Свържете се с нас

Общество

България е втора в ЕС по мръсен въздух

България е в челото на европейската класация по мръсен въздух. Румъния е първа по този показател, следвана по петите от нашата страна, показват последните данни на Европейската агенция по околна среда, цитирани от Нова тв.

Успокоителен факт е, че нито една държава членка на ЕС не надхвърля установената средногодишна норма. На фона на по-чистия въздух, от който се нуждаем, оказва се, че вода си имаме достатъчно.

Основният замърсител на въздуха е прахът. А главните му източници са промишлеността, транспортът и енергетиката. Вредите, които оказва върху здравето на българите, зависят от размера и химичния състав на праховите частици. По-едрите се задържат в горните дихателни пътища. По-фините обаче достигат до по-ниските части на дихателната система и в прекомерни количества водят до увреждане на тъканите в белия дроб.

Какво значи прекомерни количества

Те се определят според регламентираната средногодишна норма, която е 25 микрограма на кубичен метър.

През 2023 г. измервателните станции, чиито данни ползват от Европейската агенция по околна среда, за територията на цяла България са едва 8. Нито една от тях не е измерила стойности над допустимото, като най-близко до „тавана“ на нормата – с 21 мигрограма на кубичен метър, е Стара Загора. Следват Перник, Пловдив, Русе, Велико Търново, София, Варна и най-ниска концентрация на фини прахови частици – под 10, логично е измерена от станцията на връх Рожен.

Интересно е, че станцията, подадена като показателна за София, е тази в квартал „Хиподрума“, която наскоро си спечели общественото негодувание поради факта, че е разположена в… парк. Така въпросът колко реални са тези данни остава отворен.

Каква е ситуацията в останалите 27 държави членки

Най-висока е средногодишната концентрация на фини прахови частици в Румъния – 14,7 микрограма на кубичен метър. Втора с малка разлика е България. Близо до нашите са стойностите и на Кипър – малко над 14 микрограма на кубичен метър.

Последните три държави в антикласацията – Швеция, Естония и Финландия, са с три пъти по-ниски стойности. Като интересното е, че Естония, чиято територия е наполовина на нашата, е подала данни от също толкова на брой станции, колкото и ние.

Общата картина

Въздухът, който дишаме в Европа, е предимно с концентрация на фини прахови частици между 5 и 20 мигрограма на кубичен метър. Във всички държави има станции, които измерват такива стойности. Само 5% от станциите са отчели от най-ниското замърсяване – под 5 мигрограма на куб/м. Въздух със замърсяване около нормата са отчели станции в 4 държави, като една от тях е България. А над нормата – в 3. Това са Гърция, Хърватия и Италия.

Поне с водата сме добре

Далеч по-оптимистично звучат данните за водата. Макар да не е сред най-големите по територия за последната изследвана година, Евростат нарежда страната ни на шесто място по количество на пресни водни ресурси – повърхностни и подземни. Пет от страните членки обаче не са подали данни и информация за техните водни ресурси липсва. Така първите две места в класацията от 22 са за Франция и Швеция, а последните две – за островните държави Кипър и Малта.

Страната ни се дели на 4 басейнови района. Повече от половината иззета вода е от най-големия Дунавски район. Малко по-малко от половината идва от Източнобеломорския, а иззетите количества от Черноморския и Западнобеломорския са незначителни.

Традиционно сезонният недостиг на вода е между юли и септември. От най-голям недостиг страдат в Кипър. Те имат нужда от 90% повече вода от тази, която използват в този период на годината. Малта се нуждае от 60% повече, като при тях недостигът е целогодишен. При нас процентите са 2. А в Швеция и Хърватия такъв проблем липсва.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

“Черна писта“ показва къде най-често се случват катастрофи в страната

„Черна писта“ онагледява системни проблеми по пътищата из цялата държава и как те са свързани с близо 180 000 катастрофи за последните 4 години. Платформата е дело на 18-годишния Мартин Атанасов от София, който след трагичния инцидент с 12-годишната Сияна решава да създаде пътна карта с местата, на които най-често се случват катастрофи. Картата обединява съвкупно събрани данни на МВР за всички ПТП-та, случили се между 2021 и 2025 г. Крайният резултат е стряскащ.

За последните 4 години са регистрирани 177 746 катастрофи, от които 24 278 са завършили с ранени и 1 478 с фатални случаи. Само за първите шест месеца на 2024 г. в системата са налични 20 726 инцидента с точни географски координати, а за същия период през 2025 г. – 15 545. Това позволява не само проследяване на броя инциденти, но и сравнение по време и място, което разкрива закономерности и динамика. Оказва, че едни и същи участъци се повтарят като места на трагедии, което показва взаимосвързаност между качество на пътища и интензитет на катастрофите именно в тези участъци.

“Черна писта” позволява филтриране по различни показатели – по вид ПТП, цяла конкретна година, конкретна дата, както и инциденти с ранени или с фатален край. С подкрепата на ПР Агенция “Янев и Янев”, Esri Bulgaria и ICDSoft, платформата вече е онлайн и достъпна на адрес www.chernapista.com.

„След инцидента със Сияна се запитах защо няма достъпен начин да се види цялостно какво наистина се случва по пътищата ни – не просто колко катастрофи са станали, а къде, при какви условия и колко често. Платформата дава възможност на всеки да потърси и разбере какво стои зад хилядите, за съжаление, червени точки. Вярвам, че когато фактите са достъпни, вече не е толкова лесно да ги подминем. А когато знаем къде са проблемите, тогава имаме и отговорност да ги решаваме“, разказва 18-годишният Мартин. Според него платформата би могла да се използва като ефективен инструмент за анализ на опасните участъци.

Мартин предвижда проектът да се актуализира с данни от МВР във времето, така че винаги да отразява реалната ситуация на пътя.

„Ако АПИ предоставят информация за ремонтите и състоянието на пътната инфраструктура, ще можем да направим още по-смислени връзки между пътните условия и честотата на произшествията. Допълнителни данни от институции като Центровете за спешна медицинска помощ – например за времето за реакция при ПТП – биха допринесли за по-задълбочен анализ на критичните точки. Проектът е отворен за сътрудничество – компании, стартъпи и организации могат да допринесат със свои идеи, за да може „Черна писта“ да се превърне в още по-голям обществен ресурс за информираност, превенция и реална промяна“, допълва Мартин.

Когато едно 18-годишно момче създава работеща платформа с такава яснота, това показва, че решения вече съществуват. „Черна писта“ е инструмент, който вече обединява данни и ги превръща в основа за превенция и действия. Това е отправна точка, която може да бъде надграждана – с допълнителна информация, съдействие и с усилия, насочени към общата цел. Ако институциите подадат ръка и се включат, тази карта може да се превърне в национален ресурс, който подпомага за по-безопасни пътища и по-информирано общество. Защото когато инструментът е създаден, следващата стъпка е да го използваме за промяна.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Жалби, обиски, тормоз. Как се обезглавява иновативно училище

Ръководството на едно от най-иновативните училища у нас бе принудено да напусне след каскада от жалби и системен институционален тормоз.

За случая алармираха родители на ученици, които се обърнаха към редакцията за помощ в борбата да си върнат обичаните директор и заместник-директор на 82. ОУ „Васил Априлов“-София.

Усещайки силната подкрепа на учениците и техните родители, директорът оттегля подадената оставка в рамките на допустимия срок и декларира готовност да се върне на поста. Въпреки това, РУО-София отказва да го възстанови и пренебрегва както неговото желание, така и призивите на родителската общност.

Родителите разказват емоционално за случващото се в 82. ОУ „Васил Априлов“ в софийския квартал Горубляне, организират подписка, протестни акции и отворено писмо с надежда да бъдат чути.

В последните години, под ръководството на директора Мартин Ганчев,

малкото квартално училище в Горубляне процъфтява

– привлича силен екип, който създава истинско чувство за общност между учители, родители и ученици.

„Това училище е брилянтно, тотално различно от повечето училища – като лично отношение към учениците, като начин на комуникация. Ще ви го кажат много родители. Но направиха на луд директора с жалби, сега и заместник-директора. Накараха ги да напуснат. Училището просто ще бъде съсипано“, заяви пред OFFNews Мариан Колев – родител на възпитаник на училището.

Той говори с охота за атмосферата, която създава колективът, за умението им да се справят дори с по-палави деца, които не са били приети добре в други учебни заведения, да ги мотивират. „Училището бе пред затваряне преди да го поеме този директор, а сега идват нови и нови деца“, казва Мариан Колев.

Обиск по време на зелено училище

През миналата година срещу директора заваляват жалби с неясни податели. Това бързо прераства в тормоз. Стига се до обиск на лични вещи в хотел, до пълна ревизия на училището, до анкети за атмосферата в учителския колектив. До още и още проверки.

„Жалбите започнаха през пролетта на миналата година, когато заминавахме на зелено училище. Правиха проверка на договора с фирмата организатор, имаше проверка дори при отпътуването ни. Кулминацията бе в първата вечер в хотела – точно след вечеря в лобито дойдоха двама цивилни полицаи и казаха, че трябва да обискират стаята ми за наркотици и оръжие! Помолих колегите учители да присъстват. Обискът продължи два часа и половина и не бе открито нищо, но преровиха целия ми личен багаж“, разказа пред OFFNews досегашният директор Мартин Ганчев.

Следва тотална проверка на дейността на училището – финанси, трудови договори, договори с външни изпълнители, анкети за средата сред педагогическия състав. Пускат и проверки за приети деца в подготвителната група. Проверява се и защо се събират пари за ученически пособия. Пусната е и проверка за дете с приобщаващо образование – всичко това в рамките на няколко месеца.

Тези действия пораждат съмнения, че зад сигналите стои или институция, или родител с високи властови позиции. В правото на всеки родител е да подаде жалба, но обичайно след тях следва проверка по конкретен казус. Напълно нетипично е която и да е жалба да предизвика толкова масирани проверки, които – на всичко отгоре – завършват без установени нарушения.

„Накрая си казах:

Това няма да приключи.

Запитах се заслужава ли си. И подадох молба за напускане“, казва Мартин Ганчев.

„Подадох молбата си до РУО, като се надявах моя работодател или да я приеме, или да ме защити от този тормоз. Приеха оставката и назначиха и.д. директор“, казва той разочарован.

След оставката му се надига вълна от недоволство сред родителите. Усещайки тяхната подкрепа, Ганчев решава да оттегли оставката. Прави го в срок, в който това е допустимо. Но РУО не приема да го върне.

На мястото е изпратена нова и.д. директорка От фейсбука профила ѝ е видно, че е близка до експертка от общинската дирекция по образование, казват родителите.

„Аз съм кандидатствал за директор само и единствено в училището, в което съм бил учител. Не бих и работил в друго училище. Ако не се върна тук, ще напусна системата на образованието, огорчението е голямо“, коментира на свой ред Ганчев.

Той няма представа откъде са атаките срещу него. С гордост споделя, че е въвел многобройни иновации. Допуска, че причината да бъде взет на прицел може да се крие и в това.

„Въвеждах реформите преди МОН“

„Аз съм от директорите, които правят промените преди МОН“, отговаря Ганчев на въпроса с какво 82. ОУ е по-различно.

Още през 2018 година въвежда пълната забрана за телефони в училище. Те се събират в началото на деня и се връщат в края му. Първоначално някои родители са недоволни от решението, но постепенно го приемат като добро.

Директорът решава гъвкаво и щекотливия въпрос с училищните униформи. Докато в много училища избухват скандали заради високи цени на униформите и съмнения дали не се прибират комисионни при избора на фирма изпълнител, в 82. е въведен дрескод: бяло и синьо. Така родителите и децата могат сами да изберат дрехите, които са по джоба и вкуса им, а съмненията за натрапена фирма отпадат.

Ганчев въвежда и по-късно начало на учебния ден – от 9 ч. Едновременно с това предлага и алтернатива за родителите, които тръгват по-рано на работа – да оставят децата си в училище преди 8 ч. Така между 8 и 9 ч. децата са заедно с учителите, но не се провеждат занятия. „Използвах за тази цел единия час за отдих и физическа активност от следобедната самоподготовка“, пояснява бившият вече директор. С този вариант са доволни и тези, които предпочитат да поспят до по-късно, и тръгващите рано за работа.

Макар промените да са атакувани първоначално, постепенно биват приети добре. „Започнахме да привличаме деца и от отдалечени места. приемали сме и деца, които са били проблемни в други училища. Винаги говорим с тях и търсим подход“, казва Мартин Ганчев. „В такива случаи обикновено настоявам детето да остане седма при нас преди да вземем окончателно решение, за да не се мести то от училище в училище. Но нямам случай някое дете да не е поискало да остане.“

Въвежда и целодневно обучение за прогимназиален етап. В 82. ОУ „Васил Априлов“ в прогимназията обучението е целодневно, а учителите – на щат и половина.

„Това означава, че получават

заплата и половина.

Подготвят си уроците в училище и вкъщи нищо не се носи – освен по желание на ученика. Кръстили сме тези часове не „самоподготовка“, а „Математика в развитие“, „Български в развитие“ и т.н. Там учат, пишат домашни, разясняват уроците, упражняват се. Няма нужда от допълнителни уроци.

Миналата година училището отваря и подготвителна група, която по думите на директора е завършила с „феноменален резултат“. Част от възпитаниците ѝ не са посещавали детска градина, не са могли да се концентрират. В края на учебната година всички деца са показали пълна готовност за първи клас.

OFFNews изпрати до РУО-София запитване би ли уважило оттеглянето на оставката на директор Ганчев.

Към момента на писане на статията отговор нямаме. Ще продължим да следим случая и сме готови да публикуваме позицията на РУО.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Кое е момчето, което си намери дама в деня на абитуриентския бал

На 26 май Математическата гимназия в Благоевград празнува абитуриентския си бал. Зрелостниците минават по червена пътека и се снимат под арка от цветя. Градът се е стекъл да види шествието, в което всеки кавалер е с дама. Едно момче е последно в колоната, видимо не е празнично облечено, и няма момиче с бална рокля до себе си.

Деветокласничката от Симитли Анелия Мурджова е дошла с приятелки да види абитуриентите. Вижда самотното момче, решава да го съпроводи по червената пътека и да позира като негова дама за традиционната снимка на випуска.

„Видяхме, че върви последен и е без дама. Първо застанаха две момичета от Езиковата гимназия, но аз бях с рокля, затова тръгнах с него. Той ми благодари с думи, но това означаваше достатъчно за мен“, разказва момичето.

Анелия и Олександър, снимка: Фейсбук

Снимката на новообразуваната двойка тутакси залива социалните мрежи, кметът на Симитли Апостол Апостолов се среща с Анелия и приятелките ѝ, впечатлен от симпатичния жест на деветокласничката.

„Исках лично да се срещна с вас и да ви благодаря, защото с вашата постъпка още веднъж успяхме да покажем как в нашата община се възпитават децата, на какви добродетели се учат. Надявам се този пример да е заразителен“, казва кметът Апостолов.

„Аз не смятам, че постъпката е нещо специално, тя е един малък жест и смятам, че всяко едно момиче, ако е на наше място, трябва да го направи“, отговаря Анелия.

Анелия Мурджова на среща с кмета на Симитли Апостол Апостолов, снимка: Фейсбук/Община Симитли

Никой не подозира, че историята на момчето, което си намира дама в деня на абитуриентския бал, е необичайна. Оказва се, че зрелостникът от математическата гимназия Олександър е бежанец от Николаев и е пристигнал в България, бягайки със семейството си от войната в Украйна. Историята му разказва във Фейсбук Виолета Джамбазова.

От разговор с майката на Олександър Виолета Джамбазова научава, че бащата е тежко болен и не може да работи. Семейството живее на квартира. Олександър е будно момче и планира да продължи образованието си в София, но почти няма дрехи и обувки. Няма и телефон и лаптоп, за да учи и държи връзка с родителите си. Планира да си намери работа, когато се премести в София и вероятно ще има нужда от помощ за това.

Бащата приема два вида лекарства. Едното е за болките и се продава само в Украйна. Не могат да си го доставят. Аз бих могла да опитам, но са нужни средства, защото то не е много скъпо, но трябват по-големи количества. Другото лекарство е много скъпо. За там ще се опита чрез държавата и/или чрез Наталка Еллис. Тя преди време помогна в осигуряването на този медикамент за украинче, страдащо от същото заболяване. Та, ако някой има желание да се включи в помощта за Олександър и семейството му – със средства за лекарства, храна, дрехи, или да закупи и да им изпрати. Ако има хора, които разполагат с телефон и/или лаптоп, които не използват и биха подарили на Олександър. Всяка помощ ще е от огромно значение за тези хора, пише Виолета Джамбазова.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 23 минути

АНСА: Италия и Узбекистан подписаха инвестиционни споразумения за над 3 млрд. евро

Политикапреди 23 минути

Мицкоски: Българските евродепутати имат поведение на хора от Средновековието

Спортпреди 24 минути

Алегри ще печели 5 милиона евро годишно в Милан

Святпреди 25 минути

Почина бебето на убитата преди две седмици бременна еврейска заселничка на Западния бряг

Българияпреди 25 минути

Общинският съвет в Полски Тръмбеш гласува актуализация на бюджета за тази година

Святпреди 27 минути

Специалният пратеник на САЩ за Сирия призова Дамаск да сключи пакт за ненападение с Израел

Българияпреди 28 минути

Областният председател на „ДПС – Ново начало“ в Смолян влезе в офиса на ДПС в града

Спортпреди 30 минути

Английският футболист Джоб Белингам е отказал офертата от Айнтрахт Фракфурт

Святпреди 32 минути

Британските ВМС проследяват руски кораби край Обединеното кралство за втори път този месец

Икономикапреди 32 минути

Индексите на Уолстрийт се покачват в ранната търговия, след като федерален съд в САЩ блокира наложените от Тръмп мита

Българияпреди 33 минути

Да се поиска информация от АПИ за необходимостта от шумозащитни съоръжения за пътен възел „Мездра“, решиха общинските съветници

Спортпреди 33 минути

Алекс Де Минор, Якуб Меншик и Алехандро Давидович Фокина отпаднаха във втория кръг на „Ролан Гарос“

Културапреди 4 дни

Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди

Святпреди 4 дни

Френската прокуратура отказа да разреши на основателя на „Телеграм“ да пътува до Осло

Балканипреди 5 дни

Черногорското правителство планира да въведе седемчасов работен ден

Спортпреди 4 дни

Рубен Аморим съобщил на играчите на Манчестър Юнайтед, че остава в клуба

Спортпреди 4 дни

Пари Сен Жермен триумфира с Купата на Франция

Спортпреди 4 дни

Луис Енрике: „Спечелването на Купата на Франция е перфектна подготовка за Шампионската лига“

Българияпреди 4 дни

Тежка катастрофа с жертва е станала сутринта в района на град Кресна

Святпреди 4 дни

Венецуелски опозиционери пристигнаха в САЩ след година в аржентинското посолство, днес във Венецуела се провеждат избори

Святпреди 4 дни

Най-малко четирима души загинаха и петима са ранени след руска нощна атака срещу Хмелницка област в Украйна

Святпреди 5 дни

Мъск обяви, че ще се концентрира повече върху управлението на предприятията си

Святпреди 5 дни

Русия съобщи за прехванати украински дронове, някои от които близо до Москва

Святпреди 5 дни

Десетки бяха убити при нападение в Нигерия, съобщи губернаторът

Новини