Свържете се с нас

Икономика

България изпълнява от началото на годината и критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната, каза Теменужка Петкова

От началото на годината България покрива и критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната, каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на откриването на форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“, организиран от Българската фондова борса. Събитието се провежда в Интер Експо Център в София. 

Ние сме напът да реализираме една от стратегическите цели на нашата страна – членството в еврозоната, посочи тя. 

Петкова припомни, че България покри всички числови критерии и през февруари тази година съвместно с управителя на БНБ Димитър Радев изпратиха до Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади. 

Очакваме заключенията по тях да станат факт в началото на юни. От началото на годината България устойчиво покрива и критерия за ценова стабилност, което е добър показател за развитието на нашата икономика и очакваме положителни заключения, така че от 1 януари 2026 г. България да заеме своето достойно място в еврозоната, каза Петкова. 

По думите ѝ на днешния форум ще бъде обсъдена важна тема, свързана с развитието на капиталовия пазар като възможност за финансиране на реалната икономика.

Всеобщо е мнението, че капиталовият пазар е важен за финансирането на реалната икономика. Това е основна тема в рамките на Европейския съюз (ЕС), но в същото време е ясно, че развитието на капиталовия пазар към настоящия момент не е успяло да разгърне своя потенциал. Ето защо Европейската комисия и на ниво ЕС, и на национално ниво работи с всички държави членки за развитието на капиталовия пазар. За нас развитието на капиталовия пазар е приоритет и ние също участваме активно в този процес, акцентира Петкова. 

Финансовият министър изтъкна, че конкурентоспособността на ЕС е друга ключова тема, която преминава през това да се намали административната тежест, особено за малкия и средния бизнес, както и да бъде опростена регулаторната рамка. В същото време опростяването на регулаторната рамка не бива да бъде за сметка на инвеститорите, смята тя. 

Източник: БТА

Икономика

Изкуственият интелект може да помогне за преодоляване на дефицита между нуждите на бизнеса и човешките ограничения, според „Майкрософт“

Организациите трябва да се възползват от потенциала на изкуствения интелект (ИИ), за да преодолеят нарастващия дефицит между бизнес нуждите и човешките ограничения. Това пише в петият годишен Доклад на „Майкрософт“ (Microsoft) за тенденциите на пазара на труда (Microsoft Work Trend Index), информират от софтуерната компания.

Докладът, изготвен в партньорство с  „ЛинктИн“ (LinkedIn) и озаглавен „2025: Годината, в която се ражда компанията-лидер“, анализира мненията на 31 000 професионалисти от 31 държави, както и трилиони агрегирани сигнали от имейли, срещи и чатове в Microsoft 365, посочват от „Майкрософт“.

Все повече ръководители залагат на дигиталния труд за повишаване на капацитета на работната сила, като 82 на сто от тях планират да прилагат решения, базирани на изкуствен интелект, в следващите 12 до 18 месеца. В същото време 53 на сто от  директорите смятат, че продуктивността трябва да се подобри, но 80 на сто от служителите и мениджърите споделят, че нямат достатъчно време и енергия, за да отговорят на нарастващите очаквания. Прекъсванията на работното място остават сериозен проблем – служителите често се разсейват от имейли, срещи и чатове, което затруднява фокусирането и постигането на значими резултати, отчитат авторите на проучването.

Експертите на компанията подчертават, че бизнесите преминават от традиционните йерархични структури към по-динамични, ориентирани към резултатите модели на работа, в които екипи от хора и ИИ агенти работят заедно за постигане на мащабни резултати. Тази тенденция е видима – 46 на сто от лидерите посочват, че организациите им вече напълно автоматизират работни процеси с помощта на ИИ агенти, особено в области като обслужване на клиенти, маркетинг и продуктово развитие. 

Докладът акцентира и върху нарастващата роля на служителите като ръководители на ИИ агенти – хора, които изграждат, възлагат задачи и управляват ИИ инструменти, за да повишат собствената си продуктивност. Очаква се в рамките на пет години екипите редовно да обучават и управляват ИИ агенти като част от ежедневните си задължения. Въпреки това съществува значителна пропаст в усвояването на ИИ – 67 на сто от ръководителите са запознати с работата на ИИ агенти, докато при служителите този дял е едва 40 на сто. Освен това 79 на сто от ръководителите вярват, че ИИ ще ускори кариерното им развитие, но само 67 на сто от служителите споделят този оптимизъм. Това подчертава спешната необходимост от обучение и повишаване на квалификацията в сферата на ИИ, смятат от „Майкрософт“.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

„Лидл“ инвестира допълнително във Великобритания, за да разшири присъствието си

„Лидл“ (Lidl) разкри плановете си да инвестира 500 милиона британски лири (665 милиона долара) във Великобритания, тъй като веригата супермаркети планира да ускори разширяването на присъствието си на британския пазар, предаде ДПА.

Очаква се германската верига да отвори повече от 40 нови магазина през текущата финансова година.

Шефовете на „Лидл Великобритания“ заявиха, че последните реформи на британското правителство помагат за „премахване на бариерите пред развитието“ и подкрепят амбициите на компанията за растеж.

Търговецът на дребно, който има повече от 980 магазина и 14 дистрибуторски центъра в Англия, Шотландия и Уелс, публикува днес и дълъг списък с локации за нови магазини.

Търговската верига съобщи, че обмисля стотици потенциални локации за нови магазини, включително главни улици, ритейл паркове и многофункционални обекти в центъра на градовете.

Плановете за инвестиции и откриване на магазини свидетелстват за ускорения растеж на марката, след като през предходната финансова година бяха отворени 23 магазина в страната.

„Лидл“ в момента е най-бързо развиващата се верига супермаркети във Великобритания, според източници от бранша.

Данни на „Кантар“ (Kantar), публикувани по-рано този месец, показваха, че продажбите на „Лидл“ са се увеличили с 9,1 на сто през 12-те седмици до 24 март.

Благодарение на това „Лидл“ има дял от 7,8 на сто на пазара на хранителни стоки във Великобритания и е напът да изпревари „Морисънс“ (Morrisons), която в момента е петата по големина верига супермаркети във Великобритания.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

До 30 април може да се купят годишни винетки на старите цени, припомнят от АПИ

До 30 април включително може да се купят винетки за превозните средства до 3,5 тона на настоящите цени. От 1 май 2025 г. се променят цените им и годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв., съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

От АПИ припомнят, че системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация. Така, ако шофьор планира пътуване в края на месец май, но дни преди това изтича валидността на годишната му винетка, той може в следващите дни да купи винетка с начална дата например 29 или 30 май и да плати по-ниската цена от 87 лв.

Всеки шофьор може да провери валидността на винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.

Националното тол управление апелира потребителите при купуване на винетка да използват страницата www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страна. Терминалите за самотаксуване са 464. Винетки могат да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура“.

В случай че потребителите изберат да платят по банков път с платежно нареждане по действащите до края на месеца цени, заявката и плащането трябва да бъдат извършени до 28 април включително, за да може да бъде обработено до 1 май.

При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация, преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.

Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

БТА припомня, че по данни на АПИ от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 броя. Купени са и 155 070 броя уикенд винетки, 116 528 броя месечни и 23 611 броя тримесечни.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 18 минути

Ден на отворените врати организират в казанлъшкото военно поделение по повод Празника на българската армия

Българияпреди 18 минути

Благоевградската улица ,,Хан Омуртаг” ще бъде преименувана на името на поета Борислав Владиков

Икономикапреди 20 минути

Изкуственият интелект може да помогне за преодоляване на дефицита между нуждите на бизнеса и човешките ограничения, според „Майкрософт“

Святпреди 26 минути

АРМЕНПРЕС: Арменският премиер се срещна с естонския президент в Талин

Спортпреди 29 минути

Локомотив Русе завоюва отборната титла в 12-о издание на международния турнир по плуване „Talent cup“

Икономикапреди 31 минути

„Лидл“ инвестира допълнително във Великобритания, за да разшири присъствието си

Спортпреди 31 минути

Треньорът Карло Анчелоти няма да води Реал Мадрид на Световното клубно първенство

Святпреди 31 минути

Индия подписа договор с Франция за покупката на 26 изтребителя „Рафал“

Спортпреди 34 минути

Локомотив София спечели Купата на България по бокс при младежите

Политикапреди 36 минути

Желязков и Коща посетиха военния завод “Арсенал“

Балканипреди 36 минути

Полицията в Нови Сад използва палки и сълзотворен газ срещу протестиращите студенти

Българияпреди 38 минути

Общинският съвет в Болярово отпусна еднократна финансова помощ за абитуриенти

Бизнеспреди 3 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 4 дни

1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение

Балканипреди 4 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 3 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 3 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Политикапреди 5 дни

ДСБ: Киселова да подаде оставка заради тениската с реклама на хазарт

Святпреди 5 дни

Европейски нюзрум: ЕС гледа отвъд Запада, докато митата на Тръмп прекрояват световната търговия

Българияпреди 5 дни

Заради интензивния дъжд в южните райони на София се е стигнало до запушване на част от шахтите по бул. „Цар Борис III“

Икономикапреди 4 дни

Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Обществопреди 3 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Обществопреди 3 дни

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници

Балканипреди 3 дни

Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния

Новини