими и е заснела със своите камери 1415 клипа за превишена скорост, като за всеки от тях ще бъде съставен електронен фиш с глоба в зависимост от това с колко километра е превишена скоростта, каза Иванов.
В четирите почивни дни около Великденските празници в област Монтана ще има засилен контрол по пътищата с максимален брой полицейски служители. Ще има патрулни постове на много места, както и екипи от служители с необозначени полицейски автомобили, които ще се движат с транспортните потоци и при нарушения на Закона за движение по пътищата ще сигнализират на най-близкия полицейски наряд. Контролът ще бъде и в светлата, и в тъмната част на денонощието, като освен за спазване на скоростните режими ще се следи и за неправилни изпреварвания, агресивно поведение, отнемане на предимство, движение с нечетлива табела, превозване на необезопасен товар и т.н, обяви началникът на КАТ в Монтана.
/РН/
Източник: БТА
България
Жители на столичния квартал „Захарна фабрика“ протестираха срещу настаняването на обитателите на съборените по-рано тази седмица незаконни постройки

Жители на столичния квартал „Захарна фабрика“, район „Илинден“, излязоха на протест срещу настаняването на обитателите на съборените по-рано тази седмица незаконни постройки. Някои от протестиращите държаха плакати с надписи „От кога спазването на закона е расизъм“.
При хората дойде и кметът на район „Илинден“ Емил Бранчевски. Това тук е спонтанно събиране на гражданите от кв. „Захарна фабрика“ в подкрепа на действията на районната администрация. Защото те от десетилетия се борят за законност и най-накрая я получиха. Това, което трябваше да се случи преди 15 години, най-накрая се случи, коментира кметът на района. Съборените постройки са не само незаконни, но и опасни за живота и здравето на хората, добави Емил Бранчевски.
В същото време движението по бул. „Сливница“ бе затруднено заради контрапротест, на който хора изразиха недоволството си от събарянето на постройките.
Снощи протест имаше в кв. „Люлин“. Събарянето на незаконни постройки в ж.к. „Захарна фабрика“ започна по-рано тази седмица.
/РН/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 5 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
В близо двучасов разговор за Гунди и Трифон Иванов се превърна представянето на две биографични книги за тях във Велико Търново